Skocz do zawartości

Nikon D50 w astro


Arek

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

 

Nikon niedawno zaprezentował swoją najprostszą lustrzankę D50. Jej cena z przyzwoitej jakości obiektywem kitowym 18-55 wynosi około 3200 zł (w Internecie). W najnowszym CHIP-FOTO-VIDEO

można przeczytać:

 

Matryca użyta w D50 generuje zaszumienie o natężeniu niemal identycznym do zmierzonego podczas testu EOS-a 350D, co jest osiągnięciem zasługującym na znaczne wyróżnienie.

 

Ciekaw jestem więc jak D50 wypada w astrofoto. Ma ktoś jakieś doświadczenia?

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ufałbym do końca temu, co piszą w Chipie, podobnie zresztą jak w Foto-Kurierze czy innych czasopismach branżowych. Ich testy są często tendencyjne. W Foto-Kurierze była niedawno recenzja D50, z której wynikało, że ma on podobne, albo nieco większe szumy, niż D70. Najlepiej poczekać, aż w pełni niezależne testy ukażą się w necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pewnie porobili kilkusekundowe zdjęcia i porónali te szumy. Tak naprawdę trzeba by wziąc 2 aparaty i w tych samych warunkach zrobić darki np. po 3 minuty, w różnych czułościach i porównać wyniki. Testy z gazet nie są niestety do końca miarodajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam !

 

Znalazłem w test Nikona D50.

 

Od pewnego czasu myślę o zakupie cyfrowej lustrzanki.

Oferta w tej klasie staje się coraz bogatsza - od Canonów 300D i 350D poprzez Nikona D50 po nową Minoltę, która dołączy do konkurencji.

 

Muszę jednak przyznać, że z tej grupy aparatów Nikon D50 jest naprawdę intrygujący.

Wydaje się solidnie wykonany, w standarcie posiada niezły obiektyw Nikkor, który wg zapewnień kilku sprzedawców, z którymi rozmawiałem jest dużo lepszy niż kitowe obiektywy Canona 300D czy 350D.

 

Jeżeli ktoś posiada doświadczenie fotografowania tym aparatem, to bardzo proszę o wypowiedź na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akceptują tylko nie ostrzą na nieskończoność więc z astro nici

 

 

O kurcze !

 

Dzięki Arku za cenną informację. :notworthy:

A czy w przypadku EOS-ów 300D i 350D nie ma z tym żadnych problemów?

 

Andee: co to jest ta soczewka kompensująca? Jak wygląda jej dostępność i koszt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Nikonie tego nie widziałem ale w klasycznym Olympusie taką soczewkę wkręca się pomiędzy body a obiektyw, coś na wzór pierścienia ale z soczewką w środku. W Nikonie musi być tak samo. Osobiście moim zdaniem to średnie rozwiązanie. Zdecydowanie lepszym jest Canon gdzie ostrzenie w nieskończoności działa bez problemów, przetestowałem to na kilku obiektywach i z żadnym nie miałem problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Nikonie tego nie widziałem ale w klasycznym Olympusie taką soczewkę wkręca się pomiędzy body a obiektyw, coś na wzór pierścienia ale z soczewką w środku. W Nikonie musi być tak samo.

 

Rozumiem, że wprowadzamy do układu obiektywu kolejną - tak naprawdę zbędną - soczewkę, która ściemni obiektyw. To faktycznie :kupa:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć !

 

Na forum fotopolis.pl otrzymałem od miłego forumowicza informację, którą cytuję:

 

Nikon i M-42 - zwykła przejsciówka nie ostrzy na nieskończoność. Potrzebna jest specjalna przejsciówka z soczewką, niestety jakość obrazu uzyskana z tym ustrojstwem jest poniżej minimum jakości a na pewno nie nadaje się do zdjęć astronomicznych. Z pewnością Nikon produkuje adaptery do teleskopów ale jak znam nikona to kosztuje naprawdę astronomiczną sumę.

W Twoim przypadku pozostaje Canon, przejsciówka jest prosta,tania, bez żadnych soczewek.

 

Wniosek: dla celów astro Nikon D50 jest nieprzydatny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co chodzi z tymi przejściówkami. "D50 i M-42 - zwykła przejsciówka nie ostrzy na nieskończoność". I co niby D50 przez to nie nadaje się do astrofoto? Coś to zdaje mi się grubymi nićmi szyte. Jeżeli przejściówka M42 nie daje możliwości ostrzenia na nieskończoności to chyba to bubel nie przejściówka. Czy wymiary mocowania obiektywów w Nikonie tak bardzo przeszkadzają, żeby nie szło zrobić przejściówki z głębiej osadzonym gwintem M42(przy nieskończoności szkła są bliżej matrycy). Jeżeli tak jest rzeczywiście to bardzo źle, bo ceny D50 sporo spadły. Body D50 można kupić już za 2299zł. 300D jest coraz trudniej dostępny a 350D jest jeszcze sporo za drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

No i w D50 nie ma wejścia na wężyk spustowy i trzeba kupić pilota :( a jeśli chodzi o szumy to nieźle wypada, sprawdzałem bo kumpel ma i trudno znaleźć hot piksela ,a z tym m42 to prawda, obiektywy nie ostrzą na nieskończoność ale teleskop niema tego problemu wiec śmiało można podłączać do teleskopów

a i obiektywy można z lekko przerobić usunąć np. blokadę nieskończoności, ale potem trzeba uważać żeby zbytnio nie rozkręcić obiektywu przy makro . :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

D50 w szumach niezle wypada ale przy okazji agresywny algorytm odszumiajacy pozera wielka czesc detali, sprawdzone... :(

 

D50 daje fotki na ustawieniach defaultowych z detalem takim jak 350D z wlaczanym filtrem odszumiajacym albo jeszcze gorszym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej...Czyli, jak dobrze zrozumiałem, może być problem z wykorzystaniem w astro i mojego NIKONA f301? staroć chyba z 86' - nie narzekam na ten sprzęcik ani trochę fotografując naziemnie a tu czytam i widzę... w sumie ostrzenie na nieskończonośc jest ale jakie to ma znaczenie, kiedy i tak wykręcamy obiektyw od aparatu i wkręcamy aparat w telep...? Powoli się zaczynam gubić...:)

pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.