Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2005r. w fotografii.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Bielack, nie za wcześnie robisz Marsa? Zakładam że nie możesz kiedy jest wyżej, a tak przecież lepiej. Ja mam go dopiero około 4 rano, i co innego widać. u Ciebie Lacus Solis, na ktore ja jeszcze tydzień poczekam.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku, powinienam zaczekać co najmniej do godziny 4 z co najmniej dwóch, ważnych powodów:

1. Mars jest wtedy znacznie wyżej (wszyscy wiemy, jakie to ważne)

2. Mars NIE świeci nad sąsiednim wieżowcem, a w luce pomiędzy. A zwykle robię zdjęcie, gdy jest nad sąsiednim budynkiem. Jest lato, budynek nagrzany w dzień oddaje ciepło, a to skutecznie niweczy moją pracę.

 

Ale by robić zdjęcia o 4 nad ranem trzeba być strasznym twardzielem. Ja za "mientki" jestem na to :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby to wątek o fotografii Marsa, ale rysunki to też milewidziana ilustracja. Jak na mój gust rysunek trochę schematyczny. Spróbuj zmiekczać kontury plam, bo są  nienaturalne ostre. Należałoby też różnicować stopnie szarości, co ubogaci rysunek.

 

Lemarc - dzięki za wyrozumiałość, myślę że za fotki też się wezmę ale analogiem który mam nie jest to takie proste przy Marsie. Krótki opis mojego rysunku który nieco wzbogabiłem o to co widziałem. W moim U obraz Marsa był bardzo jasny i wyglądał bardzo podobnie do księżyca widzianego gołym okiem w podobnej fazie co Mars obecnie -jeśli chodzi o kolor i widok ciemnych plam , wyglądało to tak jak bym widział nie Marsa ale Księżyc w dużym zmniejszeniu. Obraz pływał ale były momenty że sie uspokajał i wówczas widziałem to co narysowałem. Ostatnio umyłem lustro główne i bardzo poprawił mi się kontrast. Pogoda w poniedziałek rano jest dużo lepsza niż wczoraj i mam nadzieję zobaczyć co nieco na Marsie.

 

Jeśli pozwolicie zamieszczę jeszcze jakiś rysunek w przyszłości zanim rozpocznę focić.

MARS.JPG

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 sierpnia 2005, godzina 02h58m UT : Średnica tarczy: 13.81"

 

Warunki: wieczór bardzo dobry, "planetarny" (lekka mgiełka i bezwietrznie). Po czwartej nad ranem pojawił się wysoki cirrus i już nie było tak dobrze. Mars chwilkę po czwartej świecił bardzo wysko i jego górowanie wyszło dokładnie w momencie filmowana - 4h58m CET przy 52° Jak to zwykle bywa na balkonie, cała trudność polega na prawidłowym ustawieniu ostrości z barlowem x3. Zrobiłem 4 filmy po 180 sek, 5 fps. shut 1/25 gain ok 50% minimalnie rózniące się ostrością. Obrobiłem wszystkie i wybralem najlepsze zdjęcie. Całośc obróbki i przeskalowanie do 150% w Registax3.

 

mars-2005-08-29_02h58m-ut.jpg

 

Tak jak myślałem - wstawanie o czwartej rano to sport dla twardzieli. Mnie lekko rozkojarzyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś w końcu będą lepsze warunki Bielack, kiedy nie trzeba będzie wstawać o 4 rano, a ludzie będą spać przy zamkniętych oknach przed sezonem grzewczym. :szczerbaty: Tym czasem jaki mamy seeing każdy widzi. Moja fotka dzisiejszego Marsa też robiona około czwartej rano. Próbowałem zwiekszyć krotnośc barlova do 3x dokręcając pierścienie pośrednie, ale nie te warunki na taką skalę obrazu i ręczny napęd. Suma około 300 kl. z pięciu avików na zdjęciu końcowym powiększonym 2x. U mnie widać jednak "Lacus Solis". Na drugim zdjęciu zrobionym z barlovem 3x być może widać ciemny szczyt kaldery "Olympus Mons" (Nix Olimpica) ale 100% pewności nie mam.

MARS290805ABCDE.JPG

Wulkan.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie obecność tych plamek podobnych do kraterów, nic takiego nie wystepuje, więc raczej to było złudzenie  :rolleyes:

 

Hamal jak ma się taki sprzęt jak mój to nawet kraterki widać - no co ty nie poznałeś Olympus Monns :D - sie nie martw jeszcze sobie uzbierasz kasę i kupisz porządny sprzęt jak mój :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś było ciut lepiej, ale to jeszcze nie to co powinno być pod względem seeingu. Zdjęcie z godz. 4:30, stack ok. 140 kl. avi. Intryguje mnie nadal obszar "Tharsis" gdzie znajduje sie najwiekszy wulkan marsjański-"Nix Olimpica". Na ostatnich ujęciach tego rejonu z lata tego roku przez sondę MGS widać że wierzchołek wulkanyu jest ciemny na tle okolicy i powienien być łatwym do zauważenia utworem. Na dzisiejszej fotce widać ciemny placek i jeszcze dodatkowo jaśniejsza plamę na prawo. Czyżby chmura pod szczytem, która czasem pojawia sie w jego rejonie? Brakuje ostrości żeby to definitywnie wyjaśnić. Poczekamy na zdjęcia referencyjne ze świata astroamatorów z tej daty.

NIXOLIMPICA.jpg

MARS300805A.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś było ciut lepiej, ale to jeszcze nie to co powinno być pod względem seeingu. Zdjęcie z godz. 4:30, stack ok. 140 kl. avi. Intryguje mnie nadal obszar "Tharsis" gdzie znajduje sie najwiekszy wulkan marsjański-"Nix Olimpica". Na ostatnich ujęciach tego rejonu z lata tego roku przez sondę MGS widać że wierzchołek wulkanyu jest ciemny na tle okolicy i powienien być łatwym do zauważenia utworem. Na dzisiejszej fotce widać ciemny placek i jeszcze dodatkowo jaśniejsza plamę na prawo. Czyżby chmura pod szczytem, która czasem pojawia sie w jego rejonie? Brakuje ostrości żeby to definitywnie wyjaśnić. Poczekamy na zdjęcia referencyjne ze świata astroamatorów z tej daty.

 

 

Mamy podobny problem bo poluje na niego wizualenie ale byłem przekonany że należy szukac jaśniejszego obszaru :rolleyes: hmm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego ranka i ja nieodpuściłem

 

 

Mars___30_08_2005.jpg

 

Niezachwycam ale staram sie wydobyć jak najwiecej z tego newtonika.

 

PS. Wiecie może co jest przyczyną gubienia klatek przez k3ccdTools? Po nakręceniu avika wyskakuje komunikat o błędzie i liczba straconych klatek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszej nocy byłem z kolegami w polu na sesji astrofoto z długimi czasami, ale nie miałem natchnienia by dokończyć negatyw zaczęty pól roku temu. Zdolałem zrobić trzy fotki z nowym podświetlanym okularem, resztę czasu przegadaliśmy. Tej nocy seeing musiał być ekstra, bo gwiazdy nawet nad horyzontem przestały migotać. Jednak w mieście gdy wróciłem przed świtem warunki były gorsze. Chwilami tylko obraz Marsa stawał sie taki jak na moich zdjęciach. Kiedy przedłużyłem barlowa do 3x i uzyskałem pow. 300x, Mars już nie oślepiał i można było widzieć to co na zdjęciu, tylko z mniejszym kontrastem. Dwie fotki, jedna z barlovem 2x, druga z barlovem 3x. Widać różnicę w ilosci szczegolów na korzyść słabszego barlova, przy tym samym czasie migawki (1/30s) i f/s = 10.

MARS310805C.jpg

MARS310805D.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze fotki Marsa zrobione między godziną 4 a 5 rano, z barlovem 2x i 3x. Wykorzystane tylko 10% klatek, reszta nie nadawała się zupełnie, bo przeważnie obraz planety dzielil sie na kilka tarcz i tak sobie pływał. Na koniec fotki planetarnego mistrza, ktore potwierdziły moje wcześniejsze sugestie o widoczności Nix Olimica jako ciemnej plamy.

MARS30905.jpg

Mars309052.jpg

2005_08_28_DAPA.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piękne te Wasze Marsiki :helo:

to i ja dołożę swoje Marsidło

 

mars3~0.jpg

 

toucam w syncie 200/1000 + barlow x2, stack z ok.500 klatek

resize 300%

 

jak Wam taki ładny lśniący wychodzi?

a i jeszcze taka ładna biała czapa polarna

mnie się ciągle nie udaje :(

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piękne te Wasze Marsiki  :helo:

to i ja dołożę swoje Marsidło

 

mars3~0.jpg

 

toucam w syncie 200/1000 + barlow x2, stack z ok.500 klatek

resize 300%

 

jak Wam taki ładny lśniący wychodzi?

a i jeszcze taka ładna biała czapa polarna

mnie się ciągle nie udaje :(

pozdrowienia

Powinieneś spróbować z silniejszym barlovem, lub w projekcji okularowej bo przy ogniskowej 2m. szegółów jest mało. Przy tej średnicy lustra możeś śmiało wyciągnąc ogniskową do f= 4-5m. Wystarczył by wtedy resize 200%.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.