Skocz do zawartości

Obserwatorium RSS. Obserwacje, poszukiwania drobnych ciał układu słonecznego


Rekomendowane odpowiedzi

SOULIER Jean-François z Francji (Obserwatorium C10) nadesłał obserwacje potwierdzające również kometarną aktywność na grupę dyskusyjną COMETS-ML http://tech.groups.yahoo.com/group/comets-ml/message/19515

 

http://6888comete.free.fr/fr/imageTF85899france.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że aktywność kometarna jest zupełnie świeża i jesteśmy jednymi z pierwszych lub pierwsi, którzy to odkryli!

Michał Kusiak jest na gorącej linii z Michałem Drahusem i Davidem Jewittem. Warkocz prawdopodobnie powstał w wyniku zderzenia z innym ciałem. Być może za chwilę Hubble Space Telescope zostanie skierowany na ten obiekt!

Szok, szok, szok :)

Sytuacja jest rozwojowa :)

Hejo!

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpada. Mam za duży bajzel na biurku. Prędzej czy później niechcący rozlałbym bym kawę na pilota od HST:) Włączyłaby się autodestrukcja i musiałbym powiedzieć, że nie wiem co się stało...

 

Podłączam sumę trzech ekspozycji ustawioną na głowę komety.

TF85899 sum.jpg

Edytowane przez Tiamat
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilkunastu godzinach wielkiej euforii okazało się, że nie jest aż tak wyjątkowo. Obiekt ten od samego początku był zarejestrowany jako kometa, ale Mt Lemmon się do tego "nie przyznało" przed Minor Planet Center. Stąd myśleliśmy z Michałem, że jako pierwsi to dostrzegliśmy. Dziś w nowym specjalnym cyrkularzu CBAT jesteśmy wymienieni pośród kilku jeszcze innych obserwatoriów na świecie, które to zauważyły.

 

http://www.cbat.eps.harvard.edu/iau/cbet/003000/CBET003069.txt

 

Tak czy siak miło :)

Pozdrowienia

M&M

Edytowane przez Tiamat
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - jak na razie miażdżycie :)

Wystarczy popatrzeć że konkurencja używa teleskopów 1 czy półtora metrowych ;)

A Wy ... dajecie radę znacznie mniejszą aperturą za co należy się wam Szacun :)

 

Z wielką uwagą będę się przyglądał Waszym obserwacjom - z chęcią bym kiedyś podpatrzył Wasz warsztat :)

 

PS:

Zaczynamy odliczać do odkrycia XXX/P Kusiak/Zolnowski albo XXX/P Zolnowski/Kusiak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - jak na razie miażdżycie :)

Wystarczy popatrzeć że konkurencja używa teleskopów 1 czy półtora metrowych ;)

A Wy ... dajecie radę znacznie mniejszą aperturą za co należy się wam Szacun :)

 

Z wielką uwagą będę się przyglądał Waszym obserwacjom - z chęcią bym kiedyś podpatrzył Wasz warsztat :)

 

PS:

Zaczynamy odliczać do odkrycia XXX/P Kusiak/Zolnowski albo XXX/P Zolnowski/Kusiak

 

Dzięki za wiarę w nas. :)

Po pierwsze jesteśmy na samym początku.

Zważywszy jednak że istnieją duże programy badawcze o niezwykle dużej efektywności odkrywczej

szanse na bycie poważną konkurencją są bliskie zeru. Niemniej myślę, że kwestią czasu jest jak

analiza zdjęć będzie przynosić, co jakiś czas nowe odkrycia (w dobrej organizacji całej logistyki

uważam że sprzęt ma szanse na uzyskanie efektywności podobnej do Lulin Sky Survey)

Ponadto materiał, który się zbierze może mieć spore znaczenie naukowe.

Będzie zatem co robić, a czas pokaże, co nam się przytrafi.

 

M&M's :)

Edytowane przez Michal Kusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje ale też i zazdroszczę współpracy. Robicie coś co marzy mi się już jakiś czas. :flirt: Szacunek dla was. :notworthy:

 

Ostatnio też wysłałem obserwacje dwóch komet do MPC w celu uzyskania kodu dla mnie i dla Adama K. ;) ile czekaliście na przyznanie kodu?

 

P.S. A może jakaś współpraca z SOKiem? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje ale też i zazdroszczę współpracy. Robicie coś co marzy mi się już jakiś czas. :flirt: Szacunek dla was. :notworthy:

 

Ostatnio też wysłałem obserwacje dwóch komet do MPC w celu uzyskania kodu dla mnie i dla Adama K. ;) ile czekaliście na przyznanie kodu?

 

P.S. A może jakaś współpraca z SOKiem? ;)

 

Na kod czekaliśmy kilka dni. Zresztą Michał zadzwonił do Tima Spahra z zapytaniem, jak długo się czeka, więc to też poskutkowało.

Czy po wysłaniu obserwacji otrzymałeś wiadomość z automatu: Acknowledgement ?

Bo zdarza się że raporty poczatkowo nie przechodza (głównie jeśli nie są zwykłym tekstem ale np formatowane )

 

M&M

Edytowane przez Michal Kusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kod czekaliśmy kilka dni. Zresztą Michał zadzwonił do Tima Spahra z zapytaniem, jak długo się czeka, więc to też poskutkowało.

Czy po wysłaniu obserwacji otrzymałeś wiadomość z automatu: Acknowledgement ?

Bo zdarza się że raporty poczatkowo nie przechodza (głównie jeśli nie są zwykłym tekstem ale np formatowane )

 

M&M

 

Najpierw nie zaokrągliłem wartości pozycji i jasności komety do wymaganej liczby po przecinku. Dostałem wiadomość zwrotną, poprawiłem to, i dostałem potwierdzenie z automatu (Acknowledgement).

 

fragment wiadomości:

The receipt of a message (probably containing observations) is hereby

acknowledged.

 

Your message's ACK identification string is:

MPCReport file updated 2012.03.18 21:59:07

 

Your message was apparently a request for a new observatory code.

Any assignment of a new code will be delayed if any of the following

apply:

* You observed only one object

* You observed each object on only one night

* You reported only one position per object per night

* You omitted to include your site coordinates

* You have observed no numbered main-belt minor planets

 

Pewnie chwile poczekam na ten kod. Zwłaszcza, że obserwacje dwóch komet były wysłane osobno, nie w jednej wiadomości. trzeba cierpliwie czekać. ;) W dodatku obserwacje komet pojawiają się w większych odstępach czasowych niż planetoid. ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne wejście!

 

Z zainteresowaniem będę śledził Wasze poczynania i ten wątek.

 

Mam kilka pytań:

 

1. Do jakiej elongacji możecie zejść ?

2. Czy do planowania obserwacji używacie http://www.minorplanetcenter.net/iau/SkyCoverage.html

 

Moglibyście zamieścić fotki obserwatorium ?

 

 

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Adam,

Ad 1) z minimalną elongacją poeksperymentujemy gdy będę na miejscu w Rantiga Osservatorio, nie zdalnie. Żeby mieć kontrolę w razie czego nad promieniami Słońca wpadającymi do tuby:)

Teraz zaczynamy skromnie - około 90 stopni.

Ad 2) w jakimś sensie tak. Patrzymy i się wkurzamy, że łażą po naszym :))

Hej

Edytowane przez Tiamat
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu SZOK . " Powiem " szczerze , że po raz pierwszy mam przyjemność być tak "blisko" osób , które

(miejmy nadzieję) dokonały takiego odkrycia .

W ZŁOTYM WIEKU ASTRONOMII , aby Polscy astro-amatorzy (jeżeli zajmujecie się tym tematem zawodowo to proszę wybaczyć) pomimo ograniczonych środków finansowych (porównując ile państwa całe przeznaczają na ten cel) dokonali tego odkrycia w kilka nocek ?

Po prosta SZOK :astronomer2::Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, było (i jest) nerwowo. Od kilku dni z Michałem mamy gorącą linię. Mam nadzieję, że jesteśmy już teraz na prostej. Nieprzespane noce, red bull itd.

Wrzucam kilka screenów z orbitą naszej (mam nadzieję) kochanej, malutkiej 2012 FC30.

Z wyliczeń wynika, że może mieć nieco ponad kilometr średnicy. Dokładnie 1136 metrów :). Właśnie Michał wyliczył też, że obecnie jest 1.32AU od Ziemi i 2.26AU od Słońca. Elongacja 150st od Słońca.

 

Pozdrowienia!

M&M

2012 FC30 4.jpg

2012 FC30 5.jpg

2012 FC30 6.jpg

Edytowane przez Tiamat
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym Was tak skromnie poprosił o astrometrię i zdjęcia tej nowo odkrytej komety

http://www.minorplanetcenter.net/mpec/K12/K12F88.html

 

Orbita jaką opublikowano w powyższym cyrkularzu jest mało pewna. Mi wychodzi q w okolicy 0.8 AU

Astrometria jest tu bardzo potrzebna, zwłaszcza że to jasna kometa i może będzie widoczna lornetkowo za rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.