Skocz do zawartości

wzór na lusterko wtórne


qe2

Rekomendowane odpowiedzi

Największą dopuszczalną długość małej osi obrysu lusterka eliptycznego oblicza się według wzoru: b max = D : 3,17. Wzór ten stosuje się jednak dla teleskopu fotograficznego. Najlepiej będzie wykreślić schemat geometryczny w skali 1:2 dla danej ogniskowej -f i rozmiary lusterka wyjdą same na rysunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze następujące dwa wzorki.

Długość małej osi lusterka płaskiego - b:

 

1. b=DxA+l(f-A):f, gdzie D-średnica lustra głównego,A - odległość ogniska F" od osi głównej, l - liniowe rozmiary pola widzenia, f - długość ogniskowej.

 

Długość dużej osi lusterka płaskiego - a:

 

2. a=b x pierwiastek z dwóch (b x 1,41)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jedyny raz porwałem się ns samodzielne wykonanie lusterka płaskiego o obrysie eliptycznym od a-z. Udało mi się je zrobić z dokładnością 1/4 lambda i znalazlo zastosowanie w moim pierwszym newtonie fotograficznym. Wykonywałem je na zasadzie przemiennego polerowania dwóch płytek szklanych, których powierzchnie były dla siebie wzornikami. Ile kosztowało mnie to czasu i mitręgi wolę nie mówić. Jest to znacznie trudniejsze zadanie, niż wykonanie paraboloidu. Zdecydowanie odradzam! Kup gotowe i problem z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
Tylko jedyny raz porwałem się ns samodzielne wykonanie lusterka płaskiego o obrysie eliptycznym od a-z. Udało mi się je zrobić z dokładnością 1/4 lambda i znalazlo zastosowanie w moim pierwszym newtonie fotograficznym. Wykonywałem je na zasadzie przemiennego polerowania dwóch płytek szklanych, których powierzchnie były dla siebie wzornikami. Ile kosztowało mnie to czasu i mitręgi wolę nie mówić. Jest to znacznie trudniejsze zadanie, niż wykonanie paraboloidu. Zdecydowanie odradzam! Kup gotowe i problem z głowy.

 

Trochę po czasie!!! Ale może komuś się przyda.

Skąd wiedziałeś, że masz płaskie zwierciadełko mając tylko 2 płytki szklane ?? Aby stwierdzić która płytka jest płaska, potrzebne są trzy płytki i ich wzajemne porównanie oraz rozwiązanie układu trzech równań z trzema niewiadomymi. Dopiero rozwiązanie tych równań daje odpowiedź która z płytek jest płaska i z jaką dokładnością udało się ją wykonać.

W twoim przypadku jeżeli nie miałeś płytki wzorcowej do której porównał byś swoje płytki, mogło się zdarzyć, że jedna z płytek była wklęsła a druga wypukła i nakładając jedną na drugą prążki interferencyjne miałeś prawie równoległe.

 

Pozdrawiam Piotr G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka lusterek i chetnie porownalbym je . Jak bada sie interferencyjnie lustra plaskie?

Chyba o budowie i badaniu jest w miesieczniku Urania http://83.16.137.130/~jerzys/Astro/telesko...20teleskopu.doc

W linku masz wszystko opisane. Mój przyjaciel wpadł na świetny pomysł (dzięki Marku) :notworthy: żeby zamiast światła sodowego zastosować ekran monitora z wyświetlonym czerwonym tłem. Porównywane płytki układasz na sobie (porównywanymi powierzchniami do siebie) i kładziesz to na biurku przed monitorem na kawałku czarnej kartki lub na podkładce pod mysz (czarnym do góry) – kurcze a zawsze mówili że zielonym do góry. :lol:

Tyle że jeśli twoje lusterka płaskie są napylone, to nic nie zdziałasz z oczywistych względów.

Jeśli masz lusterka niepokryte i w dodatku o różnych wymiarach to dokładność pomiarów będzie wymagała dodatkowej interpretacji.

 

 

Pozdrawiam Piotr G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.