Skocz do zawartości

NGC2419 - bardzo daleka kulista


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Dziwna ta gromada kulista, ale tym samym genialna :) Bo wszystkie prezentowane zdjęcia są jakby płaskie z najjaśniejszym środkiem a u ciebie jest genialne wrażenie przestrzeni. W środku jest jasne jądro składające się z niebieskich gwiazd a dokoła otaczają je żółte gwiazdy. Nie lubię kulistych bo są dla mnie nudne ^_^ ale to zdjęcie jest wyjątkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Jest inna bo daleka i jasna ( w sensie jasności absolutnej)

Na początku nie przemawiała do mnie jej odległość. Co tam takie 300tys.

Tutaj jest dość fajny rysunek przedstawiający ją w perspektywie naszej galaktyki
http://schmidling.com/ngc2419.htm

Robi wrażenie.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest dość fajny rysunek przedstawiający ją w perspektywie naszej galaktyki

http://schmidling.com/ngc2419.htm

Robi wrażenie.

 

Zainspirowany twoją fotką znalazłem podobne i jeszcze bardziej działające na wyobraźnie porównanie odległości:

 

MilkyWay_NGC2419_1100px.jpg

 

aż dziw bierze że jest ona zaliczona do naszej galaktyki (na początku była uważana z twór międzygalaktyczny) - podobny przypadek jest z gromadą G1 w pobliżu M31

 

Mam pytanie co do samego zdjęcia - czy zielony/szmaragdowy kolor niektórych gwiazd jest prawidłowy ?

Edytowane przez .zombi.
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny obraz.

Kolor zbierany w słabych warunkach ( czyt: miasto). Chciałbym mieć czysty bez LP ale nie wiem czy w tym sezonie jeszcze uda mi się. Spróbuje może inaczej jakoś zbalansować

 

Ciekawy obiekt Marcin ! Super jak można pooglądać coś nowego, nie zaś tysięczną m31 ;)

Bardzo dobra M31 nie jest zła ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor zbierany w słabych warunkach ( czyt: miasto). Chciałbym mieć czysty bez LP ale nie wiem czy w tym sezonie jeszcze uda mi się.

 

No jak na kolor z miasta to jest super - ja podjąłem próbę złapania koloru z miasta i winietowanie od filtrów wzmocnione LP praktycznie uniemożliwia złożenie materiału w całość - czy mógłbyś uchylić rąbka tajemnicy jak to zrobić ? jak zbierać materiał ? aby efekty był tak dobry - czy i jakiego filtra LP używałeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie stosuje nic specjalnego natomiast kieruję się zasadą oceny nieba przy którym można jeszcze cokolwiek próbować.

Obecnie wczesną nocą gromada jest wysoko i to właśnie te 2 godzinne okienko skusiło mnie na próbę złapania koloru.

Inne czynniki które biorę pod uwagę to zamglenie i Księżyc. Przy Księżycu koloru zasadniczo nie zbieram wcale.

Podmieniłem wersje na nową.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.