Skocz do zawartości

fltr


robsoniqe

Rekomendowane odpowiedzi

Wewnetrzna srednica rurki gdzie wkladasz okular musialaby miec niecale 32 mm . Masz 26 . Moze jest tam nakrecona jakas redukcja , pierscien i z wyciagu 1,25 robi mniejszy . Tak czesto robia ze wzgledu na tansze okulary . Pisalem o wyciagu 0,96" bo sam kiedys na allegro kupilem taka lunete i miala taki wyciag.

W instrukcji pisze ze masz 1,25" tak samo i okulary . Najnizszy uzyteczny to 12,5 mm , dokup z 8-10 mm plosla i to bedzie nauzyteczniejszy okular w tym zestawie . Jest tez mozliwe, ze instrukcja jest nie z tego modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że jednak masz okulary 0,96" najlepiej zmierz ich średnice. W wyciagu tak jak pisze Zbig zapewne jest redukcja którą trzeba wyjąć i bedzie 1,25"

 

P.s.I jeśli masz tam jakiego barlowa to tez nie polecam stosowania chyba że chcesz uzyskać dodatkowe "kolorki"

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sam początek chyba bedzie w sam raz, jak Ci sie znudzi to nie bedzie problemu, a jak "złapiesz bakcyla" zaczniesz odkładać na coś nowego :D

Prędzej się znudzi i zniechęci człowiek. Przecież wałkowaliśmy już ten temat wielokrotnie. Będę tu lansować książkę "Niebo na weekend". Bez niej z pewnością zawiódłbym się na amatorskiej astronomii.

Czy wszędzie musisz pisać że Twój teleskop ma 35 cm średnicy lustra?

Ależ to bardzo istotna informacja przy wyborze filtra księżycowego! Takie lustro w końcu zbiera dużo światła.

 

Jak sądzicie, co jest lepszym rozwiązaniem przy oglądaniu Księżyca (rozdzielczość):

- przysłony

- tani (ok. 150 PLN) filtr polaryzacyjny 1,25'' ?

Edytowane przez radradish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Jak sądzicie, co jest lepszym rozwiązaniem przy oglądaniu Księżyca (rozdzielczość):

- przysłony

- tani (ok. 150 PLN) filtr polaryzacyjny 1,25'' ?

 

Tani, filtr barwny ND. W zaleznosci od rozmiarow lustra 20, 30 60 lub 90%. lub filtry barwne. Przy takim wielkim lustrze te ciemniejsze. Celestrona z DO albo te z AK. W zestawach dosyc tanie. Przeslony zabieraja rozdzielczosc. A polaryzacyjny filtr przy takim kolosie, chyba nie poprawi komfortu. Bedzie za jasno.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tani, filtr barwny ND. W zaleznosci od rozmiarow lustra 20, 30 60 lub 90%. lub filtry barwne. Przy takim wielkim lustrze te ciemniejsze. Celestrona z DO albo te z AK. W zestawach dosyc tanie. Przeslony zabieraja rozdzielczosc. A polaryzacyjny filtr przy takim kolosie, chyba nie poprawi komfortu. Bedzie za jasno.

 

Pozdrawiam.

 

 

W takim razie po zastosowaniu wcześniej wymienionego filtru polaryzacyjnego co ulegnie zmianie ?? <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet sam filtr polaryzacyjny poprawiłby znacznie komfort, bo zjadłby 3/4 światła, a tu mamy dwa filtry z płynną regulacją wzajemnego położenia. Dzięki temu można regulować jasność obrazu aż do przepuszczalności zbliżonej do płytki spawalniczej. Jak ktoś zamierza poświęcić się obserwacji Księżyca przez dużego newtona, to myślę, że taki filtr mu się przyda. Są dostępne w DO i w AK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wewnetrzna srednica rurki gdzie wkladasz okular musialaby miec niecale 32 mm . Masz 26 . Moze jest tam nakrecona jakas redukcja , pierscien i z wyciagu 1,25 robi mniejszy . Tak czesto robia ze wzgledu na tansze okulary . Pisalem o wyciagu 0,96" bo sam kiedys na allegro kupilem taka lunete i miala taki wyciag.

W instrukcji pisze ze masz 1,25" tak samo i okulary . Najnizszy uzyteczny to 12,5 mm , dokup z 8-10 mm plosla i to bedzie nauzyteczniejszy okular w tym zestawie . Jest tez mozliwe, ze instrukcja jest nie z tego modelu.

ciezki mi powiedziec. mam tak.tam gdzie mam regulator ostrosci t ow niego wchodzi pryzmat katowy albo barlow.. i to ma taka sama srednice czyli kolo 25-26mm. i pozniej wyjscie i zarowno z barlowa jak i z pryzmatu jest takiej samej srednicy.. chyba to 0,96 :( czyli co mialbym dokupic aby poprawic jakosc obrazu jaki okular? mile widziane linki bo firmy oraz oznaczenia sa na razie jeszcze malo mi znane :( gdybym tylko mial to kupilym leprzy teleskopniestety raki finansowe nie pozwalaja na ta przyjemnosc. a tak przy okazji zey w pelni ogladac niebo (galaktyki planety komety)to jakiej klasy i za jaka cene szukac teleskopu?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g specyfikacji ktora zalaczyles masz standardowy wyciag 1,25"- to dobrze. Ale okulary masz, z tego co piszesz 0,96" - to niedobrze. Jezeli masz wyciag 0,96" jedyny sensowny okular ktory poprawi obraz to dopadniety gdzies na forach lub na allegro mikroskopowiec PZO w tym standardzie. Da lepszy obraz od Huyghenianow (jeju jak to sie pisze?) ktore masz tam w zestawie (opisane jako H10 i H20). Najczesciej mozna dopasc okulary PZO 0,96" o ogniskowej 22mm. Poniewaz jednak specyfikacja wyraznie mowi o tym, ze masz jednak wyciag 1,25" to jest prawdopodobne ze w normalnym wyciagu siedzi wkrecona na gwint lub na tarcie redukcja (chyba, ze ja przykleili :blink: ). Czemu tak robia? Aby zmniejszyc koszty. Okular 0,96 jest tanszy od swojego odpowiednika 1,25". Jezeli uda Ci sie wyjac katowke (element z pryzmatem) i okular to obgladnij dokladnie wyciag. Tam gdzies ta redukcja w srodku moze siedziec. Jezeli ja znajdziesz, wykrec. Co dalej? Ano dalej czeka cie kupienie sobie jakiejs normalnej katowki 1,25" (nowa za ok. 100pln) i jakies normalne tanie okularki (ze 2 plossle po ok 100pln beda calkiem niezle). Po tych zakupach nastepnym krokiem bedzie ciezki szok zwiazany ze mniana jakosci obrazu. W rekach zostana ci wtedy stare okulary i katowka. Co z nimi zrobic? okular opisany jako SR<liczba> i tulejke z napisem x2 oddac dzieciom do zabawy. H10 i H20 wystawic na forum za ile kto da. (A moze sie znalez amator za jakies 20pln od sztuki).

 

Moze tez byc tak, ze wyciag, redukcje i katowke masz polaczone na stale. W takim wypadku proby przebudowy chyba nie maja sensu. Wydasz na przebudowe prawie tyle co za wieksza tube na markecie forum.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g specyfikacji ktora zalaczyles masz standardowy wyciag 1,25"- to dobrze. Ale okulary masz, z tego co piszesz 0,96" - to niedobrze. Jezeli masz wyciag 0,96" jedyny sensowny okular ktory poprawi obraz to dopadniety gdzies na forach lub na allegro mikroskopowiec PZO w tym standardzie. Da lepszy obraz od Huyghenianow (jeju jak to sie pisze?) ktore masz tam w zestawie (opisane jako H10 i H20). Najczesciej mozna dopasc okulary PZO 0,96" o ogniskowej 22mm. Poniewaz jednak specyfikacja wyraznie mowi o tym, ze masz jednak wyciag 1,25" to jest prawdopodobne ze w normalnym wyciagu siedzi wkrecona na gwint lub na tarcie redukcja (chyba, ze ja przykleili :blink: ). Czemu tak robia? Aby zmniejszyc koszty. Okular 0,96 jest tanszy od swojego odpowiednika 1,25". Jezeli uda Ci sie wyjac katowke (element z pryzmatem) i okular to obgladnij dokladnie wyciag. Tam gdzies ta redukcja w srodku moze siedziec. Jezeli ja znajdziesz, wykrec. Co dalej? Ano dalej czeka cie kupienie sobie jakiejs normalnej katowki 1,25" (nowa za ok. 100pln) i jakies normalne tanie okularki (ze 2 plossle po ok 100pln beda calkiem niezle). Po tych zakupach nastepnym krokiem bedzie ciezki szok zwiazany ze mniana jakosci obrazu. W rekach zostana ci wtedy stare okulary i katowka. Co z nimi zrobic? okular opisany jako SR<liczba> i tulejke z napisem x2 oddac dzieciom do zabawy. H10 i H20 wystawic na forum za ile kto da. (A moze sie znalez amator za jakies 20pln od sztuki).

 

Moze tez byc tak, ze wyciag, redukcje i katowke masz polaczone na stale. W takim wypadku proby przebudowy chyba nie maja sensu. Wydasz na przebudowe prawie tyle co za wieksza tube na markecie forum.

 

Pozdrawiam.

niestety nic nie widze zeby mozna bylo wykrecic... ten wyciag to jest taka poruszajaca sie metalowa rurka.. i jest zakonczona plastikiem do ktorego wchodzi kątówka.. i tam sie nic nie da zrobic.. czy ewentualnie mozna kupic leprza ale na 0.96" ?? czy to juz nic sie nie da zrobic...

a jaki ty masz za ten 1k zl ? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nic nie widze zeby mozna bylo wykrecic... ten wyciag to jest taka poruszajaca sie metalowa rurka.. i jest zakonczona plastikiem do ktorego wchodzi kątówka.. i tam sie nic nie da zrobic.. czy ewentualnie mozna kupic leprza ale na 0.96" ?? czy to juz nic sie nie da zrobic...

a jaki ty masz za ten 1k zl ? :P

 

Cytujesz Hansa, a pytasz Qbanosa :szczerbaty:

Spojrz w stopke Qbanosa i zobaczysz co ma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

czy ewentualnie mozna kupic leprza ale na 0.96" ??

 

Nie zetknalem sie z przyzwoita katowka 0,96".

 

(...)

a jaki ty masz za ten 1k zl ? :P

 

Nie rozumiem.

 

Jezeli chodzi ci o post qbanosa o syncie to nie mieszaj tak odpowiedzi, bo nie wiadomo do kogo sie zwracasz. Albo cytuj wiele watkow na ktore odpowiadasz w jednym poscie (opcja quote) i wpisuj odpowiedzi do kazdej pod cytatami. Albo do kazdego posta generuj inna odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej bede odpowiadal sam sobie :P hehe :) moze dzis uda sie cos poobserwowac... ;)

MIlej obserwacji , siadziesz z wrazenia jak popatrzysz przez cos wiekszego. Nie ma nawet porownania z 114/900 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr jest do planet i do Ksiezyca :)

 

Napisze ci tylko tyle ze jak wycisniesz z tego telkepa ostatnie soki ..to kazdy nastep[ny telep przy obserwacjach bedziesz mial w paluszku :) ...sprobuj zerknac na Ring Nebulke ...u mnie w 70/700 bylo ja widac ale w bardzo nietypowy sposob i byl to krest wytrzymalosci teleskopu .takie eksperymenty sa ok ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr jest do planet i do Ksiezyca :)

 

Napisze ci tylko tyle ze jak wycisniesz z tego telkepa ostatnie soki ..to kazdy nastep[ny telep przy obserwacjach bedziesz mial w paluszku :) ...sprobuj zerknac na Ring Nebulke ...u mnie w 70/700 bylo ja widac ale w bardzo nietypowy sposob i byl to krest wytrzymalosci teleskopu .takie eksperymenty sa ok ;)

ring nebulke? co to?? hehe narazie dzis znow zachmurzenie :( chyba sienie doczekam :( a jak np przedstawial ci sie mars czy saturn?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sugeruj używania tych śmiesznych pękających wypalaczy siatkówki.

Masz rację, nie przyszło mi do głowy, że ktoś może tak to zrozumieć. Pomijając kwestię dowcipu, chodziło mi o filtr np h-alpha, oczywiście wraz z odpowiednim filtrem pełnoaperturowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ring nebulke? co to?? hehe narazie dzis znow zachmurzenie :( chyba sienie doczekam :( a jak np przedstawial ci sie mars czy saturn?

 

na Saturnie widzialem pierscienie ...Mars to gwiazdka czerwona z czarna kropka w srodku ....podjarasz sie jak znajdziesz NGC 884 i NGC 869 w perseuszu ...co prawda pewnie nie zmieszcza ci sie cale w polu widzenia ale i tak efekt bedzie dobry nawet w Twoim teleskopie ...Ring Nebula to jest mglawica planetarna inczej M57 ale tego raczej nie zobaczysz ...mozesz sprobowa u mnie w 76 mm byla widziana tylko wtedy gdy nie patrzylem wprost w nia tylko gdzies obok ..to wtedy katem oka pojawiala sie "oponka" w Lyrze dosc charakterystyczny gwiazdozbior z najjasniejsza Vega i jest ona polorzona pomiedzy gwiazdami Sulafak i Sheliak pisze o tym dlatego ze niezwykle latwo ja odszukac i mozesz wyprobowac swojego telepa na niej czy w ogole zbierze na tyle swiatlo zeby dac rade ja ujrzec w co mimo wszystko watpie ...zeby ja dobrze widziec trzeba powiekszyc ja przynajmniej 100 x ...przy 40 x niewprawione oko moze ja pomylic nawet z gwiazda :)

 

a tak poza tym to ogladaj Saturna z siezycami Jowisza z ksiezycami Ksiezyc nasz ziemski :) .....poszukaj co jasniejszych obiektow z katalogu Messiera np. gromad otwartych bo kulistych raczej nie rozdzielissz ..ja przez swoja 76 mm ogladalem 2 lata na poczatku bylo rozczarowanie pozniej systematycznie poznawalem co gdzie jest i coraz bardziej zaczalem lubiec swoj pierwszy marketowy teleskopik w ktorym coraz wiecej widzialem... z ktorym mam wiele wspomnien i zarwanych nocy a takze pierwszych obserwacji co by nie bylo obiektow Deep Space...nawet bylem w pewnym sensie odkrywca bo NGC 884 i NGC 869 wtedy nie znalem a dobrze znany mi byl tylko katalog Messiera ze wzgledu na dobra widocznosc tych 2 obiektow myslalem ze beda oznaczone w katalogu Messiera ale nie moglem ich odnalezc.... pozniej przez pewiem czas nieswiadomie te gromady sobiebie ogladalem i bylem podjarany bo wpadlem na nie przypadkowo :)

 

uwazam ze nie powinni robic teleskopow lustrzanych o tej srednicy bo jednak faktycznie nie jest to sprzet ktory moze zadowolic wielu ja astro uwielbiam i nawet kropka mnie rajcuje ...tak wiec jesli jestes fanem astro to i tak sie nie zawiedziesz musisz tylko wiedziec jakiej klasy masz sprzet i ile mu brakuje do wiekszych teleskopow ktore pokazuja juz dobre obrazy .....niejednokrotnie zapierajace dech w piersiach :)

 

pozdrawiam :)

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.