Skocz do zawartości

Jaki wybrać....


charon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich :)

 

To mój pierwszy post na tym forum, więc z góry przepraszam za pewnie prozaiczne pytanie i po cichu liczę na Waszą wyrozumiałość... :unsure: Mam mały dylemat, ponieważ jestem na kupnie teleskopu w systemie Newtona o średnica lustra 8"... I tutaj kieruje do Was moją prośbę... Zastanawiam się nad trzema modelami:

 

- Messier N-203

- Celestron Advanced C8-N (stalowy statyw)

- Synta/Sky-Watcher SKP2001EQ5

 

Który z nich wybrać :icon_neutral:

 

Z góry dziękuję za ewentualne odpowiedzi :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez charon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też miałem dylemat pomiędzy 2 i 3 - Stalowe 2'' rury wygrały....

jestem bardzo zadowolony z montarzu, statywu i tuby - tylko do planet niezabardzo - jasne to jak..... !!!

 

PS. choć Cassiniego da się zobaczyć!! :)

200 lustro nie jest za duze do planet . Mozesz filtry stosowac , nawet foto .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci moge powiedzieć że mam C6-N i jest wporządku a o C8-N słyszałem wiele dobrych opini na forum, Messiery są dobre ale chyba nie sprawdzone tj. nie wiele osób je ma (a może sie myle?) a o tej syncie to Ci nie wiele powiem bo nie wiem co to jest, jeśli to jest ta synta na dobsonie to ja bym chyba wybrał paralaktyka. Takie moje zdanie pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego Ci nie powiem wiem że okulary 2" są droższe :D A jak kupisz sobie wyciąg 2" to i nie m chyba sensu tam wkładać okularów 1,25" bo nic Ci to nie da, ja mam C6-N i jestem zadowolony poszukaj w sygnaturkach kogoś kto ma C8-N lub wpisz w "szukaj" C8-N w tematach na pewno znajdziesz sporo, pozdrawiam :Beer:

 

PS. obserwuj forum czasem są nie lada okazje np. http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=11415 gdybym miał 300zł wiecej na pewnoo bym kupił bo jest o niebo lepszy od mojego ( też używanego zresztą ) a kosztuje poprostu śmiesznie pięniądze!

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No można, narazie nie posiadam doś silnego filtra, a szkoda patrzeć z przesłoną bo nie po to 20 cm kupiłem!

Stosuję filtr polaryzacyjny (ten z płynnym przyciemnianiem) ale tu widocznie spada jakość obrazu tak że wolę ponaświetlać sobie oczy patrząc na łysego i mieć ostry obraz.

 

Ale za to DSy to jest to !! Przy tej mobilności to naprawdę dużo.

 

Pozdrawiam.

 

PS. 2" oczywiście jest seryjnie z przejściówką na 1,25"

Edytowane przez Piort
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ksiezyca uzywam filtr szary x4 a fotokamerki kwartz . Bez filtra to powiekszenie od 200 .

Szkoda oczu . Wiecej z filtrem zobaczysz . Jakosc obrazu nie spada , Z filtrem UV ostrzej widac .

W wyciagu 2" prawie zawsze siedza okulary 1,25" . Od ok 26 mm ma sens stosowac 2" okulary .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. 2" oczywiście jest seryjnie z przejściówką na 1,25"

 

Czyli posiada wyciąg 2" ? Jeżeli tak, to decyzja już chyba podjęta B) A co do okularów... To jakie są w komplecie i czy są coś warte ? Pytam, bo jak będę zamawiał, to i zakupie od razu okulary, jeżeli będzie taka konieczność :( Przy takiej ewentualności, czy mogę liczyć na Wasza pomoc i w tej kwestii ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli posiada wyciąg 2" ? Jeżeli tak, to decyzja już chyba podjęta B) A co do okularów... To jakie są w komplecie i czy są coś warte ? Pytam, bo jak będę zamawiał, to i zakupie od razu okulary, jeżeli będzie taka konieczność :( Przy takiej ewentualności, czy mogę liczyć na Wasza pomoc i w tej kwestii ?

 

Pozdrawiam

 

 

Ja planuje zakup synty 1200/200 i poradzono mi w w kwestii okularów lantany. Polecam stronę:

 

http://www.astronoce.pl/POLSKA/polskastrona.html

 

następnie dział testy tam są opisane okulary.

 

Do planet polecam vixen lantan LV 6mm za w miarę rozsądną cene.

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...355b6a263711d3a

 

Uzyskasz na nim powiększenie 166X, jesli chcesz więcej kup 4mm.

Z tego co czytałem na forum do zwartych obiektów ds polecane są powiększenia od 60 do 100 razy, więc dopasuj sobie ogniskową okularu do tego typu obiektów, ja do tego rodzaju obserwacji również kupie lantany.

 

No chyba że stać cie na jakieś wielosoczewkowe dziwactwa za ciężkie pieniądze, jak Nagler.

Myślę że lantany to dobry kompromis między ceną a jakością obrazu. Zaznaczam że cała moja wiedza pochodzi ze studiowania forów i różnych stron astro, nigdy przez takie okulary nie patrzałem .

Więc jak chcesz się dowiedzieć jak to wygląda w praktyce, to musisz zaczekać na odpowiedź kogoś bardziej doświadczonego.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuje zakup synty 1200/200 i poradzono mi w w kwestii okularów lantany. Polecam stronę:

 

http://www.astronoce.pl/POLSKA/polskastrona.html

 

następnie dział testy tam są opisane okulary.

 

Do planet polecam vixen lantan LV 6mm za w miarę rozsądną cene.

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...355b6a263711d3a

 

Uzyskasz na nim powiększenie 166X, jesli chcesz więcej kup 4mm.

Z tego co czytałem na forum do zwartych obiektów ds polecane są powiększenia od 60 do 100 razy, więc dopasuj sobie ogniskową okularu do tego typu obiektów, ja do tego rodzaju obserwacji również kupie lantany.

 

No chyba że stać cie na jakieś wielosoczewkowe dziwactwa za ciężkie pieniądze, jak Nagler.

Myślę że lantany to dobry kompromis między ceną a jakością obrazu. Zaznaczam że cała moja wiedza pochodzi ze studiowania forów i różnych stron astro, nigdy przez takie okulary nie patrzałem .

Więc jak chcesz się dowiedzieć jak to wygląda w praktyce, to musisz zaczekać na odpowiedź kogoś bardziej

 

doświadczonego.

 

Pozdrawiam.

 

 

 

Co do Naglerów to niesą żadne dziwne konstrukcje, to są doskonałe okulary!!!

A niestety jak chcemy mieć coś, doskonałego to musimy niestety za to też sporo zapłacić <_<

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc decyzja co do modelu teleskopu podjęta :) Będzie C8N :D Dylemat nadal mam nad okularami do niego... Ile ich kupić i jakie ? Zastanawiam się nad dwoma jak na początek, a mianowicie:

- Vixen LV 5 mm

- William Optics SWAN 33 mm 2"

 

Niestety jest kilka ale... Zakup ich, to wydatek ok 800 zł :( Będę miał tylko dwa powiększenia - niestety na więcej mnie nie stać... :( Czy rzeczywiście nie ma czegoś tańszego, a w miarę dobrego ? Proszę pomóżcie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc decyzja co do modelu teleskopu podjęta :) Będzie C8N :D Dylemat nadal mam nad okularami do niego... Ile ich kupić i jakie ? Zastanawiam się nad dwoma jak na początek, a mianowicie:

- Vixen LV 5 mm

- William Optics SWAN 33 mm 2"

 

Niestety jest kilka ale... Zakup ich, to wydatek ok 800 zł :( Będę miał tylko dwa powiększenia - niestety na więcej mnie nie stać... :( Czy rzeczywiście nie ma czegoś tańszego, a w miarę dobrego ? Proszę pomóżcie :(

 

 

A może Vixen LV8-24 ? <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może Vixen LV8-24 ? <_<

 

Akurat jest niedostępny w miejscu gdzie kupuje teleskop... Zastanawiam się jeszcze nad inną zamianą... A mianowicie zamienić 2"-go William Optics SWAN 33 mm, na dwa okulary 1,25" np: "William Optics SWAN 9 mm" i "William Optics SWAN 20 mm"... Co o tym myślicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak... Nie doczekałem się na odpowiedzi, więc postanowiłem sam zadecydować :) Oto okulary jakie wybrałem:

- Vixen LV 12 mm

- Vixen LV 5 mm

- Vixen Plossl 32 mm (jako szukacz)

 

Co myślicie o tym wyborze ? Mam nadzieję, że nie najgorszy...

 

Pozdrawiam

charon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak... Nie doczekałem się na odpowiedzi, więc postanowiłem sam zadecydować :) Oto okulary jakie wybrałem:

- Vixen LV 12 mm

- Vixen LV 5 mm

- Vixen Plossl 32 mm (jako szukacz)

 

Co myślicie o tym wyborze ? Mam nadzieję, że nie najgorszy...

 

Pozdrawiam

charon

 

Zamien Plossla na SWANA 33 i jestes w domu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamien Plossla na SWANA 33 i jestes w domu.

 

Pozdrawiam.

 

No właśnie , ale ten swan przy reflektorach daje powyżej 70% pola widoczną kome. Tak wynika z testu przeprowadzonego w astronocach.:

 

http://www.astronoce.pl/POLSKA/polskastrona.html

 

Czy ktoś widział w akcji swana 33mm współpracującego z syntą 1200/200 albo z innym podobnym reflektorem?

 

Ja też o nim myślę , ale boje się że połowa gwiazdek zamienie się w przecinki i co mi zostanie z tego wielkiego pola widzenia? gów......! :huh:

 

Podobno przy refrakrorach jest znacznie lepiej w przypadku tego okularu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Oriona 250/1200 z F/4.7 i zapewne te same standardowe Plossle. 25mm z tego co pamietam to nie byl taki zly. W twoim 200/1200 bedzie jeszcze lepszy niz u mnie. Na poczatek bedzie wiecej niz dobry. Ja wciaz trzymam tego Plossla chociaz od tamtego czasu nagromadzilem wiele innych okularow.

Maciek

Edytowane przez Pirx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.