Skocz do zawartości

montaze


Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

Dobrego, zbiorczego porównania nie widziałem, trzeba sporo buszować samemu i robić własne porównanie ;)

Sporo jest na ten temat np na Cloudy Night Telescope Review :-)))

Ale to losowe recenzje czesto pisane przez mało doświadczonych użytkowników i ciężko je porównać ze sobą???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się chwilę rozejrzałem i wrzucam dla zainteresowanych

 

GEM1       +/- 40 sec (piki +/- 80 sec)         

EQ6       +/- 30 sec

GP-DX mount with DA-1 kit    +/- 8 sec (na 10 minut)

original Celestron 8 (orange) fork mount (build 1982)       30 sec

CG 11      +/- 12 sec (celestron podaje +/- 5 sec)

EQ1      +/- 60 sec

CG-5       (około +/- 10 sec)

 

Testy robione przez amatorów, najczęściej za pomocą softu k3ccdtools.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EM-10 okolo +/- 4arcsec

EM-100 +/- 3.5 arcsec (zmierzone)

EM-200 +/- 4 arcsec (gwarantowane, w praktyce typowo +/-3)

NJP +/- 3,5 arcsec (gwarantowane, w praktyce typowo +/-2,5)

Gemini G-15 - producent mowi chyba +/-5 arcsec

Gemini G-41 - producent mowi +/-3 arcsec

 

Paramount ME - niemierzalne (prawdopodobnie okolo 1 - 1,5 arcsec, typowy seeing nie pozwala zmierzyc)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

W CG-5 raczej +- 40" (wg moich spostrzeżeń zchodzi z krzyża o tarczę Jowisza w pobliżu opozycji)

W G-15 +-5" ale z włączonym PEC'iem jak pamiętam :'(

W testowanych u nas Soligorach bez liftingu też jest około+- 40" z okresem 10 minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

A może ktoś pokusi się o zebranie pełniejszych danych i zestawienie wykresu cena/PE i wyloni faworyta z danej kategorii nośności ;D

Takie zestawienie tabelaryczne i wykres byłby nam bardzo przydatny szczególnie dla początkujacych astrofotografow i obserwatorów !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowe informacje mozna znalezc:

 

1. Grupa ScopeMounts na Yahoo:

http://groups.yahoo.com/group/ScopeMounts/...yguid=129948182

duzo informacji w folderach "pictures" i "files" oraz w tresci komunikatow

 

2. Linki i podstawowe parametry mozna znalezc tutaj:

http://www.pacificsites.com/~brooke/Mounts.htm

 

Poza tym polecam specjalizowane grupy Yahoo poswiecone konkretnemu montazowi, np CG-5, EQ-6 itp.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W testowanych u nas Soligorach bez liftingu też jest około+- 40" z okresem 10 minut

Na czym polega lifting Soligora? Czy można zrobić to samemu ?

Czy do tego potrzebny jest skalpel ;D ;D ;D czy młotek ;D ;D ;D ?

 

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, czyli ile możesz w sumie zawiesić na montażu. Jedynie trzeba wziąć pod uwagę, że producent podaję wartość zblizoną do maksymalnej i sprawdzającą się przy obserwacjach wizualnych a np. do astrofoto z praktyki wynika, że waga ta powina być trochę mniejsza.

 

Pozdrawiam, tomekL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to jest dokładnie tak jak np. z samochodem i jego ładownością jak naładujesz do samochodu max jego ładowności to i wolniej jedzie i więcej pali i gorzej się prowadzi.A jak jedziesz sam pustym samochodem to dopiero jesteś Johny Trawolta:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ciekawy temacik.

Ktoś z wiedzą i wolnym czasem mógł by zrobić dobry uczynek.

I oczywiście większą ilość montaży zebrać. Np Astro-5 niemieckie też.

I mozliwości liftingu też.

Dodatkowo STATYWY, to tez temat interesujący conajmniej dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, czyli ile możesz w sumie zawiesić na montażu. (...)

 

Dzięki Tomku!

Tak sobie przeglądałem G-11 Losmandy http://www.losmandy.com/g-11.html i cena w granicach 2.200$(z DUAL AXIS DIGITAL DRIVE)

-3.200$ (z GOTOwcem) byłaby chyba dobra, a raczej sam G-11 pod Arkturka, który się robi u Janusza.Bardzo ucieszyła mnie informacja, że nasi niemieccy przyjaciele są dealerami tego sprzętu :)...choć uśmiech mi się zmienił na :(, bo kosztuje prawie 3.000 euro...z GOTO 4580...khhhhhhhhm...khhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmmmm!!!! :o :o :o

Z kolei w Hiszpanii 2.475 i 4200 euro...poczekam aż będziemy Unią Światową... ;)))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety te montaże tj. Losmandy zza oceanem kosztują dużo mniej. Mi udało sie swój przemycić i w ten sposób zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Januszu, a ile waży Arktur? G-11 może udźwignąc ok. 30kg i jak oglądam strony w necie jest to jeden z popularniejszych montaży do astrofoto.

Tak przy okazji tematu. Jeśli producent podaje np. nośność 30kg, to dotyczy to tylko i wyłącznie teleskopu czy teleskopu plus przeciwwagi?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skoro tak to i moje EQ-6 (dual axis lub GOTO) bedzie OK do zastosowan wizualnych i bedziesz je mial sporo taniej!!!!

 

I jeszcze uwaga do nosnosci. Slabsi i sredni producenci podaja nosnosc praktycznego MAX do zastosowan wizualnych i przy krotkiej tubie (z reguly SCT). Dluzsza tuba (refraktor, newton) ma wiekszy moment bezwladnosci i musi byc lzejsza zeby teleskop nie drgal. Do zastosowan foto/CCD nalezy te wartosc pomnozyc przez 0,5 - 0,6.

 

Dobrzy producenci (AP, Tak, SB) sa konserwatywni i podaja praktyczna nosnosc do CCD lub foto czyli nosnosc do zastosowan wizualnych jest prawie 1,6 - 1,8 tego co w katalogu. Dlugosc tuby nadal jednak ma znaczenie. Korespondowalem z osobami ktore np. na montazu Tak EM-200 o nosnosci nominalnej 18kg wieszaly (w obserwatorium) ponad 25kg sprzetu i nadal byla to konfiguracja do precyzyjnego CCD!

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę napisać tylko tyle, że po wymianie paru zdań z PTL na priva jeśli chodzi o podrasowanie EQ 6 ma on duże możliwości przeróbki pod GOTO i do astrofoto , a w wersji standardowej do obserwacji wizualnych w swojej klasie cenowej jeśli chodzi o nośność bije na głowę wszystkie inne montaże paralaktyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.