Skocz do zawartości

Kolejne upgrade'y mego U-boota.


Gość cygnus

Rekomendowane odpowiedzi

post-910-1131194420_thumb.jpg

Donicowy ekran projekcyjny

 

post-910-1131194512_thumb.jpg

Mały filtr słoneczny i pierwszy wariant szukacza 50 mm, na wysokich nogach, z niepomalowanym dekielkiem.

post-910-1131194780_thumb.jpg

Duży filtr Baader Planetarium

 

post-910-1131194666_thumb.jpg

Szukaczowy błysk w przekrwionym oku

 

post-910-1131194859_thumb.jpg

Usztywnienie słupa - linka stalowa i śruby rzymskie, witać też magnetyczną przeciwwagę

 

post-910-1131194927_thumb.jpgpost-910-1131194975_thumb.jpg

Szczegóły: śruba rzymska i magnetyczny przeciwciężar

 

post-910-1131195027_thumb.jpgpost-910-1131195050_thumb.jpg

Ostatnie rozszerzenia: napęd z Żywca rodem, usztywnienie II generacji (linki stalowe rozciągały się, przeto wariant rzymski miał nadal drgania), malowanie statywu zharmonizowane z kolorem dywanu w salonie, (gdzie rzeczony sprzęt jest na należnym, honorowym miejscu, przechowywany), szukacz na skróconych nogach, tuningowany optycznie dekielek szukacza

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz tak mocno usztywniles slup to teraz mozesz go wybudowac i zostawic tylko usztywnienia i moze nowe dluzsze nozki zamiast zeliwnych .

Nie napisales o najwazniejszej zmianie , napedzie osi RA . Jak sie spisuje . :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal przynajmniej na zdjęciu tak wygląda że lekkie pchnięcie wystarczy do przewrócenia całości.Ale nie oto chodzi .Czyli jak doświadczenie uczy nie dawać linek tylko zastrzały?Mam od kumla podstawę pod maszt anteny cb która stała kiedyś na dachu, {350x350x10}w srodku rura 60 i wspawane cztery zastrzały ale na wysokość chyba 20cm od podstawy.Czyli trzeba by chyba dospawać zastrzały wyżej?Oczywiście trzeba zrobic trzy .nowe łapy.Jakiej wysokości jest słup uniwersała czy może Tała?.Podstawa jest co prawka kwadratowa ale trzy nogi się chyba lepiej poziomuje ,no chyba żeby zrobić cztery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Nadal przynajmniej na zdjęciu tak wygląda że lekkie pchnięcie wystarczy do przewrócenia całości. (...) jak doświadczenie uczy nie dawać linek tylko zastrzały? Mam od kumla podstawę pod maszt anteny cb która stała kiedyś na dachu, {350x350x10} w srodku rura 60 i wspawane cztery zastrzały ale na wysokość chyba 20cm od podstawy. Czyli trzeba by chyba dospawać zastrzały wyżej? Oczywiście trzeba zrobic trzy nowe łapy. Jakiej wysokości jest słup uniwersała czy może Tała?. Podstawa jest co prawda kwadratowa ale trzy nogi się chyba lepiej poziomuje, no chyba żeby zrobić cztery.

Trzy nogi nigdy nie kiwają się i to jest największa ich zaleta.

TRZY NOGI DOBRZE, CZTERY NOGI ŹLE!

Rura 60 może być wystarczająco sztywna ale faktycznie lepiej żeby zastrzaly były wyżej.

Nie zmierzyłem rury U-boota ale ma trochę mniej niż metr.

Linki zawsze sprężynują, jak struny. Kątowniki są nieco cięższe ale za to bardziej chwytne przy przenoszeniu.

Nie żartuj z tym przewracaniem, przy głowicy napędzanej to jest naprawdę ciężkie i bezwładne, żeby wywrócić - trzeba naprawdę się przyłożyć i odchylić całość ze 25 stopni od pionu!

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto kolejny UPGRADE, chyba na tym poprzestanę.

post-910-1132126001_thumb.jpg

To jest oryginalne rozwiążanie, uchwyt U-kształtny obejmował śrubę mikroruchu osi RA. miejsce to bylo już wytarte i było źródłem fatalnego luzu, bardzo wkurzającego przy zmianie kierunków obrotu mikro-śrubką.

Tajemicze cudeńko na środku to... LUNETKA BIEGUNOWA! Coś w rodzaju mikroszukacza z krzyżem. Niestety, prawie wcale nie przydatna. W założeniu - należało jednym okiem zerkać w lunetkę, podświetlając z boku krzyżyk jakąś latareczką, a prawym okiem na niebo. Ja się tego nie nauczyłem, zwłaszcza że z moich balkonów nie widać bieguna.

 

post-910-1132126079_thumb.jpg

To jest próbne rozwiązanie: oprawa z tekstolity czy bakelitu, łożysko kulkowe osadzone na śrubie mikroruchów w miejscu gdzie na gwincie przykręcono pokrętło. To rozwiązanie nie wymagało przetaczania śruby mikroruchów i umożliwiało zastosowanie znalezionych w piwnicznym lamusie łożysk. Materiał oprawy okazał się za słaby, przy skręcaniu śruby mocującej łożysko materiał pękał.

 

post-910-1132126211_thumb.jpg

To jest rozwiązanie końcowe - aluminiowa oprawa w którą wciśnięto łożysko (niestety, nie kryte, jak w próbnym rozwiązaniu, tylko otwarte: to kryte mialo za mały otwór na wałek). Łożyska nie widać, zasłania je pokrętło.

Po prawej stronie widać stosik podkładek dystansowych, oryginalny U-chwyt trzymał śrubę mikroruchu w miejscu odległym od mocowania łozyska o dwa centymetry i te podkładki były konieczne, żeby zachować zakres mikroruchów taki, jaki był pierwotnie dostępny.

Aha, jeszcze zmniejszyłem luz na suwliwym połączeniu, dociskająć obejmę i pracowicie szlifując najdrobniejszymi papierkami ściernymi.

Uzyskane efekty: DRGANIA I LUZY ZOSTAŁY WYELIMINOWANE PRAWIE CAŁKOWICIE! Przy poruszaniu tubą występuje bardzo nieznaczne przesunięcie, telep bardzo szybko wraca do położenia równowagi. Mikroruch w RA pracuje zadowalająco, bez żadnego martwego ciągu przu zmianie kierunku obracania! Sprawdzałem wczoraj na gwiazdach, jestem bardzo zadowolony. :)

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miłek szacunek

:Salut::notworthy::Beer:

Wzajemny! :Beer:

Nadal nie wymieniłem mocowania glowicy na U-bejmę, ja wyszedłem z założenia że to nie jest wcale słaby punkt. Inna sprawa - że nadal brakuje pionowej osi obroptu głowicy. To może jeszcze do tego wrócę.

 

Aha, dzięki Jerzemu_Ś za pomoc materiałową i warsztatową. Moje piwniczne wyposażenie czyniłoby wykonanie tej oprawy alu bardziej rękodzielniczym! :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym ja opisywał wymianę każdej śrubki w teleskopie lub sprzęcie do niego zabrakło by miejsca na forum, kup Cygnys lepiej sobie montaz że Sky Luxa, na dobre ci to wyjdzie.

Przecież wiesz, Hamalu, że mam montaż SkyLuxa, przerabiałem go według SZCZEGÓŁOWEGO zamieszczonego w sieci opisu Zbiga. Montaż SkyLuxa nadaje sie do sprzętu dziesięć razy lżejszego niż ten U-boot!

 

Sądzisz, Hamalu, że zrobienie z U-boota ludzi nikogo nie interesuje? To popatrz, ile jest odsłon!

Lepiej opisz coś, co może się przydać Astro-Braci a nie pisz że zrobiłeś a nie opiszesz!

 

Pozdrawiam - Miłek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzisz, Hamalu, że zrobienie z U-boota ludzi nikogo nie interesuje? To popatrz, ile jest odsłon!

Lepiej opisz coś, co może się przydać Astro-Braci a nie pisz że zrobiłeś a nie opiszesz!

 

Proszę bardzo http://members.lycos.co.uk/hamal/Linki.htm

 

Wymiany śrubek i podkładek na doskonalsze nie opisuje bo nie o to w tym chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.