Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Hickson 44

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

Grzędziel

Grzędziel

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 793 postów

*
Popularny

Hickson 44 to gromada grawitacyjnie powiązanych ze sobą galaktyk znajdująca się w odległości 60 mln. lat świetlnych. Znajdziemy ją w górnej części gwiazdozbioru Lwa. Jasność galaktyk 11-13 magnitudo.

Stęskniony za gwiaździstym niebem pierwszy raz po powrocie z Rodos wytaszczyłem Newtona przed dom i nie zważając na potworne LP i przechodzące cirrusy wysmażyłem 71 2-minutowych klatek L. Nie sądziłem, że tyle się zarejestruje, miła niespodzianka. Pozostaje tylko żal, że z powodu awarii zasilania kamery nie mogłem tego obiektu fotografować na Rodos pod dobrym niebem.

I pytanie do bardziej doświadczonych: Jaki zakładacie maksymalny dopuszczalny poziom tła (ADU) dla CCD 16 bit. Ja tu miałem 3300 i po zestackowaniu maksimum histogramu miałem bliżej prawej krawędzi. Nawet 20 flatów nie było w stanie wyrównać tła.

Newton 8" f5 na AZ-EQ6,   Atik 383L+,   L: 71x120

Załączone miniatury

• 170406   Hickson 44   71x120   Atik  N8 f4.jpg

Użytkownik Grzędziel edytował ten post 17 kwiecień 2017 - 19:56

+20

Nowok76

Nowok76

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 822 postów

Super !

0

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18214 postów

Poziom tła to trochę wtórna sprawa. Jeżeli idzie ci na 1 klatce za wysoko, to może oznaczać zbyt długą subekspozycję. Po prostu nie ma sensu palić dłużej, bo i tak już nic więcej z takiego tła nie wyciśniesz. Wtedy lepiej skrócić czas i w tym samym przedziale zrobić po prostu więcej subekspozycji (zmniejszyć szum, zwiększyć S/N).

Wysokość tła zależy też oczywiście od offsetu kamery. To zmierzysz sobie biasem. Ja np. w KAF16803 miałem offset na poziomie 2000 ADU :P

0

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

Nowok76

Nowok76

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 822 postów

Poziom tła to trochę wtórna sprawa. Jeżeli idzie ci na 1 klatce za wysoko, to może oznaczać zbyt długą subekspozycję. Po prostu nie ma sensu palić dłużej, bo i tak już nic więcej z takiego tła nie wyciśniesz. Wtedy lepiej skrócić czas i w tym samym przedziale zrobić po prostu więcej subekspozycji (zmniejszyć szum, zwiększyć S/N).

Wysokość tła zależy też oczywiście od offsetu kamery. To zmierzysz sobie biasem. Ja np. w KAF16803 miałem offset na poziomie 2000 ADU :P

A gdzie to pisze ??

Otwieram biasa i co dalej ??

0

Tayson

Tayson

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 3198 postów

u mnie inna kamera i innym szklem lighty w OIII maksymalne jakie naswietlalem w czasie nowiu po 3600s maja ok 1300ADU, a darki ok 1000ADU.

0

main setup: SW NEQ6 PRO belt & wedge mod, SW ED80/600+DreamFocuser+SW FF+filter box+QHY8L, AstroHub

guider setup (piggyback): TS60/230+ATIK TITAN

other: Altair Astro RC6"+OAG; SW Adventurer+Canon 50Dmod

dobre checi ;-)

moje ustawenia DSS:    https://www.dropbox.com/s/tqdq85ri50w8pv7/DSS-stackwoanie.mp4?dl=0                                                                                                      

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

A gdzie to pisze ??

Otwieram biasa i co dalej ??

Mierzysz jaki jest średni poziom szumu - czyli offset sygnału odczytu z matrycy.

Gdyby ktoś nie wiedził, czym jest offset/bias to najprościej jest go sobie wyobrazić jako najniższa wartość zarejestrowana w pliku, kiedy nie wpadnie do studni żaden foton. To taki "fundament", na którym dopiero powstaje dom ;)

+4
Post rekomendują: dziki, TUR, Nowok76, Grzędziel,

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Hickson 44, gromada galaktyk

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników