Skocz do zawartości

Powracający temat - wybór refraktora


jurek

Rekomendowane odpowiedzi

Stoję jak wielu z Was przed dylematem: co kupić ? Mieszkam w płd dzielnicy Warszawy. Szukam sprzętu do obserwacji balkonowych, a zarazem mobilnego. Główny cel: obserwacje DS i foto. Zastanawiam się nad wyborem:

- Sky View Pro 80 APO ED

- Meade / Bresser R-127S

- Meade / Bresser R-152S

- AstroView 120EQ Pro

- AstroView 120ST

- AstroView Pro 100

- AstroView Pro 120.

 

Takie mam typy z AstroKraka - czekam na konstruktywne propozycje (mogą być także z innych firm) i opinie o sprzęcie. W swojej karierze miałem i używałem już TAL-1, TAL-2, MTO i cały szereg lornetek. Teraz chcę "pobawić" sie refraktorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że to będzie trudny wybór.

 

Po pierwsze, jeżeli to ma być instrument do obserwacji obiektów DS, to powinien mieć jak największą średnicę, czyli Meade-Bresser 152.

 

Po drugie, jeżeli ma to być teleskop z zastosowaniem do foto, to powinien mieć w miarę krótką ogniskową i powinien być posadzony na dobrym montażu. Odpadają więc długoogniskowe refraktory i słabe montaże.

 

Po trzecie, jeżeli ma być mobilny to ponownie odpadają "długie rury".

 

Jeżeli szedłbym w kierunku foto i ładnych wizualnych obrazów, ale o ograniczonym zasięgu, to 80 ED.

Jeżeli zaś więcej obserwacji wizualnych to Meade-Bresser 152 (ale nie do planet).

 

Oczywiście to moje zdanie i zapewne pojawią się inne. Zadaję sobie tylko pytanie. Dlaczego tylko refraktory, jeżeli to mają być obserwacje obiektów DS?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za Wasze wypowiedzi. Oczywiście najlepiej byłoby kupić tak jak proponujecie np TELE VUE-NP101, czy inne (WO, Vixen,... jest tu długi koncert życzeń), ale jest pewna granica (finansowa) w tych rozważaniach. Jak zasugerowałem w przykładowej liście sprzętu - jest tu granica górnej strefy stanu niskiego czy też średniego (4500PLN) jaką chcę wyłożyć na sprzęt (OTA + montaż). Obserwacje balkonowe są tylko wizualne, a foto i bardziej "poważne star party" odbywają się poza Wawą. Mój dylemat to taki, czy zysk uzyskany z większej średnicy (100mm i więcej) refraktora krótkoogniskowego jest zauważalny (foto i obserwacje wizualne) w porównaniu do 80ED APO. Czyli czy warto inwestować w 80ED ? Czy będzie on lepszy od np krótkoogniskowego refraktora 150mm (Meade/Bresser). Szukam osób które maja praktyczne doświadczenia obserwacyjne z wykorzystaniem takich refraktorów. Czy 80ED jest lepszy do foto, a Mead/Bresser 150 (lub inny krótkoogniskowy) do obserwacji wizualnych ? Co uzyskam z praktycznie 2 razy większej średnicy (poza aberracją)

 

Jeśli chodzi o pytanie dlaczego refraktor ? Od kilkunastu lat bawię się w obserwacje i przeszedłem już drogę Newtonów (niestety wtedy były tylko TALe (od chyba 80mm do 150mm) i to przywożone bezpośrednio jeszcze ze świętej pamięci ZSRR, MTO, różne lornetki - do 25x100 włącznie). Wcześniej mówiłem o "mobilności" i dlatego też szukam krótkiego refraktora na dobrym montażu. Wiem, że będę namawiany na Dobsony, ale jak na razie szukam dobrego, szybkiego refraktora.

 

Dziękuje i czekam na Wasze opinie i propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mobilny krotki refraktor to :D skaylux , jeszcze bardziej mobilny to moj szukacz zrobiony z polowki lornetki . Jak ma byc krotkie , mobilne to nie oczekuj dobrych powiekszen . Cos za cos.

Najlepsze zdjecia astro sa wykonywane na duzych Newtone'ach 11, 14" . APO 80 to nie ta droga . Jak patrzyles w niebo to wiesz, ze jasne obiekty mala srednica obiektywu zobaczysz , ale te same obiekty wieksza srednica sa inaczej widoczne nawet przy tym samym powiekszeniu . Sa wyrazniejsze , bardziej plastyczne .

Duze szkla duzo waza i mobilnosc odpada .

Moze skontakuj sie z kims i popatrz . Np. Hans posiada Newtona 150 F4 , jest z W-wy i zobaczysz mobilnosc terazniejszych telepow . Rosyjskie byly ciezkie .

Z telepem to tak jak z zona : podobaja ci sie filigramowe blondynki a otrzymasz przy kosci wysoka brunetke itp. odwrotnie

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie male apo maja tez swoje zastosowanie. Pieknie spisuja sie przy robieniu zdjec duzym obiektom. Np. M31, czy Veil Nebula, N7000 itp. Tego duza apertura sie nie zrobi. Do DSow moim zdaniem to dobrze zrobiony Petzval rzedu 100-130mm jest najlepszym narzedziem. Do tego potrzebny jest jednak dobry montaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój dylemat to taki, czy zysk uzyskany z większej średnicy (100mm i więcej) refraktora krótkoogniskowego jest zauważalny (foto i obserwacje wizualne) w porównaniu do 80ED APO. Czyli czy warto inwestować w 80ED ? Czy będzie on lepszy od np krótkoogniskowego refraktora 150mm (Meade/Bresser). Szukam osób które maja praktyczne doświadczenia obserwacyjne z wykorzystaniem takich refraktorów. Czy 80ED jest lepszy do foto, a Mead/Bresser 150 (lub inny krótkoogniskowy) do obserwacji wizualnych ? Co uzyskam z praktycznie 2 razy większej średnicy (poza aberracją)

 

Chyba już otrzymałeś odpowiedź.

 

Jeżeli w większym stopniu interesuje Cię wizual, to zdecydowanie Meade-Bresser 150. W porównaniu do 80 ED masz przeszło trzy razy większą powierzchnię zbiorczą obiektywu i dzięki temu zasięg o ok. 1,5 magnitudo większy, a to w przypadku obiektów DS naprawdę sporo. Przy wizualnych obserwacjach obiektów DS sprawa aberracji jest praktycznie pomijalna.

 

Jeżeli jednak foto, to raczej 80 ED, gdyż mniejszą średnicę łatwo nadrobisz dłuższym czasem naświetlania, a na zdjęciach robionych krótkoogniskowym refraktorem achromatycznym wyjdzie aberracja.

 

Jednak w pierwszym przypadku zdecydowałbym się raczej na krótkoogniskowy teleskop Newtona np. 200/800 lub 200/900 (większa średnica, niższa cena).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jednego sprzętu który zalatwi wszystko. Kup 80ED, to przyzwoity refraktor do astrofoto i wizualnych obserwacji, chociaż w ograniczonym zakresie. Wystarczy na lata by zaspokoić głód astrofotografii DS. Do wypadów obserwacyjnych za miasto najlepszym rozwiązaniem jest newton na dobsie, od 20 cm średnicy w zwyż. Wielu doradzi podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek, moja rada:

Kup 80-tkę ED (bo mała lekka, mobilna dobra optycznie) ORAZ Maksutova 150 mm, oba z diagonalem 2". Maka też docenisz, bo:

- brak aberracji chromatycznej

- krótki tubus

- doskonała optyka

- "ujedziesz" na montazu typu EQ-5, CG-5

Jeśli będziesz miał oba sprzęty, to refraktor ED zakładaj do EQ-5 jako przeciwaga :rolleyes: . Ja tak robie w duecie Intes / MTO lub Intes / Celestron Wide View. doskonała kombinacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i znów trzeba by określić co znaczy mobilny... dla każdego znaczy coś innego... jak mam auto to wszystko co do niego wlezie jest już mobilne... a dlaczego Newton to pomysł ekstremalny to już nie rozumiem? :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem male Apo rzedu 80mm jest bardzo dobrym wyborem i bedzie pasowac do kazdego zestawu jaki chcemy sobie w przyszlosci zafundowac. Czy to bedzie ED80, Newton 200mm, Dobson 400mm, czy tez ED80, Mak 150mm, Dobson 300mm albo ED80, Apo 150mm, Dobson 400mm czy tez zupelnie cos innego. W moim przekonaniu docelowy zestaw powinien zawierac male przenosne Apo i duzego Dobsona. To co bedzie w srodku to juz przedmiot do rozwazan i osobistych preferencji. Ogolnie chodzi o balans pomiedzy cena, transportowalnoscia i jakoscia. Jezeli cena nie gra roli, to w klasie 150 mm najlepszym rozwiazaniem jest refraktor apochromatyczny IMHO.

 

ED80 to bardzo dobry teleskop, ktory nadzwyczaj dobrze spisuje sie w astrofotografii, jest latwy w transporcie i daje bardzo dobre obrazy. Celestron ED80, Orion ED80 i SkyWatcher ED80 maja bardzo dobra optyke i korekte koloru.

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przekonaniu docelowy zestaw powinien zawierac male przenosne Apo i duzego Dobsona.

... nic dodać nic ująć - o tym właśnie piszę i o tym myślę docelowo - 80ED(mam) TAURUS 41 (zbieram...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za Wszystkie głosy - widzę że zwycięża chyba GŁOS ROZSĄDKU - nie ma dwóch w jednym i muszę podjąć decyzję o zakupie dwóch telepów. Jeden to nieformalny zwycięzca z Waszych wypowiedzi, czyli ED80 APO jako sprzęt przede wszystkim do foto. Drugi do wizuala tak jak proponuje Marcin_G MAK 150mm lub Dobson (min 200mm). Ale mam tu następne pytanie czy montaź ORION SkyViewPro utrzyma MAKa150 (np ORIONA) ? Kupując kompletnego ORIONA ED80 jestem szczęśliwym (lub nie) właścicielem montażu SkyView Pro. Dlatego też muszę sobie tu odpowiedzieć na pytanie, czy kupić komplet, czy też samą OTA, a montaż osobno inny z docelowym przeznaczeniem na MAKa i EDka. Nie mam tu doświadczenia i proszę o poradę jaki montaż dobrać do ewentualnego zestawu ED80 + MAK ? (problemu nie będzie, jeśli zdecyduję się na Dobsona)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując kompletnego ORIONA ED80 jestem szczęśliwym (lub nie) właścicielem montażu SkyView Pro. Dlatego też muszę sobie tu odpowiedzieć na pytanie, czy kupić komplet, czy też samą OTA, a montaż osobno inny z docelowym przeznaczeniem na MAKa i EDka.

 

Orion swojego maka 150-tkę wiesza właśnie na sky view pro :)

 

A jeśli chodzi o sklepy to masz "o rzut beretem" delta optical - www.himpol.pl w Mińsku Mazowieckim

 

Jeśli chodzi o montaż to zastanowiłbym się nad sky view pro vs. HEQ 5

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać Jurek budżet masz dość ograniczony, dlatego jeśli ed80 ma być uzywane tylko do focenia DS-ów to zastanów się też nad jego mocną konkurencją czyli obiektywem rubinar 5,6/500. Można go kupic za kilkaset zlotych, a korekcje wad ma lepszą od ed80, tylko rubinara nie wykorzystasz do obserwacji wizualnych.

W temacie sprzętu ogólnego zastosowania polecalbym newtona 200/1000 na montażu klasy EQ5 (np sky view pro). Chyba że preferujesz jakąś specjalizację

- wizual DS-ów

- astrofoto DS-ów

- wizual planet

- astrofoto planet

Do każdej z tych specjalizacji można dobrać różny sprzęt w zależności od zasobności portfela, warunków obserwacyjnych, mobilności, itp które trzeba wpierw sobie określić.

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.