Skocz do zawartości

fltr


robsoniqe

Rekomendowane odpowiedzi

Filtr jest zapewne planetarny czyli służy do oglądania planet(nie wszystkich oczywiście zielony chyba jest do Jowisza i Saturna, zresztą potestuj to będziesz wiedział). Filtr wkręcasz (delikatnie! nic na siłe) w okular i lookasz na planetę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej kawałek plastiku określony mianem filtra ksiezycowego - sam taki miałem ale jesli chcesz uzyskac przyzoita chociaz jakość obrazu to go nie uzywaj - przynajmniej mój bardzo degradował obraz. Też miałem 76/700.

o skoro go miales to powiedz mi duzo naogladales sie przez niego? bo domyslam sie ze predzej czy pozniej bedzie trzeba zmianic na cos leprzego... opowiedz mi o swoich doznaniach... tak ogolnie to chcialbym miec saturn czy jowisz w orginalnych kolorach ( co za fachowe okreslenie) a nie zielone :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazdy filtr oslabia swiatlo dochodzace do oka . U Ciebie najwyzej jak bedziesz obserwowal Ksiezyc w pelni bedziesz mial za jasny obraz i ten filtr musialbys zalozyc .

 

edcja

76/700 ma wyciag 1,25" z nakrecana redukcja na 0,96"

60/700 ma jak sadze wyciag 0,96" i nie mozna bezposrednio wlozyc 1,25" okularu . Mozna cos pokombinowac i np. okular zalozyc na wyciag nie do srodka oraz przykleic tasma .

Jeden 9-10 mm plosl wystarczy , nowy cena ok 90 zl, uzywany od 50 .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o skoro go miales to powiedz mi duzo naogladales sie przez niego? bo domyslam sie ze predzej czy pozniej bedzie trzeba zmianic na cos leprzego... opowiedz mi o swoich doznaniach... tak ogolnie to chcialbym miec saturn czy jowisz w orginalnych kolorach ( co za fachowe okreslenie) a nie zielone :|

 

Dostalem go w komplecie razem z telepem i 3 słabymi okularkami, nawet nie 1,25".

Filtra w ogóle nie uzywałem i Tobie też nie polecam - jeśli to oczywiście ten sam "filtr". Jak go zobaczyłem to powedrował tam skąd przyszedł czyli do pudełka :Salut:

 

Co do doznań to planetki sie fajnie prezentowały (bez filtra oczywiście), ale Saturn bez Cassiniego, na Jowiszu dwa pasy i oczywiscie 4 księżyce :D Przy tak małej aperturze raczej nie uświadczysz wyraźnych kolorów.

 

Możesz poprawić osiagi tego telepa poprzez wymiane okularów na jakies porzadne w standardzie 1,25", choćby jakiś Plossl albo lepiej ortoskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teleskopem sie nie przejmuj nie jest to strzał w 10 ale na pewno można nim o wiele więcej zaobserwować niż gołym okiem! Na sam początek chyba bedzie w sam raz, jak Ci sie znudzi to nie bedzie problemu, a jak "złapiesz bakcyla" zaczniesz odkładać na coś nowego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostalem go w komplecie razem z telepem i 3 słabymi okularkami, nawet nie 1,25".

Filtra w ogóle nie uzywałem i Tobie też nie polecam - jeśli to oczywiście ten sam "filtr". Jak go zobaczyłem to powedrował tam skąd przyszedł czyli do pudełka :Salut:

 

Co do doznań to planetki sie fajnie prezentowały (bez filtra oczywiście), ale Saturn bez Cassiniego, na Jowiszu dwa pasy i oczywiscie 4 księżyce :D Przy tak małej aperturze raczej nie uświadczysz wyraźnych kolorów.

 

Możesz poprawić osiagi tego telepa poprzez wymiane okularów na jakies porzadne w standardzie 1,25", choćby jakiś Plossl albo lepiej ortoskop.

a jakies namiary by mozna prosic gdzie zakupic taki okular? no ja mam 3 okulary 20mm 12,5 mm i 4 mm jesi o to chodzi... czyli co one nie zdadza swojego egzaminu? jak co jestem z poznania . dziekuje za duze zainteresowanie tematem i liczne odpowiedzi :)

p.s... mieszkam pod poznaniem na wsi :P wiec mamdoskonale warunki do obserwaci zero latarni.. wysoka mam chate i na tarasie rewelacja :) tylko ostatnio caly czas chmury nade mna ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wszędzie musisz pisać że Twój teleskop ma 35 cm średnicy lustra? Ja mysle całe forum już o tym wie, a na tak zadane pytanie jak powiedziałeś nie da się odpowiedz odrazu :kwasny:. Musisz powiedzieć co chcesz oglądać i jakie masz niebo i na pewno dużo innych rzeczy na okularach nie kończąc... Pozatym temat był na pewno nie jedno krotnie wałkowany więc wysil się troche i użyj opcji szukaj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wszędzie musisz pisać że Twój teleskop ma 35 cm średnicy lustra? Ja mysle całe forum już o tym wie, a na tak zadane pytanie jak powiedziałeś nie da się odpowiedz odrazu :kwasny:. Musisz powiedzieć co chcesz oglądać i jakie masz niebo i na pewno dużo innych rzeczy na okularach nie kończąc... Pozatym temat był na pewno nie jedno krotnie wałkowany więc wysil się troche i użyj opcji szukaj!

 

 

Wydaje mi sie że lepiej napisać bo niewszyscy śledzą wszystkie wątki forum i mogą niewiedzieć do jakiego teleskopu ma być ten filterek :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O przy tej średnicy Łysy wypali Ci oko - ja bym założył folie Baadera :rolleyes:

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=209

 

 

Wiem właśnie dlatego zaraz przy odbioże teleskopu chce zakupic jakiś filterek do łysego bo boje sie o moje oczy :blink:

Dzięki za odpowieć :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak przegladam te stronki z tymi akcesoriami i mysle... im mniej mm okular tym wieksze pwoiekszenie to dlaczego im wiecej mm tym wiecej zł :P i czy wszytskie wejscia np (pryzmat katowy mam) beda pasowaly te okulary jesli chodzi o srednice? to jest jakas uniwersalne dla wszytskich teleskopow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary do 26 mm moga byc 1,25 calowe i nie bedzie winietowania / przyciemnienia brzegu / z racji srednicy okularu . Okulary 32 mm szerokokatne musza byc 2" inaczej winietuja , bo wiazka swiatla padajaca na okular ma wieksza srednice niz 1,25". To sa najczesciej stosowane klasyczne wymiary .

Pewnie masz mniejszy 0,96" wymiar wyciagu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

* Spiegeldurchmesser: 60mm

* Brennweite: 700mm

* Sternengrößenklasse: sichtbar bis 11,5M! (ca. 1.000.000 Sterne sichtbar!)

* Auflösungsvermögen in Bogensekunden: 2,3

* Öffnungsverhältnis: 1:15

* Okulare: 1,25“ (31,7mm)

* Vergrößerung normal:

SK4mm/175x, H12,5mm/56x, H20mm/35x

* Vergrößerung mit der Barlow-Linse:

SK4mm/525x, H12,5mm/168x, H20mm/70x

* Montierung: Azimuthal-Montage

* Gewicht: ca. 4,5kg

* Ausbaubar durch 1,25“ (31,7mm) Auszug: Fotografie, Motor, Filter etc.

wlasnei znalazlem o swoim teleskopie takie informacje... szwabskiego nie znam ale jest cos 1,25" wiec chyba jednak 1,25 a nie 0,96... jednakze zmierzylem i srednica ma 2,6 cm.. wiec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.