Skocz do zawartości

Planetoida 2014 AA ... dziś weszła w atmosferę Ziemi !


Limax7

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

odkryłem ciekawostkę ^_^oryginalny POLSKI wkład w historię noworocznej asteroidy 2014 AA !

 

informacja o tym że coś spadło szybko rozniosła się po tysiącach stron na całym świecie (google "2014 AA" - Około 376 000 wyników) ale tylko w polskich serwisach dowiedzieliśmy że odkrycie asteroidy było porażką, kompromitacją i zwiastunem nadchodzacej zagłady:

  • "Astronomowie przeoczyli ją w 2013 i o za­gro­że­niu po­in­for­mo­wa­li do­pie­ro w środę 1 stycz­nia [...] informacja o przeoczeniu naukowców i tak budzi grozę. Co będzie, jeśli kiedyś ziemskie aparatury nie zobaczą jakiejś planetoidy i ta uderzy w nasz glob?!"
  • "Wielka pomyłka! Ta asteroida miała przecież minąć Ziemię [...] nie dość, że astronomowie wypatrzyli dopiero wczoraj rano polskiego czasu, to jeszcze źle przewidzieli trasę jej lotu."

oczywiście im bardziej "niezależne" (od rozumu) medium (typu fakt) tym bardziej dramatyczny ton informacji, ale ogólnie zgadzały się one za sobą więc musiały pochodzić z jednego, krajowego źródła.

no i okazuje się, że źródłem i inspiracją do wyciągania tych daleko idących wniosków był artykuł naszego kolegi :)

"Niewielka planetoida wpadła do ziemskiej atmosfery. Miała nas minąć - astronomowie się pomylili"

 

ciekawe że niektóre źródła podają że od początku obliczenia wskazywały że trafi w ziemię a inne że nie ale czy było kilka wariantów obliczeń czy tylko kilka wariantów interpretacji tych obliczeń? (bo na pewno danych obserwacyjnych nie było więcej i każdy dysponował tymi samymi). oczywiście gdy obliczenia wskazują że np. asteroida minie ziemię w odleglości 5000km +-10000km to tak naprawdę uderzenie w ziemię jest zgodne z tym obliczeniami a nie dowodem "pomyłki" :P

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i okazuje się, że źródłem i inspiracją do wyciągania tych daleko idących wniosków był artykuł naszego kolegi :)

"Niewielka planetoida wpadła do ziemskiej atmosfery. Miała nas minąć - astronomowie się pomylili"

 

Ja tylko nie rozumiem tego wpisu

 

"2014 AA miała minąć naszą planetę w odległości 0.02 LD (ang. LD - Lunar Distance - średnia odległość Ziemia-Księżyc), czyli ok. 7600 km."

 

 

Skąd Karol to wziął ? :uhm:

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczenia Radka w żaden sposób nie usprawiedliwią tego, że "Flyby 0,02 LD" zinterpretowałem jako odległość od powierzchni planety a nie od jej środka. Treść tekstu konsultowałem z osobą, która temat ogarnia dużo lepiej ode mnie - niestety, oboje ten błąd przeoczyliśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.