Skocz do zawartości

RAYXAR 65mm f/0.75


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Zupełnie przypadkiem nabyłem taki obiektyw:

 

IMG_4334res.jpgIMG_4337res.jpg

 

jest to Rayxar 65mm f/0,75

 

poszperawszy w internecie znalazłem taką stronę: http://home.intekom.com/franlet/astronomyPAGE68.htm

na której pokazano konstrukcję tego obiektywu:

 

equip16.jpg

 

oraz budowę astro kamery, w oparciu o dorobienie do tego obiektywu body na kliszę, bo obiektyw ten poza niesamowitymi parametrami ja dośc istotną wadę, mianowicie ogniskuje w odleglości 0,8mm od tylniej soczewki obiektywu, więc zamontowanie go do typowego aparatu czy kamery, bez wywalenia bebechów na zewnątrz jest niemożliwe.

żeby sprawdzić jego możliwości postanowiłem podłaczyć go do webcama, uch ale zamontowanie matrycy w odległości nicałego milimetra od obiektywu i jeszcze zapewnienie jakiejś regulacji, było dość wku... niełatwe

po zamontowaniu do jakieś starej obudowy kamery przemysłowej wygląda to tak:

 

IMG_4398res.jpgIMG_4400res.jpgIMG_4411res.jpg

 

a jakieś pierwsze światło:

 

test1.jpg

niestety paskudna pogoda, śnieg, zdjęcie przez szybę, jakieś krzaki itd. aberacji jakiejś można się tam dopatrzeć, ale napewno nie wali ona po oczach

 

ale po co to wszystko?

no właśnie otóż ten obiektyw, przy takiej jasności, podobno ma zasięg 14 mag, przy czułym rejestratorze i ekspozycji rzędu 2min pod ciemnym niebem: http://home.intekom.com/franlet/astronomyPAGE48.htm

 

parafrazując nazwę szukacza komet braci U, ośmieliłbym się tego nazwać ich wykrywaczem :szczerbaty:

pozdrowienia

szkoda tylko że webcam ma tak małą rozdzielczość

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektyw rzeczywiście nieziemski. Te 0.8 mm, to przy ostrzeniu na nieskończoność? Trzeba uważać przy kliszy, żeby jej nie porysować szkłem obiektywu. :szczerbaty:

A jak duże daje on płaskie pole? Czy pokrywa w tej odległości całą klatkę małoobrazkową? Jeśli tak, to trzeba by taką wielką matrycę mu przyszpilić, albo tak przerobić kilka kamerek, żeby można ich matryce ustawić obok siebie. Można też zrobić jakiś mechanizm przesuwający matrycę o jej długość i szerokość, przy następnej ekspozycji.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hansie, jak tylko będzie kawałek bezchmurnego nieba to napewno jakies zdjęcia zrobię

 

a Lampko, te 0,8mm to na ∞, obiektyw ostrzy od mniej więcej 4m wtedy odległość wynosi ok. 6mm

także wyostrzenie go, to nielada wyzwanie dla ręki :D

plaskie pole to on ma praktycznie w całym kadrze co zresztą widać po zjęciach w tym linku: http://home.intekom.com/franlet/astronomyPAGE48.htm

tylko, ze przy klatce małego obrazka (36mm), już winietuje bo średnica tylniej soczewki to 30mm, ale sądzę że byłaby idealna przy matrycy APS-C czyli takiej jaka jest np. w canonie 300D czy 350D

ustawienie kilku matryc webcamerek chyba jest nierealne bo:

webcam wyglada tak:

IMG_4417res.jpg IMG_4417crop.jpg

 

więc pomijając trudności przelutowania nóżek matrycy, to jeszcze sama matryca jest w obudowie, to ten mniejszy prostokącik w tym większym, a to już rozbieralne nie jest, więc byłyby za duże przerwy między poszczególnymi matrycami,

 

uch a wykonanie jakiegoś mechanizmu przesuwającego w dwóch osiach prostopadłych do osi optycznej to już zegarmistrzowska robota, absolutnie poza moim zasięgiem

 

najlepiej chyba będzie poczekać, jakiś rok czy 2 i kupić wtedy z demobilu jakiś aparat np. 300D, 350D, wybebeszyć i zainstalować

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A jak się ustawia ostrość w tym obiektywie ?

Mocowania wyglądają jak w obiektywach wielkoformatowych na śrubki.

A te z kolei tylko na mieszku chyba się ostrzy ?

 

Zastanawiałem się kiedyś nad użyciem TESSARA 4.5/300 wielkoformatowego do zbudowania astrokamery, no ale jak w tym ustawiać ostrość ? Trzeba chyba dokupić mieszek, a to dodatkowe koszty. No chyba że się mylę i jest w tym Tessar 300 pierścień do ustawiania ostrości ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no Hansie jakżeś mógł nawet tak pomyśleć? :Boink::D

ale fakt niestety pogoda mało dopisuje, no i jeszcze zupełnie icm zaczyna źle wróżyć, dziury w niebie zupełnie przestały sie pokrywać z ich wróżbami i jakoś sie nie moge zdobyć na rozłożenie sprzętu tak po prostu na chwilę, albo może na złudną nadzieję, że może będę miał farta, za dużo targania, za zimno, zdrowie już nie takie i wogóle jakby chęci coraz mniej :unsure: zresztą webcam ma za małą rozdzielczość do takiej ogniskowej

i jakoś wszystko nie tak, jak miało być, aby do wiosny

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie chce Mi odpowiedzieć to trudno.

Chyba z fotki sumasa można odczytać że jest tam jakiś pierścień +100,+200,+300 więc pewnie on służy do ostrości.

 

Ale plizz napiszcie czy z wielkoformatowego Tessara 4,5/300 mógłbym zbudować udany astrograf, stosując tak jak sumas skrzynkę symetryczną do zamocowania obiektywu i aparatu Zenit na film małoobrazkowy 35 mm ? Czy może istnieją jakies przeciwskazania ?

[...]

Teraz wpadłem na pomysł, że po co do astro stosować mieszek dla Tessara ? :Boink:

Przecież można ustawić na stałe nieskończoność i solidnie zamocować co by się nie rozkolimowało i rozogniskowało. Zresztą mając już dwa mniejsze obiektywy M42, astrofotki zawsze robiłem ustawiając pierścień ostrości zawsze do oporu, do końca i zdjęcia były ostre. Czymuby nie zrobic tego samego z takim tessarem ?

 

P.S.

Sorki sumas za lekkie zejście z tematu, ale trochę Mnie zainspirowałeś swoją konstrukcją. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakaś próba poszukiwania odpowiedzi na to pytanie toczyła się tu: http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=7414.0

tak w skrócie są dwie szkoły: warszawska i wielkopolska :D

warszawska twierdzi, że że takie obiektywy się nie nadają, wielkopolska skłania się ku stwierdzeniu, że jednak można, niestety ciągle niemożna tych koncepcji potwierdzić ani obalić, bo nikt chyba jeszcze, z userów obu forów, nie zbudował refraktora w oparciu o taki obiektyw,

ja chciałem ale nie udało mi się kupić takiego,

 

natomiast ten rayxar, jest o tyle nietypowy, że wygląda jak od wielkiego formatu, a wcale nim nie jest, tylnia soczewka ma średnicę 30 mm, więc teoretycznie idealnie nadaje się do matryc APC-S, czyli takich jak np. w canonie 300D, czy 350D.

 

a ten pierścień rzeczywiście służy do ostrzenia, tyle że ten obiektyw jest monolitem i przesuwa się cały wzgledem obudowy, stad taka konieczność konstukcji "body" rejestratora :)

pozdrowienia

 

ale na stałe zamocować obiektyw, to jednak Ci bym odradzał.

pkt ostrości zależy przecież i od temperatury otoczenia i temperatury sprzetu i od róznicy tych temperatur, podejrzewam, że również od ciśnienia i wilgotności, jakiś margines ustawiania musisz mieć, może po prostu wykorzystaj obudowę jakiegoś starego obiektywu, czy jakiekolwiek tulejki ze wspólnym gwintem

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... niestety ciągle niemożna tych koncepcji potwierdzić ani obalić, bo nikt chyba jeszcze, z userów obu forów, nie zbudował refraktora w oparciu o taki obiektyw ...

 

Tak sobie przeglądam forum opcją "szukaj" i znalazłem to:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=2553&hl=

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=2563&hl=

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=2530&hl=

 

To są stronki z tematami kolegi Lotara i jego fotkami właśnie Tessarem 4,5/300 i Prakticą PLC3.

Czyżby był to właśnie przykład użycia obiektywu wielkoformatowego w małym obrazku ?

Chyba TAK :helo: i to z niezłym skutkiem :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Gość saywiehu

Pora chyba na odświeżenie tej sprawy...

Sumas - bierz sprzęt na dwór i pokaż, co potrafi! Nie powiem, sprawa mnie poważnie zaintrygowała.

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety ciągle brakuje mi albo kasy, albo szczęścia, żeby zdołać kupić odpowiednio uszkodzonego eosa 300D np. na allegro, bo tylko ewentualnie jego matryca (lub oczywiście 350D) jest odpowiednich rozmiarów i ma wystarczającą czułość, żeby był jakiś sens robienia tym obiektywem jakiś sensownych zdjęć

matryca webcama jest do niego po prostu za mała :(

 

bo aparat czy kamerę trzeba rozebrać, by zrobić mocowanie jego/jej matrycy, o te 1-2mm od tylniej soczewki obiektywu, inaczej nie ostrzy, a na rozbebeszenie działąjącego aparatu raczej się nie zdobędę :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.