Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Który Filtr Mgławicowy okaże się lepszy w 6"

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

Ziemianin

Ziemianin

Alderamin

• Astroamator
  • Pip
  • 16 postów

Witam

Ostatnio zastanawiałem się który z filtrów lepiej poradzi sobie pod mocno zaświeconym niebem, wiadomo w mieście.

Teleskop jakim dysponuje to SW 150/750. Mgławice w mieście wyglądają marnie.

Przykładowo Hantle niby widać ale ledwo że.

Czy da się jakość wyostrzyć i poprawić jakość obserwacji astronomicznych mgławic, pod tak zaświeconym niebem?

Mam na myśli który filtr byłby lepszy:

UHC-S https://deltaoptical...58275,d413.html

O-III     https://deltaoptical...58395,d415.html

Który filtr pokażę trochę więcej z teleskopem 6 cali?

Posiadam filtr MOON and SKY GLOW i on nie daje prawie żadnej różnicy na mgławicach.

Pozdrawiam

Użytkownik Ziemianin edytował ten post 18 marzec 2017 - 20:38

0

bajastro

bajastro

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 448 postów

OIII będzie za ciemny, znacznie osłabi gwiazdy.

Na UHC-S szkoda kasy, nic nie dawał do obrazu mgławic.

Bierz UHC dobrej firmy: Astronomika, Lumicona lub Oriona UB (przy UB tu trzeba uważać na gwinty, bo są wersje, których nie wkręcisz do okularu).

A i tak najlepiej wyjechać z miasta, UHC pod miastem już dobrze się spisze.

0

ANowak

ANowak

The Pup

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 916 postów

Mam UHC od Astronomika i sobie chwalę. ładnie przyciemnia niebo i uwydatnia mgławice. 

0

Pozdrawiam, Adam
EQ 3-2, MAK 127, SW 150/750, Pentaflex 80/400, kilka obiektywów, Sony A700, ASI 034 MC, Altair IMX224, okulary 10 i 25 mm

Moje fotki na                                                                                                                                                                                                                                                                                facebook.com/ANowakfoto
                                                                                                                                  Obserwacje nieba na żywo                                                                                                                                                                                                                                                                      hitbox.tv/astroksiezyc

karolmasztalerza

karolmasztalerza

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 278 postów

Mam UHC od Explore Scientific, działa jak marzenie, widoki w porównaniu z tym co bez niego powalają ;)

0

Ziemianin

Ziemianin

Alderamin

• Astroamator
  • Pip
  • 16 postów

Mam UHC od Explore Scientific, działa jak marzenie, widoki w porównaniu z tym co bez niego powalają ;)

Myślisz że UHC od ES będzie lepszy od UHC-S baddera ?

Pozdrawiam

0

gogiel

gogiel

Alderamin

• Astroamator
  • Pip
  • 44 postów

Miałem uhc-s Baadera który praktycznie nic nie wnosił, wymieniłem go na Astronomika uhc.

0

cmku

cmku

Alnitak

• Astroamator
  • PipPip
  • 90 postów

Wrzucę mój mały teścik :)
Niebo mocno zaświetlone (obrzeza miasta około 50 tys mieszkańców) refraktor 102mm, trochę rozjechana ostrość ale nie o to tutaj chodzi :)

porownanie2.jpg
Fotka M42, wszystkie zdjęcia po 30 sekund ISO 1600. Od lewej foto bez filtrów, drugie z filtrem Astronomik CLS, oraz z prawej strony zdjęcie z filtrem Baader UHC-S.

W vizualu była lekka poprawa przy patrzeniu poprzez filtry, ale oba filtry dawały bardzo podobne obrazy, na jakimś większym teleskopie różnica powinna być bardziej widoczna :) 

Użytkownik cmku edytował ten post 19 marzec 2017 - 11:31

+2
Post rekomendują: Ziemianin, jgoluch,

astro-fotografia.eu

karolmasztalerza

karolmasztalerza

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 278 postów

Myślisz że UHC od ES będzie lepszy od UHC-S baddera ?

Pozdrawiam

Nie miałem w rękach UHC-S także nie mogę porównać, ale wiem że jest dobry, bo pomaga znacząco

0

Ziemianin

Ziemianin

Alderamin

• Astroamator
  • Pip
  • 16 postów

Chyba zdecyduję się na UHC ES 1 25

0

rojas

rojas

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPip
  • 153 postów
Weź uhc,będzie pan zadowolony. Patrzyłem przez wszystkie wymienione filtry w teleskopach od 8 do 12 " i uhc-s nic nie wnosił, O-III jest bardzo dobry ale do dużych sprzętów natomiast uhc i ultrablock wymiatają.
+1
Post rekomendują: gogiel,

Marek_N

Marek_N

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1007 postów

W rozmiarze 1,25" rożnica cenowa pomiedzy filtrami ze średniej półki i tymi topowymi jest tak mała że lepiej dołożyć do docelowego filtra:

- Orion UltraBlock (szerokość połowkowa 25-30 nm - zależy jak sie trafi) - http://teleskopy.pl/...1,25''_(#05654)

- Astronomik UHC (25 nm) - http://teleskopy.pl/...1,25''_(8H0011)

- Astronomik OIII (12 nm, w tym momencie to najlepszy filtr tego typu na rynku) - http://teleskopy.pl/...1,25''_(8H0006)

Filtrów UHC i OIII używałem zarówno w refraktorze 8 cm i newtonie 27 cm. W obu spisywały sie bardzo dobrze. UHC pozwala używać większych powiększeń, OIII więcej pokaże w mieście (np. "ślad" Veila). 

0
Taurus 270 + platforma | SW 80/400 2" + AZ4 | 20T5 | 13T6 | 8E | ES 4.7 | Lumicon UHC, OIII | AstroTrac TT320X-AG

Ziemianin

Ziemianin

Alderamin

• Astroamator
  • Pip
  • 16 postów
Czyli Oiii jest za ciemny do 6 cali? więc UHC Orion jest ok?
Jest lepszy od tego Es transmisją?
0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Filtr, mgławica, 150/750

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników