Skocz do zawartości

Teleskop dla synka


Criss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam zamiar kupić synkowi teleskop. Chłopiec ma 9 lat i przejawia zainteresowanie obserwacją nieba. Chciałbym mu sprawić prezent w granicach 800-900 zł, lecz taki by zachęcić go do astronomii, a nie rozczarować. Mieszkamy w mieście, więc pierwsze obserwacje bedziemy pewnie prowadzić z balkonu. (nie ukrywam ,że obserwacja nieba mnie również intryguje) Myślę ,że nasze doświadczenie rozpoczniemy od obserwacji planet. Po wstępnym rozeznaniu mam "na oku" trzy modele:

1. "Meade/Bresser" Messier R-90;

2. "Synta/Sky-Watcher" SK1309 EQ2

3. Sky-Watcher (Synta) SKDOB 6"

A może zaproponujecie coś innego, lepszego mieszczącego się w podanej przeze mnie cenie.

Bardzo proszę o pomoc w wyborze.

Pozdrawiam serdecznie.

Krystian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym bral Messiera, jakosc nad iloscia.

Miasto miastu nie rowne ale za duzo obiektow niegwiazdowych przez zaden z tych teleskopow z miasta nie zobaczycie.

Wybierajac refraktor dostaniesz jednak znacznie lepsze obrazy, szczegolnie planet a i co niektore gromadki tez beda sie lepiej prezentowaly.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chyba powinien wypowiedzieć się ktoś kto ma synka w takim wieku. Montaż paralaktyczny ( EQ2 w tym przypadku ) może być trochę "dziwny" w pierwszym wrażeniu i budzić watpliwości co do tego jak go używać .... montaż Dobsona jest prosty jak drut w swym uzytkowaniu.

 

SKDOB 6" ma także największe lustro.... jednocześnie ma dużą ogniskową i z tego powodu będzie się nieźle nadawał do planet ale z drugiej strony gorzej do mglawic itp z powodu stosunkowo małej światłosiły F7,8 ( ciemny obraz ). Jednak teleskopem z dużą ogniskową trudniej wycelować w coś ( czy synek wie cokolwiek o gwiadozbiorach itp ? )

 

Nalezy także dodać, iż montaż Dobsona jest dość pewny jeśli chodzi o swoją stabilność natomiast obraz w EQ2 bedzie się trzasł....

 

Ogólnie w cenie do 1500PLN lepiej brać montaże Dobsona.

 

Proponowałbym jednak rozważyć także opcję teleskopu z GOTO który jest pewnie dla dzieciaka fajny z powodu swych elektronicznych fajerwerków i odwali za nas robotę w pierwszych kilku miesiącach poznawania nieba. Przykładem takiego teleskopu może być : http://idg.allegro.pl/show_item.php?item=190972668 ktory z powodu swej światłosiły lepiej nadaje sie do mgławic i galaktyk, gorzej do planet z powodu małej ogniskowej.... ale ma GOTO - czyli jest bardziej edukacyjny ( z ostatnim stwierdzeniem mogą nie zgodzic sie inni forumowicze, głównie ci co nie mają GOTO, których serdecznie pozdrawiam ;P ). GOTO Celestrona jest przyjazne w użytkowaniu - a obecnie dzieci w erze komputerów łapią w mig obsługę takich zabawek. GOTO odwali za nas także problem z śledzeniem obiektu. Jest to jednak teleskop droższy niemal dwukrotnie od założonej ceny.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dodam także, że http://idg.allegro.pl/show_item.php?item=190972668 jest teleskopem dośc mobilnym, z krótką rurą, który łatwo wsadzić do samochodu i pojechać za miasto ( zasilane z zapalniczki samochodu ) gdzie niebo bedzie zdecydowanie lepsze.

 

Ten teleskop jest tez stosunkowo mały po rozłozeniu i zmieści sie na balkonie.

 

Na dodatek GOTO można ustawić na podstawie 3-ech gwiazd i odpada problem widoku na północ ( wymagane do prawidłowej pracy montazu paralaktycznego np: EQ2 ), ktory często występuje na balkonach.

 

Zdecydowanie łatwiej bedzie także takim teleskopem spróbowac astrofotografii - mamy już napędy, a w przypadku saturna czy jowisza możemy liczyć na jakies-tam efekty, M42 także da się tym sfotografować....

 

Na podstawie swoich skromnych doświadczeń w obserwacjach i fotografowaniu, gdybym mial zachęcić swego 9-letniego synka do astronomii - kupiłbym Celestrona z GOTO....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak a propos balkonu to warto byś przeczytał jeszcze to:

 

teleskop na balkon

 

Taa... szczególnie to zdanie:

Co innego dobierze fascynat który lornetką zaliczył pół Katalogu Messiera, a co innego kompletny laik który chce wrócić do pasji z dzieciństwa tylko jest o 50kg starszy.

 

:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym bral Messiera, jakosc nad iloscia.

Miasto miastu nie rowne ale za duzo obiektow niegwiazdowych przez zaden z tych teleskopow z miasta nie zobaczycie.

Wybierajac refraktor dostaniesz jednak znacznie lepsze obrazy, szczegolnie planet a i co niektore gromadki tez beda sie lepiej prezentowaly.

Ja bym powiedział, że to stwierdzenie dosyć odważne i dyskusyjne. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem refraktor dla małego chłopca będzie łatwiejszy w obsłudze, ale... Nie bierz na montażu paralaktycznym! Bodajże w Delta Optical stoi niemal identyczna 90-tka na montażu azymutalnym [AZ]. Będzie on o wiele prostszy w obsłudze, no i z tym samym statywem nie bedzie się tak koszmarnie trząsł. Maksymalne powiekszenia teleskopu o tak niedużej średnicy i tak będą w granicach 150-180x, więc AZ z mikroruchami poradzi sobie spokojnie, a bedzie sztywniejszy, lżejszy i... tańszy. Montaż para typu EQ2 to nieporozumienie -wiem, bo mam solidniejsze [a wcale nie tak solidne] EQ3-2 na statywie Alu. Inna alternatywa to Newton na Dobsonie [ten 6"], ale cieżko tym obserwować z balkonu, musiałbyś zbić z drewna jakąś skrzynie-podstawę i to ciężką, sztywną, ktora tam będzie musiała stale przebywać [bo przenoszenie bedzie niewygodne] Refraktor po zaopatrzeniu w katówkę pryzmatyczną z odwracaniem obrazu moze też służyć do obserwacji naziemnych, jesli za oknem macie jakieś fajne krajobrazy. Tylko za jakieś kilka latek będziesz musiał uwazać, by sie chłopak nie przerzucił na podgladanie sąsiadek, bo to może rodzić problemy z sasiadami. :ha: Dobson 6" pokaże zęby, jak pojedziecie z dzieckiem za miasto w bezksiężycowa noc, np. na działke czy do krewnych na wsi. W mieście bedzie miał niewielką przewagę przy obserwacji planet z racji wiekszej rozdzielczości, ale bedzie wymagał min. godzinnego chłodzenia, od czasu do czasu kolimacji, no i mały dzieciak sam go nie przeniesie.

Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. jak podrośnie, to sam sobie sprawi większy teleskop i dobrze wybierze

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym powiedział, że to stwierdzenie dosyć odważne i dyskusyjne. :rolleyes:

 

I wlasnie po to jest forum.

Zeby mozna bylo podyskutowac i podzielic sie wlasna opinia a nie podarzac jednym wyznaczonym szlakiem.

Wg mnie zaden reflektor nie dorowna refraktorowi jesli chodzi o jakosc obrazu chocby ze wzgledu na obstrukje centralna.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wlasnie po to jest forum.

Zeby mozna bylo podyskutowac i podzielic sie wlasna opinia a nie podarzac jednym wyznaczonym szlakiem.

Wg mnie zaden reflektor nie dorowna refraktorowi jesli chodzi o jakosc obrazu chocby ze wzgledu na obstrukje centralna.

 

pozdrawiam

 

Hihi, Stawiam swojego reflektora 270/1200 z wielką obstrukcją centralną przeciwko refraktorowi... Tylko o jakim my refraktorze mówimy, czekaj czekaj, Allegrorurka 60/900 eee, nie... to by była masakra, SkyLux, hmmm.. też nie, to też by byla jednostronna masakra, ED80? Nie... niemożliwe, przegra w przedbiegach, Moje Achro 102/500? Nie... też się podda bez walki... ED100? No właściwie trzeba by spróbowac, wyniku pewny nie jestem... Achro 127... Achro 150? ciekawe czy wyciągnęły by tyle detalu co mój papierowy reflektor :szczerbaty:

 

Dobsonme, nigdy nie pisz "żaden" nie tylko konstrukja optyczna ma tu znaczenia, aperturka, aperturka się kłania :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzięki wielkie. Bardzo mi pomogliście. Szczególnie link do "teleskop na balkon" .Zdecyduję się na Bresser Messier R-90 90/900. Chociaż cena nie jest najnizsza to skłoniło mnie do tego głównie miejsce prowadzenia obserwacji (średniej wielkości balkon w mieście) Spróbuję też ,zresztą zgodnie z Waszymi poradami, dostać montaż azymutalny. Mam nadzieję ,że synek Szymon będzie zadowolony.

Serdeczne pozdrowienia.

Krystian.

Edytowane przez Criss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.