Skocz do zawartości

DOBRA lornetka na początek


Ender

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie stuknęła mi 18-tka, a wraz z nią dość solidny zastrzyk finansowy zasilił moją kieszeń...

 

W związku z tym postanowiłem wreszcie przestać być jeno teoretykiem w naszej pięknej dziedzinie i zająć się jakimiś - amatorskimi bo amatorskimi - porządnymi (mniej bądź bardziej :szczerbaty:) obserwacjami. I do tego właśnie celu mam zamiar kupić sobie porządną lornetę...

 

I w tym miejscu zwracam się z prośbą o pomoc. Nie chodzi mi tu nawet o to jaką lornetkę kupić, aby była dobra (bo na kryteriach wyboru i tym co w lornetce jest ważne nawet dość się znam), ale bardziej o szczegóły. A mianowicie gdzie kupić dobry sprzęt, moreover: przy zakupie, którego klient nie jest oszukiwany (chodzi mi tu oczywiście o internet. Drugi szczegół polega na wyborze producenta - bo co jak co ale na rynku się nie znam <_< .

Z tym producentem i sklepem może być właśnie problem, bo w mojej mieścinie (w której oczywiście nie ma nic takiego, jak sklep z chociaż jedną prawdziwą lornetką :rolleyes:) zakupów nie zrobię, więc zostaje mi tylko internet. A internet jak to internet oprócz rzeczy pozytywnych pełen jest pokus:D dla młodego miłośnika astronomii jak choćby w postaci taniego bubla sprawiającego wrażenie dobrej lornetki. Więc bardzo bym prosił o adresy jakowyś klepów internetowych z renomą dotyczącą sprzedaży sprzętu astro. Oczywiście równoczesnie sam szukam, ale w Astrokraku i Delta Optical nie znalazłem czegoś w pełni zadowalającego. B)

Wiem, że te firmy mają renomę i powodzenie w sprzedaży sprzętu obserwacyjnego, więc nieco się zmartwiłem, że tam nie znalazłem (ciekawe rzeczy były, ale to nie to), a podobnych dobrych sklepów tego typu w sumie nie znam, więc bida... :huh:

 

BTW chyba by się przydało abym wspomniał czego właściwie szukam B) (zwłaszcza, że i w tej materii zapewne spora większość z Was ma większą wiedzę niż ja, a praktycznie wszyscy - większe doświadczenie; możecie mi pomóc i nieco zmienić tor moich poszukiwań... jeżeli okaże się nienajlepszy, of coz):

1. śr obiektywu: od 70 w górę

2. powiększenie: należy do (10;15>

3. pryzmaty: Porro, ze szkła Bak-4

4. obiektyw: w najgorszym wypadku wszystkie, ale wolałbym wykluczyć z tej grupy achromat

5.dodatkowe rzeczy świadczące o jakości lornetki :rolleyes: : porządne wykonanie (metal lub aluminium + obicie z gumy), powłoki antyodblaskowe wszędzie gdzie być powinny, wypełnienie azotem

6. producent: taki który jest gwarancją jakości produktu (niekoniecznie drogi) B)

Mogę dać na takie cosik do 1500 zł. No, jeżeli zajdze potrzeba to do 2000 jeszcze spokojnie.

(Piszę spokojnie, bo mogę i w sumie nieco więcej, ale muszę sobie coś na studia zostawić, bo by ciżko było :rolleyes: )

 

No i tyle moich wypocin. Czekam na odpowiedzi!

Rady, pomoc, upomnienia - mile widziane.

 

Z góry wielkie DZIĘKI. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu za 1500 plnów qpiłbym teleskop w systemie newtona na paralaktyku :huh: Za tą cenę można kupić TAŁ`a 120 Rosyjskiej produkcji, który z tego co czytałem cieszy się dobrą opinią co do jakości optyki. Kiedyś spytałem się o teleskop i dostałem ten link http://sklep.fotoclassic.pl/shopping/produ...arge.php?id=609

Podobno jest bardzo dużo osób zadowolonych z tego teleskopu!Ma bardzo duże zwierciadło główne za niewielkie pieniądze.

Edytowane przez Stasiu_1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba za wysokie kryteria stawiasz swojej lornecie. Przy tym budżecie można pomyśleć o używanym teleskopie a może jeszcze na lornetkę wystarczy. Do poznawania nieba wystarczająca będzie 10x50. Ale jeśli chcesz dobrą lornetkę i stać Cię na to - patrz post Arka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tan naprawdę jest coś co może być bliskie Twoim oczekiwaniom, to Vixen Giant 15x70BWCF

o polu widzenia 5.0 stopnia. Zobacz na:

http://www.vixen-global.com/MASTHEAD_PAGES...COCULARS/o.htm#

 

i kliknij na serię Giant. Pytanie tylko czy Delta Optical Ci to sprowadzi i za ile. Teoretycznie

ta 15x70 powinna byc tańsza od Giant 20x80, która kosztuje 2000 zł, więc i może cena będzie

odpowiednia. Ostrzegam tylko, że ja tej lornetki nie miałem w rękach. Zwracam Ci tylko na nią

uwagę biorąc pod uwagę dobrą jakość wyrobów Vixena i przyzwoity wynik modelu 20x80 w

naszym teście.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...

Widzę, że chyba rzeczywiście dość spore mam wymagania. B)

W każdym razie coś się znalazło. No, ale z USA nie będę sprowadzał, zresztą jest sporo dobrych lornet przybliżonych parametrami do tego co napisałem. W końcu nie muszę mieć jakiegoś swojego ideału na początek.

Po prostu szukam jakiegoś solidnego sprzętu, który służyłby mi przez wiele lat. A nie chcę się ogranicza do podstawki w stylu 10x50, bo skoro już mam fundusze, a zakup lornetki planuję już od pewnego czasu, to przydałoby się mieć coś porządnego...

 

Jeżeli chodzi o teleskop to niestety w moim wypadku na razie to odpada. Bądź co bądź mieszkam w centrum miasta (niedużego ale w każdym razie centrum - oświetlone jest), a więc, żebym sobie coś na prawdę pooglądał muszę wybrać się na małą wycieczkę. A o ile ze spakowaniem lornetki do plecaka i wypadzie na rowerze za miasto problemów większych nie będzie, to z taszczeniem teleskopu za różowo by już nie było. Dlatego też na razie postawiłem na zakup porządnej lornetki, a kiedy już będę miał odpowiednie warunki i możliwości (czyli za kilka latek pewnie), to zaopatrzę się w teleskop i to nie bynajmniej z niższej półki.

 

A wracając do sprawy wyboru lornetki to mam kilka pytań. Sprowadzają się one głównie do kwesti średnicy obiektywu, powiększenia i korelacji tych dwóch wielkości. Jak już pisałem nie mam zbyt wielkiego doświadczenia w obserwacji gwiazd przez lornetkę, więc wymagania do swojej lornetki zbudowałem na podstawie tego co wiem (sporo siedzenia nad tym w necie) i z tego co usłyszałem od ludzi bardziej doświadczonych (niewiele, bo osobiście niestety takich osób nie znam). Dlatego myślę, że tutaj mogę się dowiedzieć czegoś wiecej, a zwłaszcza tego, jak wielkości 2 podstawowych parametrów lornetki sprawdzają się w praktyce. Czyli;

1. Słyszałem, że największe użyteczne powiększenie przy obserwacjach z ręki to 15x. No, ale przecież przy odpowiednio dużej średnicy obiektywu wartość powiększenia może być chyba większa, a obserwacja nadal ma sens. Jak to jest?

2. Kwestia pola widzenia. Nie zawsze sprzedawcy lornetek o tym piszą, a jest to rzecz istotna. No, więc jakie powinno być pole widzenia lornetki, aby można było nią obserwować zarówno mgławice, jak i gwiazdy, galaktyki? No i jak zmienia się pole widzenia w zależności od zmian powiększenia i średnicy? Przydałoby się znać takie rzeczy... Może jest jaka funkcja to opisująca? :D Albo chociaż proszę o jakieś przykłady.

3. Chyba najważniejsze. Praktyka. Co polecacie? Jaki powinen być dobór powiększenia i średnicy, aby lornetą można bylo przyjemnie obserwować naprawdę sporo rzeczy? Kiedy potrzebny jest statyw, czy może lepiej od razu się w niego zaopatrzyć? Tu też bym prosił o przykłady doboru powiększenia i średnicy. Z waszego własnego doświadczenia. Co jest dobre, co bardzo dobre, a co najlepsze...

 

Dodam, odpowiadając na pytanie Minnera, że lornetka mam mi służyć tylko i wyłącznie do obserwacji astro. Ale do obserwacji wszelakich. Mówiąc wprost tego, co tylko się da zaobserwować przez taką lornetę. :rolleyes: Wiem, że nie kupię sprzętu idealnego, - bo wtedy zadawałbym pytanie jak wybudować dobre obserwatorium (oczywiście mając do dyspozycji ok 60 mln pln wygranych w 10 edycjach lotto :D ) - ale wiem też, że mogę wydać te 2 tyś. na sprzęt pozwalający oglądać całkiem sporo, który będzie naprawdę dobrą lornetką. Ale mogę też kupić ładnie wyglądającą w parametrach niby porządną lornetkę, która w praktyce będzie miała znacznie mniejsze możliwości niż ta pierwsza. Choćby z powodu niezbyt dobrze dobranych parametrów, które na stronie internetowej prezentowały się całkiem ładnie. <_<

 

Będę bardzo wdzięczny za rady. :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o ile ze spakowaniem lornetki do plecaka i wypadzie na rowerze za miasto problemów większych nie będzie, to z taszczeniem teleskopu za różowo by już nie było. Dlatego też na razie postawiłem na zakup porządnej lornetki, a kiedy już będę miał odpowiednie warunki i możliwości (czyli za kilka latek pewnie), to zaopatrzę się w teleskop i to nie bynajmniej z niższej półki.

 

[...]

 

1. Słyszałem, że największe użyteczne powiększenie przy obserwacjach z ręki to 15x. No, ale przecież przy odpowiednio dużej średnicy obiektywu wartość powiększenia może być chyba większa, a obserwacja nadal ma sens. Jak to jest?

 

Pamiętaj, że aby lornetka w pełni wykonywała swoje zadanie konieczny jest do tego żuraw! A to już kolejny wydatek i nie spakujesz go w plecak i pojechał rowerkiem. Chociaż może jakby się uprzeć to dałoby rade jakoś go złożyć i przywiązać gdzieś do roweru (może masz np. z tyłu roweru bagażnik?).

Gdy będziesz miał lornetke prędzej czy później zachce Ci się (dużo) większych powiększeń i nadejdzie czas, gdy będziesz chciał kupić sobie teleskop, a funduszy już brak bo poszły w lornetke.

 

Przy tym budżecie można pomyśleć o używanym teleskopie a może jeszcze na lornetkę wystarczy.

popieram :Salut:

Edytowane przez Minner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie popieram. Jeśli w cenie 2000 zł chcesz zmieścić i teleskop i lornetkę, to kupisz sprzęt marnej jakości. Naprawdę dobrą lormetkę kupuje się raz na całe życie i całe życie jest się z niej zadowolonym.

 

Uważam, że wybrane przez Ciebie parametry tzn. 10-15x i 70mm szkła są optymalne jeśli dyskutujemy o sprzęcie, który ma służyć głównie do astro ale może też mieć inne zastosowania. Ten zakres powiększeń marginalnie daje się jeszcze utrzymać z ręki, a po położeniu się w wygodnym leżaczku

obserwuje się dość komfortowo. Oczyiwście statyw podnosi atrakcyjnośc widoków w zaczny sposób, ale to nie jest tak, że będziesz musiał do zabierać na każdą wyprawę aby coś zobaczyć.

 

Pole widzenia na poziomie 4-5 stopni przy sprzęcie 70mm i powiększeniach 10-15x jest wartością

doskonałą do podziwiania obiektów DS, a jednocześnie bardzo dobrze nadaje się do ziemskich zastosowań.

 

Moim zdaniem zaawansowany miłośnik astronomii powinien mieć trzy instrumenty:

 

1) lornetkę przegladowa klasy 7x50, 10x50 czy 8x56

2) dużą lornetkę klasy 15x70, 20x80, 22x100 lub mały krótki refraktor klasy 70-100 mm

3) duży stacjonarny teleskop

 

Swoje zakupy należy więc tak planować aby kupować raz a dobrze i aby nie wywalać pieniędzy na darmo. Jeśli kupisz Fujinona na pewno punkt 2) będziesz miał z głowy. Ten Vixen 15x70 też może

być OK.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a Arku, czy mógłbyś zamieścić zdjęcia tego cuda, byśmy zobaczyli, jak ma wyglądać docelowy, stacjonarny teleskop :banan:

pozdrowienia :)

 

o chyba znalazłem: Fig4an~1.jpg

 

instalovanie_Cassegrainu_600.jpg

ciekawe, bo jakby komuś bardzo zależało, to może być jednak mobilny :ha:

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu za 1500 plnów qpiłbym teleskop w systemie newtona na paralaktyku  :huh: Za tą cenę można kupić TAŁ`a 120 Rosyjskiej produkcji, który z tego co czytałem cieszy się dobrą opinią co do jakości optyki.

 

To zły pomysł. :) Tał 120 nie cieszy się dobrą opinią :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że przy wyprawie rowerem łatwiej przytroczyć statyw niż leżak a bez jednego czy drugiego 15x odpada. Chyba że jesteś, Ender, prawdziwym STOIKIEM! :)

Cytuję ten rower żeby zaraz nie rozwinął się wątek ze stabilizowanym żyroskopowo fotelem dentystycznym.

Jeśli statyw mobilny - to nie Goliath... ale cuś może Velbona (ale broń Boże, nie za 200 zł) z żurawiem? Drzewiany geodezyjny też się wydaje za ciężki. Kto podpowie statyw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym urok, że leżaczki są w każdym kurorcie do którego się jedzie na wakacje. Ze statywami do lornetek będzie trudniej. Jeszcze raz zaznaczam, że przy 15x da się obserwować "z ręki" przy zajęcie

pozycji np. na leżaku lub oparciu rąk o drzewo czy framugę.

 

Pamiętam, że na zakończenie testu nr 3 bawiliśmy się lornetkami Swarovski 15x56 i Docter Nobilem 15x60. Jakość wykonania i optyka na mistrzowskim poziomie więc tych lornetek nie chciało się

wypuszczać z ręki. Leżeliśmy więc na wygodnych leżaczkach i przeczesywaliśmy niebo ciesząc

się jego widokami przez rewelacyjny sprzęt. To samo było przy teście 70tek z Fujinonem 15x70.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak emocje już opadną...

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...arge.php?id=550

 

i tu prośba do Arka o wydłubanie tego z DO i pomacanie łapskami.

 

Właśnie, czy ktoś już miał okazję pomacać ten instrument (Vixen Ultima 9x63), albo i spojrzeć przez niego na gwiazdy? Jakieś opinie?

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym urok, że leżaczki są w każdym kurorcie do którego się jedzie na wakacje. Ze statywami do lornetek będzie trudniej.

chyba nie sądzisz, że w piękną noc Ender zamiast pojechać na jakieś pole, będzie się wybierał do "kurortu" :szczerbaty:

 

Jeszcze raz zaznaczam, że przy 15x da się obserwować "z ręki" przy zajęcie

pozycji np. na leżaku lub oparciu rąk o drzewo czy framugę.

wiadomo, że się da, ale tu chodzi o jakość :D wydając na lorntke ponad 1000 zł nawet nie wypada obserwować bez statywu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiadomo, że się da, ale tu chodzi o jakość :D wydając na lorntke ponad 1000 zł nawet nie wypada obserwować bez statywu  :)

 

I tu też się nie zgodzę. Lornetkę 15x70 można wziąć na każdy wyjazd i nie brać

przy tym statywu, a jednocześnie cieszyć się widokami nieba.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę się, bo mam 15x70, co prawda klasy bardziej hmm, ekonomicznej [Celestron Sky Master, teraz ponizej 500zł w DO]. Waży 1.3kg, to dosc wazne, nie wiem, ile wazy Fuji. Wcześniej miałem 15x60 1.2kg. Wg. mnie ta 70-tka powinna byc jednak uzywana ze statywem. Owszem, zdarzało mi się korzystac z niej i bez statywu, a le to w sytuacjach, gdy chciałem coś b. szybko znaleźć. Za duze powiekszenie, za cięzka, choć dzięki rozmiarom i dobremu uchwytowi daje się ja przez krotki czas w miare wygodnie utrzymać w rękach. Ale to nie to. Z braniem statywu na rower nie musi byc tak tragicznie. Problem głownie w tym, ze statyw pod lornetkę musi byc wysoki [a to utrudnia zapewnienie stabilności], a i tak trzeba korzystąc ze stołka. pod rower sugerowałbym stoleczek wedkarski, taki najmniejszy., zas statyw mógłby byc np. Velbon Sherpa. Jest trochę niski [ponizej 160cm], ale cholernie sztywny [grube przekroje nóg i kolumny, metalowa głowica]. Wazy nieco ponad 2kg. Będzie sie nadawał. Na ogól ludzie pod lornetki uzywają duzo większych i cięższych statywów, ale tu ze wzgledu na ograniczenia transportowe ten bedzie O.K. Nie kup czasem jakiegoś małego badziewia, bo to porazka, bedzie sie chwiać jak pająk.

Wracając do użycia samej lornetki, to 70-tka ma sens moim zdaniem tylko do astro. Jest za duza i cięzka na lornetkę turystyczną. Wiem co piszę, bo regularnie woze ze soba w góry 10x50 na wedrówki z plecakiem, a 15x60 przejechała kiedys w plecaku całą Turcję [no, prawie :rolleyes: ]. 50-tka wchodzi idealnie do plecaka, nie wazy tez za wiele. Z 60-tką był już pewien problem, ale dało się nosić. Do wyłącznie dziennych obserwacji nie ma najmniejszego sensu kupowac nic większego od 50mm, więc jak ktoś chce łaczyc jedno przyjemne z drugim, 50-tka jest idealnym wyborem. Pare razy zabrałem ze soba i 70-tkę, ale naprawe pare razy i tylko na wyjątkowe okazje na jakieś weekendowe wypady, oczywiscie z mysla o astro. Ale bieganie z tym po górach to była by pomyłka....

Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuje kupic 15x70, sam mam taką i jestem b. zadowolony. Oczywiście mam do tego zurawia jak mi sie chce go rozkładać i taszczyć ze sobą, ale da radę i bez tego na dobrym lezaku. NIe przejmowałbym sie zbytnio ze koniecznie trzeba statyw.

Jak wspominał Arek dobrze byłoby mieć coś mniejszego 10x50 na różne wypady i ewentualne przglądy. Rzeczywiśćie do obserwacji przyrody jest nie całkiem poręczne 15x70 ale na samo astro wsam raz. Dlatego planuje dokupic sobie coś mniejszego by podążac wzrokiem za miejscowym ptactwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... żebym sobie coś na prawdę pooglądał muszę wybrać się na małą wycieczkę. A o ile ze spakowaniem lornetki do plecaka i wypadzie na rowerze za miasto problemów większych nie będzie, to z taszczeniem teleskopu za różowo by już nie było. Dlatego też na razie postawiłem na zakup porządnej lornetki...

Arku! No co z tym ROWEROWYM leżaczkiem? Ender nie będzie jechał wieczorem z centrum niewielkiego miasta do kurortu na leżaczek! Czyli jednak chyba jakiś statyw, chyba że powiesz jasno - że lornetką 15x70 spokojnie obserwujemy nieboskłon Z WOLNEJ RĘKI. Czy kompromisem będzieobserwacja z KOCYKA?

 

Pozdrawiam - Miłek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arku! No co z tym ROWEROWYM leżaczkiem? Ender nie będzie jechał wieczorem z centrum niewielkiego miasta do kurortu na leżaczek! Czyli jednak chyba jakiś statyw, chyba że powiesz jasno - że lornetką 15x70 spokojnie obserwujemy nieboskłon Z WOLNEJ RĘKI. Czy kompromisem będzieobserwacja z KOCYKA?

 

Pozdrawiam - Miłek

 

To ja sie podlacze pod temat lornetek. Dla poczatkujacego. O teleskopie mysle gdzies za pol roku moze troszke dluzej - bo nieba nie bardzo znam. Pytanie zasadnicze to 10x50 czy 15x70.

 

Czy cos takiego bedzie trafnym wyborem:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...33d85ee23fd3130

 

?

 

Dodam, ze mieszkam w wiosce, obok duzego miasta Gliwice. Badz nie badz mam tu troche pola w niedalekiej odleglosci wiec i seeing nie najgorszy .. Przynajmniej mi sie tak wydaje :P

Edytowane przez Dygi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dygi, może to Ci pomoże w wyborze:

http://lornetki.camk.edu.pl/test5/cel15x70.html

 

Cygnus, 15x uważam za powiększenie marginalne do obserwacji z ręki. Da się to robić, ale tak

jak powiedziałem komfort wzrasta, gdy lornetke lub swoje ręce/łokcie o coś oprzemy. To jest moje

zdanie i ono może być różne od innych, z tego względu, iż każdy ma inne wymagania i różne ręce

różnie się trzesą. Znam ludzi, który lornetki o powiększeniu 12x nie wezmą do ręki, a mi przy 12x

niebo przegląda się dość komfortowo. Kwestia gustu.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.