Skocz do zawartości

co zrobić ?


piotrusb

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie wygląda to tak:

Rączka (pierwsze zdjęcie) wogóle nie chce się przekręcić, a na siłę wolę nic nie robić i podejrzewam, że to po jej odkręceniu będzie można podnieść podziałkę z 10 na więcej (bądź mniej).

Śruby są 3 (zdjęcie 2) ale jak je odkręcam i przykręcam to się nic nie dzieje :unsure:

raczka.jpg

sruby.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wygląda to tak:

Rączka (pierwsze zdjęcie) wogóle nie chce się przekręcić, a na siłę wolę nic nie robić i podejrzewam, że to po jej odkręceniu będzie można podnieść podziałkę z 10 na więcej (bądź mniej).

Śruby są 3 (zdjęcie 2) ale jak je odkręcam i przykręcam to się nic nie dzieje :unsure:

 

Ta raczke da sie przekrecic, niestety trzeba uzyc troche sily. Pojedyncza sruba sluzy do kontrowania osi ktora blokuje wlasnie ta "raczka". Co do tych 2 srub, to krecic nimi mozna po delikatnym poluzowaniu kluczem dolaczonym do teleskopu sruby ktora mocuje montaz do statywu. Znajduje sie ona na spodzie glowicy statywu.

Edytowane przez Andee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz ten montaz paralaktyczny masz ustawiony jak azymutalny . Ta pozioma os to RA i musi " patrzeć" w okolice gwiazdy polarnej . Jedna srubka poluzniaj druga dokrecaj az os bedzie pod wlasciwym katem .

Masz w niej otwor na lunetke biegunowa - to tak w/g zdjecia .

Poluznij srubke co jest z przodu w/g zdjecia lewego i poluzniaj - chyba dokrecaj - edycja srubke z prawej strony oraz przekrecaj montaz tak jak odkrecana srobka pozwala . Jak juz wlasciwie ustawisz to blokujesz srubka z lewej strony . Jakbys mial zalozony ciezarek przeciwwagi to dokrecajac-poluzniajac srubka z prawej strony nontaz sam bedzie sie ponosil / jak poluzniona srubka z lewej/ . Tak dlugo odkrecaj prawa az os RA bedzie na gwiazde polarna.

Jak nie wida gwiazdy to tak na oko ok 50 st .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby jeszcze widać było gwiazdę polarną :Boink:

Dzięki za odpowiedzi, postaram się to sam zrobić, a jak się nie uda, to poproszę na sekcji astronomicznej kogoś to mi to zrobi <_<

 

Edit:

 

Tą rączkę udało mi się odkręcić, teraz co dajel robić, żeby to ustawić dobrze ? Dla mnie to czarna magia, więc trzeba tłumaczyć krok po kroku (proszę o wyrozumiałość ;) ) <_<

Edytowane przez piotrusb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą rączkę udało mi się odkręcić, teraz co dajel robić, żeby to ustawić dobrze ? Dla mnie to czarna magia, więc trzeba tłumaczyć krok po kroku (proszę o wyrozumiałość ;) ) <_<

 

to gratuluję, u mnie siedzi jak skała, nawet gazrurka ani młotek nie pomaga. Teoretycznie po ustawieniu mniej więcej na polarną (najpierw tą tylną srube pod otworem na lunetkę biegunową ustaw po srodku - aby potem mieć największe pole manewru w obie strony) musisz mocno zacisnąć i tyle.

Najlepiej aby teleskop stał mniej więcej na płaskim podlożu i gwiazda polarna była mniej więcej po środku patrząc przez otwór na lunetkę biegunową.

Ustawiaj na "mniej więcej" i "na oko" nawet do astrofoto tu wielkiej dokładności nie trzeba.

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie caly czas zastanawiam czy jest sens zbierac na barlowa x2 i takie cus do trzymania aparatu przy okularze... No i czy oplaca sie zbierac na montarz... ostatnio mam jakies astro-chwile zwatpienia ;/

:o Co się dzieje? Orion Cię nie zadowala? Napisz nam o Twoich smutkach, a spróbujemy Ci pomóc. :szczerbaty:

Edytowane przez radradish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kombinuje jakiego kupic barlowa 2x w oprawie 2" . Mozecie cos polecic ? :)

BTW przy jakis powiekszeniach przy w miare dobrych warunkach ogladacie planety ?

200-300-400x

 

barlow 2" do niczego Ci niepotrzebny. chyba zbierasz na platforme a nie montaż, jak niemasz okularu 4-5mm to nie widziałes planet przez ten teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie warto kupowac barlowa ?

No i o co chodzi z ta platforma, bo cos nie zakumalem <_<

Bo przy ogniskowej 1200mm wystarczy Ci okular 6mm, aby uzyskać powiekszenie 200x. A jeśli już naprawdę chcesz sie bawić w barlowy, to spokojnie możesz użyć barlowa 1.25", który bedzie tańszy, lub lepiej za te sama cenę wybierzesz ten dobrej jakości.

Platforma paralaktyczna to taka podstawka pod duże Dobsony, zapewniająca prowadzenie paralaktyczne. Paralaktyczny montaż niemiecki pod Twoje 200/1200 będzie ogromny, ciężki i bedzie kosztował majątek. Pozdrawiam

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary szerokokatne do 26 mm 1.25" nie powoduja winetowania z racji tego ze sa tej srednicy .

Barlowa uzywa sie do wzrostu powiekszenia czy odwrotnie patrzac zmiejszenia ogniskowej okularu .

Jakbys mial szerokokatny 50 mm okular 2" i barlowa 2x to uzyskasz jakby 25 mm okular 2" . po co za to placic jak nic nie daje ? Skoro tak samo bez winietowania masz w 25 mm 1,25" . Ponadto 50 mm 2" winietuje bo juz od 35mm szerokokatny 2" winietuje z racji jego srednicy tylko 2" . 40 mm 2" szerokokatny winietuje dlatego maja mniejszy kat patrzenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.