Skocz do zawartości

Magellanic


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam Wam moja najnowszą konstrukcję teleskopu z włókna węglowego. Na razie co prawda to sam tubu (bo czekam na wyciąg, bo oprócz niego mam już wszystkie komponenty :) )

 

Na razie w skrócie napisze tylko, że tubus zbudowałem z włókna węglowego - konstrukcja sandwiczowa. Średnica 360 mm długość 1460 mm waga poniżej 7 kg, grubość ścianki około 5 mm.

 

Wytrzymałość sprawdzałem organoleptycznie tzn. obciążałem ciężarem około 90kg - i nie stwierdziłem żadnych ugięć - wszystko sztywne yahoo.gif oczywiście porównuje to z tubusem MT800 gdzie pewnie pod ciężarem o połowę mniejszym wszystko nie tylko ze udieło by sie, ale pewnie mocno zdeformowało.

 

Na razie tylko tyle w lapidarnym skrócie, bo własnie powiesiłem Newtona na montażu i już muszę biec do pracy.

 

 

 

pozdrawiam

 

JaLe

MT i Magallanic.jpg

tył.jpg

Magellanic.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To od kiedy przyjmujesz zamówienia? :) Mniejsze też da radę zrobić?

Mniejsze też, np takie w okolicach 200 mm ;)

 

gratulacje JaLe! wygląda świetnie

a może opisałbyś technologię wykonania takiej rurki?

ile kosztowały materiały, gdzie je nabyłeś, ile czasu Ci to zajęło itp.

pozdrowienia

 

Dziękuję.

Uhm, technologia w opisie jest prosta:

 

II warstwy włókna węglowego (przeplecione na skos) + wypełnienie zgodnie z sensowną instrukcją: http://www.dreamscop...es/sandwich.htm

 

Co do czasu to do tej pory od początku jakieś 3 miesiące + 3 lata zbierania informacji + 10 lat doświadczeń stricke :)

Wszystko opisz i obfoć jeżeli czujesz się na siłach i nie masz nic przeciwko plagiatowi popełnionemu przez nasladowców :)

 

Pozdrawiam.

 

 

Chyba nie czuję się na siłach, bo mała książkę powinienem napisać.

Ale jeżeli chcesz spróbować, to musisz być przygotowany na to, że cały materiał możesz stracić w mgnieniu oka przez naprawdę mały błąd :(

 

Po za tym to nie jest praca dla jednej osoby - tak na marginesie dziękuję Marcinowi i Wojtkowi, za pomoc :) w najważniejszym momencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Ale jeżeli chcesz spróbować, to musisz być przygotowany na to, że cały materiał możesz stracić w mgnieniu oka przez naprawdę mały błąd :(

 

to może opisz chociaż w skrócie na co trzeba zwracać szczególną uwagę, te najbardziej krytyczne momenty :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może opisz chociaż w skrócie na co trzeba zwracać szczególną uwagę, te najbardziej krytyczne momenty :notworthy:

 

 

Newralgiczne momenty to:

 

1. Wilgotność powietrza

2. Temperatura powietrza

3. Sposób nakładania na formę (trzymania materiału - naciągania)

4. Odstępy czasowe pomiędzy nakładaniem warstw

5. Proporcje materiału

6. Wyciąganie z formy

7. Lakierowanie (lakiery i sposoby nakładania)

 

 

To tak jak z przepisem na ciasto w którym napisano "niech dziewka trze", ale faktycznie jak to powinno się odbywać; może pokazać tylko praktyka :(

 

Acha, zapomniałbym jeszcze napisać, z płaską powierzchnią to jeszcze ujdzie, ale z formą okrągłą to jest taka jazda, że szok lightning.gif w pewnym momencie myślałem, że mam już pozamiatane i cały materiał mam zmarnowany. Jak znajdę zdjęcie po wyjęciu z formy to pokażę.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.