Skocz do zawartości

tal 100 czy coś innego


siwy99

Rekomendowane odpowiedzi

Ja tez obstawiam duze lustro o dobrej optyce, o okularkach nie bede sie powtarzal...

uwazam ,ze jakakolwiek dawka odpowiedzi na ten temat nie jest w stanie upewnic cie czy dany wybor jest trafny czy tez nie, dokonujesz wyboru w oparciu o nasze wypowiedzi a tak jak Ci pisalem to sa nasze odczucia ,ktore sa istotne ale nie musza byc w 100% twoimi.

Po takiej ilosci informacji jakie otrzymales na tym czy innym forum, wstrzymal bym sie z zakupem jakiegokolwiek telpa,wybierz sie na zloty,zorganizuj spotkania ,porownaj ,zobacz czym jest mobilnosc danego sprzetu,porownaj koszt/jakosc i bedzisz coraz blizej WLASNEGO TRAFNEGO wyboru, tu jest odwrotnie jak z pchlami bez pospiechu!!!!

PAMIETAJ,ZE SPRZEDAJAC UZYWANY SPRZET WEZMIESZ MNIEJ NIZ 1/2 WARTOSCI TOWARU I TO BEZ WZGLEDU CZY TELESKOP MA 2 LATA CZY 2 MIESIACE, dlatego nie spiesz sie,sprzetu jest duzo i nic ci nie ucieknie.

pozdr

J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oco chodzi z tym marsem i saturnem ?

 

Jowisz jest stracony bo w najblizszych latach bedzie nisko.

Mars bedzie mial marne opozycje ze wzgledu na niekorzystne ustawienia na orbicie wzgledem Ziemi.

Saturn za 2-3 lata bedzie tez za nisko i na dodatek pierscienie sie ustawia w plaszczyznie orbity i beda slabo widoczne.

 

Jedynie Ksiezyc bedzie i ew. Wenus w wysokich elongacjach.

 

I dlatego istnieje poglad, ze nie warto kupowac sprzetu "planetarnego" na najblizsze lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saturn za 2-3 lata bedzie tez za nisko i na dodatek pierscienie sie ustawia w plaszczyznie orbity i beda slabo widoczne.

 

Z tego powodu wieksza rozdzielczosc bedzie potrzebna by zobaczyc niedogodne ustawienie pierscieni

no i w ten sposob duze lustro znowu jest na prowadzeniu ,przynajmniej na okres 2-3 lat... zartuje dokonaj wlasnego wyboru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już myślałem że pierścienie saturna znikną i ich nigdy nie zobaczę, ale mnie nastraszyliście :szczerbaty::szczerbaty:

Co to jest ten mewlon ?

 

Zamiast wciaz pytac, zapusc "mewlon" w Google i jako pierwszy link pojawi sie odpowiedz na Twoje pytanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti,piszesz tak jakby "znikniecie" pierscieni Saturna nie bylo wielka gradka dla obserwatorow.Choc nie mam wiedzy na temat widocznosci pierscieni(czy rzeczywiscie nie mozna ich dostrzec,ew jakis oznak ich istnienia) w tych krytycznych momentach,to latwo wyobrazam sobie rywalizacje i emocje przy dostrzeganiu pojawiajacego sie na nowo pierscienia saturna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co dalej ?kiedy znowu będą widzialne pierścienie , nieznam się na tym dlatego pytam,jeżeli wiecie kiedy znikną , to pewnie wiecie ile czasu upłynie kiedy znowu je zobaczymy :D

Dla mnie to był szok :o jak napisaliście że one znikną,niewiedziałem oco chodzi myslałem że one znikną na zawsze,bardzo bym chciał zobaczyc saturna z jego pierścieniami ale niewiem kiedy to nastąpi,prawdopodobnie będę mógł kupic swój upragniony teleskop na poczatku stycznia i chyba bedzie to mak 127mm ukłony do McArti . :notworthy::notworthy::notworthy:

Edytowane przez siwy99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana planów zamiast maka ten pierwszy to chyba będzie celestron c8-n,czy to dobra zmiana ?

Jak dobra to co powinienem dokupić do nigo ,w firmie D... O... powiedziano mi że standardowe wyposażenie (ok.2500 pln)pozwoli uzuskać powiekrzenie 50x co przy takim pow. można zobaczyć z planet czy ds.?

Pozdrawiam siwy99.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana planów zamiast maka ten pierwszy to chyba będzie celestron c8-n,czy to dobra zmiana ?

Jak dobra to co powinienem dokupić do nigo ,w firmie D... O... powiedziano mi że standardowe wyposażenie (ok.2500 pln)pozwoli uzuskać powiekrzenie 50x co przy takim pow. można zobaczyć z planet czy ds.?

Pozdrawiam siwy99.

 

Dobra nie dobra, do DS dobra, do Planet juz niekoniecznie, do zasiegu dobra do mobilnosci juz niekoniecznie, no poczytaj o wadach i zaletach kazdego z wymienionych ukladow optycznych i bedzie jasnoc. Ja kupil bym wlasnie C8N jako pierwszy telep (no chyba ze mieszkasz w srodku duzego miasta i nie masz transportu, wtedy bym sie zastanowil).

 

Powiekszeniem 50x dopadniesz wieksze DSy, mooniki Jowisza i przy lepszych warunkach rowniez pasy chmur. Da sie oddzielic pierscien od Saturna i wyciagnac jego mooniki.

 

Co dokupic? Generalnie to czekaja Cie dobre okulary, ale z zakupami wstrzymaj sie az nie odwiedzisz kogos na polu i nie popatrzysz przez inne szklo. Sam musisz ocenic czem plossl za 100pln, czem LV za 500, czem szeroki TV za 1000, a czem Naglerek za 1500. Sam musisz popatrzyc i oszacowac czy kupic filtr za 100, za 500 czy za 1000 czy moze w ogole go odpuscic itd. Generalnie czeka Cie tez naped do niego, dobry atlas, i mase innych dupereli.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jakby te warunki nie byly konieczne przy maku ;) (wychlodzenie, dobry okular...)

 

Pozdrawiam.

 

zapewniam Cię, że róznica między wrażliwością maka i 200/1000 jest znacząca. po godzinnym studzeniu mój mak na polu pokazywał docelowego Jowisza podczas gdy 200/1000 pokazywał jakiegoś rozlazłego śmiecia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie okulary czy soczewki powinienem kupić na początek?czy lantan 4mm wystarczy?

 

okulary kompletuje się całe życie i to osobna bajka. 4mm potrzebne jest do planet i jasnych gromad. może jeszcze 10mm tak koło 100x żeby było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.