Skocz do zawartości

Sky Watcher BK1206AZ3


adam_k27

Rekomendowane odpowiedzi

Obserwacje nieba wciągnęły mnie na tyle że postanowiłem zakupić sobie lepszy sprzęt od obecnego (refraktor Spinor Optics 70/700AZ2). Zakupiłem właśnie tak jak w temacie teleskop Sky-Watcher BK 1206AZ3. Czyli krótki refraktor na montażu azymutalnym. Na razie z powodu chmurek miałem okazję przetestować go tylko na widokach dziennych. Co jakości wykonania i uzyskiwanych obrazów to oczywiście inna liga w porównaniu do poprzednika. Mam kilka pytań odnośnie tego sprzętu:

 

1. Teleskop posiada wyciąg 2 cale z redukcją do 1.25. Dołączone akcesoria (kątówka i okulary Super 10mm i 25mm) są na 1.25 cala. Mam też kupiony niedawno okular 5mm również na 1.25 cala. Pytanie czy kupując w przyszłości jakieś okulary czy inne akcesoria trzymać się standardu 1.25 cala czy inwestować w droższe dwu-calowe akcesoria. Czy szerszy standard jest istotnie lepszy od mniejszego?

 

2. Wyciąg ma w tym teleskopie dosyć mały zakres regulacji i gdy wsadzę sam okular bez nasadki kątowej to nie da się wyostrzyć obrazu. Czy można to jakoś rozwiązać - jakaś przedłużka może? do obserwacji nieba nasadki nie potrzebuję i lepiej byłoby ją wyjąć żeby zminimalizować starty światła.

 

3. Podobno takie refraktory są kiepskie do planet, niemniej jednak planety tez chciałbym tym sprzętem pooglądać. Z okularem 5mm mam powiększenie 120x. Gdybym chciał więcej potrzebowałbym krótszy okular lub barlowa. Wolałbym pierwsze rozwiązanie. 3 milimetrowy okular dałby mi dosyć sensowne przy tej aperturze powiększenie 200x. Tyle że jedyny okular w tym rozmiarze jaki znalazłem to Tele Vue Radian za ponad 700 zeta. (http://deltaoptical.pl/okular-tele-vue-radian-3-mm,d1059.html)Jest szansa kupić coś sensownego w tym romiarze w okolicach 300 zeta?

Edytowane przez adam_k27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej.....

 

Ad 1. Moim zdaniem warto pomyśleć też o 2". Nie musisz kupować wszystkiego od razu. Masz już tubę a akcesoria możesz sobie teraz spokojnie kompletować. Możesz bazować na giełdzie, gdzie można kupić sporo taniej. Dzięki 2" wyciśniesz tym maluchem 4-5 stopni pola i będziesz miał do dyspozycji większy wybór dobrze skorygowanych okularów. Drogo bardzo nie musi być... Nawet teraz na giełdzie chwalone SW SWA 32mm poniżej 300zł

 

Ad 2. Bez kątówki potrzebna będzie przedłużka. Może masz barlowa Vixena T2 - po wykręceniu soczewki może robić za takową. Takie przedłużki można też chyba kupić. Ale zapoluj z czasem dla wygody na jakąś nasadkę 2"

 

Ad 3. Zaraz spadnie na Ciebie fioletowa nawałnica spod znaku aberracji :banan: ale wcale się nią nie przejmuj. Co do planet to każdy Ci powie,że ten refraktor pokaże wyraźny fiolet wokół Jowisza, Marsa i Księżyca. Ale ten kto patrzył powie Ci też,że taka 102ka pokazuje już naprawdę sporo detalu na tych planetach. Ja osobiście wolałem Saturna z tej 102ki niż tego widzianego przez maka 127. Obraz plastyczny,fiolet pomijalny a sama planeta żółciutka.... Bardzo dobrym zakupem do tego refraktorka jest zakup filtra polaryzacyjnego - Nawet jedna jego szybka poprawia kontrast i co ciekawe zmniejsza trochę fiolet. A z powiększeniami to musisz sobie sam pobadać... Radian za 700zł :D zostaw go na razie Panu Naglerowi. Ja bym się osobiście nie bał połączenia jakiegoś ploosla czy orciaka z barlowem 2.5-3x co by wygodnawy ER już był. Pamiętaj,że inne okulary typu Hyperion, SWA,UWA, Lantany NLV też mają soczewkę barlowa.. Ten Radian też ją zapewne ma, więc nie ma się co jej bać. Co do powiększenia to jak chcesz więcej to celuj raczej w okolice 150x +/- .

 

Pozdrawiam

Edytowane przez krzychb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, trochę mi się sytuacja rozjaśnia. Widzę już że pomyliłem się w oznaczeniu teleskopu. To jest BK1206, a nie 1205. Średnica 120mm ogniskowa 600mm. Tematu wątku chyba nie mogę już zedytować?

 

Uuuu.... Fiu. Fiu. 120stka. Sam myślę o takim. Pomęczę Cię może czasem,żeby się dowiedzieć czegoś więcej o nim. Przez 120/600 nie patrzyłem więc nie będę się wypowiadał. Uważam jednak,że to dobry wybór. Na Ds fajnie polukasz a raptem te 3 planety też dasz radę choćbyś musiał przymknąć trochę obiektyw. Ale najlepiej ocenisz samemu jak się sprzęt spisuje. Staraj się jakoś niedrogim kosztem poznawać ten refraktor.

 

Kupić radiana za 700zl i po kilku dniach dojść do wniosku,że 200x to za dużo. Następnie odsprzedać go na giełdzie z dużą stratą to jednak jest zła droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1. Teleskop posiada wyciąg 2 cale z redukcją do 1.25. Dołączone akcesoria (kątówka i okulary Super 10mm i 25mm) są na 1.25 cala. Mam też kupiony niedawno okular 5mm również na 1.25 cala. Pytanie czy kupując w przyszłości jakieś okulary czy inne akcesoria trzymać się standardu 1.25 cala czy inwestować w droższe dwu-calowe akcesoria. Czy szerszy standard jest istotnie lepszy od mniejszego?

 

2” nie są lepsze od 1,25”. 2” standard stosuje się przy długoogniskowych okularach, aby móc uzyskać duże pole widzenia. Po prostu tak szeroki stożek światłą przy długoogniskowych okularach szerokokątnych nie mieści się w 1.25”.

 

2. Wyciąg ma w tym teleskopie dosyć mały zakres regulacji i gdy wsadzę sam okular bez nasadki kątowej to nie da się wyostrzyć obrazu. Czy można to jakoś rozwiązać - jakaś przedłużka może? do obserwacji nieba nasadki nie potrzebuję i lepiej byłoby ją wyjąć żeby zminimalizować starty światła.

 

Możesz zastosować przedłużkę, ale zobacz czy po podniesieniu teleskopu 45-90 stopni do góry dasz radę wyginać głowę i patrzeć mocno w górę… Wg mnie lepiej zainwestować w lepszą kątówkę. Tyle, że przy tym wyciągu chyba bym został przy 1,25”, bo ciężka 2” kątówka i ciężki 2” okular może nieźle powyginać wyciąg. Ale to już musisz sam sprawdzić ile Ci wyciąg wytrzyma.

 

3. Podobno takie refraktory są kiepskie do planet, niemniej jednak planety tez chciałbym tym sprzętem pooglądać. Z okularem 5mm mam powiększenie 120x. Gdybym chciał więcej potrzebowałbym krótszy okular lub barlowa. Wolałbym pierwsze rozwiązanie. 3 milimetrowy okular dałby mi dosyć sensowne przy tej aperturze powiększenie 200x. Tyle że jedyny okular w tym rozmiarze jaki znalazłem to Tele Vue Radian za ponad 700 zeta. (http://deltaoptical....3-mm,d1059.html)Jest szansa kupić coś sensownego w tym romiarze w okolicach 300 zeta?

 

Obserwowałem Jowisza tym teleskopem i przy powiększeniu ok 100x było już bardzo kiepsko (rozmyty obraz, aberracja chromatyczna). Przy większym będzie masakra. Możesz ratować się filtrami typu minus violet czy kontrast booseter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym pierwsze rozwiązanie. 3 milimetrowy okular dałby mi dosyć sensowne przy tej aperturze powiększenie 200x. Tyle że jedyny okular w tym rozmiarze jaki znalazłem to Tele Vue Radian za ponad 700 zeta. (http://deltaoptical.pl/okular-tele-vue-radian-3-mm,d1059.html)Jest szansa kupić coś sensownego w tym romiarze w okolicach 300 zeta?

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p156_HR-Planetenokular---3-2mm-Brennweite---1-25----60--WW-Feld.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2” nie są lepsze od 1,25”. 2” standard stosuje się przy długoogniskowych okularach, aby móc uzyskać duże pole widzenia. Po prostu tak szeroki stożek światłą przy długoogniskowych okularach szerokokątnych nie mieści się w 1.25”.

 

Czyli 2 cale mogłbym sobie odpuścić i trzymac się standardu 1.25.

 

Możesz zastosować przedłużkę, ale zobacz czy po podniesieniu teleskopu 45-90 stopni do góry dasz radę wyginać głowę i patrzeć mocno w górę… Wg mnie lepiej zainwestować w lepszą kątówkę. Tyle, że przy tym wyciągu chyba bym został przy 1,25”, bo ciężka 2” kątówka i ciężki 2” okular może nieźle powyginać wyciąg. Ale to już musisz sam sprawdzić ile Ci wyciąg wytrzyma.

 

W sumie racja z tym patrzeniem. Ciekaw jestem ile warta jest ta kitowa kątówka - wygląda na solidniejszą niż ta dołączona do teleskopu Spinora. Dobra kątówka to koszt około 300 zł, a póki co nie chciałbym się pakować w kolejne koszty.

 

 

Obserwowałem Jowisza tym teleskopem i przy powiększeniu ok 100x było już bardzo kiepsko (rozmyty obraz, aberracja chromatyczna). Przy większym będzie masakra. Możesz ratować się filtrami typu minus violet czy kontrast booseter.

 

Aż tak źle? Obserwowałem niedawno Saturna Spinorem przy powiększeniu 140x i myślę, że gorzej być nie może :). Obraz był ostry i kontrastowy (okular Celestron x-cel Lx 5mm), ale już zbyt ciemny co powodowało że trudno było dostrzec detale. Póki co czekam na pogodną noc. Zanim coś zacznę dokopywać najpierw musze się przekonać co faktycznie przez ten teleskop widać :)

 

 

 

Dzięki za linka. Ciekawa propozycja, szkoda tylko że złotówka ostatnio leci na łeb na szyję, a tu cena w Euro :( Kupowałeś już coś w tym sklepie? Nie ma problemu z wysyłką do Polski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linka. Ciekawa propozycja, szkoda tylko że złotówka ostatnio leci na łeb na szyję, a tu cena w Euro :( Kupowałeś już coś w tym sklepie? Nie ma problemu z wysyłką do Polski?

 

Ja osobiśice nie kupowałem, ale kilka osób z tego forum kupowało i byli bardzo zadowoleni z jakości obsługi. Jest wątek o zagranicznych sklepach: http://forum.astropolis.pl/topic/15468-ranking-zagranicznych-astro-sklepw-internetowych/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzałem się bliżej kątówce dołączonej do zestawu. Najtańsze kątówki mają w środku po prostu lusterko płaskie. Tutaj jest już pryzmat więc straty światła nie powinny być już duże (sprawność w granicach 95% ?). Na razie więc chyba kombinować z przedłużką nie będę.

 

Co do filtrów to mam takie może głupie pytanie początkującego - gdzie się takowy filtr montuje. Czy potrzebny do tego jest jakiś rodzaj adaptera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do filtrów to mam takie może głupie pytanie początkującego - gdzie się takowy filtr montuje. Czy potrzebny do tego jest jakiś rodzaj adaptera?

 

Okular ma na dole (po stronie przeciwnej do tej, do której przykładasz oko) gwint. Filtr po prostu wkręcasz w okular. Filtry mają najczęśniej z jednej strony gwint męski, a z drugiej żeński, dzięki czemu możesz używać kilku filtrów na raz wkręcając jeden w drugi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem wczoraj i przedwczoraj Saturna i Księżyc. Księżyc prawie w pełni sprawiał że było bardzo jasno. Dodatkowo wczoraj niebo było jakby lekko zamglone, więc na obserwację mgławic nie było szans. Pozostałem więc przy tych dwóch obiektach. Wczoraj zdecydowałem się na eksperyment i zabrałem ze sobą kitowa soczewkę barlowa od refraktora Spinor Optics. Pisałem już że jest to kiepskie szkiełko, ale chciałem wypróbować jak będzie wyglądał obraz przy powiększeniu granicznym dla teleskopu (240x).

 

Jeśli chodzi o Księżyc to obraz przy powiększeniu 120x zdecydowanie zbyt jasny. Zerknąłem tylko chwilę i dałem sobie spokój. Z Barlowem jasność jest już OK. Barlow drastycznie obniża kontrast obrazu i wprowadza niemałą aberrację chromatyczną. Trudno jest idealnie wyostrzyć obraz, ale dało się. Widok olbrzymich kraterów (na całe pole widzenia) i detale ich postrzępionych brzegów po prostu zwala z nóg, mimo słabego kontrastu i aberracji.

 

Saturn zaś w powiększeniu 120x (okular Celestron X-cel LX 5mm) prezentuje się ładnie i ostro z dużą ilością detali. Widać wyraźnie pierścień, przerwę pomiędzy wewnętrzną krawędzią pierścienia a planetą, a także cień pierścienia na planecie. Na skraju dostrzegalności odniosłem wrażenie że widzę lekko ciemniejszy poziomy pas na powierzchni planety powyżej pierścienia (patrzyłem przez kątówkę - czyli obraz nieodwrócony). Aberracja chromatyczna w zasadzie niedostrzegalna. Z księżycy widoczny wyraźnie Tytan - dwa pozostałe widoczne tylko chwilami, na skraju dostrzegalności. Nie widać niestety przerwy Cassiniego, choć może to zbyt małe powiększenie. Dodam że obraz bardzo jasny i wyraźny, aż prosi się aby trochę mocniej przypowerować.

 

Po dołożeniu w wyciąg barlowa od razu widoczny spadek kontrastowości obrazu. Niebo otaczające Saturna wyraźnie poszarzało pomimo większego powiększenia. Pojawia się też centralne rozjaśnienie, które przemieszcza się przy patrzeniu nieosiowym. Obraz planety już trochę ciemnawy ale z jasnością jest lepiej niż myślałem. Obraz jest jaśniejszy niż przy powiększeniu 140x w refraktorze 70mm Spinor Optics. Wielkość tarczy Saturna robi wrażenie, aczkolwiek pojawia się spora aberracja chromatyczna i nie da się idealnie ustawić ostrości. O ile krawędzie dysku czy tarczy są w miarę wyraźne, to już sama tarcza jest pozbawiona detali. Cassiniego nie widać, choć przy tym powiększeniu powinien już być widoczny. Z księżycy widoczny tylko Tytan.

 

 

Co do samego teleskopu - Wynoszenie go i wnoszenie po schodach nie sprawia najmniejszych problemów (mieszkam na drugim piętrze) - można przenosić nawet jedną ręką cały teleskop wraz ze statywem. Całość co prawda wyraźnie cięższa od refraktorka 70mm który użytkowałem wcześniej ale za to tuba jest nawet nieco krótsza. Komfort użytkowania w porównaniu do poprzednika tez sporo większy. Pokretła ostrości chodzą wyraźnie precyzyjniej i łatwiej jest wyostrzyć obraz, w czym dodatkowo pomaga stabilnijeszy statyw i mniejsze drgania przy regulacji ostrości. Cięższy teleskop i stabilnijeszy statyw sprawiają że słabe podmuchy wiatru (takie jak prze owe dwa dni) nie wprowadzają nawet najmniejszych drgań. No i mikroruchy w obu osiach to bajka. Montaż AZ2 jaki używałem wcześniej miął tylko mikroruchy w pionie i do tego mało precyzyjne. W poziomie trzeba było prowadzić ręcznie. Tutaj zaś pokrętło do pionowych mikroruchów tez reaguje jakby z pewnym opóźnieniem, co zapewne spowodowane jest brakiem wyważenia tuby i koniecznością pokonania oporu głowicy. Za to mikroruchy w poziomie dziąłają lekko i płynnie, a podczas prowadzenia obiektu to właśnie pozycję w poziomie trzeba korygować o wiele częściej. Co do aberracji chromatycznej - to ta najbardziej widoczna jest przy obserwacjach dziennych. Na Saturnie czy księzycu aberracja jest prawie niewidoczna (pomijając sytuację w kiedy w wyciąg miałem wsadzony wspomniany kiepski barlow). Oczywiście to nie oznacza że aberracja nie występuje i nie zmniejsza widoczności subtelnych detali na planetach tyle, że naprawdę trzeba się starać aby ją dostrzec. Podsumowując z zakupu jestem w pełni zadowolony, choć teraz dopiero dociera do mnie w pełni że zakup teleskopu to dopiero początek wydatków, bo na dobre okulary filtry itp, można wydać conajmniej drugie tyle tego co na sam teleskop.

Edytowane przez adam_k27
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam jeszcze pytanie odnośnie filtrów. Myślałem nad zakupem filtru do obserwacji planet, choć może nie tylko. Czyli coś redukującego aberrację chromatyczną, być może tez poprawiającego kontrast i widoczność na miejskim niebie. Myślałem nad dwoma filtrami:

 

1. Baader Semi Apo

http://deltaoptical.pl/filtr-baader-semi-apo-125,d1009.html

2. Baader Contrast Booster

http://deltaoptical.pl/filtr-baader-contrast-booster-125,d223.html

 

Który z nich będzie lepszy do mojego teleskopu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Semi APO mam z mniejszym bratem 80/400 ale niewiele lukałem. Coś mi się wydaje,że redukcja fioletu nie będzie bardzo wyraźna ale filterek ten nie ingeruje mocno w kolorystykę co jest jego zaletą . Pociemnienie obrazu jest wyraźne. Contrast booster wytnie więcej fioletu ale na pewno też nie cały a zaingeruje już mocno w barwy czyniąc je nienaturalnymi. ... Mamy teraz Saturna i na nim problemu CA nie masz. Jak Ci przeszkadza na księżycu to sobie przymknij obiektyw trochę. Z tych dwóch filtrów jeśli już koniecznie chcesz to ja stawiam na Semi APO. Fiolet Ci trochę zmaleje,żółć pewnie też a taki stan rzeczy trza już zaakceptować - To jasny achromat i APO filtrami z niego nie zrobisz a fiolet na takim Jowiszu i tak będzie i kropka!!!... Tak jak pisałem: przymknij obiektyw, zmniejsz powiększenie, użyj Semi APO i ciesz się obrazami zwracając uwagę na detale a nie na wady obrazu. Ten teleskop nadaje się do obserwacji planet ale w tej dziedzinie ma pewne ograniczenia. Na tych raptem 2-3 obiektach trzeba pójść na jakiś kompromis może kosztem mniejszego powerka lub apertury i tyle..Pozdrawiam

Edytowane przez krzychb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Aberracja mi tak bardzo nie przeszkadza, jeśli chodzi o walory estetyczne obrazu bo jest jej niewiele, przynajmniej na Saturnie i Księżycu. Gorzej jest z widoczkami i przyrodą, ale tym się nie przejmuję. Tyle że aberracja to nie tylko ta fioletowa obwódka. Co prawda widać ją tylko na obwodzie, ale źle zogniskowany fiolet występuje na całym obiekcie i zapewne w jakimś stopniu zmniejsza widoczność i kontrastowość detali na powierzchniach obserwowanych obiektów. Biorę pod uwagę zakup filtru nie po to aby poprawić estetykę obrazu ale po prostu po to aby zobaczyć więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.