Jump to content

pierwszy teleskop dla amatora


kira
 Share

Recommended Posts

Serdecznie witam wszystkich.

Już od dłuższego czasu fascynuje mnie astronomia , kocham patrzeć nocą w bezchmurne niebo. Jakis czas temu postanowiłem w końcu kupić sobie pierwszy teleskop - niestety nie miałem bladego pojęcia , jaki to miałby być oraz mam dosyć ograniczony budżet (kolo 500 zł) . Postanowiłem że na początku chciałbym zacząć od obserwacji planet i księżyców , gdyż wydaje się mi to chyba najlepszym rozwiązaniem na początek. Na różnych forach było sporo postów jednak nie wszystko było dla mnie jasne stąd proszę was o odpowiedz tutaj. Mieszkam w Cieszynie , jest to małe miasto na Śląsku . Niedaleko mojego domu rozciągają się łąki i pola także myślę że to dosyć dobre miejsce na pierwsze obserwacje (akurat ten teren jest mało oświetlony). Czytałem na internecie że do obserwacji miejskich najlepiej nadają się refraktory oraz że bardzo ważna jest średnica obiektywu dlatego pomyślałem sobie że może poniższy teleskop byłby w sam raz na pierwsze obserwacje : http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1433&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_R-80/900_EQ-2_ze_z%B3%B1czk%B1_45-90_stopni

Co o tym sądzicie ? Czy nadaje się to na pierwszy teleskop i czy zobaczę w nim Jowisza i Saturna wraz z księżycami w miare dobrze ? Myślałem jeszcze o tym teleskopie : http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1424&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_R-90/900_AZ-3 (Paredziesiąt złotych mógłbym jeszcze dołożyć).

Chciałbym się jeszcze spytać w sprawie okularów - czy umieszczone w tych zestawach powinny mi wystarczyć do obserwacji czy do takiego teleskopu powinienem jakieś dokupić ? Jeśli tak to czy moglibyście mnie naprowadzić na jakie ?

 

Byłbym wdzięczny za wasze rady :)

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Chyba forum nie czytasz ^_^ takie tematy zakłada się jako atrakcyjna żona szukająca prezentu dla mężą, atrakcyjna niewiasta szukająca prezentu dla taty, a gdybyś założył konto kicia 19 i szukał prezentu dla siostry dostał byś grad odpowiedzi w pierwszej godzinie ^_^

 

 

A na temat sprzętu, to gdybym to ja miał 500zł i musiał za to kupić jakiś teleskop to albo bym tropił używany Synta 200/1200 albo bym kupił to http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk1309eq2,d697.html. Choć osobiście bardziej polecam pierwsze rozwiązanie bo różnica będzie znaczna.

Link to comment
Share on other sites

No właśnie ja też zastanawiam się nad zakupem swojego pierwszego sprzętu, zaraziłam się pasją astronomii od koleżanki i tu u niej dotychczas obserwowałam niebo. Jestem kompletną amatorką, dlatego na początek wystarczy mi coś, że tak to ujmę - ograniczonego ;). Muszę zobaczyć czy nowe hobby mnie wciągnie, zanim zainwestuję w to jakieś większe pieniądze. No i pytanie, jak wyżej - jaki teleskop wybrać? Może być używany, nie robi mi to różnicy, chodzi o kwotę 350 - 400 zł maks. Podpowiecie coś? ;)

Link to comment
Share on other sites

Asterka, spróbuj dołożyć do budżetu ze 200 zł lub poszukać na giełdzie używanego refraktora 90/900, najlepiej na montażu AZ. To mały sprzęt, ale nie tak mały aby rozczarować poczatkującego, zarazem możliwy do użycia w każdych warunkach użytkowo-lokalowych, bo relatywnie łatwo przenośny. Dosyć uniwersalny w zastosowaniach. W przypadku większych sprzętów podstawą decyzji muszą być często ograniczenia logistyczne użytkownika, np. konieczność transportu sprzętu na odległe stanowisko obserwacyjne (vide mieszkanie na 3-cim piętrze ze źle usytuowanym balkonem w gęstej zabudowie kontra dom z ogródkiem gdzie wielką "armatę" wystawiamy za próg).

Osobna sprawa, to przez jaki sprzęt oglądałaś niebo u koleżanki. Jeśli to była jakaś spora maszyna (jaka?), to Twoja nie powinna być zbyt mała, bo wtedy niedosyt gwarantowany. Kwestia złotego środka.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Jeśli Twoje warunki lokalowo-logistyczne pozwalają na łatwą eksploatację większych teleskopów (w praktyce: przydomowy ogródek), możesz próbować za kwotę podobną do ceny nowego 90/900 dostać Newtona 150/1200 na montażu Dobsona. To już jest bardzo poważny sprzęt

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.