Skocz do zawartości

Refraktor 70...


Brodi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!

 

Chciałbym zapytać się o teleskop 70/700 lub 70/900. Proszę zobaczyć te linki:

 

 

Firstscope 70eq celestron 70/900

Powerseeker 70 70/900

Synta 70/700

 

 

Co sądzicie o tych refraktorkach. Co powiecie o Fscopie, ma 70/900 z montażem EQ, Powerseeker z 70/900 oraz synta 70/700 z azymutem. Jakie macie porady z związku z tymi instrumentami. Mam do wydania góra 500. :Beer: Myslałem o tym pierwszym, ale niewiem jak będzie sobie radził z tym montażem.

 

 

Dzięki!!! :szczerbaty:

Edytowane przez Brodi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 pierwsze to to samo, tylko różne montaże.

Za dużo tymi refraktorkami nie pooglądasz. Wyważ co bardziej znajomego interesuje astro, czy obserwacje terenowe? Jeżeli to drugie, to bierz syntę.

Z pewnością księżyc będzie ładnie wyglądał, zarys planet też oglądniesz. Do mgławic i galaktyk 70 mm to za mała średnica.

W sumie cena niska, ryzyko niewielkie.

pozdr

Edytowane przez Emcekwadrat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno teleskop będzie wykorzystywany do obserwacji astro. Jak będzie się sprawowała 70 na Saturnie i Jowiszu??? CHodzi mi o to czy cokolwiek bedzie widoczne (pasy, pierścienie), czy planety to tylko będą zlane, niewyraźne plamki?? Tym przerwy Cassiniego to nie zobacze, ale żeby chociaż przypominał planety... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno teleskop będzie wykorzystywany do obserwacji astro. Jak będzie się sprawowała 70 na Saturnie i Jowiszu??? CHodzi mi o to czy cokolwiek bedzie widoczne (pasy, pierścienie), czy planety to tylko będą zlane, niewyraźne plamki?? Tym przerwy Cassiniego to nie zobacze, ale żeby chociaż przypominał planety... :D

 

Czesc,

to wszystko zalezy od jakosci optyki.

 

Mam SkyLuxa 70/700 i z dobrymi okularami daje naprawde przyzwoite obrazy.

Pasy na Jowiszu spokojnie widac. Tak samo pierscienie Saturna, a jak trafi sie dobry seeing to i Cassiniego widac.

 

Ale nie wiem jakiej jakosci sa okulary ktore byly w zestawie. zazwyczaj sa kiepskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celestron ma dłuższą ogniskową. A więc do planet trochę może być lepszy. Chociaż apertura ta sama i za dużo więcej nie wyciśniesz. Za to rurka dłuższa i na balkonie trudniej manewrować. Skylux ma zdecydowanie lepszy montaż i nogi stalowe. Przynajmniej w wersji z 2005 roku. Na rynku wtórnym można go odkupić za około 300-400 zł, ale najczęściej jest to wersja starsza z aluminiowym statywem i trochę mniej masywnym montażem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych trzech najbardziej kupiasty wydaje się być "Celestron Powerseeker2 70" Ta wajha przy montażu jest podobna do głowic fotograficznych, tam chyba nawet nie ma mikroruchów. Kątówka 45st. do mnie jakoś nie przemawia ale to może subiektywne. Zestaw okularów już jest jak najbardziej typowy :szczerbaty: No i cena najwyższa :blink:

 

Synta/Sky-Watcher SK707AZ2 jest już ciekawsza. Ma przynajmniej mikroruchy w osi pionowej, chociaż głowica typu "widełki" to w tym wykonaniu kupa. Buja się toto niemiłosiernie. Może ten pręcik (tzn. mikroruchy :szczerbaty: ) coś tam usztywniają ale wątpię.

 

Jednak moim zdaniem najciekawszy jest Celestron FirstScope 70EQ. Ma głowicę paralaktyczną, czyli to co się zwykło uważać za docelowy montaż. Oczywiście w tej wersji jest on maksymalnie odchudzony, jednak powinien dać więcej przyjemności od pozostałych dwóch. Na pewno warto dać za ten montaż pięć dych więcej w porównaniu do Synty.

 

W zasadzie powinno się rozróżniać tego typu sprzęty właśnie po montażu, ponieważ optykę mają z podobnych (jeśli nie tych samych) źródeł. Nie mówię już o "perełkach" w postaci plastykowych soczewek obiektywu, chociaż dla spokoju sumienia warto zadać kilka szczegółowych pytań mailem przed kupnem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaz tylko EQ1 srednica obiektywu ta sama , a APO nie jest . Czemu kupowac drozszy skoro nawet skylux ma Astro 3 montaz . Praktycznie w popularnym sprzecie to srednica obiektywu decyduje o uzytecznosci . Moglo byc chocby 80 mm . :Beer:

to do linka http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=180

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych trzech zdecydowanie najlepszy jest SkyLux. Rurki mają prawie dokładnie takie same, ale montaż jest bez dwóch zdań najlepszy. Takie jest moje zdanie. Nie wiem tylko czy warto za Skyluxa wykładać 550 zł. Fakt, że jeszcze w ramach promocji dorzucają napęd do Ra za 50 zł.

A może lepiej dozbierać do dobsona 6" za 999 zł?

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Brodi mam Skyluxa i mogę tylko napisać że Polaris ma rację pierścienie saturna, cien planety na nich, pasy jowisza i mnóstwo szczególików na księżycu zobaczysz już za pomocą okularu np. ploosl 6mm. Z tych okularów, które są seryjnie dokładane tylko ten z dłuższą ogniskową tj. 20mm jest do przyjęcia i tak jest w większości refraktorów z tego przedziału cenowego. Ja za swojego skyluxa dałem 3 stówki - rok używany, ale jak nowy. W fotoclassicu to se jaja robią. Wygląda to jak by pokupili w Lidlu i przylali swoją marżą. Jestem daleki od namawiania Cię do zakupu np. Skyluxa lub też innych mu podobnych maleństw, ale za3-4 stówy można wydać na pierwszy przyżądzik do podglądania nieba. Różnica jest kolosalna po przesiadce z lornetki.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei inaczej. Mam też Skyluxa, tyle że został mi pożyczony. I mogę zapewnić, że prawdą jest to, co w pewnej mądrej książce wyczytałem: "mały teleskop rodzi szybkie zapotrzebowanie na większy". Moja rada to odczekanie i odłożenie na cokolwiek większego. Co jakiś czas na giełdzie, tu i ówdzie, można kupić baaaardzo okazyjnie.

A jak już ja miałbym wybierać, to poszukałbym znajomego, który z Niemiec przywiózłby mi coś takiego:

60/900, 2 porządne Plossle, 3x Barlow, szukacz z czerwoną kropką LED, napęd - za 109 euro.

Szukaj na www.telescope-service.com

Na sąsiednim forum całkiem niedawno zadałem pytanie o Powerseekera 114. Zaraz potem dostałem Skyluxa, kupiłem też za wartość litra gorzały Tała Alkora. Ale żadnego Powerseekera nie kupię!!!

 

Jeśli chcesz coś kupić żeby zapoznać się z niebem i przy okazji co nieco obejrzeć - może tani telep jest sposobem. Ale, jeśli masz jakiekolwiek możliwości odłozenia kasy na coś większego - myślę, że lepiej od razu to zrobić! Zwłaszcza, jak ten tani sprzęcik gdzieś po kątach będzie się później walał... chyba że na szukacz przerobisz :D

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zestawach za kilkaset zl , takze niemieckich nie ma dobrych okularow , zawsze trzeba kupic inne i doliczyc do koncowej ceny . Montaze w zestawach na ogol sa ponizej klasy tuby czy mozliwosci jej prowadzenia .

Wyjatek to skylux , bo jego montaz po umiejetnym ulozyskowaniu i zaniechaniu innych klasycznych przerobek moze wieksza rurke ciagnac na statywie geodezyjnym.

Ogolnie im wieksza srednica obiektywu tym lepiej . Przyjeto, ze minimalna lunety to 80 mm , a lustra 100 mm, bo wtedy taki sprzet zbiera juz tyle swiatla, ze dawany obraz zawiera szczegoly co zaspokajaja na dluzej . Choc to tez dyskusyjne . Ale jest bardzo duza roznica miedzy tym co widac 60 a 80 mm obiektywem . Tylko z racji ceny 70 mm skylux jest kupowany . Pasuja do niego klasyczne okulary 1,25" . Co tez jest zaleta. Jest to dobry sprzet ale trzeba miec swiadomosc , ze przez lustro 130 mm wiecej szczegolow zobaczymy, a znowu przez 250 jeszcze wiecej i do tego mglawice pod ciemnym niebem bez porownania .

Moze poczekaj i kup jakas tube na montazu Dobsona o lustrze min 130 mm ? To bylby 2 krok . Choc z drugiej strony obrazy z 70 mm lunety moga Ci wystarczyc .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Muszę jednak przyznać, że mój skylux przegrał w moich oczach z celestronem powerseekerem 114. O ile przy obserwacji planet nie było to tak bardzo oczywiste, o tyle przy jaśniejszych DS różnica była dość znaczna na korzyść celestrona.

Szczerze mówiąc niektóre, możliwe do zaobserwowania, DS lepiej wychodziły w BPC 20x60 niż w skyluxie. O wiele lepiej!

Pozdrawiam.

Edytowane przez karan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.