Skocz do zawartości

Automatyczne śledzenie samolotów


WielkiAtraktor

Rekomendowane odpowiedzi

Cudo! Super przemyślane i zazdroszczę zdolności programowania i sterowania.

Ale nie do końca jeszcze kumam: a) najpierw centrujesz obraz manualnie, a potem już montaż podąża sam na podstawie toru lotu, czy też b) kamera analizuje obraz i koryguje montaż, aby samolot nie uciekł z kadru?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna sprawa. Do tej pory polegałem na tym co widziałem na mapce i próbowałem się wstrzelić. Może w wolnej chwili spróbuję pójść w Twoim śladem.

 

2 godziny temu, Miesilmannimea napisał(a):

Mi to wygląda na produkt podwójnego przeznaczenia

 

Oj tam od razu podwójnego. W wersji eksportowej podłączony jest teleskop Stinger z filtrem IR Pass :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

 

18 godzin temu, yeabuny napisał(a):

Mega ci to wyszło,  mogę pomóc w przyszłej ulepszonej konstrukcji "szukacza"Jaj to wszystko ogarnąłeś tak sam?

 

Ogarniałem bez pośpiechu, jakieś 4 miesiące na to zeszły ;) Od strony technicznej: użyłem mojego ulubionego (od 2017 r.) języka Rust (acz równie dobrze można by to napisać w Pythonie itp.); strona obliczeniowa nie wykracza poza poziom szkoły średniej (parę iloczynów skalarnych i wektorowych); samo podążanie za celem to najprostszy regulator proporcjonalny (zob. kod), czyli P z PID (jako że pasażerskie na przelotówce gwałtownych manewrów nie robią).

 

5 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

Mi to wygląda na produkt podwójnego przeznaczenia :)

 

Ee, to nie radar pasywny (który można zrobić z kilku SDRów), żeby ITAR zabraniało 😁

 

4 godziny temu, barti1972 napisał(a):

Ale nie do końca jeszcze kumam: a) najpierw centrujesz obraz manualnie, a potem już montaż podąża sam na podstawie toru lotu, czy też b) kamera analizuje obraz i koryguje montaż, aby samolot nie uciekł z kadru?

 

Po centrowaniu manualnym montaż sam podąża — ale że odchyłka się zmienia, po chwili znów trzeba centrować. W praktyce non-stop wykonuję (możliwie) delikatne ruchy joystickiem, żeby mieć w środku kadru kamery głównej. Na gamepadzie to dość wygodne. Kolejnym krokiem będzie automatyczna synchronizacja na podst. obrazu, jak piszesz (mam to już w Vidoxide, na razie do autoguidingu na ciałach niebieskich, będę musiał to jakoś pożenić).

 

4 godziny temu, pki1234 napisał(a):

a meridian flip jest wliczony w algorytm? 😉

 

W konfiguracji azymutalnej nic nie trzeba flipować, jako że teleskop celuje tylko w [0°; 90°) nad horyzontem. Ale dodam opcję pracy z montażem pochylonym (tylko muszę to rozkminić geometrycznie), żeby osobliwość (biegun) nie wypadała w zenicie (czyli tam, gdzie najlepiej się foci), bo wtedy oczywiście wymagana szybkość obrotu osi azymutu dąży do nieskończoności. Już parę razy tak miałem, że jak na złość przelatywało coś prawie dokładnie nad głową i montaż nie nadążał.

 

Zestaw z refraktorem 90/660 mm:

 

zestaw1.thumb.jpg.550116a3290cd5509087c67b55826c87.jpg

 

Z GSO RC8:

 

rc8_1_s.jpg.26cd98121b88b5355b488053b42142b3.jpg

 

 

Tu jeszcze krótki filmik z działania programu plane-tracker (odtwarzam na nim nagraną uprzednio sesję; ze wzgórza o ok. 600 m wys. wzgl. złapałem sygnał ADS-B nawet z ~480 km):

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, WielkiAtraktor napisał(a):

Kolejnym krokiem będzie automatyczna synchronizacja na podst. obrazu, jak piszesz (mam to już w Vidoxide, na razie do autoguidingu na ciałach niebieskich, będę musiał to jakoś pożenić).

A się prosi, żeby dodać jeszcze wstępne namierzanie na podstawie plików TLE czy innych efemeryd JPL - no i potem faktycznie trzymać obiekt w kadrze, bazując na analizie obrazu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podobny projekt 2 lata temu koledzy zrobili do śledzenia balonu stratosferycznego montażem z GOTO na podstawie pozycji balonu z GPS wysyłanej po APRS

sam w tym nie brałem udziału ale widziałem efekty

 

oczywiście balon porusza się "nieco" wolniej więc prędkość śledzenia była niewielka ale za to wysokość znacznie większa i odległość spora więc precyzja pozycjonowania była bardzo ważna

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.