Skocz do zawartości

Obserwować, obserwować !!


Mohikanin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak kto może sprzęt do ręki i na pole takiego nieba dawno w CKMK nie było.

Przychodzi mi córa z pytaniem, co to za punkciki świecą za oknem? :-) ja se myślę, kurde przeciez to ja wino piłem, ale poszedłem zobaczyć i powaliło mnie na kolana Orion w całej krasie, M42 gołym okiem jak na zdjęciach po prostu super, wystawiam sprzęt i niech się chłodzi za godzinkę będzie jak znalazł.

Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Daleko" to jednak nie jest tak daleko jak by się chciało. Raptem wioska Młynica koło Słupic na południe od Ślęży. Do czarnego nieba sporo brakuje, łuny od Wrocławia, Świdnicy, Dzierżoniowa mocno przeszkadzają, ale południowe niebo na szczęście jest w miarę nietknięte, na tyle, że widać jak na dłoni Drogę Mleczną w Jednorożcu. Aczkolwiek po raz kolejny przekonałem się, że można zobaczyć niemal pocztówkowe światło zodiakalne w takich warunkach. Kiedyś niemal codziennie widziałem je wieczorem gdy obserwowałem kometę Hale-Bopp parę km od Wrocławia. Dziwi mnie, że nikt na forum o tym nie wspomina, bo to piękne i całkiem łatwe "zjawisko" do obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilami w Warszawie też było widać gwiazdy ale obserwując Saturna stwierdziłem iż seeing nie był najlepszy no i chociaż mieszkam w samym centrum bywały dni kiedy M42 była dobrze widoczna a w Saturnie przerwa Cassiniego.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilami w Warszawie też było widać gwiazdy ale obserwując Saturna stwierdziłem iż seeing nie był najlepszy no i chociaż mieszkam w samym centrum bywały dni kiedy M42 była dobrze widoczna a w Saturnie przerwa Cassiniego.

Cassiniego zaliczylem wczoraj. Dostrzegłem nawet M1! M103, HiHo..tki. Tylko chmurwy przyszly okolo 21.

 

pogodnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Daleko" to jednak nie jest tak daleko jak by się chciało. Raptem wioska Młynica koło Słupic na południe od Ślęży. Do czarnego nieba sporo brakuje, łuny od Wrocławia, Świdnicy, Dzierżoniowa mocno przeszkadzają, ale południowe niebo na szczęście jest w miarę nietknięte, na tyle, że widać jak na dłoni Drogę Mleczną w Jednorożcu. Aczkolwiek po raz kolejny przekonałem się, że można zobaczyć niemal pocztówkowe światło zodiakalne w takich warunkach. Kiedyś niemal codziennie widziałem je wieczorem gdy obserwowałem kometę Hale-Bopp parę km od Wrocławia. Dziwi mnie, że nikt na forum o tym nie wspomina, bo to piękne i całkiem łatwe "zjawisko" do obserwacji.

To raptem parę km od Tąpadeł, przeł. Sulistrowickiej czy Jordanowa(właściwie Tomice). Na południe od Młynicy są jakieś ciemne, zalesione wzgórza. Jeżdziłem w tych okolicach ostatnio, ale przy śniegach bałem się zjechać w boczną drogę. Zwiedziłem tylko wioski Winna Góra i coś jeszcze bardziej na południe (Kasice?), ale obie są w dość głębokich dolinkach...

 

Co do światła zodiakalnego, to chyba nie wiem, co mam obserwować :mellow: Muszę się do Ciebie kiedyś wpisać na porady :Beer:

 

!ciemnego nieba!

pozdr

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jak kto może sprzęt do ręki i na pole takiego nieba dawno w CKMK nie było.

Przychodzi mi córa z pytaniem, co to za punkciki świecą za oknem? :-) ja se myślę, kurde przeciez to ja wino piłem, ale poszedłem zobaczyć i powaliło mnie na kolana Orion w całej krasie, M42 gołym okiem jak na zdjęciach po prostu super, wystawiam sprzęt i niech się chłodzi za godzinkę będzie jak znalazł.

Pozdrowionka

U mnie niestety kicha....specjalnie wybrałem się na działkę i nim zdążyłem się rozłożyć już sie chmurzyło. Zdążyłem luknąć tylko na M42 i plejadki.....i tyle...póżniej była tylko jedna wielka mgławica :burza: .... <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilami w Warszawie też było widać gwiazdy ale obserwując Saturna stwierdziłem iż seeing nie był najlepszy no i chociaż mieszkam w samym centrum bywały dni kiedy M42 była dobrze widoczna a w Saturnie przerwa Cassiniego.

No z tym seeingiem to się nie zgodzę. U mnie (Bielany) był naprawdę bardzo przezwoity. Przy powiększeniu 300x Saturn prawie nie drgał, przerwa Cassiniego widoczna na całym obwodzie. Ilość szczegółów była naprawdę spora, no i ta plastyczność :rolleyes: . Szkoda, że takie noce zdarzają się tak rzadko :burza:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Saturn w końcu się pokazał. Seeing momentami wspaniały, ale tylko na sekundę dwie. Piękna planeta i pierścień. A dookoła 5 księżyców. Już dawno nie oglądałem Saturna i dzisiaj stwierdzam, że to zdecydowanie najciekawsza planeta do obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.