Skocz do zawartości
  • 0

Marzenie z dzieciństwa pierwszy teleskop


baryla1983

Pytanie

Witam. Mam budżet 10000 zł na swój pierwszy teleskop wraz z akcesoriami na start. Interesuje mnie obserwacja raczej planet mgławic rzadko będę to robił z balkonu bardziej poza miasto dlatego musi być mobilny i w miarę szybko składany. Napewno GoTo ponieważ szybko rośnie mi ciśnienie będzie łatwiej. Doradzono mi takie akcesoria do Sky-Watcher Synta N-254/1200 DOBSON 10" GOTO

IMG_0988.jpeg.5d69fd051e6006838185604e0086a8e2.jpeg

proszę o pomoc za którą z góry dziękuję 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ten teleskop ma 27 kg - czy uważasz to za mobilny sprzęt? Bo ja np. nie. Dwa zdajesz sobie sprawę z tego, że widoki mgławic to w visualu to nie jest to samo co na zdjęciach ;) ? Planety, Księżyc, gwiazdy podwójne - tu faktycznie visual wygrywa z fotkami, ale nie na mgławicach czy galaktykach...

 

10k to już fajny budżet na visual, ale jak to ma być mobilne to postawiłbym albo na 4 calowy refraktor apo/ED albo na Maka/SCT w granicach 6 cali. Też pytanie czy to musi być sprzęt nowy. Jeśli tak to w budżecie z montażem np. mieścisz się z takim SCT: https://teleskopy.pl/Teleskop-Celestron-NexStar-8-SE-SCT-203/2030-GO-TO-z-bazą-40-000-obiektów-(SKU--11069)-teleskopy-1656.html ew lekko naginając budżet i z rabatem 10% na delcie - większy model na lepszym montażu https://deltaoptical.pl/teleskop-celestron-nexstar-evolution-8

 

Co do okularów - w powyższych zestawach dostaniesz startowe - najpierw podziałaj nimi, to potem będziesz wiedział czego szukasz (większe pole, większy LER, czy np większe powiększenie). Przy SCT (prawie) odpadnie Ci też temat kolimacji.

Edytowane przez GroundhoppingWLKP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Waga to najmniejszy problem (mam prawie 190cm i ponad 100kg wagi więc se poradzę z wagą) tubę można zsunąć i w bardzo szybkim czasie rozmontować od podstawy pytanie czy Dobson zobaczy więcej czy nie są filmiki na YouTube gdzie ludzie kręcą smartfonem z Dobsona. Czy te SCT też tak potrafią. kolimacji można się nauczyć mam w mieście obserwatorium i sporo członków więc z wyjazdami w większym gronie żaden problem. Dobson ten ma opcję śledzenia obiektów. Tamte dwa też tak mogą? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, baryla1983 napisał(a):

Waga to najmniejszy problem (mam prawie 190cm i ponad 100kg wagi więc se poradzę z wagą) tubę można zsunąć i w bardzo szybkim czasie rozmontować od podstawy pytanie czy Dobson zobaczy więcej czy nie są filmiki na YouTube gdzie ludzie kręcą smartfonem z Dobsona. Czy te SCT też tak potrafią. kolimacji można się nauczyć mam w mieście obserwatorium i sporo członków więc z wyjazdami w większym gronie żaden problem. Dobson ten ma opcję śledzenia obiektów. Tamte dwa też tak mogą? 

Jak waga nie jest problemem to pod dobrym niebem oczywiście 10 cali pokaże więcej niż 8. Natomiast jeszcze pamiętaj, że Newton będzie wymagał docelowo droższych okularów (lepiej skorygowanych pod jego dużą światłosiłę - te co podałeś powinny już być ok). Śledzenie montaże nextstar i evolution (nowszy) mają i obsługę apki Skyportal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja też mam ponad 190cm i ponad 100kg i mówię Ci, że się mylisz - waga ma znaczenie. Rozmiar też ;)

 

Upraszczając - żadnych mgławic nie zobaczysz. Znaczy będziesz widzieć jakieś majaczące szare plamki ale z wyobrażeniem o mgławicach nie ma to nic wspólnego. Najlepiej widoczna jest pewnie wielka mgławica w Orionie a i tak wygląda słabo... Chyba, że kręci Cię "zerkanie" i inne bzdury ;)

 

Na GoTo na Dobsonie nie trać kasy. Poszukaj taki teleskop używany - powinieneś kupić za 1000-1500zł w stanie idealnym. Do tego dwa okulary - 30 i 15mm i na długo Ci to wystarczy. Aż do momentu kiedy przekonasz się, że nie chce Ci się tych gratów taszczyć :)

  • Lubię 2
  • Haha 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

Ja też mam ponad 190cm i ponad 100kg i mówię Ci, że się mylisz - waga ma znaczenie. Rozmiar też ;)

 

Upraszczając - żadnych mgławic nie zobaczysz. Znaczy będziesz widzieć jakieś majaczące szare plamki ale z wyobrażeniem o mgławicach nie ma to nic wspólnego. Najlepiej widoczna jest pewnie wielka mgławica w Orionie a i tak wygląda słabo... Chyba, że kręci Cię "zerkanie" i inne bzdury ;)

 

Na GoTo na Dobsonie nie trać kasy. Poszukaj taki teleskop używany - powinieneś kupić za 1000-1500zł w stanie idealnym. Do tego dwa okulary - 30 i 15mm i na długo Ci to wystarczy. Aż do momentu kiedy przekonasz się, że nie chce Ci się tych gratów taszczyć :)

Warto uswiadamiać ,że obiekty DS w wizualu to nie kolorowe zdjęcia z Hubla czy przypominajace prace astrofotografów , ale po co zaraz komuś kto przyszedł po poradę wypisywać takie przepraszam  nieprawdy ? 

jak to nie zobaczy zadnych mgławic ? 

wielka mgławica w Orionie wygląda słabo ? !

metoda zerkania to bzdury ? 

 

Nie lubisz wizuala Ds , niechce Ci się nosić sprzętu spoko Twoja sprawa , ale po co znięchęcasz kogoś ? Autor trafił na forum astro , myśli zapewne znajdę tu pasjonatów, pomogą mi a tu o porada , nic nie zobaczysz , nic ciekawego , bez sensu targać te graty .

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mi się też marzył kiedyś pierwszy teleskop. Wtedy jeszcze nie wiedziałem jakie możliwości daje astrofotografia. Na szczęście skorzystałem z forum, podczepiłem się pod nocne obserwacje grupki zapaleńców. Miałem tam okazje popatrzeć na galaktyki i mgławice przez różne teleskopy, w tym także Newtona z lustrem 60 cm. Skończyło się tak, że nie kupiłem żadnego teleskopu. Szare plamki do mnie nie zagadały. Miło jest zobaczyć Andromedę zerkaniem, bo świadczy to o dobrym niebie, ale do tego nie potrzeba teleskopu. Ja jednak wolę Andromedę ze zdjęcia, a najbardziej ją lubię oglądać na moim własnym zdjęciu. Konkluzję z tej uwagi wyciągnij taką: Jeśli patrzyłeś już na galaktyki, mgławice tudzież inne obiekty przez jakiś teleskop i Cię to kręciło - działaj, kupuj, obserwuj. Ale jeśli nie patrzyłeś, to najpierw popatrz, bo perspektywa może Ci się solidnie zmienić po tym doświadczeniu. 10 tys. to jest już blisko budżetu, który pozwoli na zabawę w astrofotografię. Może też będziesz wolał oglądać piękne, kolorowe mgławice na swoich własnych zdjęciach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zanim wydasz tyle kasy znajdź lokalną grupę zapaleńców i wybierz się na obserwacje. Zazwyczaj ktoś ma newtona 8-10". Popatrzysz i zweryfikujesz to co przeczytałeś z tym co zobaczyłeś. 

Odnośnie mobilności to dla mnie 27 kg jest jak najbardziej mobilne. Jeżeli masz parcie na obserwacje to nawet dwa razy większa waga nie będzie przeszkodą. 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, micropoint napisał(a):

Jeżeli masz parcie na obserwacje to nawet dwa razy większa waga nie będzie przeszkodą. 

Mój mobilny zestaw astrofoto waży pewnie z 50 kg. Da się z tym żyć, choć przyznaję, że 27kg w jednym kawałku boli. Moja największa paczka waży nieco ponad 20 kg i nie powiem, żebym lubił ją nosić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja się naczytałem, tak mocno interesuje się zakupem teleskopu od 2-3 lat dziś mam budżet 10k gotówki. Czyli co te filmiki na YouTube co są kłamią?. A światłosiła ma znaczenie Dobson 10” ma poniżej 5 a te SCT 10 z tego co kojarzę z lustrzanek to obiektywy o niskiej wartości f były drogie i robiły lepsze zdjęcia czy to nie prawda? Czym się różnią te oba sct 8” bo różnica w cenie jest spora?

Screen z YouTube 

IMG_0989.thumb.png.81acedd0d8e0d08b38b0fc632da0877e.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Filmiki pewnie nie kłamią. W projekcji okularowej da się robić proste fotki i kręcić takie filmiki. W teleskopach dwie podstawowe wartości jakie mają zasadnicze znaczenie to apertura, czyli średnica elementu zbierającego światło (lustro lub soczewka) i ogniskowa. Światłosiłę dobierasz do obiektu. Jeśli chcesz obserwować mgławice to Newton z dużym lustrem i niedużą ogniskową. Mgławice są słabe i wiele z nich ma znaczny rozmiar. Potrzebna jest więc duża światłosiła i spore pole widzenia. Jeśli kręcą Cię potężne powiększenia Księżyca, to SCT spisze się lepiej, bo ma dłuższą ogniskową. Niska światłosiła Ci nie straszna, bo Księżyc jest jasny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mnie interesują bardzie planety i coś poza układ słoneczny. GoTo raczej tak ponieważ szybko się zniechęcam a jeszcze szybciej podnosi mi się ciśnienie i się wkurzam. Jak nie będę mógł znaleść to tylko mnie zniechęci. Co daje argon w okularach? Używka raczej nie bo nie znam się na tyle by ocenić stan optyki. Smartfon tak i to jak najbardziej iPhone 14 Pro Max. astorografia w najbliższym czasie napewno nie nie posiadam żadnej lustrzanki i nie planuje kupna. No dobra a ten tańszy sct 8” jakie okulary do niego wybrać? Czy da się nim popatrzeć poza układ słoneczny? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, baryla1983 napisał(a):

GoTo raczej tak ponieważ szybko się zniechęcam a jeszcze szybciej podnosi mi się ciśnienie i się wkurzam. Jak nie będę mógł znaleść to tylko mnie zniechęci

To w takim wypadku ja pójdę w inną stronę niż koledzy wyżej i powiem Ci żebyś zrobił sobie prezent i to 10k wydał na coś innego. GoTo to na dobsonach też trzeba umieć ustawić, też nie zawsze trafia bo to nie 'smart telescope'. Prześpij się, przemyśl, znajdź kogoś z okolicy kto ogląda, pojedź na jakieś obserwacje. Serio, widzieliśmy to już na forach dziesiątki razy i w 90% jak ktoś świeży robi taki zakup z takim nastawieniem, to pół roku później spotykamy się na giełdzie ;] No ale w końcu to Twoje pieniądze

Edytowane przez Qbszon
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minut temu, baryla1983 napisał(a):

No to w takim razie czy trudna jest obsługa ręczna Dobsona?

 

Nie jest, sama obsługa dobsona jest banalnie prosta, no ale do znajdywania obiektów potrzebujesz jednak minimum cierpliwości 😛 ale jak już nauczysz sie celować w Księżyc, to dalej jest z górki. A co kupić, z jednej strony mówią 'największe lustro na jakie Cie stać', z drugiej 'tylko apo bo gwiazdki szpileczki' (sory, nie bijcie), a ja Ci powiem kup to na czym najmniej stracisz jak temat nie siądzie. I popatrz na używane (po kolegach którzy nie słuchali), żeby zepsuć newtona na dobsonie to trzeba 'chcieć' ;]

Edytowane przez Qbszon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, baryla1983 napisał(a):

Mnie interesują bardzie planety i coś poza układ słoneczny. GoTo raczej tak ponieważ szybko się zniechęcam a jeszcze szybciej podnosi mi się ciśnienie i się wkurzam. Jak nie będę mógł znaleść to tylko mnie zniechęci. Co daje argon w okularach? Używka raczej nie bo nie znam się na tyle by ocenić stan optyki. Smartfon tak i to jak najbardziej iPhone 14 Pro Max. astorografia w najbliższym czasie napewno nie nie posiadam żadnej lustrzanki i nie planuje kupna. No dobra a ten tańszy sct 8” jakie okulary do niego wybrać? Czy da się nim popatrzeć poza układ słoneczny? 

Oczywiście, że się da. Praktycznie każdy 8 calowy teleskop pozwoli na przejrzenie w visualu całego katalogu Messiera (jedyne 110 obiektów ;) ), jedynie właśnie trudniejsze z nich czy aby więcej zobaczyć to trzeba podjechać pod ciemne niebo. SCTki świetnie nadają się też do nasadek binookularowych (obserwujesz już nie jednym okiem a na oba) co zupełnie zmienia sytuację w visualu i daje ogromną wygodę. Do tego są obiekty z katalogu NGC, gwiazdy podwójne - realnie pewnie z 200 parę obiektów "do zabawy" - przy polskiej pogodzie to kilka lat obserwacji, a dochodzą jeszcze jednorazowe jak np. komety czy supernowe. Go to poza wynajdywaniem obiektów (co jest zwyczajnie szybsze i wygodniejsze) tez daje możliwość wejścia w astrofoto czy elektronicznie wspomaganą obserwację (EAA). To że aparatu nie masz nie jest problemem, optymalnie do tego służą kamerki astronomiczne (np. Zwo 585 MC do EAA się dobrze nada) i wtedy możliwości teleskopu jeszcze bardziej rosną.

 

Co do doboru okularów - jak pisałem zacznij od tych z zestawu. W doborze Ci pomoże potem też ta stronka http://teleskop.astromaniak.pl/

jak i artykuł o źrenicach wyjściowych https://www.astroshop.pl/magazyn/wiedza/co-nalezy-wiedziec-o-lornetkach/zrozumiec-optyke-lornetek/zrenica-wyjsciowa/i,1122

Pamiętaj też że w naszych warunkach seeing najczęściej pozwala na max powiększenie x200 (choć SCT 8 calowy i x300 spokojnie "zniesie"). SCTki też jak przedmówcy pisali nie wymagają jakichś drogich okularów, to właśnie zaleta niższej światłosiły, że optyka nie musi być idealnie skorygowana by mieć w nich dobry obraz (a różnica z lepszych będzie dużo mniejsza niż w jasnej optyce pokroju F4/F5)

Edytowane przez GroundhoppingWLKP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A z jakich okolic jesteś? W okolicach Łodzi mógłbym Ci pokazać jak wyglądają obserwacje przez 8" Newtona na Dobsonie, 14" z goto i 6" Schmidta-Cassegraina na montażu paralaktycznym z goto. Mógłbym Ci polecić miejsce z fajnymi ludźmi w Gdańsku albo okolicach Bielska. Zależy gdzie mieszkasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, baryla1983 napisał(a):

Mnie interesują bardzie planety i coś poza układ słoneczny. GoTo raczej tak ponieważ szybko się zniechęcam a jeszcze szybciej podnosi mi się ciśnienie i się wkurzam. Jak nie będę mógł znaleść to tylko mnie zniechęci

 

No to na pewno będziesz taszczył klamoty z domu, ładował do auta, rozkładał tylko po to, żeby przekonać się, że akurat nadleciały chmury :):) albo mgła :)

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, baryla1983 napisał(a):

No to w takim razie czy trudna jest obsługa ręczna Dobsona? bo jak bez GoTo to wchodzi w grę 12” plus konieczny osprzęt? Jak nie Dobson to co? Coś co łatwe będzie w obsłudze? 

 

Jeśli planety to MAK 127 plus montaż azymutalny. Najbardziej intuicyjna, logiczna obsługa bez żadnego ustawiania wstępnego.

Przykładasz okular do oka i patrzysz :) Przy planetach ogniskowa się liczy, mniej światłosiła bo są po prostu jasne.

No i są to obiekty które jakoś da się obserwować w zasadzie z każdego miejsca, w odróżnieniu od obiektów DS...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, baryla1983 napisał(a):

Czyli co te filmiki na YouTube co są kłamią?.

 

Takie zdjęcia jak niżej można robić teleskopem Newtona 130/900, który kupisz za <> 200zł

Dodając tysiąc złotych kupisz teleskop większy, który da minimalnie lepsze efekty, ale będzie znacznie większy, cięższy, mniej poręczny etc.

 

 

v3_WV.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Miesilmannimea napisał(a):

Tak - słabo. Nijak się to równa ze zdjęciami, nawet bardzo kiepskimi...

 

Aby sobie nieco uzmysłowić jak to widać w okularze, można zerknąć na szkice konkretnych obiektów. W opisie sprzęt przez jaki obserwowano.

http://rodelaet.xtreemhost.com/older-observations/

 

Jakość obserwacji dość mocno warunkuje niebo, a u nas niemal w całym kraju jest mocno zaświetlone.

Edytowane przez Mc ślimack
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 godzin temu, baryla1983 napisał(a):

Witam. Mam budżet 10000 zł na swój pierwszy teleskop wraz z akcesoriami na start. Interesuje mnie obserwacja raczej planet mgławic rzadko będę to robił z balkonu bardziej poza miasto dlatego musi być mobilny i w miarę szybko składany. Napewno GoTo ponieważ szybko rośnie mi ciśnienie będzie łatwiej. Doradzono mi takie akcesoria do Sky-Watcher Synta N-254/1200 DOBSON 10" GOTO

IMG_0988.jpeg.5d69fd051e6006838185604e0086a8e2.jpeg

proszę o pomoc za którą z góry dziękuję 

Cześć kolego

Jestem równierz świerzakiem z jakąś początkową wiedzą na temat obserwcji i stoję przed dylematem co kupić.Jeśli masz już jaką wiedzę na temat interesującego cię sprzętu a w tym wypadku newtona na dobsonie z goto,znajdz poprostu wątek o tym sprzęcie i napisz na priv do osób czy osoby która go używa.Ja poszedłem tą drogą,mam do wydania 12tyś na sprzęt do obserwacji wizualnej przez binokular US ,a żeby było ciekawiej wybieram na początek okular z zommem a wzasadzie dwa.pod binokular.A teleskop to 8 calowy klasyczny cassegrain GSO.z jego wadami i zaletami o których się już naczytałem nie tylko na polskich forach.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@baryla1983 Na twoje potrzeby obserwacyjne najlepszy będzie SCT 14" do planet jak i do DS z korektorem  0,63x . Kompaktowy nawet zmieści się na balkon .

Gdybym miał kasę brałbym w ciemno. No i mieści się w budżecie  . Tutaj link do ogłoszenia . :)

 

 

Edytowane przez fornax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.