Skocz do zawartości

30cm Dall-Kirkham - test


cellular.blank

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Poszukuję osób z dużym montażem do przetestowania 30cm Dall-Kirkhama ze światłem f 15. Montaż musi być co najmniej klasy EQ6. Tuba waży ok. 14kg i ma długość 1 metra - jest to zatem kawał rury ;)

Nie posiadam dodatkowego osprzętu w postaci okularów, soczewek barlowa - chociaż te będą chyba zbędna ;) . Ze swojej strony mogę zapewnić laptopa, kamerkę Philips Toucam Pro z adapterem do focusera. Jedynie co musze zmienić to wyciąg - aktualnie mam marnej jakości wyciąg z MT-800 w standardzie 1,25’.

Najważniejszym celem spotkania będzie ogólna ocena zbudowanego teleskopu. Interesuje mnie przede wszystkim zbadanie jakości optyki a co za tym jakości dawanych obrazów. Poszukuję więc doświadczonych astro-amatorów którzy spoglądali już przez różne systemy optyczne.

Mieszkam na Śląsku, zatem odległe województwa raczej odpadają ;) Oczywiście przed testami trzeba przeprowadzić kolimację ;)

Termin obserwacji: luty/marzec

Fajnie będzie jeśli na testach zjawi się kilka osób - ,,grupa szkolna" na razie odpada

Pozdrawiam

Michał

Edytowane przez cellular.blank
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm ciekawy opis, grzejesz na elektrykach czy gazowy piec ? ja mam osobiście elektrycznego Nabertherma ECO wiadro takie spore otwierany od góry, mam doświadczcenia z ceramiką i porcelana, ale z tego co wiem z bąblami można powalczyć wydłużając czas przetrzymania szczytu krzywej wypału trochę dłużej, gdy szkło jest w postaci wiotkiego gluta i się ładnie homogenizuje. zasypujesz formę jakąś stłuczką a następnie nakładasz wycięte floaty (widziałem gdzieś na forum w usa - marny pomysł bo powietrze się tam dostarcza) ja bym jak najbardziej zmielił w młynie kulowym i zasypał formę taką mączką szklaną.

Sam tak robię przy szkliwach - chociaż to temperatury niższe to przy 1260 piasek kwarcowy drobniutki świetnie się roztapia, więsze granulacje już marnie.

 

Z tego co czytałem na forach kiedyś to sporo czasu takie odprężanie dają po kilka dni czasami tydzień, w zależności od wielkości lustra - sporo prądu na to idzie, do tego przydaje się piec z dobrą izolacją komory - polecam nabery serii ECO - skurczybyki od 800 stopni trzymaja jak w termosie, niestety przedział od 800 do 1300 leci im szybko i piec dogrzewa co kilka minut .

 

Ciekawi mnie forma, jakiś kompozyt z gipsu i piasku, czy wycinane w bloczku do budowy pieca, takie temperatury to mało co wytrzymuje, ja przetestowałem bloczki i specjalna wata z włukień kwarcowych - ładnie sie sprawdza jako wyściułka, ale ja inne towary wypalam :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór padł na Dall-Kirkhama. Czemu właśnie na ten system???? Newton należy do najbardziej popularnych teleskopów, pomyślałem sobie zatem że może warto zbudować coś innego J. Kolejny problem – światłosila. Dall-Kirkhamy są to typowe teleskopy planetarne, im większa światłosiła tym mniejsze lusterko a im mniejsza obstrukcja tym obraz bardziej kontrastowy. Dall-Kirkham z f20 wydawał mi się ciut za ciemny, zdecydowałem się więc na f 15( Mewlony mają f 11…….)

 

Budowa standardowego teleskopu Newtona o średnicy 30 cm mija się chyba z celem. Skoro za kompletny teleskop Sky-WAtchera zapłacimy ok. 3tyś a gotowe lustro komórkowe to wydatek rzędu 2500 – pytam się zatem gdzie tu logika i sens??

 

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku dużych teleskopów oraz nietypowych konstrukcji. Musimy jednak mieć na uwadze, że niektórych kosztów nie da się obejść a wówczas cena naszego teleskopu rośnie lawinowo….

 

O ile budowa 300mm Newtona jest nieopłacalna, skoro to wyrób masowy, to w przypadku Dall-Kirkhama sytuacja jest diametralnie różna, skoro D-K 300mm potrafi kosztować nawet 17tys $ : http://www.buytelescopes.com/Products/1551-mewlon-300-cassegrain-ota.aspx lub 35tys PLN http://astromarket.pl/teleskop-dall-kirkham-odk-12-orion-optics-uk.html

 

Myślisz o kolejnych egzemplarzach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Cena końcowa teleskopu jest niestety zależna od wielu czynników.

Musimy w tym przypadku rozpatrzeć 2 sytuacje: jeśli robisz coś dla siebie, oraz jeśli prowadzisz firmę i musisz na czymś zarabiać. Jeśli robię coś dla siebie to chcesz to zrobić za jak najmniejsze pieniądze, jest Ci to chyba obojętne czy zrobisz to w tydzień czy w 3 miesiące. Jednakże prowadząc tylko i wyłącznie działalność gospodarczą zaczynają się schody. Każda faktura, podatek, ZUS-y nie ZUS-y drastycznie podnoszą końcową cenę produktu. Pamiętam że swego czasu była dyskusja odnośnie taniego OAG-u typu ,,home made”. Forumowicz zaprezentował fajny a przede wszystkim tani wyrób. On wydał za całość 350 zł tymczasem w sklepie trzeba zapłacić 1100 zł. Każdy się dziwił dlaczego w sklepie jest tak drogo, przecież można 3 razy taniej zrobić ….. można? Teoretycznie można :) Fotograficzne Dall-Kirkhamy posiadają korektor – nie wiem czy w Polsce jest jakaś firma która przyjęłaby zlecenie na wykonanie takiego układu optycznego – jeśli nawet się znajdzie to ciekawe jaki będzie koszt egzemplarza !!!!! Poza tym , korektor trzeba oczywiście zaprojektować ;)

Pozdrawiam

Edytowane przez cellular.blank
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam,

Po dłuższej przerwie związanej z koniecznością modyfikacji mojego teleskopu przyszła pora na pierwsze światło. Warunki pogodowe do fotografowania planet nie są chyba najlepsze ale na szczęście udało się zebrać odpowiednią ilość surowego materiału.

http://astroexpo.pl/?module=Photo&func=fullview&id_photo=5212

 

Oczywiście w tym miejscu musze podziękować osobie/osobom dzięki którym możliwe jest dalsze usprawnianie oraz testowanie teleskopu ;) Wielkie dzięki!!!!!!!

Z najważniejszych zmian które wprowadziłem do teleskopu to:

- możliwość regulacji odległości lustra wtórnego w stosunku do lustra głównego, dzięki czemu możliwa jest regulacja wysuwu ogniska głównego – można zamontować wszystkie akcesoria astronomiczne ( kątówka+bino+okular, sam okular) bez zbędnych przejściówek.

- pływająca oprawa lustra głównego – lustro klejone na silikonie jest chyba najgorsze rozwiązanie które powoduje bardzo dużą degradację obrazu – i tak było w moim przypadku ;)

Więcej zdjęć oraz relacja z obserwacji w najbliższym czasie….

Pozdrawiam

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.