Skocz do zawartości

Różnica zbieranego swiatła między 10'' a 12''


KENDZIOR

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym radzil do planet kupic cos kolo 7mm. 5mm bedziesz uzywal dopiero jak turbulencje pozwola, poza tym 10mm Plossl, ktory dostaniesz i Barlow 2x da Ci 5mm, wiec po co kupowac drugi okular o takim samym powiekszeniu.

Maciek

 

Polecilem LV5mm z prostych przyczyn.

 

1. 240x to przyzwoity power nie tylko dla najlepszych warunkow. W tych, ktore mozna nazwac jako calkiem znosnie, jest to wlasnie taka granica powiekszenia, dla ktorej obserwacja ciagle jest sensowna i przyjemna.

 

2. Mimo, ze pokryje sie LV5mm z barlowem i plosslem 10x, to mimo calkiem dobrego barlowa, komfort obserwacji i przewaga jakosci obrazu obrazu sklonila mnie do takiej rady.

 

Generalnie doradzilem tez LV20mm niby znowu z barlowem da nam pokrycie z nieszczesnym SPL 10mm. Badzmy szczerzy. Ta 10tka to bedzie pierwszy okular jakiego KENDZIOR sie pozbedzie. Zostanie z LV5, LV20, SPL25, SWAN33 i CU APO x2. - Po mojemu docelowy sprzecik dla czlowieka szukajacego rozwiazan ekonomicznych pod wymieniona tube.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans w/g mnie dla lustra 235 mm 240 powiekszenie nie jest mozliwe na co dzien . W/g mnie max 150-170 prawie zawsze mozna stosowac . 240 do planet to juz dobre warunki musza byc . Przy 150 widac wiecej niz mniejszym telepem przy 200 . :Beer:

Dobrze, ze nie mam telepa 27 cm lustra bo moze 47 bedzie znacznie lepiej pokazywal od mojego 23,5 . :Beer:

Tylko jeszcze z porownaniem luster jest problem 270 Hamala jest napylana czystym Al i utwardzana w 1 warstwie . Przez to lustro ma wieksza sprawnosc .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok no to po kolei

- zakres powiekszen dla 10" podciagnij do +/- 500x (250mm*2D), analogicznie dla 12" to bedzie 600x - nawet jesli raz w zyciu trafia sie warunki na takie powery - imho warto.

- z moim 10" jest cos chyba nie tak, bo w srednich warunkach przy pow 120x bez klopotu lapie gwiazdy 14,2mag...

 

Roznica zasiegu 0,4 mag to mało? Czasami gdy obiekt jest na granicy zasiegu 0,2 decyduje o tym czy go zobaczysz czy nie.

 

Trzeba troche czasu przy teleskopie spedzic by zrozumiec, ze suche dane na papierze nijak sie czasami mają to tego co widać w okularze.

 

pozdrawiam

Maciek.

 

Jestem tego samego zdania :).

 

Dodam jednak, że co innego, gdy obserwuje się planety, czy jasne DS-y, a co innego, gdy wypatruje się słabą kometę, lub gwiazdę zmienną i potrzeba właśnie 0,2-0,4 mag. , aby dokonać rzetelnej obserwacji (oceny jasności, DC itd.).

 

Sam mam Taurusa 270 i czasami brakuje mi ciut, ciut aby coś zobaczyć i myślę wtedy o tych dodatkowych 2". Wcześniej miałem Syntę 200 i widzę jaka jest różnica.

Co do przyszłości to mam zamiar zostawić sobie Taurusa 270 jako lekki ale już duży instrument, a do tego dokupić (oczywiście stopniowo) dobry refraktor planetarny o średnicy ok. 120 mm i dużego Newtona o średnicy ok. 400 mm do obserwacji obiektów Dalekiego Kosmosu :).

 

W tej chwili mój podstawowy zestaw okularów to: LV 8-24mm (uniwersalny), LV 6mm (planetarny) i Swan 33mm (DS-owy). Myślę o dokupieniu okularu 4-5mm, gdyż okazało się, że przy tak jasnym teleskopie powiększenie ok. 200 razy to czasami za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jak aż tak bardzo Cię kusi, to daruj sobie tego laserka, możesz go zastąpić Hamalowym pomysłem, czyli pojemnikiem po kliszy z wywierconym otworkiem: http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=6153.0 i wtedy mniej będziesz miał do uzbierania na crayforda :)

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli jest to laser punktowy 1.25", ktory bedzie uzywany w wyciagu 2" to nie zawracaj sobie glowy. Cheshire lub nawet ten pojemniczek po kliszy bedzie lepszy.

Maciek

 

Sluchaj madrych.

Zaoszczedz na kolimatorze i kup wyciag!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.