Skocz do zawartości

Monety - Historyczne miasta w Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

Cztery miesiące temu NBP rozpoczął emisję kolekcjonerskich monet - Historyczne miasta w Polsce.

Sam nie kolekcjonuję monet, ale mam zamiar zebrać tę kolekcję, obejmującą 32 monety dwuzłotowe. Koszt w sumie nie jest bardzo duży (łącznie 64 zł), a przy okazji można poznać trochę historii. Tym bardziej, że już w styczniu ukaże się moneta z moim miastem :)

 

A tak naprawdę, to mam zamiar potem zrobić sobie coś w rodzaju dużej planszy (mapy Polski) z tymi monetami .

 

Więcej informacji:

http://monetynbp.onet.pl/2,index.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Kiedy rok temu pisałem ten wątek nie przypuszczałem, że numizmatyka mnie zainteresuje. Co prawda ze względu na możliwości skupiłem się tylko na monetach dwuzłotowych z serii GoldenNordic sprzedawanych po 2 zł, ale przy okazji stwierdziłem, że to dobra inwestycja.

 

Szkoda tylko, że nie stwierdziłem tego wcześniej :(

 

Pierwsza z tych monet wyemitowana w 1996 roku - Zygmunt II August dzisiaj dochodzi do 900zł za jedną monetę!!!

Jeżeli ktoś 10 lat temu kupił woreczek menniczy takich monet za 100 zł (2x50 monet) to dzisiaj sprzedając go ma 45000 zł!!! Rok temu można ją było kupić za 200zł.

 

I właśnie myślę, że obecnie motorem napędowym szybkiego wzrostu tych cen jest właśnie seria miast, która spowodowała duże zainteresowanie tymi monetami wśród "nowych".

 

I prawdą jest, że pieniądz robi pieniądz. Tylko trzeba najpierw mieć trochę gotówki na inwestycje <_<

 

Przykłady z ostatniego roku:

 

worek menniczy - 2złx50 - Motyl

marzec 2006 - 350 zł

obecnie - 1250 zł

 

worek menniczy - 2złx50 - Jan III Sobieski

marzec 2006 - 300 zł

obecnie - 1000 zł

 

Takich przykładów mógłbym podać więcej. Najszybszy wzrost następuje w okresie X-III. Najwolniejszy IV-IX.

 

W każdym razie zawsze można sobie kupić monetę ze swoim miastem, o ile będzie wyemitowana :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też troche mam monet, nie jestem kolekcjonerem, ale lubie stare monety.

 

Mój wujek jest numizmatykiem, on ma tego diabelstwa od cholery... niektóre są naprawde super :rolleyes:

Edytowane przez Vader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakiej można się spodziewać ceny i gdzie ewentualnie mógłbym kupić monetę z moją miejscowością (Pszczyna) jeśli wyszła w sierpniu zeszłego roku, tam na stronie piszą że w oddziałach NBP i na pocztach ale znając życie na poczcie będzie ciężką choć nie pytałem jeszcze..

pozdrówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja żałuję, że nie kupiłem garści tych monet. Płaciłbym teraz za piwo świstakami :D

 

Biorąc pod uwagę nakład i niedawną emisję powinny być jeszcze dostępne w niektórych bankach :)

 

Zawsze możesz też tak: ŚWISTAK i będziesz miał cały worek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakiej można się spodziewać ceny i gdzie ewentualnie mógłbym kupić monetę z moją miejscowością (Pszczyna) jeśli wyszła w sierpniu zeszłego roku, tam na stronie piszą że w oddziałach NBP i na pocztach ale znając życie na poczcie będzie ciężką choć nie pytałem jeszcze..

pozdrówka

 

Na poczcie sprzedawane są raczej aktualne emisje. Ale moneta powinna być jeszcze we wspomnianych oddziałach NBP i tam oczywiście po 2zł za sztukę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
O, moja wioska też będzie. Chyba sobie pozbieram, dzięki za info.

 

Radku, już jest :). Dzisiaj wchodzi do obiegu.

 

http://www.nbp.pl/banknoty/kolekcjonerskie/2007/gor.pdf

 

 

A przy okazji coś dla osób z Krakowa.

 

http://www.nbp.pl/banknoty/kolekcjonerskie/2007/lok_pl.pdf

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy okazji coś dla osób z Krakowa.

 

http://www.nbp.pl/banknoty/kolekcjonerskie/2007/lok_pl.pdf

 

Brzmi ciekawie - nie ma to jak nauka inwestowania już za młodu :D Na planie emisyjnym ze strony NBP jest napisane, że przewidywany termin wprowadzenia w obieg to 22 maja, ale w dziale nowości żadnej wzmianki o nich nie ma..?

 

Pozdrawiam

Dawid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, 22 maja była emisja 750-lecia lokacji Krakowa. Jednak jeżeli chodzi o inwestycje, to moim zdaniem nie jest to dobry wybór.

 

Jak zwykle największe kolejki były po worki 2zł GN. Sam się wybrałem po ten worek, ale nie była to dobra inwestycja. No, ale na pamiątkę będę trzymał.

Taki popyt na 2zł Golden Nordic wyznaczyła emisja Enigmy oraz styczniowej Foki.

 

Cena Enigmy była sztucznie napędzana już miesiąc przed emisją . Jak się udało komuś dopchać do kasy NBP, to za 100zł kupiło się worek i tego samego dnia opchnęło za 300zł na allegro. Mi się tak udało kilka worków sprzedać :banan: A niektórzy myśleli, ze wysoka cena Enigmy się utrzyma......lecz się grubo mylili.

 

Foczka natomiast nadal stoi ok. 300zł za worek i nic nie wskazuje, ze spadnie...Sądzę nawet, ze stopniowo w górę pojdzie, po emisji Sokoła.

 

Co do Krakowa, to też wszyscy spodziewali się nadzwyczajnych zysków, ale teraz worek(50sztx2zł) mozna spokojnie dostać ponizej 120zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku na rynku numizmatycznym pojawiło się wielu spekulantów, którzy sztucznie podbili ceny (szczególnie Enigmy). Dlatego zanim zacznie się inwestować w monety trzeba dobrze poznać rynek.

 

Kraków nie mógł przynieść szybkiego zysku, gdyż NBP spodziewając się dużego zainteresowania podbił nakład i wypuścił 1 200 000 sztuk monet 2 zł.

 

Teraz na rynku monet zapanowała wakacyjna stagnacja i taki stan zapewne potrwa do początków jesieni, gdy na rynku pojawią się nowe katalogi, z nowymi cenami. No i wtedy się zacznie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznie się wszystko w październiku a kulminacja będzie prawdopodobnie podczas emisji Sokoła Wędrownego, którego woreczek na 6 miesięcy przed emisją kosztuje już w granicach 170zł :Beer: Tak jak koledzy pisali wcześniej, trzeba uważać w co się inwestuje, niektóre monety przynoszą wprost niewiarygodne zyski natomiast niektóre stoją w miejscu przez długie lata. :Beer::Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mój kolega bawi sie w monetomanie i mowił mi ze to co sie dzieje z monetami osttatnio to jakis obłed wszystko tak idzie do góry ze szok np rok temu kupował całe zestawy 2zł po 1300 teraz drugie tyle cza dać.

Jakby nie było to jest dobra inwestycja :)

no a ja tez mam ich kilka tak na wage to okolo 2kg :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.allegro.pl/search.php?string=kr...0&country=1

 

Czy ja źle widzę, czy jednak w tym przypadku inwestycja opłaciłaby się :> No, no 5 krotność wartości to chyba jednak spory zysk.

 

Pozdrawiam

Dawid

 

 

Srebrna moneta 10 zł - Lokacja Krakowa kosztowała 56 zł. Tak więc tutaj nie ma zysku. Zyskać można tylko na starszych monetach, przede wszystkim 2 zł GN i srebrnych. Ja ze względu na skromne środki zajmuję się tylko zbieraniem tych pierwszych.

 

Monety 2 zł ze stopu Golden Nordic (GN) sprzedawane są pojedynczo (kolekcjonerzy) lub w woreczkach menniczych po 50 szt. (inwestorzy). Kilka przykładów wzrostu cen w stosunku rok 2006/2007 właśnie dla woreczków:

 

August II Mocny - 200/660 zł

Matejko - 140/350 zł

Mickiewicz - 550/1800 zł

Morświn - 190/620 zł

Motyl - 340/1400 zł

Puchacz - 120/340 zł

Sobieski - 300/1500 zl

Wieniawski - 130/380 zł

Władysław IV Waza - 300/1400 zł

Żółw błotny - 300/850 zł

 

Duży popyt na te monety został wywołany najpierw serią "Województwa", a teraz serią "Historyczne miasta". Wiele osób przerzuca się z inwestowania na giełdzie w inwestowanie w monety (także złote). To zabawa dla tych co mają nadmiar gotówki i gotowi są zaryzykować. Główne obawy dotyczą wejścia euro i zastąpienia złotówki. Ale ponieważ euro póki co ma kłopoty z wejściem na polski rynek, więc nie maleje zainteresowanie złotówkami i wygląda, że w ciągu najbliższych 2-3(?) lat pozostanie na wysokim poziomie.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Też mam kilka monet, o różnej wartości, ale najlepszym wyborem są zwierzaki. Moja foka kupiona w styczniu za 90 zł kosztuje już 400-500.

Stałem w kolejce pod NBP i było wesoło, bank otwierany jest o 8:00, o 7:50 miałem 444 numerek w kolejce, a byłem w połowie stawki.

W styczniu jak będzie wychodził sokół trzeba się chyba będzie o czwartej ustawić. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja prawdopodobnie nawet nie będę stawał po Sokoła. Nie chcę zostać stratowany ;)

 

A skoro już powrócił temat monet, to dodam, że także w tym roku można było zyskać na niektórych monetach 300-400%. Dla przykładu sprzedawana dwa miesiące temu po 65 zł srebrna moneta Arctowski i Dobrowolski kosztuje dzisiaj ponad 300 zł.

 

Niestety, aby zarabiać trzeba najpierw wyłożyć, a nie każdego stać na takie inwestycje, tym bardziej, że nie wiadomo ile potrwa "szał" na monety. W każdym razie rok 2008 ponownie zapowiada się obiecująco.

 

I dla przypomnienia porównanie cen (worki mennicze).

 

Kilka przykładów wzrostu cen w stosunku rok 2006/początek2007/koniec 2007:

 

August II Mocny - 200/660 zł/ 850zł

Matejko - 140/350 zł/ 400zł

Mickiewicz - 550/1800 zł/ 2300zł

Morświn - 190/620 zł/ 1500zł

Motyl - 340/1400 zł/ 2000zł

Puchacz - 120/340 zł/ 650zł

Sobieski - 300/1500 zl/ 1700zł

Wieniawski - 130/380 zł/ 500zł

Władysław IV Waza - 300/1400 zł/ 1500zł

Żółw błotny - 300/850 zł/ 1650zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Numizmatyka to rzeczywiscie oplacalne Hobby - ceny monet rosna z roku na rok. Moja kolekcja liczy ok. 350 monet(poczawszy od monet Cesarstwa Rzymskiego po monety terazniejsze). Wiec jesli ktos ma pieniadze a nie ma ich w co inwestowac to niech sie zajmie numizamtyka :Beer:

Edytowane przez Tethys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.