Skocz do zawartości

Teleskop "Orion" AstroView 100mm EQ


doktor Robotnik

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra, ale gość chce DS-y... A refraktorem 100-ką niewiele zobaczy. Poza tym na paralaktyku to będzie ważyło tyle samo, co duży dobson, tylko nie będzie dużej gabarytowo tuby do załadowania do auta. Za to wiecej elementów do składania. Moim zdaniem, jeśli już krótki refraktor, to lepiej wziąść montaż azymutalny z mikroruchami [chyba,że koniecznie chce sie bawić w astrofoto],bo to na starcie zmniejszy wagę całości o 1/3-cią, a zestaw i tak nie będzie sie nadawał do planet, przynajmniej w zakresie powiększeń wymagających paralaktyka. Albo głowica AZ z mocowaniem tuby [ w osi elewacji] w pobliżu środka ciężkosci, wtedy od biedy można zrezygnowac z mikroruchów, coś jak te głowice AZ typu giro na www.teleskop-service.de. Dlatego dobrą alternatywą jest właśnie dobson, bo to bedzie sprzet o niebo bardziej uniwersalny jeśli chodzi o zastosowania wizualne. A w DS-ach pobije wszystko inne na głowę. Jeśli chcesz większej mobilności kosztem apertury, to bierz 150 mm zamiast 200. Jeśli opcją pozostają planety ,to musi być F/6 conajmniej i robi sie już długie, gotowe dobsy 150-200mm są na rynku tylko z f=1200mm i to już spore rury, ale nadaja sie też do planet. Jeśli idziesz wyłacznie w DS, to możesz kupić sama tubę 150/750 lub 200/1000 lub 200/800 i dorobić samemu dobsona. To bedzie mobilne, bo do auta krótszą niż metr rurę łatwo sie ładuje, a potencjał związany z aperturą spory. Mnie przed zakupem 200/1200 powstrzymuje wyłacznie ta długaśna rura, która ciezko sie nosi po schodach i ładuje do auta. 200/1000 bylbym w stanie przeżyć. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris, Mak 127mm z tym swoim polem i niepowalajaca apertura to tez nie jest super wybor do DS.

 

Pozdrawiam.

 

A kto tu mowi o Maku 127? :rolleyes:

 

No coz... trzeba sobie jasno powiedziec, ze mamy tu typowy przyklad pojscia na kompromis pt. mobilnosc-mozliwosci.

Ja bym poszedl w strone mozliwosci, ale nie kosztem calkowitego braku mobilnosci :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie że sprzet ma być mobilny, więc pod tym względem polecam refraktor taki jak kolega wybrał. Będzie zadowolony.

Pozdrawiam

Na ile miesiecy? 76/700 tez zadawala na min miesiac. Adam T . cos szybko sprzedal swoja 100/1000. Moze sie okazac ze tak drogo kupione nie zadowoli .

Pozostal zlot albo pojezdzic po tych co maja rozne sprzety

Z tym na stale mocowanym okularen bez regulacji to dobre rozwiazanie . Moze nalezy powrocic do teleskopowego rozwiazania tuby w regulacji ostrosci?

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ile miesiecy?

 

Na rok spokojnie.

A po roku to kazdy sprzet potrafi sie wydac za maly ;)

 

A z tym:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=214

1,25" lub 2" mozna spokojnie zglebiac piekno Kosmosu.

 

A jak sie nie bedzie zbyt szalec z jasnymi planetami (ktore zreszta na dluzszy czas odchodza z dogodnych deklinacji) to jest niezly sprzet do najciekawszych mgielek, kulek i innych gromad.

 

Ale trzeba znac jego ograniczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe rzeczy piszecie i czy wybiorę to czy tamto to tak sporo mogę się na tym forum od was dowiedzieć. Bo wiadomo że sprzedawców interesuje tylko aby opchnąć towar, choć zadowolenie klienta też się jakoś liczy.

 

Wprowadzacie też dużo zamieszania, jeden woli to drugi tamto, czyli według niektórych z was jedynie słusznym wyborem jest ta oto armata nuklearna:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...355b6a263711d3a

 

Jedynie słuszny wybór , to znaczy według mnie

 

1) uniwersalny sprzęt

2) w miare mobilny

 

Czy to jednak wchodzi do małego auta? Bowiem sam bym musiał coś takiego przenosić.

Jak już będę na działce ( jesli przedtem nie wyzione ducha a mam do przejścia na piechote jakieś 150 m) to na czym postawić dobsona czy na zwykłej trawie można? Nie mam żadnej twardej podstawy. To może mozna tą podstawe jakoś zrobić. Jak sobie radzicie z tym problemem?

 

Jeszcze chcę się upewnić więc pytam: lustro wytrzyma bez straty jakości jakieś 4 do 5 lat. Czy tak , czy nie?

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadzacie też dużo zamieszania, jeden woli to drugi tamto, czyli według niektórych z was jedynie słusznym wyborem jest ta oto armata nuklearna:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...355b6a263711d3a

 

Jedynie słuszny wybór , to znaczy według mnie

 

1) uniwersalny sprzęt

2) w miare mobilny

 

To nie jest zadna armata :) powiedzialbym ze to raczej armatka... Ale do rzeczy, sprzet z linku spelnia oba twoje kryteria. DS jak i planety z 8" lustra sa swietne.

 

Czy to jednak wchodzi do małego auta? Bowiem sam bym musiał coś takiego przenosić.

Jak już będę na działce ( jesli przedtem nie wyzione ducha a mam do przejścia na piechote jakieś 150 m) to na czym postawić dobsona czy na zwykłej trawie można? Nie mam żadnej twardej podstawy. To może mozna tą podstawe jakoś zrobić. Jak sobie radzicie z tym problemem?

 

Jeszcze chcę się upewnić więc pytam: lustro wytrzyma bez straty jakości jakieś 4 do 5 lat. Czy tak , czy nie?

 

O jak malym aucie mowimy? W 2003r Bodzio przywiozl taki teleskop do Borucina maluchem, bez jakichkolwiek klopotow. Wejdzie to to do kazdego auta bez posilkowania sie rozkladaniem foteli.

Tak czy siak, jakiego teleskopu bys nie kupil nie wezmiesz wszystkiego za "jednym zamachem". Czekac Cie beda co najmniej dwa kursy. Jeden z tuba i np plecakiem z atlasami, okularami itp. a drugi z Dobsonem, czy pakalaktykiem czy jakimkolwiek innym montazem. Chyba, ze kupisz lornetke, to sie zabierzesz w jednym kursie. No i jeszcze o jakims stołku pomysl, sadzasz sobie wygodnie 4 litery przy Dobsie i wygodnie obserwujesz.

Dobsona stawiasz na czym chcesz, trawa, snieg (ubity) i juz. To wszystko, zadna filozofia ;) To Dobson robi za podstawe.

 

Nie rozumiem, po co zaraz alarm o trwalosci lustra? Spokojnie przezyje bez widocznych zmian dwa razy tyle co podales. Jest ono przeciez zabezpieczane, utwardzane. Zupelnie nie ma sie o co martwic.

 

 

pozdrawiam

Maciek J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie 150 m na dizałkę to nie dużo więc Dobsona tam zaciągniesz bez problemu. Tylko że jak przyjdzie taki dzień że będziesz miał na obserwację tylko 2 godziny to transport tego, jednak sporego sprzętu stanie sie wysiłkiem :) no ale czego nie robi się dla gwiazd :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą aluminizacją to nie przesadzajcie. Jak macie jakieś wątpliwości to zapraszam ja mam lustro 5 letnie i wizualnie nie widac różnicy między rocznym a tym 5 letnim.

Jak sam nie spierdzielisz sobie lustra przy nieostrożnym myciu to te 5 lat napewno będzie ok. Ja myślę że nawet i 8 lat wytrzymie. Znajomy 8 lat ma uniwersała, lustro było myte 5 razy i wizualnie jest cacy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc podsumowując : rekomendowany przez Was sprzęt to newton na montażu Dobsona o aperturze 200mm i ogniskowej 1200 mm, obojętnie jakiej firmy.

 

Z tego co pisaliśmy dowiedziałem się że :

 

1. Jest to sprzęt uniwersalny, zarówno do planet jak i do deepsky.

2. Ma najlepszy stosunek możliwości/cena

3. Można go spokojnie postawić na trawie, śniegu, polu i mając krzesło prowadzić obserwacje.

4. Lustro czyścić najwyżej raz na sezon, czyli nie przesadzać z tym bo nie ma sensu.

5. Nie martwić się trwałością lustra, bo wytrzyma z 8 do 10 lat.

6. Można go transportować w całości w średnio-małym aucie.

 

 

Jeszcze mam dwa pytania, jedne konserwatorskie, a drugie obserwacyjne:

 

 

1. Mam zamiar przechowywać teleskop w pokoju, generalnie mam porządek ale kurzy się mocno. Jak mam zabezpieczyć teleskop, może od góry jakiś dekielek, żeby kurz nie dostawał się do środka. Bo jak rozumiem newton ma konstrukcje otwartą, a przecież nie chcę żeby po paru miesiącach mieć w tubie pół kilo kurzu. Jak radzicie sobie z tym problemem?

2. Jaki pierwszy okular kupić do newtona? Te newtony są zazwyczaj wyposażone tylko w jeden okular 25mm.

 

 

Dzięki za dobre rady. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc podsumowując : rekomendowany przez Was sprzęt to newton na montażu Dobsona o aperturze 200mm i ogniskowej 1200 mm, obojętnie jakiej firmy.

 

Z tego co pisaliśmy dowiedziałem się że :

 

1. Jest to sprzęt uniwersalny, zarówno do planet jak i do deepsky.

2. Ma najlepszy stosunek możliwości/cena

3. Można go spokojnie postawić na trawie, śniegu, polu i mając krzesło prowadzić obserwacje.

4. Lustro czyścić najwyżej raz na sezon, czyli nie przesadzać z tym bo nie ma sensu.

5. Nie martwić się trwałością lustra, bo wytrzyma z 8 do 10 lat.

6. Można go transportować w całości w średnio-małym aucie.

 

Wielu sie o tym przekonalo, wklep w opcji szukaj "synta". Sam zobaczysz :)

 

Jeszcze mam dwa pytania, jedne konserwatorskie, a drugie obserwacyjne:

1. Mam zamiar przechowywać teleskop w pokoju, generalnie mam porządek ale kurzy się mocno. Jak mam zabezpieczyć teleskop, może od góry jakiś dekielek, żeby kurz nie dostawał się do środka. Bo jak rozumiem newton ma konstrukcje otwartą, a przecież nie chcę żeby po paru miesiącach mieć w tubie pół kilo kurzu. Jak radzicie sobie z tym problemem?

 

Teleskop ma na wyposazeniu dekiel zabezpieczajacy. Ja dotatkowo swoj przykrywam folia, w ktora byl zapakowany przy transporcie. Kurz nie ma szans :)

 

2. Jaki pierwszy okular kupić do newtona? Te newtony są zazwyczaj wyposażone tylko w jeden okular 25mm.

Dzięki za dobre rady. Pozdrawiam.

 

Cos w okolicach 10mm oraz Barlowa x2. I masz fajny zestaw na poczatek. Do tego latarka swiecaca na czerwono, program do drukowania mapek na obserwacje, albo atlas i masz komplet.

 

pozdrawiam

Maciek J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka ze ciezko wybrac sprzet ktory bedzie mozna wlozyc do plecaka i z powodzeniem ogladac DS'y trzeba jednak sie na cos zdecydowac w koncu teleskop nie ejst po to zeby mozna bylo go schowac do kieszeni tylko po to by jednak moc cos przez niego zobaczyc ...tym bardziej jesli jest mowa o DS'ach...co z tego ze sprzet bedzie mobilny? wydaje mi sie ze trzeba sobie okreslic przede wszystkim bariere jaka ten teleskop nie moze przekroczyc w sensie rozmiarow apertury w dol czyli w te raczej mniejsze teleskopy a potem zastanawiac sie nad wyborem najbardziej mobilnego rozwiazania choc taki refraktorek 100 mm napewno tez spelni pokladane nadzieje ale wydaje mi sie ze przewaga tego teloeskopu na rzecz mobilnosci nie przelozy sie na uzytecznosc Clestrona 8' i celestron mimo ze moze gabarytowo zajmowal wiecej miejsca z obserwacji napewno bedzie nieporownywalnie lepszy szczegolnie przy DS'ach i kto wie czy nie sprawi ze obserwator bedzie w stanie targach 8 cali z wiekszym zapalem :)

 

no ale to tylko moje zdanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.