Skocz do zawartości

kątówka


Tomasz Burzecki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forumowiczów,

Kiedyś przerabiałem ZRT. W znanej firmie ASTROKRAK zmówiłem kątówkę Soligor 45 stopni przystosowaną do tej lunety. Najpierw musiałem ją przerobić, żeby uzyskać ostre obrazy w nieskończoności, ale to nie było problemem, chociaż nie powinno mieć miejsca. Problem polega na tym, że daje ona dziwne obrazy - gwiazdy mają ogony. Ciekawe jest to, że kierunek ogona zależy od kąta patrzenia w okular, a nie od kąta pod jakim wpada światło danej gwiazdy do obiektywu. Dlatego myąlę, że to wina pryzmatu a nie obiektywu. Czy mam rację ?

Proszę o radę jaką kątówkę kupić. Nie chciałbym jej znowu wymieniać. Myślę o kątówce gwiazdowej, bez odwracania obrazu 90 stopniowej.

Pozdrawiam,

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mogą tę kontówke inaczej ułożyć ? Mechanicznie nie mogę już nic zmienić. Moja modyfikacja polegała na minimalnym zmniejszeniu długości tubusów przez planowanie. Reszta jest wykonana przez firmę bez możliwości regulacji. Powinno być dobrze. Osiowanie zapewniają te tubusy, tak jak w każdym wyciągu każdego teleskopu - z małymi luzami.

Nie chcę już walczyć. Chciałbym kupić kątówkę gwiazdową, może przyda się w przyszłości do innego teleskopu. Przerabianie ZRT nie ma dużego sensu.

Pozdrawiam,

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Tak - myślę o czyms innym. Zrt - to na początek. Kątówka posłuży mi do czegoś większego i dlatego pytam jaką kątówkę gwiazdową kupić. Nie chciałbym zmieniać jej zaraz po zakupie. Czy Ktoś może mi coś polecić ?

Pozdrawiam,

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak doliczy koszty sciagniecia z Reihu to przekoczy tysiaka :unsure:

 

Jak Ci sie nie spieszy, to powiem Ci jeszcze, ze jeden z polskich dystrybutorow jest na zawansowanym etapie dogadywania sie z telewujem... moze warto wstrzymac sie z miesiac i zobaczyc co z tego wyjdzie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jedna dobra wiadomosc. Jak probowalem wypytac o w teleskop-service.de o formy wysylki do Polski to dostalem @, ze owszem do buszu wysylaja jak juz dostana kase na konto i paczka ekspresowa do 2kg (3dni robocze) -uwaga szklo, kosztuje jedynie 48E ! :o Dalem sobie spokuj.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Astrokrak odpada za względu na cenę. Pierwszą kątówkę mam od niego. Następną wolę kupić gdzieś indziej. Te w teleskop-service i apm-telescopes są dwucalowe. Czy ktoś ma jakąś dobrą kątówkę 1.25 cala i nie jest to wiliam optics za 200 baksów ?

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, sprowadzałem od Ludesa i od Wolfiego w cenie 18€ za przesyłkę. Od Ludesa idzie 2 dni, na przesyłkę z Monachium czyli od Ransburga musiałem dłużej czekać. 3 linki podałem do Ludesa, w tym jest złączka APM za 49 € + 18€ za wysyłkę. Policz to sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Astrokrak odpada za względu na cenę. Pierwszą kątówkę mam od niego. Następną wolę kupić gdzieś indziej. Te w teleskop-service i apm-telescopes są dwucalowe. Czy ktoś ma jakąś dobrą kątówkę 1.25 cala i nie jest to wiliam optics za 200 baksów ?

Tomek

 

Jeśli zamierzasz w przyszłości zmienić sprzęt na lepszy, większy, celuj w złączkę 2". Ona ma przejściówkę na 1 1/4" i pasuje do światowych standardów. Kupując małą, zapłacisz w przyszłości 2 razy ;)

Astrokrak to Astrokrak, ale linka masz do Lumicona, a to inna bajka, cenowa też :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś zna tę katówkę z DO za 629 zł

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...0e9a8ae1e4deef3. William Optics 1/10 lambda 2 cale. Czy ktoś ma kątówkę Celestrona lub Oriona ?

Jak one mają się do TV lub William Optics ?

Pozdrawiam,

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hamal, a jak przerobić ZRT zeby mozna było wkładac 1,25" okulary??

bo moja kątówka ma zwalony gwint nie moge przykręcić jej mocno, chodzi bardzo luźno. :unsure:  :unsure:  :unsure:  :unsure:

 

 

Ja użyłem tylnej częsci lunety którą zrobiłem sobie dawno temu, nie da się oszczędzić jesli się czegoś samemu nie wykombinuje.

 

http://members.lycos.co.uk/hamal/astro/Spr...prowadzenia.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm a nie wiecie co zrobić jak gwint jest zepsuty w kątówce albo przejściówce (sam nie wiem :blink: )

może na kropelkę?? co kropelka sklei sklei... :D

 

 

Hehe, nie śmiej się bo to jest metoda ale... Dajesz kroplę na gwint i rozprowadzasz ją równomiernie i zostawiasz na 2-3h aby dobrze wyschło a dopiero potem wkręcasz, będzie na pewno lepiej, już tak z desperacji regenerowałem gwinty i się sprawdzało zanim klej się nie wyrobi bo wtedy trzeba powtorzyć operację.

 

PS Nie upiernicz optyki klejem :szczerbaty:

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są specjalne kleje do metali, są też wypełniacze, które powodują, że pasowanie gwintu jest ciaśniejsze. Smarujesz gwint uszczelniaczem, wkręcasz na mokro i po wyschnieciu nie ma luzu. Sprawdzone na gwintach, nie wiem jak bedzie ze złączką :oco:

http://www.delta.rato.pl/Pl/produkty/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzone na gwintach, nie wiem jak bedzie ze złączką 

 

złączka to też gwint (chyba) :Salut:

 

a takna powaznie to chyba tak zrovię z tą kropelką tylko co będzie jak będę chciał sprzedac :blink:

 

czyli tylko kropelka na cały gwint?? a polać kątówke czy przejściówke?

jeśli dobrze zrozumiałem to jedną kroplę rozprowadzić czyms po całym gwincie, i zostawic na 2-3 h?? A czemu ma wyschnąć? Myślałem że trzeba od razu zakręcić aby sie skleiło :szczerbaty: ale pewnie sie mylę

 

P.S. nie no sam HAMAL do mnie mówi :szczerbaty::szczerbaty::szczerbaty:

mój idol astro :szczerbaty:

Edytowane przez nostradamusek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.