Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w wyborze teleskopu


MarcinB37

Rekomendowane odpowiedzi

Rafał nie będę focił w mieście bo i nie mam ku temu warunków (duże miasto, wielkie blokowisko, kwatera na pierwszym piętrze w wieżowcu bez balkonu) czyli warunki zerowe. Jednak co weekend jestem u teściów na wsi gdzie warunki są o wiele lepsze a w przyszłym roku z żoną na kredyt dom kupimy oczywiście na wsi więc już tam będę miał odpowiednie warunki....

...Napisz mi jeszcze proszę co sądzisz o filtrze podlinkowanym przez Rafała?Cena spora ale jeżeli ma mi w znacznym stopniu poprawić możliwości i komfort pracy to wezmę go pod uwagę.

Jak masz ciemne niebo, to nie ma co inwestować w filtry ALP. Taki filtr dodatkowo ograniczy ilość światła które wpadnie na matrycę. Jak chcesz robić fotki z nieba zanieczyszczonego LP to tak - filtr jest ok a jak widać po klatce to daje radę :-)

Ja do Canona nie używałem żadnych filtrów.

Paweł piękne zdjęcia muszę przyznać. Nie jest ich dużo ale liczy się jakość nie ilość.
Mało jest w tej podlinkowanej galerii :-) i to są stare moje zdjęcia - właśnie z Canona, tutaj masz ( to tak w ramach autoreklamy :-) ):

Już z bardziej dedykowanego setupu.

Mgławice: http://pawel.foto-zdjecia.pl/index.php/gallery/nebulae

Galaktyki: http://pawel.foto-zdjecia.pl/index.php/gallery/galaxies

 

Dziekuję.

Skontaktuje się z Tobą przez twoją stronę podając mojego maila i oczywiście proszę o zdjęcia, może tak być?
Możesz przez stronę, możesz przez PW na forum - jak Ci wygodnie.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm...tu jest właśnie problem w ocenie zaświetlenia już wyjaśniam. Niebo w tym miejscu jest oczywiście o wiele lepsze niż w mieście jednak latarnie są (bogatsza wieś) dlatego nie jest tam po zmroku ciemno jak w kotle ze smołą drogi mlecznej nie widać jednak poza tym ilość obiektów na niebie jest nieporównywalna z miastem. Pewnie powinienem spróbować bez filtra żeby się przekonać co faktycznie można w tym miejscu uzyskać. Znalazłem dwie strony z tym typem filtra jednak nie jestem pewien czy jest to ten sam rodzaj czy są to dwa zupełnie inne filtry. Zerknijcie proszę.

 

http://astromarket.pl/filtr-astronomik-cls-do-aparatow-canon-eos-clip-filter.html

 

http://www.astroshop.pl/filtr-uhc/astronomik-filtr-clip-eos-uhc/p,16764

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie widać Drogi Mlecznej, to faktycznie może jednak być potrzeba skorzystania z filtra. Ten drugi, który podlinkowałeś to filtr UHC, który jest węższy od CLS. Przepuści mniej światła, co w połączeniu z niemodyfikowaną lustrzanką oznaczać będzie konieczność jeszcze dłuższych czasów naświetlania. Ja korzystam z CLS i jestem z niego zadowolony, dlatego będę go właśnie polecał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja fotografuję na wsi, ale nie jestem dość daleko od miasta i choć nie ma latarni w pobliżu, to jednak LP na zdjęciach się rejestruje. Za to droga mleczna jest bardzo dobrze widoczna, a M31 wyraźna. Stosuję trochę jaśniejszy filtr, choć bardziej selektywny i przez to droższy - IDAS LPS P2. Znakomicie się sprawuje w moich warunkach. CLS będzie trochę mocniejszy (lepszy pod większe LP), ale przepuszcza też mniej sygnału, co wymusza trochę dłuższy czas naświetlania.

Poniżej porównanie - zdjęcie bez i z IDASem. 4 min ISO1000, Nikon D80 + SW200/1000 + HEQ5 z guidingiem. Oczywiście balans bieli taki sam, surowa klatka.

Img4124.jpg

Img4122, IDAS.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też dodam klateczkę M27 z EOS 1100D niemodyfikowany z filtrem CLS C80ED FF/TV 0.8x bez ingerencji oraz z wyrównanym kolorem. Fotka strzelona z centrum 120-tysięcznego miasta - 420sek.,pierwsza pokazuje jakie mam LP - 300 sek

 

Rafał

L_2013-09-30_23-12-02_M27__MG_8184_ISO800_300s.JPG

L_2013-10-04_23-27-59_Welon__MG_8193_ISO800_420s.JPG

L_2013-10-04_23-27-59_Welon__MG_8193_ISO800_420sa.jpg

Edytowane przez kudi145
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, IDAS LPS jest jeszcze szerszy, ale za Astronomikiem CLS przemawia fakt, iż jest w wersji EOS Clip, więc nie trzeba robić kolejnych przejściówek, czy szufladek.

Akurat tutaj nie byłoby trzeba żadnego kombinowania z przejściówkami, bo MPCC ma gwint filtrowy 2", ja tak IDASa mocuję u siebie. Zaletą wersji 2" jest uniwersalność - po zakupie ewentualnej przyszłej kamery filtr można dalej stosować, a EOS-Clip staje się nieprzydatny. Tak się stało u mnie, lustrzankę zmieniłem na kamerę, a filtr 2" został. Z drugiej strony 2" jest nieco droższy, bo większy. Oczywiście za CLS przemawia dostępność, bo IDASa nasze sklepy nie oferują, ale ostatnio na giełdzie od groma IDASów :)

 

To ja też dodam klateczkę M27 z EOS 1100D niemodyfikowany z filtrem CLS C80ED FF/TV 0.8x bez ingerencji oraz z wyrównanym kolorem. Fotka strzelona z centrum 120-tysięcznego miasta - 420sek.,pierwsza pokazuje jakie mam LP - 300 sek

Widać znaną prawdę, że CLS jest mocniejszy, ale bardziej psuje balans kolorów - coś za coś :) Każdy znajdzie coś dla siebie :)

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Dzisiaj dotarła paczka z teleskopy.pl ze sprzętem. Teleskop w porównaniu z moim refraktorkiem olbrzymi. Kolimator wykonany solidnie.Zamówiłem dodatkowo walizkę na głowicę HEQ5 gdyż do tej pory woziłem ją w zdezolowanym kartonie. Z tego zakupu chyba jestem najmniej zadowolony. Widać chińszczyznę (materiał w środku niedbale wyprofilowany wszystko wygląda jakby miało się rozpaść) ale trudno lepsze to niż karton. Przesyłam zdjęcia.

post-24053-0-02139900-1382132547_thumb.jpgpost-24053-0-52552200-1382132582_thumb.jpgpost-24053-0-47556000-1382132697_thumb.jpg

 

Jednocześnie mam pytanie dotyczące kolimacji newtona. Włożyłem kolimator do wyciągu teleskopu docisnąłem i skontrowałem śrubami. Wiązka lasera nie pada w sam środek krążka kolimacyjnego tylko znajduje się na jego obrzeżu. Dodatkowo powracająca wiązka odbija się na siatce kolimatora a nie jest skierowana do jego otworu (chyba jasno to napisałem). Poczytałem na forum i mam trochę mętlik w głowie w związku z tym że niektórzy straszą, iż nie należy ruszać LW żeby nie zmieniło położenia względem LG bądź tuby albo żeby nie uszkodzić pająka itd. Jak mam skolimować teleskop żeby go nie uszkodzić. Nie chce bez konsultacji nic kręcić. Proszę o wersję dla totalnego laika. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niczego się nie bój. Regulując lustro wtórne poluzuj trochę imbusy i dokręcaj je wedle potrzeby. Po prostu, jeśli chcesz np jakiś bardziej dokręcić, a już nie idzie, to odkręcasz lekko 2 pozostałe. To cała filozofia. Ja nigdy nie ruszam środkowej śruby - nie ma potrzeby. Do tego nie jestem pewien, czy jej poruszenie nie zmieni obrotu mocowania LW. Czy ktoś ma wiedzę na ten temat? Jeśli tam są jakieś "prowadnice", to nie ma niebezpieczeństwa, a jeśli jest "gołe" mocowanie, to LW może się obrócić, a nie wiem, jak je potem nastawić poprawnie. Czyli generalnie ruszając tylko imbusami nic się stać nie może. Oczywiście wszystko z umiarem - nie za dużo siły, ale również nie za mało, imbusy powinny być dokręcone do oporu. Jeśli chodzi o LG to tam już kompletnie nic się złego nie może stać :) Generalnie kolimację laserem można opisać w 2 krokach: ustaw LW imbusami, żeby laser padał na środek znacznika na LG, a potem ustaw LG, żeby laser padał na środek tarczy w kolimatorze - proste jak drut :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.