Skocz do zawartości

Powracający temat - wybór refraktora


jurek

Rekomendowane odpowiedzi

dlaczego dla lustra przyjąłes współczynnik 85% a nie np 90% ?.

bo 88% to mają lustra do prawdziwych teleskopów z l/8

http://www.telescope.com/shopping/product/...1&iProductID=29

http://www.telescope.com/shopping/product/...1&iProductID=37

 

Ogniskowa nie zmienia się w zależności od aparatu i pozostanie 500mm

 

jeżeli ja tak napisałem to znaczy, że tak jest. możesz to traktować jako dogmat i ewentualnie zapytać skąd sie to bierze.

 

możesz poczytać fotum i dowiedzieć się jak działa maksutow, pisałem o tym wielokrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - może wrócimy do tematu - jeśli chcecie dyskutować o zaletach Rubinara 500/5.6 i jego porównaniu do ED80 to proponuje otworzyć nowy wątek. I litości - jestem dosyć starym czytelnikiem forum, odzywam się BARDZO, BARDZO RZADKO gdyż nie chcę uczestniczyć w troche bezsensownych sporach i BICIU PIANY. Wydawało mi się, że zwróciłem się do Was z pytaniem o merytoryczną pomoc w kwestii określonego za i przeciw w wyborze refraktora i proszę o skoncentrowanie się tylko na tym.

 

W ostatnim swoim poście powidziałem, że po przeczytaniu początowych Waszych rad, skłaniam się do zakupu dwu teleskopów, ale przekroczy to mój wstepny budżet 4 500 - gdyż kompletny ED80 to już chyba 4 100, więc na drugi muszę chyba jeszcze poczekać. Moim głównym problemem, było to czy wybrać droższy ED80 czy tańszy np Maede Bresser, ale za to o większej średnicy np 150mm. Jaki będę miał praktyczny zysk z lepszej optyki od gorszej, ale za to praktyczne 2 razy większej średnicy. Dotychczas nie korzystałem z refraktorów - miałem Newtony (TAL-1,2 ), Rubinary (również dyskutowany tu 500/5.6), lornety (20x60, 26x70, 9x63 i 25x100) - i z tej ostatniej korzystałem najczęściej. Obecnie wymyśliłem sobie, że chciałbym mieć sprzęt "uniwersalny":

- do wizuala

- do foto

- mobilny - bliższe i dalsze wyjazdy za miasto

Dostałem w pewien sposób satysfakcynującą odpowiedź, że do wizuala lepszy jest sprzęt o największej średnicy, do foto bezkonkurencyjny jest obecnie ED80. Przestudiowałem w necie opinie o ED80 - właściwie same pozytywne - tylko nie znalazłem opinii porównawczych ED80 a np ORION AstroView ST120 EQ. Jak to ma się w praktyce ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najblizszy uniwersalnosci bedzie moim zdaniem wiec jakis SCT 200mm. Np Meade LXD75 200mm lub cos w tym stylu. Do wizuala zawsze polecam Dobsony, ale jezeli dorzycasz jeszcze do tego astrofoto, to to mi przychodzi do glowy. Jest to sprzet na tyle wszechstronny, ze bedzie spelniel twoje oczekiwania, no moze (duze moze) oprocz ceny. Poza tym trudno jest cos doradzic, poniewaz zarowno Bresser ma swoje wady jak i 80ED. Ja uzywam 80ED do wizuala, ale ogladam nim tylko jasne obiekty. Pieknie widac przez niego Ksiezyc, planety, pola gwiezdne Drogi Mlecznej itp. Moj Dobson 250mm jednak miazdzy 80ED pod wzgledem obrazu i nic tego nie zmieni. Kazdy teleskop ma swoje ograniczenia. Musisz naprawde wiedziec co chcesz, aby wybrac ten najlepszy sprzet.

 

Zadaj sobie pytanie czy rzeczywiscie chcesz wejsc w astro-foto? Dlaczego chcesz teleskop do astrofoto? Moze okazac sie, ze sobie calkowicie poradzisz bez astrofoto. Mnie to jeszcze nie cieszy, moze kiedys wezme sie za to, ale na razie obserwacje mi wystarcza.

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - może wrócimy do tematu - jeśli chcecie dyskutować o zaletach Rubinara 500/5.6 i jego porównaniu do ED80 to proponuje otworzyć nowy wątek. I litości - jestem dosyć starym czytelnikiem forum, odzywam się BARDZO, BARDZO RZADKO gdyż nie chcę uczestniczyć w troche bezsensownych sporach i BICIU PIANY. Wydawało mi się, że zwróciłem się do Was z pytaniem o merytoryczną pomoc w kwestii określonego za i przeciw w wyborze refraktora i proszę o skoncentrowanie się tylko na tym.

 

W ostatnim swoim poście powidziałem, że po przeczytaniu początowych Waszych rad, skłaniam się do zakupu dwu teleskopów, ale przekroczy to mój wstepny budżet 4 500 - gdyż kompletny ED80 to już chyba 4 100, więc na drugi muszę chyba jeszcze poczekać. Moim głównym problemem, było to czy wybrać droższy ED80 czy tańszy np Maede Bresser, ale za to o większej średnicy np 150mm. Jaki będę miał praktyczny zysk z lepszej optyki od gorszej, ale za to praktyczne 2 razy większej średnicy. Dotychczas nie korzystałem z refraktorów - miałem Newtony (TAL-1,2 ), Rubinary (również dyskutowany tu 500/5.6), lornety (20x60, 26x70, 9x63 i 25x100) - i z tej ostatniej korzystałem najczęściej. Obecnie wymyśliłem sobie, że chciałbym mieć sprzęt "uniwersalny":

- do wizuala

- do foto

- mobilny - bliższe i dalsze wyjazdy za miasto

Dostałem w pewien sposób satysfakcynującą odpowiedź, że do wizuala lepszy jest sprzęt o największej średnicy, do foto bezkonkurencyjny jest obecnie ED80. Przestudiowałem w necie opinie o ED80 - właściwie same pozytywne - tylko nie znalazłem opinii porównawczych ED80 a np ORION AstroView ST120 EQ. Jak to ma się w praktyce ?

Najkrócej mówiąc ED80 nie posiada takich szczątkowych aberracji jakie ma ST120, ktore widać w postaci przebarwień na granicy kontrastowych przejść na brzegach tarczy ksieżyca i planet, oraz barwne obwódki wokol gwiazd, ktore to objawy potęgują sie w astrofoto.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.