Skocz do zawartości

Obserwowanie a Oglądanie


radradish

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

W słowniku astronomicznego światka, a szczególnie tego amatorskiego, panuje brak kategorycznego podziału na określenie uprawianych zajęć, hobby.

Określenie obserwacji astronomicznych, jest często nadużywane. Uważam, że tylko ono może określać działalność mającą jakąś wartość naukową. Z kolei oglądanie nocnego nieba (zwane też "oglądactwem pospolitym"), którym to zajmuje się z pewnością znaczna większość astrohobbystów, to tylko (nie)zwykła przyjemność...

Co o tym sądzicie?

 

Pozdro

Rad Radish

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co robic ankietę? Myślisz, że jak mnóstwo osób wybierze opcję "obserwuję", to faktycznie coś zmieni?

:D

Dawno temu, wyczytałem gdzieś prostą definicję obserwacji: Istotą obserwacji jest pomiar. Koniec i kropka. Rzecz jasna, można dywagować nad wartością jednych obserwacji nad innymi, ale główna idea wydaje mi się słuszna. Gdy sobie spoglądam w okular i podziwiam, to uprawiam oglądactwo. Ale gdy zanotuję moment tego oglądania i jakieś mniej lub bardziej szczegółowe uwagi - to juz jest obserwacja.

Jakieś inne propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrobienie w sobie nawyków do planowania obserwacji i prowadzenia dziennika obserwacyjnego to gwarancja że staną sie one wartościowym dokumentem. Jeśli nawet ktoś nie posiada ambicji bycia zrzeszonym obserwatorem to powinien przynajmniej zapoznać się z podstawami ich wykonywania. Każda forma spędzania czasu z teleskopem poszerza horyzonty, więc ja np. nie potępiam nikogo za to tzw. oglądactwo pospolite, czy kolekcjonowanie sprzętu. Zainteresowania astronomiczne to cecha ludzi nie pospolitych i nawet telep potraktowany jak mebel, nobilituje właściciela w moich oczach. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astronomia amatorska powinna być przede wszystkim przyjemnością. Mam podobne zdanie na ten temat do lemarca, no może poza tym meblem ;) .

 

Ja czasami obserwuję, a czasami oglądam :). Natomiast darzę szacunkiem wszystkich pasjonatów. A jeżeli ktoś jest pasjonatem astronomii to :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co robic ankietę? Myślisz, że jak mnóstwo osób wybierze opcję "obserwuję", to faktycznie coś zmieni?

:D

Dawno temu, wyczytałem gdzieś prostą definicję obserwacji: Istotą obserwacji jest pomiar. Koniec i kropka. Rzecz jasna, można dywagować nad wartością jednych obserwacji nad innymi, ale główna idea wydaje mi się słuszna. Gdy sobie spoglądam w okular i podziwiam, to uprawiam oglądactwo. Ale gdy zanotuję moment tego oglądania i jakieś mniej lub bardziej szczegółowe uwagi - to juz jest obserwacja.

Jakieś inne propozycje?

 

 

wedlug mnie jest to najbardziej trafne stwierdzenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.