Skocz do zawartości

pierwszy teleskop dla amatora


kira

Rekomendowane odpowiedzi

Serdecznie witam wszystkich.

Już od dłuższego czasu fascynuje mnie astronomia , kocham patrzeć nocą w bezchmurne niebo. Jakis czas temu postanowiłem w końcu kupić sobie pierwszy teleskop - niestety nie miałem bladego pojęcia , jaki to miałby być oraz mam dosyć ograniczony budżet (kolo 500 zł) . Postanowiłem że na początku chciałbym zacząć od obserwacji planet i księżyców , gdyż wydaje się mi to chyba najlepszym rozwiązaniem na początek. Na różnych forach było sporo postów jednak nie wszystko było dla mnie jasne stąd proszę was o odpowiedz tutaj. Mieszkam w Cieszynie , jest to małe miasto na Śląsku . Niedaleko mojego domu rozciągają się łąki i pola także myślę że to dosyć dobre miejsce na pierwsze obserwacje (akurat ten teren jest mało oświetlony). Czytałem na internecie że do obserwacji miejskich najlepiej nadają się refraktory oraz że bardzo ważna jest średnica obiektywu dlatego pomyślałem sobie że może poniższy teleskop byłby w sam raz na pierwsze obserwacje : http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1433&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_R-80/900_EQ-2_ze_z%B3%B1czk%B1_45-90_stopni

Co o tym sądzicie ? Czy nadaje się to na pierwszy teleskop i czy zobaczę w nim Jowisza i Saturna wraz z księżycami w miare dobrze ? Myślałem jeszcze o tym teleskopie : http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1424&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_R-90/900_AZ-3 (Paredziesiąt złotych mógłbym jeszcze dołożyć).

Chciałbym się jeszcze spytać w sprawie okularów - czy umieszczone w tych zestawach powinny mi wystarczyć do obserwacji czy do takiego teleskopu powinienem jakieś dokupić ? Jeśli tak to czy moglibyście mnie naprowadzić na jakie ?

 

Byłbym wdzięczny za wasze rady :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba forum nie czytasz ^_^ takie tematy zakłada się jako atrakcyjna żona szukająca prezentu dla mężą, atrakcyjna niewiasta szukająca prezentu dla taty, a gdybyś założył konto kicia 19 i szukał prezentu dla siostry dostał byś grad odpowiedzi w pierwszej godzinie ^_^

 

 

A na temat sprzętu, to gdybym to ja miał 500zł i musiał za to kupić jakiś teleskop to albo bym tropił używany Synta 200/1200 albo bym kupił to http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk1309eq2,d697.html. Choć osobiście bardziej polecam pierwsze rozwiązanie bo różnica będzie znaczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ja też zastanawiam się nad zakupem swojego pierwszego sprzętu, zaraziłam się pasją astronomii od koleżanki i tu u niej dotychczas obserwowałam niebo. Jestem kompletną amatorką, dlatego na początek wystarczy mi coś, że tak to ujmę - ograniczonego ;). Muszę zobaczyć czy nowe hobby mnie wciągnie, zanim zainwestuję w to jakieś większe pieniądze. No i pytanie, jak wyżej - jaki teleskop wybrać? Może być używany, nie robi mi to różnicy, chodzi o kwotę 350 - 400 zł maks. Podpowiecie coś? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asterka, spróbuj dołożyć do budżetu ze 200 zł lub poszukać na giełdzie używanego refraktora 90/900, najlepiej na montażu AZ. To mały sprzęt, ale nie tak mały aby rozczarować poczatkującego, zarazem możliwy do użycia w każdych warunkach użytkowo-lokalowych, bo relatywnie łatwo przenośny. Dosyć uniwersalny w zastosowaniach. W przypadku większych sprzętów podstawą decyzji muszą być często ograniczenia logistyczne użytkownika, np. konieczność transportu sprzętu na odległe stanowisko obserwacyjne (vide mieszkanie na 3-cim piętrze ze źle usytuowanym balkonem w gęstej zabudowie kontra dom z ogródkiem gdzie wielką "armatę" wystawiamy za próg).

Osobna sprawa, to przez jaki sprzęt oglądałaś niebo u koleżanki. Jeśli to była jakaś spora maszyna (jaka?), to Twoja nie powinna być zbyt mała, bo wtedy niedosyt gwarantowany. Kwestia złotego środka.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Jeśli Twoje warunki lokalowo-logistyczne pozwalają na łatwą eksploatację większych teleskopów (w praktyce: przydomowy ogródek), możesz próbować za kwotę podobną do ceny nowego 90/900 dostać Newtona 150/1200 na montażu Dobsona. To już jest bardzo poważny sprzęt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.