Skocz do zawartości

Wiejskie Obserwacje


qbanos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Chciałbym sie podzielić wrażeniami z obserwacji jakich miałem przyjemność doświadczyć podczas tygodniowego pobytu na wsi na Pomorzu Zachodnim.

 

Już pierwsza noc mnie mile zaskoczyła bezchmurną pogodą i super przejrzystością. o 23 wyległem na podwórko i aż zaniemówiłem.. nade mną wisiała Droga mleczna jakiej jeszcze nie widziałem...Była wprost niesamowita i całkowicie wyraźna od Kasjopei aż po poludniowy horyzont który był czarny jak smoła. Najbardziej jednak ucieszyło mnie zobaczenie bardzo wielu meteorów w tym dwa naprawde jasne (ok -3mag) i jednego pięknego bolida w okolicach Wężownika który miał na oko powyżej -8 mag...

Po niedługim czasie złapałem za mojego TAIRa 4.5/300 z plosslem 32mm i pojeździłem po drodze mlecznej... tylu gwiazd jeszcze w życiu nie widziałem! Bardzo pieknie zaprezentowała się m31 wraz z sąsiadkami a także h&chi oraz gromady w Wężowniku na które trafiłem przypadkiem przeglądając poludnie. (to z okularem 18mm ED).

Wtedy po raz pierwszy zacząłem żałować że nie zabrałem Synty (zresztą pociagiem byłoby cięzko) potem troszke pofociłem.

 

W drugą beazchmurną noc udało mi się zaobserwować m.in Hantle, ponownie m31 oraz parę gromad w obszarze południowej Drogi Mlecznej. Mimo żę szerokośc geograf. mnie nie rozpieszcza to jednak widać było spokojnie Antaresa powyżej horyzontu. Tej nocy widziałem jeszcze parę średnio jasnych i bardzo szybkich meteorów w samym zenicie.

 

Podsumowując warunkich tamtych dwóch nocy były wprost idealne, wymarzone dla każdego astroamatora. Załuje jedynie że od siebie z domu nie mam takich widoków..

 

udało mi się zrobić dwie fotki które w miarę oddają sytuację jak było widać gołym okiem (z tym że bez kolorków):

 

południe:

sagittarius200508015ig.jpg

 

okolice Tarczy Sobieskiego:

scutum200508016yl.jpg

 

pozdrawiam i życze równie pięknego nieba!

 

P.s. wybaczcie jakość zdjęć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie... nie ma nic gorszego niż światło w nocy...

 

szczególnie jak chcesz zrobić obserwacje usadawiasz sie, a tu klops.. nie wziąłeś poprawki na latarnie, która świeci ci prosto w oczy... LM oczywiście spada:(

 

poza tym nic nie da sie znalezć w jasności... no chyba ze alfe i bete każdego gwiazdozbioru...

 

to Maksiu... musisz wędrować... wyrazy współczucia, ale czego sie nie robi dla nauki...

pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajne fotki :D

jak jestem u dziadka tez mam idealne miejsce na obserwacjie

ale niestety poza parą oczu i niewielka lornetą (7X35) nieposiadam żadnego sprzętu optycznego :(

ale myśle że ona wcale nietaka zła skoro obserwowałem nią Urana i Neptuna :? :)

ostatnio poraz pierwszy zobaczyłem m31 :) jakoś przez ten sprzęt niepokażeona swego piękna :(

ale przynajmniej mam satysfakcjie zę udało mi sie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.