Skocz do zawartości

Polowanie na samoloty


KrzysztofZ

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 20.09.2023 o 21:05, AviatorL napisał(a):

Czechy? Prawdziwe? A w Radomiu chyba makieta? :)

Prawdziwe były i na wystawie statycznej i dynamicznej Pierwszy raz w Europie na pokazach i F-35A i F35B, pokaz zawisu w powietrzu coś pięknego :)

 

 

 

Ten huk trzeba usłyszeć polecam Nato Days w Ostrawie każdemu co roku 3 weekend września, wstęp wolny.

Edytowane przez Grzegorz Czernecki
  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Koledzy, zazdroszczę tym, którzy na żywo oglądają  pokazy na lotnisku w Mosnove , kikanaście  kilometrów od Ostravy .

Kilka razy obiecywałem sobie, że też tam pojadę , przecież mieszkam w Ostrawie ( trwały pobyt już kilkadziesiąt lat ) .  Ale - niestety - zawsze rezygnowałem.

Albo zniechęcały mnie ogromne tłumy, które tam zmierzają , albo w tym czasie byłem w Polsce w rodzinnychh stronach, w nowosądeckim.

 

Jako pocieszenie mam tutaj piękne nocne niebo z Łabędziem, Albireo i innymi  obiektami jesiennego nieba.  A kilka godzin po północy już zimowy Orion ...

 

Z.   🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikon P1000 zoom optyczny max. Film ze statywu z głowicą Brenro S8 uwidacznia niestety drgania + ciężko utrzymać samolot w kadrze.  Jeśli chodzi o warunki atmosferyczne to: po stronie plusów brak zniekształceń od termiki, po stronie minusów pochmurno, brak dobrego oświetlenia od Słońca oraz powietrze nie jest idealnie przejrzyste.

Bez względu na to widoczne są numery rejestracyjne samolotów. Odległość ok 10km.

 

 

 

 

Edytowane przez Swiss
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzecia próba. W czasie próby dodatkowo zoom cyfrowy(prawdopodobnie max). Niestety cały czas zmagam się z dwoma problemami: drgania, które być może częściowo rozwiąże inny tripod oraz brak możliwości utrzymania samolotu w kadrze. Dodatkowo w czasie tego filmu pojawia się wiatr, który wzmaga drgania. Pięknie było by gdyby samolot był cały czas w centrum kadru.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie taka klasa jak kolegi, lecz przelatywał na wysokości 11.5km  Boeing RC 135 Rivet Joint w sumie staruszek 61 lat. 

COOLPIX L820  czyli zoom x30

Ta druga fotka to już jak był w okolicach Częsochowy

W sumie marna jakość.

Jest też film, ale strasznie telepie, może kiedyś wrzucę.

 

 

Proszę Moderatora o przeniesienie, pomyliłem dział  :oops:   wiem, wiem  strasznie zawiniłem, a nie mogę wykasować  :(

 

Boeing.JPG

tttt.JPG

Edytowane przez Pablus
  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie narzucasz na siebie zbyt dużej presji z tym trzymaniem samolotu idealnie w środku kadru? Przy takim zoomie i polu widzenia, gdy samolot zajmuje prawie cały kadr, musi być cholernie trudno go utrzymać idealnie.

Jak dla mnie, to może być tak jak jest :)

Ewentualnie możesz w postprodukcji dodać stabilizację, ale wówczas musiałbyś chyba nagrywać w szerszym polu albo w większej rozdzielczości, żeby software miał z czego uciąć (nie jestem ekspertem od obróbki).

 

Niezależnie od tego, mi - jako miłośnikowi awiacji - się podoba. Na 737 mam wylatane ponad 1000h wirtualnie (PMDG).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Historia o tym, że cameraman powinien zawsze mieć ze sobą dwie gumki:-) 

Kolejne filmy pokażą, że prowadzenie samolotu przy pomocy recepturki daje lepszy efekt niż trzymanie rączki głowicy. 

Zatem dobrym rozwiązaniem jest tripod Benro  A373F + Benro S8 Pro + dwie gumki recepturki.

 

 

20231015_130621.jpg

Edytowane przez Swiss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka "tutoriali" do obcowania z Nikonem P1000:

1. aby płynnie podążać za samolotem koniecznie należy wyłączyć stabilizację obrazu przy nagrywaniu,

2. zdecydowanie należy korzystać z MF ustawiając wcześniej właściwą ostrość na docelowej ogniskowej,

3. bardzo pomaga funkcja pamięci zoom'a aby "złapać samolot w kadr" (u mnie 200mm, 1400mm i docelowa 3000mm)

4. o dwóch gumkach recepturkach już wspominałem wyżej

5. korzystnie jest również mieć "pointer" do szybkiego ostrzenia bez dotykania pierścienia ostrości,

6. niezbędny jest pilot

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.