Skocz do zawartości

Polowanie na samoloty


KrzysztofZ

Rekomendowane odpowiedzi

1) Odbiornik RTL-SDR na USB, np. taki, ok. 30 €; do niego jakaś antena (w podanym sklepie są też zestawy z anteną; mam tę zewnętrzną).

2) Montaż dający się ustawić w konfiguracji azymutalnej oraz umożliwiający płynną zmianę prędkości obydwu osi w pełnym zakresie i odczyt pozycji osi w czasie rzeczywistym (niestety, „klasyki” jak SW HEQ5 czy iOptron CEM tego nie mają). Mój obecny program jest dostosowany do iOptronów z obsługą "special mode", tj. serie HAZ, HAE, AZMP.

3) Dodatkowa kamerka i mały guider, bo w praktyce nie trafia idealnie (zapewne przez nieprecyzyjne zorientowanie montażu i/lub niewielki rozjazd czasowy komunikatów ADS-B).

4) Zalecany gamepad/joystick do małych ręcznych korekt.

5) Oprogramowanie do dekodowania ADS-B (dump1090, dostępny m.in. w dystrybucjach Linuksa), wyświetlania okolicznych samolotów i sterowania montażem (moje) - darmowe.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, WielkiAtraktor napisał(a):

1) Odbiornik RTL-SDR na USB, np. taki, ok. 30 €; do niego jakaś antena (w podanym sklepie są też zestawy z anteną; mam tę zewnętrzną).

2) Montaż dający się ustawić w konfiguracji azymutalnej oraz umożliwiający płynną zmianę prędkości obydwu osi w pełnym zakresie i odczyt pozycji osi w czasie rzeczywistym (niestety, „klasyki” jak SW HEQ5 czy iOptron CEM tego nie mają). Mój obecny program jest dostosowany do iOptronów z obsługą "special mode", tj. serie HAZ, HAE, AZMP.

3) Dodatkowa kamerka i mały guider, bo w praktyce nie trafia idealnie (zapewne przez nieprecyzyjne zorientowanie montażu i/lub niewielki rozjazd czasowy komunikatów ADS-B).

4) Zalecany gamepad/joystick do małych ręcznych korekt.

5) Oprogramowanie do dekodowania ADS-B (dump1090, dostępny m.in. w dystrybucjach Linuksa), wyświetlania okolicznych samolotów i sterowania montażem (moje) - darmowe.

Ten program to twój autorski, czy jakiś z neta? Bo mam HAZ31, to może bym się też pobawił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sesja nr 2, tym razem dodałem guider i mogłem spokojnie naprowadzić na cel (zamiast szukać samolotu na ślepo jak ostatnio po zgrubnym wycelowaniu). Niebo bardzo mgliste i kiepski seeing, ale coś wyszło. Achromat 90/660 mm na pełnej ogniskowej (poprzednio ok. 350 mm z reduktorem), ASI462MC:

 

f1.jpg.474eec24cb102d8fbdef3c480c994a1d.jpg

 

f2.jpg.a66ba89c6315829123d6cd0527e5080c.jpg

 

Dłuższa składanka (naniesiono dane o celu z ADS-B):

 

 

W zwolnionym tempie (ok. 4,6x, 137 -> 30 fps):

 

 

Widok z guidera (obiektyw foto 55 mm):

 

 

Muszę się jeszcze nauczyć delikatniej operować joystickiem (i podpiąć zmianę szybkości tych korekt pod któryś przycisk na kontrolerze).

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia mocno bez szału, bo niestety było już po zachodzie Słońca, ale za to obiekt, myślę, dość ciekawy, u nas trudno go złapać:

 

IMG_0574.thumb.JPG.efd93afa72d18d04d838ed1ff683959e.JPG

 

IMG_0569.JPG.19d61838e390efdf94236ab1018b49e5.JPG

 

Holenderski Chinook (czyli będzie to CH-47 w wersji D lub F) z bazy lotniczej Gilze-Rijen, położonej między Bredą a Tilburgiem.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.02.2024 o 14:18, WielkiAtraktor napisał(a):

1) Odbiornik RTL-SDR na USB, np. taki, ok. 30 €; do niego jakaś antena (w podanym sklepie są też zestawy z anteną; mam tę zewnętrzną).

2) Montaż dający się ustawić w konfiguracji azymutalnej oraz umożliwiający płynną zmianę prędkości obydwu osi w pełnym zakresie i odczyt pozycji osi w czasie rzeczywistym (niestety, „klasyki” jak SW HEQ5 czy iOptron CEM tego nie mają). Mój obecny program jest dostosowany do iOptronów z obsługą "special mode", tj. serie HAZ, HAE, AZMP.

3) Dodatkowa kamerka i mały guider, bo w praktyce nie trafia idealnie (zapewne przez nieprecyzyjne zorientowanie montażu i/lub niewielki rozjazd czasowy komunikatów ADS-B).

4) Zalecany gamepad/joystick do małych ręcznych korekt.

5) Oprogramowanie do dekodowania ADS-B (dump1090, dostępny m.in. w dystrybucjach Linuksa), wyświetlania okolicznych samolotów i sterowania montażem (moje) - darmowe.

Czy możesz wrzucić zdjęcie całego zestawu? Chciałbym sobie wyobrazić jak to wygląda. 

Dziękuję.

Edytowane przez Swiss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.03.2024 o 22:15, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Zdjęcia mocno bez szału, bo niestety było już po zachodzie Słońca, ale za to obiekt, myślę, dość ciekawy, u nas trudno go złapać:

 

IMG_0574.thumb.JPG.efd93afa72d18d04d838ed1ff683959e.JPG

 

IMG_0569.JPG.19d61838e390efdf94236ab1018b49e5.JPG

 

Holenderski Chinook (czyli będzie to CH-47 w wersji D lub F) z bazy lotniczej Gilze-Rijen, położonej między Bredą a Tilburgiem.

troche zaspałem...u mnie w mieście miał lądowanie przez mgłe https://elka.pl/content/view/118803/80/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Sam też próbuję coś z ręki strzelać: Nikon D5600 + Nikkor H 300mm - sam crop:

image.thumb.jpeg.6e555d424779f9603508ba6ed12a627c.jpeg

 

Daje radę z lądującymi / startującymi samolotami :)

Na wysokości przelotowej to już tylko tak :D

 

image.thumb.jpeg.37adfc4b64dcd9687c0620f98e56b087.jpeg

 

Dalej więc z ręki :D

image.thumb.jpeg.69942690126c9422b83a29e170359c58.jpeg

Tu już musiałem z deczka poprawić bo słabe ręczne ustawienia miałem.

 

Edytowane przez PrismoSal
Poprawka moedlu apartu lol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pochwalę się i ja.

Fotki sprzed 17 lat, w tym pierwsze zdjęcie, które udało mi się sprzedać (i jedyne :D)

Aparat Canon EOS 350D, obiektyw MTO-1000. Używałem statywu, ale kopnięcie lustra było tak potężne, że na 200-300 klatek można było wybrać 2-3.

Tego dnia zrobiłem ponad 700 ujęć. W części niestety przeszkodziła policja. Niestety tego dnia nie zrobiłem im fotki, ale każda moja wizyta w okolicach lotniska w Goleniowie wywoływała ich nerwową interwencję, która za każdym razem kończyła się tak samo "panowie, skoro nie macie podstaw do interwencji to mam prośbę o nieprzeszkadzanie w pracy". W sytuacji na ostatniej fotce jednak mieli podstawe bo stanąłem na drodze pożarowej i musiałem posłuchac bardzo grzecznej prośby żebym jednak się wyniósł. :)

Zrezygnowałem później z używania 1000 mm lustra bo to mijało się z celem, a bezlusterkowców jeszcze nie było.

 

 

IMG_8477.JPG

IMG_8542.JPG

IMG_8550.JPG

IMG_8567.JPG

IMG_8573.JPG

_MG_9073.JPG

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.