Skocz do zawartości

Nowy test lornetek Taiga


Arek

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

 

W sierpniu firma Delta Optical przekazała nam do testów 4 lornetki ze swojej serii Taiga. W testach znalazły

się modele: 8x40, 7x50, 10x50 i 9x60. Jako lornetki porówanwczej użyliśmy, sprawdzonej w teście z listopada 2002 roku, lornetki Minolta Activa 10x50 WPFP. Wyniki tego testu są tutaj (opisany jako test nr 4):

 

http://lornetki.camk.edu.pl/testy.shtml

 

Pozdrawiam,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny test uzupełniony już jak widzę o bardzo ważny parametr jakim jest sprawność optyczna lornetki na osi ale po uzupełnieniu go o winietowanie poza osią nabierze naprawdę profesjonalnego charakteru :salu:

Chylę czoła przed następną dobrze wykonaną pracą waszego zespołu :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Już kilka razy na Forum pojawiały się pytania o te lornetki, więc dobrze, że padną ostateczne odpowiedzi...

 

Czekam Arku na moment, kiedy w Waszych testach pojawi się Ultima Vixena 8x56. Widziałem ją w Czechach i zrobiła na mnie dobre wrażenie!!

 

Pozdrawiam cały zespół badawczy :),

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ultima 8x56 jest już do kupienia w Polsce w DO. Znając Pana Matoska, z którym doskonale nam się  

wspołpracuje, nie będzie robił problemów z wypożyczeniem jej do testów. Jak wszystko pójdzie dobrze  

weźmiemy Doctera 8x56 do porównania.

 

Takie porównanie będzie bardzo ciekawe... Obawiam się jednak, że Docter to zbyt wysoka poprzeczka dla Vixena, ale nie można niczego przesądzać.

 

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu, nasz test uwzględnia winietowanie poza osią. Ta bestyjka siedzi sobie w parametrze zwanym przez

nas pociemnienie przy brzegu pola, który jest oceniany we wszystkich naszych testach.

 

Pozdrawiam,

Arek

 

Zdajesz sobie sprawę że ten sposób badania to tylko namiastka polegająca na intuicyjnym oszacowaniu "na oko" winietowania na brzegu pola widzenia, proponuję Ci miarodajny test z tablicą testową w pełni powtarzalny dla każdej z badanych lornetek :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami test "na oko" jest lepszy, bo po co np. badać efekty, których okiem nie dojrzysz, skoro praktycznie

jedynym detektorem używanym przy lornetce jest właśnie owe oko? Niemniej w pełni z Tobą się zgadzam, że

test z tablicą jest bardziej obiektywny i powtarzalny.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra robota! :notworthy: W moim przypadku ten test był strzałem w dziesiątkę :) - zastanawiałem się nad zakupem jednej z tych lornetek. I doszedłem do wniosku (oczywiście, również z pomoca forumowiczów) że Taiga10x50 to optymalny dla mnie wybór ;)

 

Pozdrawiam! :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ale niestety Lornetek Soligora nie miałem i raczej ich nie polecałbym bez solidnego przetestowania, kiedyś w Poznaniu ogladałem w bylym SW-fotocentrum model za ponad 1000 zł ponoć z jakiejś japońskiej limitowanej serii excluzif i ten mogłbym w ciemno polecić ale potem już go nie widziałem w ofercie i zastapiły go Tajwańskie dużo tańsze, masowe szkiełka :roll:

Mam akurat obecnie w komisie Minoltę Activę 10x50 i po dokładnym przyjrzeniu się jej nabieram do niej coraz większego szacunku dla jej mechaniki i czystości oferowanej w niej optyki :salu:

Pożyczony do testów Olympusik 8x40 też mnie dość pozytywnie zachwycił co przy jego cenie na poziomie do 400zł było bardzo miłą niespodzianką :salu:

Akurat też leży mi w komisie Tajga 8x40 ale wspomnianemu Olympusikowi też made in China czy Minolcie oczywiście to mogłaby conajwyżej sprzączkę od paska polerować :lol: :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Leszku, Drodzy Sympatycy, Drodzy Potencjalni Klienci.

 

Pan Janusz Płeszka wprowadza Was w błąd. Lornetki Delta Optical Taiga mają metalowy korpus, co zreszta skutkuje w ich wadze. Jedynie obiektywy mocowane są w plastikowej oprawie.

 

Pan Janusz Płeszka stosuje prymitywną metodę negatywnego oceniania wszystkiego co nie znajduje się w jego ofercie. Nie tylko ja wysnułem taki wniosek na tym forum...

 

Cytat z obiektywnych testów przeprowadzonych przez A. Olecha, D. Dorosza, Ł. Kowalskiego,l K. Złoczewskiego, P. Kędzierskiego. Są to osoby związane z Pracownią Komet i Meteorów, Centrum Astronomicznym PAN w Warszawie i Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego:

"Mówiąc inaczej nie mamy watpliwości, że w segmencie instrumentów do 500 zł. lornetki Delta Optical Taiga stanowią bardzo dobry wybór, deklasując tutaj wyraźnie konkurentów z takich firm jak Bresser, Fomei, Optisan, Praktica czy Soligor".

"W najtańszym segmencie cenowym trudno znaleźć lepsze lornetki niż Taigi. Każdy miłośnik astronomii, ornitolog czy myśliwy, którego górnym i absolutnym limitem cenowym jest kwota 500 złotych powinien poważnie rozważyć zakup którejś z lornetek z serii Taiga. Gdy jesteśmy w stanie uzbierać kwotę nieznacznie większą od 500 zł., możemy znaleźć na rynku już wyraźnie lepsze"

 

Pozdrawiam,

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś w Poznaniu ogladałem w bylym SW-fotocentrum model za ponad 1000 zł ponoć z jakiejś japońskiej limitowanej serii excluzif i ten mogłbym w ciemno polecić

 

czy to nie był czasem model Soligor Nautical 7x50 MC (made in Japan) zapuszczany azotem, jedynie takowy kojarze z najwyższej serii ?!

 

 

"Mówiąc inaczej nie mamy watpliwości, że w segmencie instrumentów do 500 zł. lornetki Delta Optical Taiga stanowią bardzo dobry wybór, deklasując tutaj wyraźnie konkurentów z takich firm jak Bresser, Fomei, Optisan, Praktica czy Soligor".

"W najtańszym segmencie cenowym trudno znaleźć lepsze lornetki niż Taigi.

 

pięknie była reklama... tego typu teksty chyba najlepiej się prezentują w dziale producenci sprzętu... ?! :|

nie wystarczylo widocznie napisać:

Lornetki Delta Optical Taiga mają metalowy korpus, co zreszta skutkuje w ich wadze. Jedynie obiektywy mocowane są w plastikowej oprawie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sie zgadza, miałem wtedy w ręku model Soligor Nautical 7x50 robiony w Japonii, chyba juz niedostępny w ofercie, masz dobrą pamięć Shadow :salu: .

 

Panie Grzegorzu z cytowanego tekstu zgadzam sie w pełni z ostatnim cytowanym zdaniem:

 

"W najtańszym segmencie cenowym trudno znaleźć lepsze lornetki niż Taigi"

 

Sprawdziłem przed chwilą zawartość plastiku w Tajdze 8x40, korpus z pryzmatami to stop lekki oblany gumopodobnym plastikiem, przednie i tylne jego pokrywy, plastik, oprawa okularów plastik, stożki obiektyywów plastik, tak więc częściowo ma Pan rację, jest tak pewna zawartość metalu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się pojawi ich dystrybutor na Polskę to czemu nie. Obecnie opracowujemy rezultaty

jakie uzyskaliśmy podczas testu lornetek 70-80mm. Na następny test weźmiemy chyba

same modele 10x50. Taki model jest w ofercie i Leica i Minoxa, a ponieważ zacne to firmy

z chęcią bym je potestował.

 

Formalnym dystrybutorem Leica na Polsce jest chyba Eurocolor, ale oni naobiecywali nam

dużo podczas pierwszego testu, a w końcu nie przesłali ani jednego egzemplarza.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.