Skocz do zawartości

DOBRA lornetka na początek


Ender

Rekomendowane odpowiedzi

Dygi, może to Ci pomoże w wyborze:

http://lornetki.camk.edu.pl/test5/cel15x70.html

 

Tak. Wczoraj przejrzalem te stronke prawie cala .. Poczatkujecemu trudno jednak wybrac "dobra" lornetke gdy w testach jest wiele super fajnych ale drogich a a druga sprawa, dla doswiadczonych, lub mniej poczatkujacych to duzy plus, to ta przytlaczajaca liczba danych i parametrow :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dygi, może to Ci pomoże w wyborze:

http://lornetki.camk.edu.pl/test5/cel15x70.html

 

Cygnus, 15x uważam za powiększenie marginalne do obserwacji z ręki. Da się to robić, ale tak

jak powiedziałem komfort wzrasta, gdy lornetke lub swoje ręce/łokcie o coś oprzemy. To jest moje

zdanie i ono może być różne od innych, z tego względu, iż każdy ma inne wymagania i różne ręce

różnie się trzesą. Znam ludzi, który lornetki o powiększeniu 12x nie wezmą do ręki, a mi przy 12x

niebo przegląda się dość komfortowo. Kwestia gustu.

 

Arek

 

Ja obserwuję zmienne lornetką 20x60mm - ze statywem komfort zdecydowanie lepszy a i osiągi się poprawiają. Myślę, że z ręki spokojnie można obserwować lornetką 10x50 a większą to już zależy od wprawy i możliwości obserwatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obserwuję zmienne lornetką 20x60mm - ze statywem komfort zdecydowanie lepszy a i osiągi się poprawiają. Myślę, że z ręki spokojnie można obserwować lornetką 10x50 a większą to już zależy od wprawy i możliwości obserwatora.

 

A ktore to porzadne bino 10x50 ? :)

 

PS. oczywiscie pytanie dobre ale pomylilem autorow cytatow :P trudno mi sie przyzwyczaic do tego forum jeszcze .. pozdrawiam ..

Edytowane przez Dygi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ktore to porzadne bino 10x50 ? :)

 

Zależy ile chcesz wydać. Jeśli do 500 zł to możesz mieć problem, bo w tym zakresie cenowym

nie ma dobrej lornetki. Upieram się przy swoim, choć kilka razy mnie ludzie linczowali za te słowa.

Swoją drogą trochę mnie dziwi, że wielu ludzi na tym forum uważa, że jest OK wydać na okular

500 zł, a lornetka (która w końcu składa się z dwóch okularów, dwóch obiektywów i dwóch par

pryzmatów) która kosztuje ponad 500 zł jest droga i nie warto jej kupować.

 

Wracając do tematu jedyny sprzęt od którego możemy mówic o zadowalających wynikach kosztuje w okolicach 500-1000 zł i są to używane lornetki Carl Zeiss Jena 10x50, Docter Classic 10x50 lub

nowe Minolty Activa 10x50.

 

A swoją drogą jeśli masz trochę cierpliwości to poczekaj kilka miesięcy z zakupem. Na przełom

września i października planujemy test lornetek o parametrach 10x50. W teście weźmie udział

około 30 modeli firm ze średniej, wyźszej i najwyższej półki cenowej. Jego wyniki pewnie ukażą

się w grudniu. Do grudnia możesz zbierać pieniążki :)

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem o tym Meadzie. Jak ktoś pożyczy, to może się skusimy. Pytanie czy jakiś dotrwa do

tego czasu, bo coraz więcej informacji na forum o uszkodzeniach tej lornetki. Trzeba się z nią obchodzić jak z jajkiem.

 

Z drugiej strony może być to nie fair do innych konkurentów. Założyliśmy sobie bowiem, że do testu nie weźmiemy niczego tańszego niż 350-400 zł. I to z dwóch przyczyn. Po pierwsze, nawet przy tym limicie lista potencjalnych modeli do testowania przekracza 30 sztuk. Gdyby wziąć tańsze, sięgnęłaby

ponad 60. Tylu się nie da przetestować. Drugi powód to ten o którym już kiedyś pisałem. W najtańszym segmencie cenowym dowolność nazw i parametrów lornetek oraz znaczne różnice pomiędzy poszczególnymi egzemplarzamik tego samego modelu czyni test niemiarodajnym.

 

Lista naszych marzeń jest poniżej. Sporo lornetek mamy już obiecanych:

 

Docter Nobilem 10x50

Swarovski SLC 10x50 WB

Steiner Ranger 10x50

Nikon Action 10x50

Minolta Activa 10x50 WPFP

Minolta Classic 10x50

Fujinon 10x50 FMT-SX

Carl Zeiss Jena Jenoptem 10x50

Olympus 10x50 DPS I

Leica Ultravid 10x50

Leica 10x50 BN

Leica 10+15 x 50 Duovid

Vixen Ultima 10x50

Vixen Apex New 10x50

Vixen Apex Pro 10x50

Vixen Ascot 10x50

Delta Optical 10x50

Bresser SWA 10x50

Bresser Montana 10x50

Bresser Corvette 10x50

Exakta Typ 500 10x50

Exakta Excellent 10x50

Soligor Night Vision 10x50

Pentax XCF 10x50

Pentax PCF WP 10x50

Pentax DCF SP 10x50

Optolyth 10x50

Minox BD 10x52

Meopta Meostar 10x50

Burris Signature 10x50

Fomei Ranger 10x50

Eschenbach 10x50

Bushnell Trophy 10x50

Bushnell Legend 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

A swoją drogą jeśli masz trochę cierpliwości to poczekaj kilka miesięcy z zakupem. Na przełom

września i października planujemy test lornetek o parametrach 10x50.  W teście weźmie udział

około 30 modeli firm ze średniej, wyźszej i najwyższej półki cenowej. Jego wyniki pewnie ukażą

się w grudniu. Do grudnia możesz zbierać pieniążki :)

 

Arek

 

Troche boje sie, zeby nie rzucic slow na wiatr ale .. umowa stoi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U schyłku działalności Jeny różne modele o tej samej konstrukcji sprzedawane były pod nazwą Jenoptem (8x30, 7x50,10x50). Po przejęciu przez Doctera modele były nadal produkowane jako Docter Optic Classic. W zasadzie warto inwestować tylko Jenoptemy i Doctery, ze względu na dobrej jakości powłoki MC na wszystkich elementach optycznych.

 

Model Dekarem z centralną śrubą ostrości (w odróźnieniu od Dekaris, który ma indywidualne ostrzenie na każdym okularze) jest modelem wcześniejszym produkowanym od 1931 roku. Modele z lat 1931-1945 nie mają więc wogóle powłok, a po roku 1945 pojawiła się na nich niebieskawa powłoka

Zeiss T.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem o tym Meadzie. Jak ktoś pożyczy, to może się skusimy. Pytanie czy jakiś dotrwa do

tego czasu, bo coraz więcej informacji na forum o uszkodzeniach tej lornetki. Trzeba się z nią obchodzić jak z jajkiem.

 

Być może jest to lornetka podatna na uszkodzenia (delikatna), ale to, że pojawia się coraz więcej informacji o jej uszkodzeniach, wynika chyba przede wszystkim z tego, że w momencie, gdy pojawiła się w sprzedaży prawie co drugi forumowicz nabył ją ze względu na jej wręcz śmiesznie niską cenę. Czy jest jakaś inna lornetka, której posiadaczami jest tak wiele osób?

 

W każdym razie moja lidlowska lornetka cieszy się dobrym zdrowiem i myślę, że bez problemu dotrwa do października, a nawet grudnia. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem o tym Meadzie. Jak ktoś pożyczy, to może się skusimy.

Nie wiem czy sam dotrwam do tego czasu, mógłbym pożyczyć ale NA JAK DŁUGO?

No i nie wiem czy po pamiętnej (dla MEADE-a) kraksie jest wystarczająco skolimowana, pewnie bym musiał to dokładnie zbadać i ew. skorygować.

W sprawie kolimacji tej jajecznej (myślę o delikatności, nie o śmieszności!) lornetki, gdyby okazała się potrzebna, powiem tak jak Szkot, którego zapytano, czy umie grać na skrzypcach.

- Nie wiem, nie próbowałem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem. Wreszcie mogę coś odpisać na Wasze rady i podzielić się swoimi przemyśleniami, które zaowocowały konkretnymi wnioskami, jeżeli chodzi o to co kupić...

 

W pierwszej jednak kolejności dziękuję za wszelkie przemyślenia odnośnie zakupu lornetki, a zwłaszcza za rady Arka.

 

A tym co wymyśliłem jest zakup lornetki Delta Optical Taiga 16x80. Być może nie jest to ideał, ale ma sporo zalet. Jak na swoją cenę wydaje się być naprawdę bardzo dobra (i takie ma właśnie opinie i recenzję). Jednak najważniejszym powodem przemawiającym za jej kupnem jest bardzo trafne, dające duże możliwości i pasujące mi dobranie powiększenia i średnicy ob. Drugiego tak dobrego (dla mnie) nie znalazłem wśród lornet z większą średnicą obiektywu. A ta ma dużą srednicę, dobre powiększenie, a ponadto przy takim właśnie doborze tych parametrów wydaję mi się, że będzie nadawać się zarówno do obserwacji z ręki, jak i ze statywu.

 

Szkoda, że nie sposób znaleźć (przynajmniej na polskim rynku, w internecie) czegoś o tych parametrach, tylko z trochę wyższej półki. Są najwyżej jakieś giganty, które może i są niezłe, ale tylko przy obserwacjach ze statywu i wtedy, kiedy ma się jeszcze drugą lornetkę przeglądową - a na taki wydatek mnie już nie stać... Zresztą ta DO Taiga zdaje się być całkiem całkiem, a jej jakość nie ustępuje zbyt dużo (ponoć) lornetką o 1000 zł droższym..

 

No i tutaj już konkretne pytanie; co sądzicie o tej lornetce i czy naprawdę warto ją kupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Taigą z reki nie poogłądasz za długo, waży 1700g .

Ja mam lornetkę co waży 1250g i do ręki nadaje się nie dłuzej jak na 10 min!

Poprostu trzeba tak, jak z trafieniem do Filharmonii: ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć! :)

Statyczne obciążenie jest dosyć uciążliwe, nawet dla silnych fizycznie osób. Naprawdę SPECYFICZNIE celowane ćwiczenia działają tu cuda!

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprostu trzeba tak, jak z trafieniem do Filharmonii: ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć! :)

Statyczne obciążenie jest dosyć uciążliwe, nawet dla silnych fizycznie osób. Naprawdę SPECYFICZNIE celowane ćwiczenia działają tu cuda!

Mam nadzieje, ze cwiczenia z kolimacją nie zaburzą specyficznych cwiczen bezruchu . :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra lornetka - nie tylko na początek!

 

Początkujący popobserwuje sobie "ruchy Browna" w wykonaniu gwiazd, a i to krótko bo mu zaraz łapki osłabną... i stwierdzi że lornetka to porażka.

 

A tymczasem to znakomite narzędzie do obserwacji nieba (dla początkujących i zaawansowanych) ze względu na swoje walory: obraz prosty nieodwrócony, duże pole, widzenie obuoczne. Ale duża, ciężka LORNETKA astronomiczna to przecież tylko CZĘŚĆ KOMPLETU, którego uzupełnieniem jest odp. STATYW, naklepiej żuraw lornetkowy.

 

Gdyby ten początkujacy spróbował lornetowania siedząc sobie wygodnie ze stabilną lornetką na żurawiu przed nosem, od razu zmieniłby zdanie.

 

Niestey, sytuacja rynkowa przypomina tu trochę groteskę z szukaczami odwaracającymi obraz, tj. wybitnie utrudniającymi szukanie do którego to celu zostały stworzone. Lenistwo, bierność albo bezmyślność producentów i sprzedawców sprawia że mało kto dba o uzupełnienie oferty o statywy.

Jestem pewien żę duże lornetki schodziły by dwa razy lepiej gdyby były oferowane w komplecie ze odp. statywami (najlepiej - w opcji).

 

Jeżeli nie ma sygnałów od klientów i środkowiska że jest taka potrzeba, to zmiany na lepsze wprawdzie nastepują samoistnie ale b. powoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to postanowione. Taigę już praktycznie kupiłem. Widzę, że jedyny problem to ta podatność na rozkolimowanie, ale z tym sobie można poradzić. (Zwłaszcza dzięki śrubkom.) Jeżeli chodzi o obserwacje z ręki, a-p123, to myślę, że nie będzie tak źle. :rolleyes: Zresztą w statyw też się niedługo zaopatrzę.

 

 

Mam jeszcze takie jedno pytanko. Jeżeli chodzi o lornetkę przeglądową (być może w taką też się zaopatrzę B), ale nie na 100% - zresztą najpierw Taiga), to czy dobrym pomysłem jest Vixen Ultima 9x63 ZCF? Zachęca duże pole widzenia, zastosowanie szkła ED, ogólnie porządne wykonanie, oraz jakość czego gwarancją jest sama firma Vixen. Jak ma się sprawa od strony praktycznej? I jak się sprawdza lorneta w terenie?

Już miałem ją tutaj polecaną, więc myślę, że dowiem się czeogoś więcej. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.