Skocz do zawartości

Różnica zbieranego swiatła między 10'' a 12''


KENDZIOR

Rekomendowane odpowiedzi

Oskar, poszukaj postow o syncie 10", sprawa dotyczyla montażu (EQ5) na jakim wisiała rura, a nie tego co oferowała optyka.

 

pozdrawiam

 

Montaż nie dawał rady to fakt, ale pamiętam tę Syntę 10 cali w Jodłowie w 2003 roku. Obraz nie był lepszy niż w 8 calowej. W każdym razie nikogo ona nie zachwyciła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica, średnica!! Kupiłem 9 lat temu 8" i ciagle nie ma kasy na większy. A już 10" daje wyraźniejsze obrazy. Tylko, ze ja oglądam planety i kazdy następny STC (czytaj z większą średnicą) ma i dłuższą ogniskową. Nie trzeba używać barlowa 3X, tylko 2x, obraz jest jaśniejszy, czas naświetlania krótszy.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesiadka o 2" wizualnie w DS niewiele daje, sprawdziłem osobiście.

Jeśli jest kasa brać 250, jak są braki brać 200 i dobre okularki, filtry.

Jeśli to pierwszy telep to jeśli jest kasa brać 250 jeśli braki 200.

Reasumując jeśli pierwszy telep i braki w kasie brać 200 i okularki + filtry.

 

Jak się już zdecydujecie co robić dalej (tzn. czy dalej będziecie się bawić w astro) to do DS polecam 350mm newtona i więcej, wtedy to jest jazda, ale do tego narazie trzeba większej kasy. Do planet 250mm SC i więcej :D .

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)ale poważnie już, to jest paskudna choroba, nazywa się dwucalica złośliwa

koszty leczenia niestety są wysokie,(...)

 

To jest jak alkoholizm, mozesz przestac pic (kupowac kolejna optyke) ale uzaleznienie (chciejstwo wiekszej srednicy) pozostaje :rolleyes:

 

 

(...) Zawsze uwazalem, ze 10" to najwiekszy ze srednich teleskopow, a 12" to najmniejszy z duzych teleskopow. (...)

 

Buduje 11" ciekawe kiedy dopadnie mnie cisnica srednica i zaczne budowac wiekszy. (I jaki :szczerbaty: )

 

Na szczęście objawy łagodzą się po przekroczeniu pułapu 30" :)

(...)

 

:blink: Cholera, Opla astre stara, zamienie na lustro 30" ... :rolleyes:

 

 

Lap najwiekszy teleskop na jaki cie stac.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50cm z drugiej reki, poszlo w zeszlym roku za 8000pln w AK. Powiedzmy, ze cena lustra wyniosla 6000pln.

 

Wiec jak 20" da sie wyjac za tyle, to 30" powinno oscylowac w okolicach 15-20tys :szczerbaty:

 

Ja piernicze, o czym ja bredze, jeszcze nie skonczylem montowac 11" a juz kombinuje nad 30" :Boink:

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po długich przemyśleniach zdecydowałem się na Synte 10" z paru powodów:

1. Będzie to mój pierwszy telep więc nie będę od razu szalał.

2. Może uda mi się kogoś z rodziny kiedyś namówić żeby mnie zabrał na zlot do Kudłaczy, 10" się jeszcze zmieści do samochodu a 12" już nie.

3. Jak kupię 10" to zostanie mi na jakieś akcesoria i tu kolejna prośba do Was mogli byście mi doradzić jakie akcesoria? Myśle między innymi nad:

I. Platforma EQ by Leszek J.

II.William Optics Barlow 2,5x APO 2" lub inny dobry barlow ew. powermate

IV. filtry do planet (jeśli tak to które celestrona czy baadera?) + ds

V. Baader Planetarium 2" wyciąg okularowy Clayforda + okular ~400zł

VI. Jakieś okulary, tylko jakie?

 

Górna granica cenowa to 900zł

 

PS. Jak będziecie pisać co mam kupić to napiszcie konkretny model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry wybor. Co do jakosci optyki pomiedzy Synta 8" i 10" to moim zdaniem jest to mit, ze 10" ma gorsza optyke niz 8". Lustra sa robione w tej samej fabryce na tych samych maszynach. Najczestszym powodem zlych opini o 10" jest fakt, ze z mojego doswiadczenia malo ludzi kolimuje swoje teleskopy, a jeszcze mniej wie jak to dobrze robic. 8" i F/6 sa mniej wymagajace. 10" i F/4.7 wymaga juz dokladnej kolimacji przed kazda obserwacja, aby pokazac co potrafi. Nie spotkalem jeszcze teleskopu 8", ktory by dawal lepszy obraz od mojego 10".

 

Przy tej samej srednicy lustra teleskopy o dluzszej ogniskowej daja lepsze obrazy ceteris paribus. Gdy jednak zwieksza sie srednica to wieksza rozdzielczosc i wiecej swiatla robia swoje i 8" zostaje w tyle. Jezeli twoja Synta 10" daje gorsze obrazy po schlodzeniu niz ina Synta 8" to nalezy sie zajac na powaznie kolimacja.

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Górna granica cenowa to 900zł

(...)

 

A niby jak mamy Ci cos napisac, jak sam wyciag ktory wymieniles i kolimator zalatwia wymieniona kwote. Jak kupisz u LJota platforme, tez jestes juz over. Nie starczy 900pln nijak na platforme, wyciag, dobrego barlowa, szklo i kolimator.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciag w syncie jest przecietny, ale ujdzie. Nie trzeba go wymieniac "nadziendobry". Kolimator, kup z marszu. Bardzo przyspiesza proces kolimacji. LJotowy kolimatorek jest przyzwoity i wart 150pln za ktore mozna go wyjac.

 

150,-

 

Platforme odpuscil bym sobie na poczatku. Najpierw zobacz ja w akcji. To wielki kawal mebla o sporej masie. Ma wiele zalet ale doradzam najpierw pobawic sie nia na jakims zlocie. Albo stwierdzisz, ze to jest to, albo nie. Barlow i okulary. Na stacie dostaniesz SPLe 25 i 10mm. Przy ogniskowej 1200mm zapolowal bym na LV5mm (planetki) i CU 2x APO

 

400,-

400,-

 

Nastepnie, eee... to by bylo na tyle, wlasnie przeskoczylismy twoja bariere.

 

Potem jeszcze dokupil bym LV20 i SWAN33. Ewentualnie wyciag i platforme (choc to moze okazac sie niekonieczne)

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie rzecz biorąc teleskop z lustrem 10" będzie posiadał następujące (teoretyczne) charakterystyki:

- zakres powiększeń - minimalne = 40X, maksymalne rozdzielcze = 360X

- zasięg gwiazdowy - przy pow. minim. = 11.6 magnitudo, przy pow. maksym. = 13.6 magnitudo

- rozdzielczość - w zakresie od o.56 - 0.48"

 

Zastosowanie lustra D-12""(~300m) zmieni te charakterystyki następująco:

- zakres powiększeń - minimalne = 50X, maksymalne rozdzielcze = 430X

- zasięg gwiazdowy - przy pow. minim. = 12.0 magnitudo, przy pow. maksym. = 14.0 magnitudo

- rozdzielczość - w zakresie od 0.47-0.40"

 

Najbardziej istotny parametr rozdzielczości można odnieść do widzialności szczegółów na Księżycu. Lustro D-10" "pokaże detale o minimalnej średnicy ~0.9km, natomiast lustro D-12" ~0.75km. Jak widać, różnica niewielka. Również mało istotna jest różnica zasięgu gwiazdowego (zaledwie 0.4 magn.).

Myślę, że te dane dadzą Ci do myślenia. :szczerbaty:

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, ja zaczynałem od 9cm lustra potem 12 a teraz mam 17-wnisek prosty im większe lustro tym wiecej i lepiej widac. Następny Newton będzie o aperturze 20cm oraz Cassegrain o aperturze 20 cm czyli będe miał dwa teleskopy o tym samym rozmiarze zewnętrznym tuby. Wystarczy zamienic tube i raz mam do DS a raz do planet-firma oczywiście ta sama czyli Uniwersał-jakośc obrazów extra-chyba nie musze tu polemizowac-kto powie coś złego na temat tej firmy wyzywam na pojedynek na pięści albo nogi - kanarkusmaximus nie wchodzi w rachubę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kanarkusmaximus nie wchodzi w rachubę :D

 

Jesli jednak szanowny Pan Astrokosmo zmieni zdanie to mam dobre rekawice bokserskie w domu i z checia sie na pojedynek stawie. ;)

 

A tak na powaznie swego zdania o yellow sub marines nie zmienie i basta. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie rzecz biorąc teleskop z lustrem 10" będzie posiadał następujące (teoretyczne) charakterystyki:

- zakres powiększeń - minimalne = 40X, maksymalne rozdzielcze = 360X

- zasięg gwiazdowy - przy pow. minim. = 11.6 magnitudo, przy pow. maksym. = 13.6 magnitudo

- rozdzielczość - w zakresie od o.56 - 0.48"

 

Zastosowanie lustra D-12""(~300m) zmieni te charakterystyki następująco:

- zakres powiększeń - minimalne = 50X, maksymalne rozdzielcze = 430X

- zasięg gwiazdowy - przy pow. minim. = 12.0 magnitudo, przy pow. maksym. = 14.0 magnitudo

- rozdzielczość - w zakresie od 0.47-0.40"

 

Najbardziej istotny parametr rozdzielczości można odnieść do widzialności szczegółów na Księżycu. Lustro D-10" "pokaże detale o minimalnej średnicy ~0.9km, natomiast lustro D-12" ~0.75km. Jak widać, różnica niewielka. Również mało istotna jest różnica zasięgu gwiazdowego (zaledwie 0.4 magn.).

Myślę, że te dane dadzą Ci do myślenia. :szczerbaty:

Pozdrawiam!

 

ok no to po kolei

- zakres powiekszen dla 10" podciagnij do +/- 500x (250mm*2D), analogicznie dla 12" to bedzie 600x - nawet jesli raz w zyciu trafia sie warunki na takie powery - imho warto.

- z moim 10" jest cos chyba nie tak, bo w srednich warunkach przy pow 120x bez klopotu lapie gwiazdy 14,2mag...

 

Roznica zasiegu 0,4 mag to mało? Czasami gdy obiekt jest na granicy zasiegu 0,2 decyduje o tym czy go zobaczysz czy nie.

 

Trzeba troche czasu przy teleskopie spedzic by zrozumiec, ze suche dane na papierze nijak sie czasami mają to tego co widać w okularze.

 

pozdrawiam

Maciek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie dyskusja nad tym, czy w wiekszym lustrze wiecej widac jest jalowa. Oczywiscie, ze w wiekszych lustrach wiecej widac (przy takich samych innych czynnikach) i mniejsza o to o ile.

 

Wazne jest, aby taki teleskop byl uzywany. Gdyby tylko srednica byla jedynym czynnikiem, to nie bylo by innych teleskopow niz potezne Dobsony. Jednak rynek na 80mm-100mm APO ma sie swietnie, podobnie z Maksutovami i SCT. Czasami warto sie zastanowic, co takiego te inne konstrukcje oferuja, ze znajduja tak szerokie grono zwolennikow.

 

Nie chce tutaj przekonywac do innych konstrukcji, ale do spojrzenia szerzej na wszystkie czynniki, ktore decyduja o tym, ze dany teleskop jest idealny dla kogos.

 

Wielu poczatkujacych jak i czesc zaawansowanych astroamatorow czesto koncentruje sie tylko na rozmiarze lustra i gadzetach. Sprawia to wrazenie, jakby w ich pojeciu hobby polegalo na sprzecie jaki masz, a nie co z nim robisz. Sam nie jestem bez winy tutaj, ale staram sie wyzwolic od tego sposobu myslenia. Przestalem kupowac magazyn Sky & Telescope i zostalem przy Astronomy tylko dlatego, ze ten pierwszy az pecznial od recenzji nowego sprzetu i reklam. Wszyscy na okolo staraja sie przekonac astroamatorow, ze bez tego nowego, wiekszego teleskopu nie bedziesz mogl juz uprawiac tego hobby. Jest to kompletna bzdura.

 

Obecnie wynajalem sobie 8" SCT i po zabawie z nim wiem dlaczego wlasciciele tego sprzetu tak bardzo go lubia. Mojego ED80 tez bym nie oddal, chociaz ma tylko 80mm.

 

Po pewnym czasie uprawiania tego hobby zaczynasz zauwazac co naprawde sie liczy. I czasami jest to wieksze lustro, ale w wiekszosci sa to inne czynniki.

 

No dobra, czas zejsc z podestu zanim spedze caly dzien na analizie tego problemu.

 

Tak na marginesie tylko powiem, ze Charles Messier skatalogowal obiekty od M1 do M103 uzywajac glownie swoich dwoch ulubionych teleskopow. Pierwszy to reflektor gregorianski o aperturze 7.5" i drugi reflektor Newtona o aperturze 8". Lustra tych teleskopow byly jednak wykonane z polerowanego metalu, ktory zredukowal ich mozliwosci do ekwiwalentu dzisiejszych 3.5" i 2.5" odpowiednio. Tak wiec kazdy amator wyposarzony w dzisiejszy refraktor 4" lub Synte 6" jest w stanie dostrzec wszystkie te obiekty.

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To napisze jak widze potrzebe wiekszego lustra.

Pierwszy moj telep to 76/700 . Z 10 mm ploslem to Jowisz z ksiezycami wygladal bajecznie . Ale pasy byly jak kreski bez szczegolow . Po miesiacu juz wiecej nie bylo do ogladania i na jego bazie zrobilem 135/1300 .

To drugi telep . Montaz zupelnie chwiejny , ale na Jowiszu pasy pokazaly szczegoly . Saturn dopiero pow 150 przerwe wyraznie pokazywal w pierscieniach - ale to bylo w zeszlym roku czy 2 lata temu . Wtedy gorzej byla widoczna .

Ten telep to byl robiony dla sprawdzenia czy idzie samemu amatorsko go zrobic . Robiac 135 lustro zaraz potem zrobilem 235/1300 i dalem do parabolizacji .

To co w 135 bylo widoczne ale nieostrawo, w 235 ostre w wiekszym i mniejszym powiekszeniu jak warunki pogodowe pozwalaly . Mam bardzo jasne niebo i tylko raz widzialem z domu droge mleczna - mglawica w Andromedzie z duzym powiekszeniu rewelacyjna . Tak naprawde planety to sporadycznie podgladam , teraz musze wybrac sie pod ciemne niebo . Nawet pod jasnym M42 przy 100x zachwyca .

I tu wlasnie te wieksze czyli min 20 cm lustro najbardziej sie przyda , choc jak pisalem duzo wiecej nim widac takze na planetach .

10" jest wieksze, ciezsze , wymaga solidnego montazu lub Dobsona . Moje jest wygodniejsze i F5,6 jeszcze wobec okularow nie ma wysokich wymagan .

Kiedys pewnie zrobie 470 ok F4,4 . Ale samo lustro wazy 18,4 kg i caly telep bedzie uciazliwy w transporcie przez co malouzyteczny . Ten 235/1300 to pewnie zawsze bedzie podstawowym .

Wygoda transportu i nieklopotliwosc jest wazniejsza niz wiecej o 2" .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli jednak szanowny Pan Astrokosmo zmieni zdanie to mam dobre rekawice bokserskie w domu i z checia sie na pojedynek stawie. ;)

 

A tak na powaznie swego zdania o yellow sub marines nie zmienie i basta. :)

 

Jaki pan kanarkusmaximus-wal do mnie astro albo Janusz jeszcze nie jestem taki stary wapniak ( dla znajomych Janosik albo Niuniek-to ksywa punckowa) ale do rzeczy, rękawic to ja się nie boję ani kopnięć nogami-praktyka punckowa a poza tym w wojsku uczono mnie samoobrony (Straż Graniczna) nie mylić z samoobroną partią polityczną choć im to by się kopniak przydał może by zmądrzeli ale do rzeczy, potrafię się nieźle bronić i znam karate , judo i jeszcze kilka innych chińskich słów :D

 

PS. w razie konfrontacji nie bij za mocno bo już nie te latka i stary wapniak jestem ale niech to zostanie na naszym osiedlu :D

 

PS.2 a jako wtyczka z Żywca nie mogę nic innego napisać-muszę pisać że ich sprzęt jest cool (chociaż to słowo nie jest już w modzie ) :ha:

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam jestem bardzo zadowolony z mojego pseudo u-boota :D:Beer:

Jestem ciekawy czy wszystkie Synty,Oriony i cala reszta sa takimi idealnymi telepami bez mankamentów.

Sam chiałbgym kiedyś dożyc takiego dnia ,kiedy to telep ze stajni Uniwersal da w porownaniu z innym "markowym "telepem lepsze obrazy.

Mam nadzieje Janusz ,ze kiedy U-boota utrze "markowemu" nosa :D

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to, czy Twoja (Monter) dziesiątka pokazuje 14 czy 14.2 mag. Podałem te TEORETYCZNE charakterystyki celem wykazania, że NIE WARTO wydawać niemałych przecież pieniędzy na sprzęd D-12", skoro ZDECYDOWANIE nie zwiększy to możliwości obserwacyjnych w porównaniu do D-10". Lepiej zacząć od D-10", i w dalszej perspektywie brać pod uwagę np. D-16".

Pozdrawiam. Jerzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.