Skocz do zawartości

Polowanie na samoloty


KrzysztofZ

Rekomendowane odpowiedzi

Polecam wątek na bliźniaczym forum:

http://astro4u.net/yabbse/index.php?PHPSES...59&topic=3115.0

Tam już jest prawie 300 postów i dziesiątki zdjęć (z identyfikacją również).

Najwięcej zdjęć jest autorstwa Tomasza Gola, którego galerię znajdziesz tu:

http://republika.pl/airlinerspl/

Edytowane przez Lampka
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Pan Tomasz to robi zdjęcia przez teleobiektyw czy przez teleskop, wie ktoś może ?

Z tego co pamiętam, bo dziś mi link podany przez Lampkę na atro4u nie wchodzi (awaria?) to Canon 300D i obiektyw MTO ? Moje próby robienia zdjęć samolotów teleskopem - kicha, ale miałem wtedy wolną kamerkę internetową. Jak się ociepli spróbuję ToUcamem. Teleskop mam na montażu paralaktycznym, ogniskowa 2m, tak że trafienie w zenicie nie wchodziło w grę, mam jakeś fotki odległego samolotu blisko horyzontu. Robiliśmy próby, że jedna osoba prowadzi teleskop - szukaczem, druga cyka fotki - ale wszystko wyszło strasznie poruszone :angry: Co innego jak byłem na lotnisku i samoloty dały się podejść blisko :szczerbaty: To dobra zabawa na lato, teraz leczę sie po obserwacjach z 24 stycznia.

 

Pozdrowienia

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do 300D nie jestem pewien, ale MTO na 100%. Niezły jest w te klocki, no nie? Dla mnie to mistrzostwo świata. Dużą pomocą w robieniu fotek samolotów jest możliwość złapania ich, podążając po smudze kondensacyjnej, a więc nawiązując do terminologii myśliwskiej "polowanie z tropieniem śladów".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi już astro4u podany przez Lamkę i pierszy post od góry pisze tak:

 

Wątek: Polowanko na samoloty ;-) (Przeczytany 12481 razy)

Polowanko na samoloty ;-)

« : 18/04/2004 21:03 »

 

--------------------------------------------------------------------------------

Dziś z kolegą urządziliśmy sobie małe polowanko na przelatujące po lubuskim niebie samoloty.

Ten wygląda najładniej:

(300D + MTO)

 

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak juz jestesmy przy przelotach samolotów na niebie :D

to pamiętam że w normalne dni (pon-pt) zawsze około 17 leciał samolot :D

ja myśłe że nad okolica mojego dziadka jest jakiś tunel lotniczy (czy jakos tak :) )

często tam samoloty latają pamiętam tez ze podczas wiecozrnego meczu w noge oglądaiśmy pzrelot samolotu na tle zachodzącego słońca.

piękne to było na tarczy normalnie było widac samolot

poprostu bajka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a istnieje moze cos w rodzaju samolotowego Heavens Above?

tzn, ze po podaniu swojej lokacji otrzymamy mape polaczen nad nami z godzinami przelotow

Raczej nie. Samoloty to nie satelity, gdzie można określić z dokładnością do sekund czas i miejsce przelotu. Opóźnienia w ruchu lotniczym są czymś zupełnie normalnym, czy to z powodów technicznych, czy wynikających z ograniczeń wydajności kontroli ruchu lotniczego, czy z jeszcze innych. Poza tym bardzo często samoloty nie latają w drogach lotniczych, ale po skrótach. Dzieje się tak bardzo często, jeśli tylko przestrzeń poza drogami nie jest zarezerwowana przez wojsko (a to się dość rzadko zdarza). No i jeszcze loty rozkładowe to tylko część całego ruchu. Dochodzą loty czarterowe, biznesowe, wojskowe, prywatne, sanitarne itd co powoduje, że przewidzenie jakie o danej porze i w danym miejscu będą przelatywały samoloty jest praktycznie niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Gość saywiehu
Pierwsze zdjęcie wykonano sto metrów od domu, reszta z tarasu. :D

Ojej Darku, to zdjęcie "sto metrów od domu" nadzwyczaj udane! Straszliwie mię się podobywuje :szczerbaty:

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie obcowanie z samolotami to codzienność B)

Ale jak się mieszka na trasie (czy jak to się tam mówi) podejście do lądowania na lotnisko w Balicach (kraków) to sie trzeba przyzwyczaić :Boink: gdybym miał aparat to bym miał codziennie sesje zdjęciowa z przeróżnego rodzaju samolotami począwszy od Boingów 737 przez Airbus aż po wojskowe samoloty transportowe, teraz doszedłem do perfekcji w rozpoznawaniu po odgłosach pracy silnika typ jego budowy (turbośmigłowe, turbo odrzutowe,...) i moge stwierdzić że do krakowa coraz więcej samolotów przylatuje x]

I nie wiem czy sie z tego cieszyć czy ubolewać jak taki kolos przelatuje ci nad domem, a czasami jak ryknie silnikami to zagłusza nawet moje radyjko !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam!

Fotki macie poprostu super.

Pozwalam sobie załączyć kilka moich.

Ten to jak podchodzi do lądowania na Heathrow:

 

s_01.jpg

 

Ten to się za bardzo rozpędził :szczerbaty:

 

s_03.jpg

 

A ten lądował ale na City Airport też w Londynie:

 

s_04.jpg

 

William Optics ZS 66mm SD Apo + Canon 350d

 

Pozdrawiam :Beer:

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.