Skocz do zawartości

Kompletny zestaw do DS-ów - merytoryczne wsparcie potrzebne :)


Loki

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Loki napisał(a):

Nie gadaj. Znaczy się, "rozjarzył" się jeden placek, ale obok jest ciemne? 

jeśli ten placek jest centralnie i okrągły, to przez brak flata. Ale generalnie latem mam bardziej niebiesko na zdjęciach, nawet pod bortle 9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, lkosz napisał(a):

jeśli ten placek jest centralnie i okrągły, to przez brak flata. Ale generalnie latem mam bardziej niebiesko na zdjęciach, nawet pod bortle 9

 

Łukaszu. Mam wrażenie, że może my o dwóch różnych sprawach mówimy. Czy chcesz powiedzieć, że ten niebieski placek:

image.png.5ffa8749450a82bbd7e5b9ac9d39e880.png

 

to z powodu braku flata lub rozjarzonego letniego nieba?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lkosz napisał(a):

Panie, gdzie tu placek... To jest placek:

1.jpg.788b775612a9e7656fdbdc91aed30ac5.jpg

myślałem że coś w tym typie masz na myśli i pojaśnienie kadru w kanale niebieskim. Coś w stylu co vroobel wkleił.

Aaaaa, to przepraszam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało spraw idzie w Astro "od ręki" i podłączenie kamerki do obiektywu najwyraźniej zalicza się do tych "mało"

Krótko mówiąc - niewyostrzę. Przejechałem cały zakres w obiektywie i ni hu, hu... Same kolorowe plany. Obraz jest solidnie rozmyty wnioskuję, że błąd jest niemały. A podłączone dokładnie jak radziliście. Kamerka + adapter. Nic więcej.

Pół biedy, jeśli trzeba wydłużyć. Bo jeśi trzeba skrócić, to nie bardzo mam jak...

Jak coś możecie podpowiedzieć, to się nie krępujcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff :)

Fałszywy alarm... 

Działa jak należy i dokładnie tak, jak działać powinno, czyli nic już nie wcisnę. Mam nadzieję, że tilt będzie nieduży, bo płytka z tiltem to 5mm i nie wiem jak miałbym ją wsadzić w obecnej konfiguracji.

 

Maćku. Dzięki za podpowiedź. Odkryłem funkcje LIVE w ASIAIR i zrobiłem tak, jak mówieś.

 

Gorąco dzisiaj jak szlag. Chłodzenie jedzie na 100%, ale zjechało zaledwie do -3,5 stopnia.

Za to pobór prądu - ja piernicze - 3 ampery. 3,3 z grzałką obiektywu.

No już nie czuję, że mam przewymiarowane zasilanie... Przynajmniej na lato.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie nie umiem za cholerę wyjaśnić jak do pomyłki doszło. Podłączyłem zgodnie z obliczeniem backfocusa i przejechałem cały zakres. Mydło było totalne. Tylko plamy kolorowe. Duże plamy. Na przedłużce 16,5mm coś tam zaczeło być widoczne, więc myślałem, że wbrew logice trzeba odsuwać. A potem Maciek doradził, żeby przy wykręconej kamerze zbliżać matrycę, żeby ocenić backfocus. No i jak byk wyszło, że żadnej przedłużki nie trzeba. Wkręciłem kamerę i tym razie zobaczyłem ostry obraz. Cud :)

Grunt, że działa. Dzisiaj ma być czyste niebo. Nawet bez wysokich chmur, które u mnie są prawie zawsze i przez które się zwykle fotografuje. Synoptycy dzisiaj pokazują zero chmur. Co się zdarza z pięć razy w roku... Więc jadę focić dzisiaj. Jak w robocie jutro wytrzymam - jeszcze nie wiem, ale wiem, ze na dupie nie usiedzę... 

Ech... stary chłop sobie zabawki kupił. Klasyka.

Edytowane przez Loki
  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jadę focić dzisiaj i mam dylemat. Mogę Amelicana (bardzo mi się podoba ta nazwa) sfocić nową kamerką, bo ciągle ciekawym jak wypadnie w porównaniu z Canonem i jaka wyjdzie kolorystyka z niewykastrowanej matrycy. Mogę też strzelić w M16, bo południowy horyzont mam najciemniejszy. Wybieram jasne obiekty, bo w miarę ciemno jest od 23 z minutami, do ok 2:30 więc na ciemnotkę za mało i zbyt jasne niego.

Jeśli ktoś z Was ma jakieś preferencje, piszcie, może rozstrzygniecie mój dylemat :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Loki said:

Jadę focić dzisiaj i mam dylemat. Mogę Amelicana (bardzo mi się podoba ta nazwa) sfocić nową kamerką, bo ciągle ciekawym jak wypadnie w porównaniu z Canonem i jaka wyjdzie kolorystyka z niewykastrowanej matrycy. Mogę też strzelić w M16, bo południowy horyzont mam najciemniejszy. Wybieram jasne obiekty, bo w miarę ciemno jest od 23 z minutami, do ok 2:30 więc na ciemnotkę za mało i zbyt jasne niego.

Jeśli ktoś z Was ma jakieś preferencje, piszcie, może rozstrzygniecie mój dylemat :)

 

Dawaj Amelicana vel Pelicamer :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech... nie ma letko. Poniżej wysmażona wczoraj fotka. 25 z 50 klatek po 5 minut. Połowę zżarły chmury i niechcący czas się zrobił porównywalny do wcześniejszej fotki zrobionej Canonem.

Podsumowałbym tak. Jeśli chodzi o ilość szumu i detal - ASI zdecydowanie góruje nad Canonem. Mniejszy pixel robi robotę, chłodzenie również. 

Jeśli chodzi o kolory - wygrywa Canon. W tym obszarze jest dużo wodoru, który grzecznie wszystko przykrył paskudną magentową pierzynką. Tam gdzie Canon rejestrował niebieski kolor, ASI rejestruje kombinacje czerwonego i niebieskiego, czyli jakieś purpurowo-magentowe gówno, które do szału mnie doprowadza. 

 

W zasadzie po fotometrycznej kalibracji kolorów na gwiazdy, na fotce w tle pozostają: odcienie szarości + odcienie czerwonego, ze szczególnym upodobaniem do magenty i purpury. Canon tutaj oferuje więcej zróżnicowania.

Jeśli na zdjęciu ściągnę nasycenie w czerwieniach, magencie i purpurze, to znikają wszelkie kolory. Zostają tylko odcienie szarości.

 

Wklejam fotkę z najwyższym obrzydzeniem.

2600MC-Ameryka-FullSize.jpg

 

PS

Ustawiłem wczoraj dither i przez całą sesję nie było najmniejszych problemów. Wszystko się robiło prawidłowo, a guiding wprost miodzio. Najczęściej w przedziale 0,4 - 0,6 sekundy. Piszę o tym, bo mi się wierzyć nie chce, że tak dobrze to wszystko działa. 

 

Edytowane przez Loki
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i już wiesz czemu wolę fotografie mono :D stackujesz, wyciągasz, korygujesz i zrobione.

 

Jak się popatrzy na wykresy spektrum dla ngc7000, to od razu widać, że to nie może wyjść inne niż czerwone w paśmie 400-700nm. Fotografia w NB poleca się.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się camerką też uzyskać w miare OK kolory, asi533mc + duoband 

nie patrzcie proszę na jakość, gwiazdki itd. moja 3 fotka, uczę się powoli.

Też miałem podobne efekty jak Ty i z nic nie mogłem pozbyć się purpury, pomogło zastosowanie w Siril skryptu DSA-HubbleMatic, nie znam się na skryptach, ale on chyba rozbija na r,g,b, strechuje i póżniej to składa.

image.jpeg.fbd62a8d86cac77cc688ff70e724232e.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem tego skryptu. On jest banalnie prosty. W zasadzie podobny efekt można uzyskać usuwając magentę ze zdjęcia. Myślę właśnie nad jakimś podejściem do obróbki koloru, żeby nie rzygać na własne zdjęcia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkładam inną wersję kolorystyczną. Próbowałem zrobić fake HST z RGB ale wychodzi sieczka. Zrobiłem więc własną, dziką, nie wiem co na to powiecie.

Jeszcze jeden powód, żeby wrzucić fotę jest taki, że olałem chmury i zrobiłem stack ze wszystkich klatek (50x300). Na żadnej subklatce guiding się nie zgubił. Niektóre były tylko lekko przydymione przez jakiegoś cirrrusa. Od strony szumu i detalu wyszło dobrze, lepiej niż poprzednia złożona z połowy materiału.

Nie krępujcie się krytykować.

 

 

Final11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.