Skocz do zawartości

witam


katarzyna

Rekomendowane odpowiedzi

wiem że było dziesiątki razy ale ja się już zakręciłam zupełnie... chciałam teleskop do planet i gwiazd przede wszystkim choć w obiekty Deep Space też bym sie pobawiła tak przelotem bo wiem że nie można mieć wszystkiego razem.... z pewnością nie interesują mnie zdjęcia. Mam balkon na 3 pietrze jakieś 1,2 x 4 m w niewielkim mieście na szczęście nędznie oswietlonym, zapał do wynoszenia teleskopu w ciemne łąki i pola też mam, i mam jeszcze do wydania jakieś 1500- 1700zł na wszystko. Nie więcej ale nie mniej bo nie chcę za chwile szukać czegoś lepszego, mimo aktualne bardzo mizernej wiedzy astronomicznej. Nie chcę lornetki:)

Chciałam syntę na dobsonie ale przestraszyli mnie ze to rzecz ogromnych gabarytów i na balkon jej nie zmieszczę. Tematy z poradami pilnie prześledziłam i jest dokładnie tak jak w bajce u Fredry "osiołkowi w żłoby dano..."- dalej nic nie wiem. Doradźcie proszę sama nie dam rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem że było dziesiątki razy ale ja się już zakręciłam zupełnie... chciałam teleskop do planet i gwiazd przede wszystkim choć w obiekty Deep Space też bym sie pobawiła tak przelotem bo wiem że nie można mieć wszystkiego razem.... z pewnością nie interesują mnie zdjęcia. Mam balkon na 3 pietrze jakieś 1,2 x 4 m w niewielkim mieście na szczęście nędznie oswietlonym, zapał do wynoszenia teleskopu w ciemne łąki i pola też mam, i mam jeszcze do wydania jakieś 1500- 1700zł na wszystko. Nie więcej ale nie mniej bo nie chcę za chwile szukać czegoś lepszego, mimo aktualne bardzo mizernej wiedzy astronomicznej. Nie chcę lornetki:)

Chciałam syntę na dobsonie ale przestraszyli mnie ze to rzecz ogromnych gabarytów i na balkon jej nie zmieszczę. Tematy z poradami pilnie prześledziłam i jest dokładnie tak jak w bajce u Fredry "osiołkowi w żłoby dano..."- dalej nic nie wiem. Doradźcie proszę sama nie dam rady.

Katarzyno:

Dwa telpy (nie musisz kupować akurat tam) obydwa mają w miarę krótkie tuby bo ogniskowa jest 750 cm co pozwoli Ci ustawić go na balkoniku. Chciałem polecić Ci maka ale newtony są bardziej nieuniwersalne. Synta na dobsie nisko chodzi rzeczywiście jest zbyt długa. Walisz nią w ściankę przy niskich obiektach. Lustro 15 cm da ci naprawdę dużo frajdy. Obydwa mają dość porządne montaże oczywiście jak na klasę ECONO.

1)

2)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem opcja 1 napewno nie jest ECONO. 2 juz całkiem ciekawe. Lepiej jeszcze do niego dokupić jakiś ciekawy okular za pozostające pieniadze.

Nie wiem, nie działa mnie CELESTIA, jest tam problem wyboru telepskopu dobrze rozgryziony. Obawiam się jednak, że nawet z C6N alboz Syntą 150mm będzie nie łatwo na balkonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na małym balkonie zawsze będzie problem z teleskopem trochę większym od lornetki. Sam mam Syntę 8” czasem z lenistwa i dla relaksu wychodzę z nią na balkon o wiele mniejszy od tego, który opisuje kolega. Jednak jak chcę coś konkretnie obejrzeć to jednak wychodzę czasem jak uda się mi kogoś z pojazdem znaleźć to uciekam poza miasto ;-)

 

Nie ma, co się bać gabarytów w tych cenach niestety trzeba mieć sprzęt wielkości bojlera ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz generalnie dwie drogi. Mobilny kompromis albo Logistyczną czkawkę.

 

1. To co poniżej pozwoli obserwować zarówno obiekty DS jak i planety nawet z niewielkiego balkonu. Nie będzie to wygodne ale powinno być mozliwe. Tu nie ma strachu, że okular wypadnie za barierką albo 10 cm od ściany. Całość jest pakowalna do plecaczka 40tki, a więc znośna w transporcie nawet na większe dystanse. Kompromisem będzie chromatyzm widoczny na jasnych obiektach i niekomfortowe obserwacje na dużych powiększeniach powiększeniach.

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e542504c50cd19e

 

Za pozostałą kasę zalecam zakup okularu klasy LV/LVW

 

2. To dla odmiany znacznie dalej sięgnie w niebo. Będzie jednak problematyczne w obsłudze na balkonie i cholernie niepraktyczne w transporcie. Jednak jeżeli masz jak to wozić i czujesz w sobie power do targania takiego grata, na obrzeżach małego miasta po prostu zmasakryje refraktorek z pierwszej opcji.

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e542504c50cd19e

 

Za pozostałą kasę zalecam zakup okularów klasy LV/LVW

 

Oba te teleskopy nie są dedykowane do obserwacji planet. Tu najlepiej sprawdziło by się coś bez chromatyzmu i z mniejszą światłosiłą ale koszty zaczynają byc sporawe.

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e542504c50cd19e

 

plus to:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e542504c50cd19e

 

Minusem tego ostatniego układu będzie azymutal który słabo radzi sobie na dużych powiększniach, a właśnie takie lubią planety.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim czegoś poszukam, to mam do was pytanie chłopaki. Jak wy sobie wyobrażacie te newtony (!) na paralaktykach (!) na balkonie o podanych rozmiarach a?

 

Pozdrawiam.

Ja sobie bardzo słabo wyobrażam, dlatego też nie twierdzę że to dobra opcja. Wydaje się jednak, że z Synta 8'' dużo lepiej nie będzie. Z Maksutowym byłoby zdecydowanie poręczniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za szybką pododpowiedź. Fajnie jest zobaczyć że nadal są osoby którzy chcą i potrafią bezinteresownie pomoc. Pewnie będę tu częstym gościem:) lekko waham się sie pomiedzy C6N albo ostatnią propozycję Hansa ale wybór nie jest juz taki trudny. Kusi mnie co prawda nadal ta wielka armata Synty ale jest tak jak podejrzewałam - z moimi głównie balkonowymi warunkami do obserwacji a i tężyzną fizyczną:) konieczną do przenoszenia takiego potwora trudno by mi było.

pozdrawiam

Katarzyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za szybką pododpowiedź. Fajnie jest zobaczyć że nadal są osoby którzy chcą i potrafią bezinteresownie pomoc. Pewnie będę tu częstym gościem:) lekko waham się sie pomiedzy C6N albo ostatnią propozycję Hansa ale wybór nie jest juz taki trudny. Kusi mnie co prawda nadal ta wielka armata Synty ale jest tak jak podejrzewałam - z moimi głównie balkonowymi warunkami do obserwacji a i tężyzną fizyczną:) konieczną do przenoszenia takiego potwora trudno by mi było.

pozdrawiam

Katarzyna

 

Dzwiganie C6N wraz z EQ3-2 nie jest też takie proste waży on rownież ponad 15 kilo, i na balkonie z nim bedzie wciąż nie łatwo (mimo to gabaryty C6N są wyraźnie mniejsze od Synty 8'') .

Ostatnia propozycja Hansa na balkon jest dużo lepsza, tyle że pod ciemnym niebem nie na balkonie, zdecydowanie zechcesz więcej, i tutaj Synta 8" znokautuje maksutowa pokazywanymi obrazami, a przy okazji i ceną.

Wybór oczywiście wciąż należy do ciebie, ale jeżeli nie wymagasz od sprzętu mobilności i masz możliwość częściej obserwować poza balkonem, to lepsza jest Synta 8'', jeżeli w grę wchodzi balkon to raczej coś mniejszego.

Weź też pod uwagę, że kupując Maksutowa, w podanej kwocie już nie dokupisz porządnego okularka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasiu, ja też jestem balkonowcem 3-ciopiętrowym. Popieram szczególnie ideę Hansa z Makiem 127mm i montażem AZ3. To jest najbardziej mobilna propozycja. Szczególnie, jeśli oprócz balkonu chcesz ruszać w teren. Notabene ja jestem w trakcie realizacji podobnej opcji. Z tym,że u mnie zamiast AZ3 bedzie paralaktyk EQ3-2. Z tym Makiem da się to przenosić na krótkie dystanse po drobnej modyfikacji statywu. Ale ja z założenia na obserwacje pozamiejskie bede szykował osobny teleskop, Mak ma mi słuzyć na balkonie i na osiedlu.

Inna opcja to Newton 6" na Dobsonie [np. mniejsza Synta] -ale tu bedzie poważny problem ze znoszeniem go po schodach. I to nie ze wzgledu na wage, co ten cholernie długi tubus. Myślę,ze to można jakoś rozwiazać, ale wymaga to zrobienia specjalnego nosidła na tubę. Ktoś zrobił cos takiego na tubę 8" Synty z worka bokserskiego -szukaj w dziale ATM. Co do obserwacji Dobsonem z balkonu, to jest sposób ominiecia głównego problemu, czyli balustrady. Trzeba z desek czy płyt konstrukcyjnych zrobić sztywną skrzynkę-podstawę o wys. 35-50cm. Musi opierać sie na ziemi w 3 punktach [kwestia jakis plastikowych podkładek/stopek od mebli], być dość sztywna oraz zabezpieczona przed wilgocią, tak aby mogła miec stałe miejsce na balkonie, bez potrzeby przenoszenia i trzymania w domu. Ja sobie radziłem wynosząc na balkon ramę od fotela, ale to jest trochę upierdliwe no i ta rama jest za niska przy moim b. niziutkim Dobsie [ten Synty jest wyższy].

Pozdrawiam

-J.

P. S. Jeśli wybierzesz dowolny teleskop większy gabarytowo od tego Maka127, zapomnij o mobilności i samodzielnym wynoszeniu tego z domu [znoszeniu po schodach] na paralaktyku. Nawet Mak bedzie mobilniejszy na AZ

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będzie MAK 127 i do tego zasugerowany przez Hansa montaż. o ile do diabła gdzieś go upoluję. Powoli mnie to irytuje. Czy to jest zawsze aż tak trudne?w delta odpowiedziano mi że wszystko co przyjdzie z najbliższa dostawą jest juz zarezerwowane, mogę sie zapisać na kolejną za półtora miesiaca. Inne sklepy też nie mają tych teleskopów na stanie, z ciekawości pytałam nawet o inne które mi zasugerowaliście i nie było żadnego. Najwygodniej byłoby mi dokonać zakupu drogą internetową ale jakoś mgliście to widzę.

A synta na dobsonie?... pewnie sprawuje sie rewelacyjnie ale na razie nadal mnie przeraża z tą całą ekwilibrystyką przy oglądaniu i przenoszeniu.I już widze z jaką siłą przekrętu musiałabym zadziałać na domowników przy eksmisji na stałe z balkonu ich ulubionego bujanego fotela, zamieniając go na ambonę dla mojego teleskopu:)

pozdrawiam

Katarzyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

b

A synta na dobsonie?... pewnie sprawuje sie rewelacyjnie ale na razie nadal mnie przeraża z tą całą ekwilibrystyką przy oglądaniu i przenoszeniu.I już widze z jaką siłą przekrętu musiałabym zadziałać na domowników przy eksmisji na stałe z balkonu ich ulubionego bujanego fotela, zamieniając go na ambonę dla mojego teleskopu:)

pozdrawiam

Katarzyna

 

Oj, a ja już myślałem że chcesz postawić synte na bujanym fotelu, jak by wypadła na zewnątrz, mogło by dojść do masowej zagłady tubylczej ludności, przebywającej akurat pod twoim balkonem :ha:

 

Natomiast tubę nosimy w wojskowym worku transportowym, można takie nabyć na Allegro

 

W twoim wypadku Mak 127 będzie najlepszy. Albo ten refraktorek 120 mm na azymucie.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będzie MAK 127 i do tego zasugerowany przez Hansa montaż. o ile do diabła gdzieś go upoluję. Powoli mnie to irytuje. Czy to jest zawsze aż tak trudne?w delta odpowiedziano mi że wszystko co przyjdzie z najbliższa dostawą jest juz zarezerwowane, mogę sie zapisać na kolejną za półtora miesiaca. Inne sklepy też nie mają tych teleskopów na stanie, z ciekawości pytałam nawet o inne które mi zasugerowaliście i nie było żadnego. Najwygodniej byłoby mi dokonać zakupu drogą internetową ale jakoś mgliście to widzę.

A synta na dobsonie?... pewnie sprawuje sie rewelacyjnie ale na razie nadal mnie przeraża z tą całą ekwilibrystyką przy oglądaniu i przenoszeniu.I już widze z jaką siłą przekrętu musiałabym zadziałać na domowników przy eksmisji na stałe z balkonu ich ulubionego bujanego fotela, zamieniając go na ambonę dla mojego teleskopu:)

pozdrawiam

Katarzyna

Skontaktuj się z kolesiem na Allegro z Torunia. On ma te maksutowy 127mm wystawione na sprzedaż i ponoć od ręki załatwisz. Zapytaj też odrazu o mont AZ-3, może będzie miał (linka nie podaję -- łatwo go sobie znajdziesz). Pozdrawiam, Maicek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tylko o własnych odczuciach prowadzenia obserwacji z balkonu aperaturką 150/750 na EQ. Moim zdaniem jest to bardzo dobry teleskop do tego typu obserwacji bo generalnie największe znaczenie ma długość tuby. Wcześniej miałem 114/900 tuba długa na 90 cm i trzeba było uważać żeby nie zahaczyć ściany no i tuba prawie wystawała za barierkę. Manewrowanie zawsze wiązało się z ryzykiem zahaczenia o barierkę albo o ścianę. Na balkonie jakoś mniej miejsca było. Teraz zupełnie inaczej, manewrowanie już bez stresu o kolizję i w większym zakresie mogę wykorzystać możliwości swojego balkonu. Tak więc im krótszy teleskop tym lepiej a taki 70 cm tubus to w sam raz. Z własnego doświadczenia, nie z wyobrażeń.

Edytowane przez Pwojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.