Skocz do zawartości

Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

To jedna najbardziej znanych i rozpoznawalnych gromad kulistych.

Pierwsza praca wykonana nowym setupem.

Veloce RH200, ATIK ONE 9M, ASA DDM 60

L:10x300, RGB po 6x 300 na kanał. Fotka z Warszawy.

Przyjemnie się obrabia fotki z tego Atika.

M 13.jpg

M 13 opis.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram takie podejście. Szybki krotki sprzet do szerokich pol z stl11k i druga kamerka z małym pikselem do mniejszych obiektów, gdzie nie ma ciśnienia na pole, ale jest na detal. To może być taki złoty środek, aby mieć jeden teleskop do wszystkiego :)

Takim wymarzonym teleskopem mógłby też byc FSQ130, ale niestety ta cena.....

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozytywne, oprócz tego że.... ma matrycę nie prostopadłą do osi :) Właśnie trwa proces reklamacyjny :)

 

Mam obawę że mam podobną przypadłość, jak można to potwierdzić ? Pytanie nie jest oczywiście zbyt mądre ale może jest coś o czym sam nie pomyślałem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba sprawdzić CCD Inspectorem :) ja wysłałem do TS screeny Inspectora z FSQ i Veloce z kamerą STL i Atikiem. Pochylenie jest w obu przypadkach w tą samą stronę.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie z nieosiowości matrycy. Obraz gwiazdy w niebieoskim kolorze jest rozciągnięty w pionie i niejako" wystaje" spod luminancji i innych kolorów. Ńiestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram takie podejście. Szybki krotki sprzet do szerokich pol z stl11k i druga kamerka z małym pikselem do mniejszych obiektów, gdzie nie ma ciśnienia na pole, ale jest na detal. To może być taki złoty środek, aby mieć jeden teleskop do wszystkiego :)

Takim wymarzonym teleskopem mógłby też byc FSQ130, ale niestety ta cena.....

 

Pozdr

Paweł

 

 

FSQ106 + STL11k to niezbyt dobre połączenie (aczkolwiek popularne od ponad 5 lat, wtedy nie było alternatyw), bo daje undersampling i nie wykorzystuje rozdzielczości teleskopu. Pixele powinny być zdecydowanie mniejsze, żeby dać skalę zbliżoną do przeciętnego seeingu (~2"/pix).

I tutaj idealnym detektorem jest np. FLI 29050 :) To jest dobry zestaw do szerokich pól. Do Veloce też tego typu kamera to ideał, STL11k po prostu nie wykorzystuje możliwości tego teleskopu. I wcale nie trzeba robić długich i kosztownych testów, wystarczy to policzyć :)

 

Pozdr.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym Veloce to tak nie do końca... Jedyne fabryczne dane techniczne w które wierzę to Takahashi, aczkolwiek ostatnie doświadczenie z Mewlonem 210 nieco zachwiało moja wiarą. Z Veloce nic się nie zgadza oprócz ogniskowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba,

 

Grzeszysz :) Ta kamera rzeczywiście wyglada ciekawie. Jej pewnie jedyny minus vs. Chip 11k to studnia 20000. Pixel jest dużo mniejszy bo 5,5 ale on i tak nie wykorzysta w pełni rozdzielczości Veloce czy nawet FSQ. Cena $10500 za gołą kamere Fli bez koła i filtrów... Używka ze wszystkim stl kosztuje na rynku wtórnym ca 15k. Nie wszedłbym w to teraz.... Przepaść cenowa. Mam też wrażenie, że po resize w dół zdjęcia i tak nie bedzie widać różnicy między kamerami, choć mogę sie mylić :)

Poza tym, aby fotografować gromady kuliste czy też galaktyki nie potrzeba miec full frame. Wystarczy zastosować mały chip z pikselem 3 lub 4, na którym i tak będzie dużo pikseli, czyli to co zrobił Maciek.

 

Pozdr

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na astromarcie jest trochę taniej :)

http://www.astromart.com/classifieds/details.asp?classified_id=887082

 

Taką kamerę miał właściciel Haciendy w Chile. W połączeniu z jego ASTRO-PHYSICS 305mm F/3.8 Riccardi-Honders Astrograph dawało to niesamowite pole. Mała studnia pewnie jest jej wadą, ale z drugiej strony ona jest dedykowana do krótkich i jasnych sprzętów. Nie trzeba palić godzinami jak w RCkach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.