Skocz do zawartości

Kupiłem Opticon 60F900 porównanie do innego sprzętu


UddGT

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , kupiłem pare dni temu nie polecany teleskop Opticon 60F900 , po spojrzedniu na księżyc byłem mile zaskoczony widok jest naprawde bardzo dobry nawet w okularach 4 sm które daje naprwde duże przybliżenie , udało mi sie nawet spojrzec na saturn który w okularach 4 sm był bardzo malutki ale na tyle ostry i wyrazisty że dało się zauważyć pierśćienie

wkrótce postaram się spojrzeć na niego w soczewce barlowa i okularach 4sm ale mniejsza z tym

chodzi mi o to że chyba jednak bardzo mi sie spodobała obserwacja nieba i myśle już o czymś lepszym a konretnie o lornetce nikon 10x50 jest chyba pare tych modelów i nie wiem jaki ewnetualnie wybrać , można tego nika na statywie umieścić i ile kosztuje statyw ? . i wogóle sie zastanawiam czy ta zmiana będzie miała sens czy widok bedzie znacznie lepszy na tej lornetce niż na tym moim teleskopie co mam teraz ? jak bym miał właśnie porównywac saturna ? obraz by też był tylko małym pukcikiem czy saturn by był tak samo wielki jak księżyc na moim teleskopie w okularach 20 mm ?

 

 

czym się różni oznaczenie SM od MM ? bo mam 3 okulary 4 sm 12,50 mm i 20 mm - ogólnie to wiem że 20mm daje obraz mniej przybliżony niz 4 sm ale chodzi mi o to co oznacza te SM ? czemu nie jest oznaczone 4 MM tylko 4 SM ?

 

a teraz bymn chciał troche o teleskopach

synta 10 synta 12 czy różnica cenowa jest warta zakupu droższego modelu ? a może jakiś inny w w tych kategoriach cenowych ?

 

 

 

Prosze o odpowiec bo pewnie nie jedna osoba się zastanawia nad tym .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tak naprawdę trudno jest posługiwać się językiem polskim ?

UddGT - prośba: jak możesz to zredaguj w sposób poprawny swoje pytania i naucz posługiwać się wbudowanym modułem sprawdzania pisowni.
Niestety nie da się czytać tych wypocin i większość userów forum po prostu oleje Twoje pytania (ze względu na brak czytelności tego co napisałeś).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok .

-1 Spoglądająć np na Jowisza przez lornetke Nikon 50x10 widok będzie dużo lepszy niż przez teleskop Opticon 60F900 ? wyrazniejszy ? , można się spodziewać że księżyce będą dostrzegalne ?

-2 Wiem że jest wiele rodzajów nikonów 10x50 np EX albo CF lub Sporter chyba ? czym się różnia te oznaczenia i jaki byście polecili ? oraz czy można te lornetki zamontować na statywie jeśli tak to ile kosztuje ?

-3 Teleskop między 1500 zł a 3000 tyś co będzie się nadawało dla początkującego obserwatora ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UddGT, cieszę się, że widok dawany przez tego "złoma" Cię nie rozczarował, a zachęcił do dalszej eksploracji kosmosu. Tym niemniej zakup tego wynalazku był raczej nieprzemyślaną decyzją. Wyrzuciłeś na niego spory kawałek ceny o wiele bardziej przyzwoitego sprzętu, który nawet nie będąc docelowym, posłużyłby Ci znacznie dłużej.

Co do lornetki 10x50: tak, da się nią zobaczyć księżyce Jowisza. Pamiętaj jednak, że lornetka to zasadniczo nie jest sprzęt do obserwacji planet i Księżyca. Te są domeną teleskopów. Zarówno lorneta, jak i taki 6cm teleskopik pokażą bardzo mało. By zobaczyć jakieś konkretne szczegóły, potrzeba przyrządu o odpowiedniej tzw. rozdzielczości. Zależy ona od średnicy obiektywu przyrządu (ze względu na dyfrakcję światła) i (w drugiej kolejności) od zastosowanego powiększenia (ze względu na rozdzielczość oka ludzkiego -dla małych powiększeń). W przypadku lornetki ograniczeniem jest małe powiększenie, zaś w tym refraktorku mała średnica. To samo powiększenie np. 150x znaczy zupełnie co innego w refraktorze 60mm (dla niego jest już za duże!) a co innego w refraktorze 100mm, a w Newtonie 150mm (6") to już będzie przepaść.

W przypadku obserwacji słabo świecących obiektów tzw. głębokiego nieba średnica sprzętu (czy to lornetki, czy teleskopu) wyznacza ilość zbieranego światła, a więc zasięg obserwacji. Osobną kwestią jest to, że większość tych obiektów zobaczyć można tylko z dala od sztucznych świateł (ciemne niebo), co w przypadku mieszkańców miast wymusza nocne wyjazdy w teren.

Lornetka, szczególnie 50-tka, jest sprzętem który możesz zabrać wszędzie, np. na wakacyjne wyjazdy pod gruszę czy w góry. W porównaniu z każdym teleskopem jest łatwiejsza w obsłudze i wyszukiwaniu obiektów wśród gwiazd (ogromne pole widzenia, teleskop musi mieć specjalny celownik, tzw. szukacz o podobnym jak lorneta polu widzenia). Większe lornety nie bardzo dają się efektywnie używać bez statywu, a 50-tka jak najbardziej, choć w wielu przypadkach osadzenie jej na statywie ma jak najbardziej sens. Co do kosztów tego ostatniego: musi być dość wysoki i przede wszystkim sztywny, co zwykle oznacza koszt >300zł co najmniej. Do tego dochodzi tzw. L-adapter (złączka statywowa dla lornetek) za kilkadziesiąt zł.

Jeśli chodzi o teleskop, to nie musisz od razu wydawać 3 000 zł. Te 1 500 zł pozwala np. na zakup 8" Newtona na Dobsonie + dodatkowe akcesoria. Dla jednych będzie to teleskop-starter, dla innych sprzęt docelowy,bo nie mają logistycznych warunków na eksploatację czegoś większego. Wybór teleskopu zależy mocno nie tylko od zasobów finansowych, ale też od warunków eksploatacji.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 lat później...

Podłącze, się do tego tematu. Znajomej córka, dostała opticon 60/900 az. Od jakiegoś czasu mówili, że nic przez to nie widać, więc uznałem, że są debilami i powiedziałem żeby to do mnie przywieźli. Po odpakowaniu ręce mi opadły jak zobaczyłem ten szrot, ale ok, czas zobaczyć co przez to widać i jak się okazało, nie widać nic. Nie da się złapać ostrości nawet takiej, żeby był chociaż jakiś kontur bloku na przeciwko. Po odkręceniu ,,wyciągu okularowego" wysunąłem okular do tubusu i pojawiła się ostrość. Czy to możliwe że soczewki są od 60/700 i tubus 60/900 jest za długi? Takich cudów jeszcze nie widzialem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lukb1905 napisał:

Podłącze, się do tego tematu. Znajomej córka, dostała opticon 60/900 az. Od jakiegoś czasu mówili, że nic przez to nie widać, więc uznałem, że są debilami i powiedziałem żeby to do mnie przywieźli. Po odpakowaniu ręce mi opadły jak zobaczyłem ten szrot, ale ok, czas zobaczyć co przez to widać i jak się okazało, nie widać nic. Nie da się złapać ostrości nawet takiej, żeby był chociaż jakiś kontur bloku na przeciwko. Po odkręceniu ,,wyciągu okularowego" wysunąłem okular do tubusu i pojawiła się ostrość. Czy to możliwe że soczewki są od 60/700 i tubus 60/900 jest za długi? Takich cudów jeszcze nie widzialem

Ciężko oczekiwać, że autor tematu w czymś pomoże po prawie 10 latach...

 

Nie ma czegoś takiego jak "soczewki do innego tubusu". Zależnie od długości ogniskowej (ta druga liczba, pierwsza to średnica obiektywu) dany okular oferuje określone powiększenie. Przykładowo masz okular 10mm: po włożeniu do teleskopu 60/700 dostajesz powiększenie 70x (700mm/10mm), a do 60/900 masz 90x. To że wyostrzyć się nie da, to całkiem normalna sprawa - punkt ostrości przesuwa się w zależności od odległości obserwowanego obiektu. Teleskopy "optymalizowane" są pod obserwacje gwiazd, których punkt ostrości określa się jako "ostrzenie na nieskończoność".

 

Jeżeli zależy Ci na obserwowaniu sąsiadek z tamtego bloku, to raczej warto zerknąć w stronę lunet obserwacyjnych albo myśliwskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.