Skocz do zawartości

Synta z pyrexem czy bez?


doktor Robotnik

Rekomendowane odpowiedzi

Moje pytanie: Czy warto dopłacać za pyrexowe lustro.

Synta bez pyrexu będzie kosztować według nowej oferty Delty: 1199 zł podaje linka:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...355b6a263711d3a

 

A z pyrexem kosztuje oto 1830 a astrokraku:

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=351

 

Róznica ceny jak widać duża. Co więcej występuje bardzo duża róznica między cenami synty bez pyrexu w astrokraku i delcieoptical. Co prawda w delcie figuruje ona jako nowość i jeszcze tego telepa nie ma, ale skąd taka różnica, podaje linki:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...355b6a263711d3a

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=356

 

Co o tym sądzice o różnicach w cenie?

Czy warto dopłacać za ten pyrex? Może lepiej doskładać na lepszy okular?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytalem takze na AF to lustro z pyreksu chlodzi sie godzine , a zwykle 2 - niewiem czy z wentylatorem . Do tego pyreksowe maja wieksza dokladnosc . A na minus jakbys odsprzedawal to nikt Ci tej sporej roznicy nie doplaci .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytalem takze na AF to lustro z pyreksu chlodzi sie godzine , a zwykle 2 - niewiem czy z wentylatorem . Do tego pyreksowe maja wieksza dokladnosc . A na minus jakbys odsprzedawal to nikt Ci tej sporej roznicy nie doplaci .

 

Jesli mają większą dokładność to ja tu czegoś nie rozumiem. Przecież oba lustra czy z pyrexu czy bez mają 1/8 lambdy precyzji. Jak rozumiem lambda to długość wybranego wycinka zakresu widzialnego promieniowania.

No to jak jedne może mieć inną dokładność od drugiego?

Jak wpływa to na optyke teleskopu. Czy może mi ktoś udzielić bardziej fachowej odpowiedzi.

Bo przecież człowiek musi wiedzieć za co ewentualnie zapłaci, samo słowo pyrex może jest ładne, ale za to nie dam 300 zł więcej. No chyba żę rzeczywiście optyka w przypadku lustra pyrexowego jest lepsza.

Czy " pyrex" to taki marketingowy chwyt, czy to rzeczywiście coś daje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak niedawno BBrwo pisal to nastronie niemieckiej / chyba / pisalo ze 1/8 ma pyrex . Dla drugich luster dokladnosci nie podano czyli moze byc 1/4 co czesto bywa w tanszych lustrach .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak niedawno BBrwo pisal to nastronie niemieckiej / chyba / pisalo ze 1/8 ma pyrex . Dla drugich luster dokladnosci nie podano czyli moze byc 1/4 co czesto bywa w tanszych lustrach .

Fakt, pisałem coś takiego. Poszukaj w archiwum. Ale może to wynikać z tego, że kto inny pisał czy tłumaczył notkę marketingową, nie wiedział, co to za lambda lub nie chciało mu się tego zamieścić. O takie rzeczy musiałbyś wprost zapytać sprzedawcę, inna sprawa, na ile można zaufać takiej odpowiedzi w przypadku maszynowo robionych luster z Chin.

 

A co do dyskusji Pyrex czy nie, to polecałem kiedyś artykuł za Sky&Telescope: http://skyandtelescope.com/howto/scopes/article_505_2.asp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o Pyrex, to najwazniejsza jego cecha jest szybsze chlodzenie. Co do dokladnosci, to jezeli lustra sa produkowane na tych samych maszynach, to nie powinno byc zadnych roznic.

 

Co do chlodzenia, to jezeli lustro ma 200mm lub mniej srednicy, to roznica w chlodzeniu jest na tyle mala, ze nie ma co inwestowac w Pyrex. Przy 10" i wiecej mozna juz sie zastanawiac, ale przy takiej roznicy w cenie to bym wybral normalne lustro i zainwestowal w wiatraczek od komputera i baterie 9V, bedzie szybciej i taniej.

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o Pyrex, to najwazniejsza jego cecha jest szybsze chlodzenie. Co do dokladnosci, to jezeli lustra sa produkowane na tych samych maszynach, to nie powinno byc zadnych roznic.

 

Co do chlodzenia, to jezeli lustro ma 200mm lub mniej srednicy, to roznica w chlodzeniu jest na tyle mala, ze nie ma co inwestowac w Pyrex. Przy 10" i wiecej mozna juz sie zastanawiac, ale przy takiej roznicy w cenie to bym wybral normalne lustro i zainwestowal w wiatraczek od komputera i baterie 9V, bedzie szybciej i taniej.

 

Pozdrawiam,

Maciek

 

To znaczy że nie ma co zawracać sobie głowy pyrexem i kupić tego dobsona synte 8 cali w delcieoptical za 1199 zł. Swoją drogą to aż się nie chcę wierzyć ja te ceny spadły. Jestem tylko ciekaw czy utrzymają tą cene jak teleskop pojawi się u nich w magazynie, bo na razie go nie ma.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiające jest to że są różne opsiy Synty w zależności od sklepu... np. w Astroshopie pisze że średnica zwierciadła wynisi 200mm natomiast w Delta Optical że 203mm. Tak samo jest jeśli chodzi o masę telepa. Ciekawe z czego wynikają te drobne rozbieżności...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiające jest to że są różne opsiy Synty w zależności od sklepu... np. w Astroshopie pisze że średnica zwierciadła wynisi 200mm natomiast w Delta Optical że 203mm. Tak samo jest jeśli chodzi o masę telepa. Ciekawe z czego wynikają te drobne rozbieżności...

 

Nic zastanawiajacego tu nie widze. 8" x 2,54cm = 20,32cm, czyli 203mm. Ot cala filozofia.

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mysle ze roznica miedzy pyreksem a niepyreksem polega na naprezeniach w plytach szklanych,co mogze sie przekladac na dlugosc chlodzenia ale i na jakosc obrazu,po wystygnieciu zwierciadla.

Podczas chlodzenia moze tak (choc roznica jest niewielka). Po schlodzeniu nie ma zadnej roznicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o Pyrex, to najwazniejsza jego cecha jest szybsze chlodzenie...

 

kiedyś powtórzyłem tę obiegową opinię kiedyś na chacie i JanuszP mnie za to zrugał :D

 

bo ściślej rzecz biorąc, chłodzi się tyle samo, bo ma prawie identyczny współczynnik przewodności cieplnej, natomiast pyrex ma o 1/3 mniejszy współczynnik rozszerzalności termicznej, od szkła float,

 

ale upraszczając, szybciej sie chłodzi, bo nie trzeba go chłodzić tak długo :ha:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem przyznaje, ze powtorzylem to co slyszalem od innych, ale po malym rozejrzeniu sie po necie przyznaje, ze przewodzenie ciepla jest takie samo. Lustro wykonane z Pyrexu jednak po gwaltownym chlodzeniu osiagnie pierwotny ksztalt pare razy szybciej niz normalne szklo. Wiec jak powiedzial Sumas nie trzeba go tak dlugo chlodzic.

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.