Skocz do zawartości

luneta


Nostra

Rekomendowane odpowiedzi

skoro sprzedawca pisze:

 

"Uniwersalny model oferującym zmienne powiększenie od 20 do 50 x. Usatysfakcjonuje najbardziej wymagających użytkowników, takich jak: rybacy, myśliwi, ornitolodzy, ratownicy i agenci ochrony."

 

to pewnie nie specjalnie, ale cośtam pewnie da się zobaczyć jednak widzi mi się że do astro to to nie jest specjalnie przydatne ale może ktoś to ma i powie więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal, z tego co napisałeś w recenzji to nie jest takie dno w astro <_<

pisałeś że ładnie widac księżyc, pasy na jowiszu i przerwę cassiniego. A zresztą do obserwacjij ziemskich też nada sie!!

 

a czy tą lunetę można posadzić na takim statywie??

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=61218794

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal, z tego co napisałeś w recenzji to nie jest takie dno w astro <_<

pisałeś że ładnie widac księżyc, pasy na jowiszu i przerwę cassiniego. A zresztą do obserwacjij ziemskich też nada sie!!

 

a czy tą lunetę można posadzić na takim statywie??

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=61218794

 

 

Zależy jaki ma się próg jakości, sam się zresztą przekonasz <_< ale chyba lepiej oby nie.

 

Ta luneta jest bardzo lekka więc taki statyw spokojnie wystarczy.

 

 

PS Daruj ją sobie, ładnie Cię proszę :szczerbaty:

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem krótko: JEST BADZIEWNA (ta druga luneta).

Co bym doradził? Wcale nie oglądaj tanich lunet czy lornetek z okularem o zmiennej ogniskowej (tzn. z oznaczeniem np. 20x-60x).

 

Statyw nie nadaje się do lunet ani lornetek, zbyt wiotki. Do lekkiego aparatu fotograficznego może być, jeśli nie wprawisz go w drgania podczas wyzwalania migawki. Ci co mówią, że do lekkiej lunetki się nadaje - zakładają że użytkownik NIE DOTKNIE LUNETKI/STATYWU PODCZAS OBSERWACJI. Bo jak dotknie - następuje totalne rozchwianie. Takl więc jest traumatyczne ostrości, jak już jest wyostrzone - da się z wielką ostrożnością prowadzić obserwacje ale trudno je nazwać komfortowymi. Zresztą - podobną chwiejnością cechował się przed udoskonaleniami ASTRONOMICZNY (!?) STATYW OD TELESKOPU (typu "słup") z firmy Uniwersał.

 

Jeśli nie SkyLux (nie sposób go trafić za cenę porównywalną z LIDL-ową, podobny Bresser to w MediaMarkecie trochę ponad 600 zł a to już przestaje być atrakcyjne) to poszukaj używanej lunetki ZRT. Bywa na targu ale oferowana przez przekupniów jest za droga. Wymaga ona osadzenia na SOLIDNYM statywie bo ten "firmowy" jest badziewny jak mało co. ZRT nadaje się do przeróbki polegającej na dostosowaniu do wymiennych okularów 1.25". W każdym razie możesz zacząć od zakupu ZRT a potem stopniowo ją rozbudowywać: sztywny statyw, oprawa okularowa, okulary.

Gdybyś miał od razu kupić wszystko nowe - może się okazać że łączna cena będzie porównywalna z jakimś okazjonalnym teleskopem Newtona o średnicy koło 10 cm.

Kiedyś PZO produkowała podobną do ZRT lunetkę, używaną na strzelnicach. Była taka w mojej szkole, 35 lat temu wypożyczyłem ją od pana od PO i obserwowałem zaćmienia księżyców Jowisza, przykręcając lunetkę (miała specjalny "korkociąg" do tego służący) do drewnianego płotu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czym różni sie ta allegro'wska od tej z DO?? Sorki za takie głupie pytania, ale ja naprawdę nie chcem marnować pieniędzy bo zbieram na teleskop. Nie chcem też od razu mieć te 20 albo 25 cm lustra (jak dobrze pójdzie :D ), bo słabo znam niebo. Wiem, że zaraz zaczniecie mówić o lornetce, mi sie podoba taiga 16x80 ale jest ciężka a statyw to kolejny wydatek <_< . Mam złe doświadczenia z lornetką ("20x50" na bazarze :blink: ), i ona gó... powiększała :huh: księżyc trochę lepiej niż gołym okiem :unsure: . A tak w ogóle to czytałem że powiekszenie lornetki można obliczyć dzieląc średnicę obiektywu w mm prez źrenicę wyjściową (dobrze napsiałem to??) też w mm. I u mnie ta źrenica ma 17 mm :Boink: Wychodzi około 3x :Boink::Boink: Tylko nie wiem czy to prawda, wypowiedzcie się :notworthy:

 

P.S. dzięki za anielską cierpliwość :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

księżyc trochę lepiej niż gołym okiem :unsure: . A tak w ogóle to czytałem że powiekszenie lornetki można obliczyć dzieląc średnicę obiektywu w mm prez źrenicę wyjściową (dobrze napsiałem to??) też w mm. I u mnie ta źrenica ma 17 mm :Boink:  Wychodzi około 3x :Boink:  :Boink:  Tylko nie wiem czy to prawda, wypowiedzcie się :notworthy:

 

P.S. dzięki za anielską cierpliwość :notworthy:

 

Średnica wyjściowa w okularze to średnica jasnej plamki którą widać gdy skierujemy lornetkę np. na jasną ścianę. Prawdopodobnie pomierzyłeś średnicę soczewki okularu :Boink: z tąd ten wynik 3x . Zasadniczo przy lornetkowych powiekszeniach księżyc widać trochę lepiej niż gołym okiem :rolleyes: .

 

 

pozdro

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:ha:  jak gadałęm z nostradamuskiem to on raczej niechce ZRT używanej twierdzi zę jest za mała  :ha:

A NIEUZYWANA? Nie byłaby za mała? :D

Trzeba by kupić z pierwszej ręki a nie od przekupnia, bo od przekupnia nic się nie opłaca kupować.

 

Rozważanie o "zamałości" jest zabawne, skoro YUKON 50 mm, co na początku się pojawił, NIE JEST ZA MAŁY???

 

 

Wobez sprzecznych oczekiwań nie potrafię doradzić .

 

Chyba tylko negatywnie, za 200 zł NIC NIE KUPUJ. Powiększ o tę kwotę zbierane na teleskop pieniądze.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:ha:  jak gadałęm z nostradamuskiem to on raczej niechce ZRT używanej twierdzi zę jest za mała  :ha:

 

takiś mądry to powiedz kiedy Ci to mówiłem :ha:

wtedy jeszcze nie miałem takiego zakupu w planach.

Napi, a tak między nami to zastanów sie czy takie gadanie wszystkiego co powiedziałem TYLKO tobie jest fair wobec mnie. W innym temacie też coś takiego było. :angry: Chyba nie będę mógł z Tobą rozmawiać na takie tamaty. :blink:

Edytowane przez nostradamusek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha Cygnusie mówisz że ZRT byłaby dla mnie za mała, a Yukon nie. Zgoda, tylko weś pod uwagę cenę!! Sam mówiłeś że kuypno ZRT, statywu, i przerobienie byłoby ceny 10 cm newtona. A Yukon?? 230 zł :ha:

Ja mówię że za mała? Cytowałem Napiego który podobno Ciebie!

Ja mówię i powtarzam że YUKON 50 mm z zoomem jest gorszy od LORNETKI, nie mówiąc już o ZRT która jest PRZERABIALNA i sprawdzona z pozytywnym skutkiem przez wielu AstroFaunów!

Yukon bez rozsądnego statywu jest identycznie nieprzydatny do gwiazd jak ZRT.

Warto jeszcze pamiętać że duże powiększenia przy małych obiektywach to bardzo ciemny obraz, nadający się wyłącznie do Księżyca i Jowisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ta ZRT jaką ma ogniskową??

I można stosować różne okulary nawet te 4mm?? :Salut:

 

Ogniskowa - 457

 

Stosowanie 4mm okualrów to już trochę bez sens, ponieważ przy tym 114x powiększeniu podobno ujawnia się spora aberacja chromatyczna. Ja mam do niej 6 mm okular (77x) jakoś aberacja nie rzuca mi się w oko ale są małe problemy z dobrym ustawieniem ostrości, trzeba bardzo powoli kręcić pokrętłem :mellow:

 

Ale i tak bardzo ją polecam :Salut:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...  można stosować różne okulary, nawet te 4mm?? :Salut:

Różne okulary dopiero PO PRZERÓBCE. ZRT ma zamontowany fabrycznie okular przełączany mechanicznie na dwa powiększenia.

Przeszukaj forum albo poguglaj na string "ZRT", to wszystkie szczegóły znajdziesz! Jak i sporo opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.