Skocz do zawartości

Jaki okular radzicie kupic do dużych powerów?


hewel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

 

chciałbym poradzić się przed zakupem okularu. Potrzebuje coś do większych powerów. Mam dylemat czy zakupić 2,5mm czy 5mm i używać barlowa. Wydaje mi się, że 5mm będzie bardziej uniwersalne bo da mi powery 125x i 250x (z barlowem) a jak kupie 2,5mm bede mial tylko powiększenie 250x (przecież 500x nie wycisne... :blink: ). Ineresuje mnie okular z serii LV. Który byście wybrali na moim miejscu ? A może ktoś proponuje jakieś inne rozwiązanie?

 

Pozdrawiam, Hewel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio byl na forum w odsprzedazy 2" barlow za 90 zl . Na cos takiego poluj . Inaczej to z 350 trzeba na dobry barlow wydac . Mozesz tez pocwiczyc jak masz jakies soczewki rozpraszajace z obiektywow . Moze cos spasuje . Orto 4 mm jest trudny w uzytkowaniu , oko w okularze .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio byl na forum w odsprzedazy 2" barlow za 90 zl . Na cos takiego poluj . Inaczej to z 350 trzeba na dobry barlow wydac . Mozesz tez pocwiczyc jak masz jakies soczewki rozpraszajace z obiektywow . Moze cos spasuje . Orto 4 mm jest trudny w uzytkowaniu , oko w okularze .

Zapomniałem dodać: mam wyciąg 1,25" więc chyba barlow,o którym piszesz by nie pasował...no chyba, że bym dobrze młotkiem popracował :szczerbaty: dzieki za 2 slowa o otro. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze najwazniejszy okular to taki co da zrenice ok 2 mm co przy powiekszeniu 75x uzyskasz . Odpowada to ok 8 mm przy ogniskowej 620 . To bylby moj glowny okular szerokokatny . Dla tego okularu nie musisz wymieniac wyciagu na 2" . Do przegladania nieba jakis 25 mm szerokokatny to juz tak w nsp. kolejnosci . Jakbys mial barlowa x3 / o ile sa dobre/ to z tym 8 mm bys do planet spasowal.

Nie moge nic powiedziec o okularze ok 2-3 mm . Nie wiadomo tez czy bedzie dobre obrazy dawal . Najlepiej cos z dobrym barlowem pokombinuj .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze najwazniejszy okular to taki co da zrenice ok 2 mm co przy powiekszeniu 75x uzyskasz . Odpowada to ok 8 mm przy ogniskowej 620 . To bylby moj glowny okular szerokokatny . Dla tego okularu nie musisz wymieniac wyciagu na 2" . Do przegladania nieba jakis 25 mm szerokokatny to juz tak w nsp. kolejnosci . Jakbys mial barlowa x3 / o ile sa dobre/ to z tym 8 mm bys do planet spasowal.

 

W tej chwili mam okular 9mm LV co daje jakies 70x.

Zbig, nie wiem czy Cie dobrze rozumiem. Co masz na mysli pisząc, że okular da źrenice 2mm? ("zielony" jeszcze jestem:) ). Sugerujesz zeby odpuscic kolejny okular i pomyslec o barlowie x3?? Teraz mam barlowa x2 celestron ultima.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten 9 mm to jest dobry do DS / ciemnego nieba / pasuje . Zamiast barlowa x 3 daj zwyczajem firmy U przedluzke . TEn barolw co masz to jest dobry i powinien " uciagnac " wieksze powiekszenie z dobrym 9 mm okularem - co masz .

Moze napisz jakie masz okulary.

W/g mnie okularow i barlowa nie musisz dokupywac . Tylko przedluzke :Boink: . Smiesznie to brzmi ale jak okular 9 mm masz wlozony do barlowa to wypadkowe powiekszenie jest tak jakby okular mial 4,5 mm .

Jak jeszcze dalej okular odsuniesz od wyciagu i wlozonego w nim barlowa uzyskasz wieksze powiekszenie .

Moze jakos potestuj na ile mozesz odsuwac okular aby byl jeszcze dobry obraz . Tak na oko zrobil bym 2 przedluzki . Pierwsza z 2 cm , druga 4 cm . Na probe z papieru tulejki . Cos powinno spasowac .

jak plamka swiatla w okualrze ma ok 2 mm to oko jest najszulsze . Przy 150 mm srednicy lustra to 75 x powiekszenie taka plamke daje . Jak masz 9 mm to jest dobry daje 2,2 mm .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak do planet to polecam okular 3mm, co prawda LV nie posiadam, ale długie oko rzędu 20mm to wygoda.

Mój okular 3mm ma długie oko tylko 11 mm, 20 mm to naprawdę duży komfort. A tak pozatym to super warunki dzisiaj mamy i łysy późno wstaje. Carpe Diem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze napisz jakie masz okulary.

 

Moje okulary :

SPL 26mm

LV 9mm

Barlow x2

 

Moze jakos potestuj na ile mozesz odsuwac okular aby byl jeszcze dobry obraz . Tak na oko zrobil bym 2 przedluzki . Pierwsza z 2 cm , druga 4 cm . Na probe z papieru tulejki . Cos powinno spasowac .

 

Kurcze, zainspirowałeś mnie z tymi przedłużkami. Czytałem o nich troche w postach o "U" - pomysł nie zbierał, jak mi się wydaje, pochlebnych opinii. Niemniej popróbuje coś w tym temacie.

Ha, ale kłopot w tym, że jak załaduje moj 9mm okular, to łapię ostrość w niedużej odległości od początku regulacji wyciągu (innymi słowy: nie muszę daleko odjeżdżać z wyciągiem). Potem tracę ostrość. To jak jeszcze oddale okular przedłużką? Pytanie : w jakiej konfiguracji ładuje się taką przedłużkę :

 

-przed okular ( bez barlowa)

- przedłużka - barlow - okular?

-barlow - przedłużka - okular?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 sposob - barlow, przedluzka , okular .

W U byly znacznie gorsze barlowy . W/g mnie warto sprawdzic . Na poczatek to moze wysun okular z barlowa tak aby jeszcze troche w nim siedzial i sprawdz jak ostrzy i jaka wielkosc obrazu . To chyba by bylo ok x3 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 sposob - barlow, przedluzka , okular .

W U byly znacznie gorsze barlowy . W/g mnie warto sprawdzic . Na poczatek to moze wysun okular z barlowa tak aby jeszcze troche w nim siedzial i sprawdz jak ostrzy i jaka wielkosc obrazu . To chyba by bylo ok x3 .

OK, dzięki za rady. Na pewno popróbuje sobie, ciekaw jestem jak to wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja tez wtrace moje trzy grosze. Tez niedawno temu bylem w podobnej sytuacji i rozwazalem co by tu kupic do ogladania planet. W moim przypadku wiem, ze nie powinienem schodzic ponizej 3mm. Ty mozesz zejsc do 2mm, ale nie nizej. Mam miedzyinnymi TeleVue Plossl 8mm, ktory jest jednym z najlepszych, jezeli nie najlepszym okularem planetarnym wedlug mnie i paru innych gosci na CloudyNights. Myslalem, czy nie sparowac go z jakims Barlowem. Rozwazalem TeleVue Barlow 2x i 3x, piekne dublety, ktore sa slawne ze swojej jakosci. Myslalem tez o Powermate.

 

W koncu jednak zaczalem sie interesowac Naglerem Zoom 3-6mm i 2-4mm. Po przeczytaniu artykulow i recenzji postanowilem sprobowac. Chociaz to Nalger to okular ma 50 stopni a nie 82. Mnie to jednak wystarcza. ER ma 10mm, wiec jezeli nosisz okulary to przemysl albo kup Dioptrix do tego.

 

Ogolnie uwazam, ze Zoom jest bardzo dobrym rozwiazaniem i chociaz jest drogi to zastapi pare innych okularow w twojej kolekcji oferujac doskonala jakosc obrazu.

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od kasy, którą chcesz wydać na okular. Nagler zoom 3-6mm zastąpi kilka okularów. Dodatkowo komfort płynnego przejścia z jednego powiększenia do drugiego też nie jest bez znaczenia. Nie wyjmując okularu z wyciągu możesz zmieniać dowolnie powiększenia w zakresie jakim dysponuje okular.

http://www.televue.com/engine/page.asp?ID=130

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Maciej ! Hmm...chyba poczekam aż troche stanieje :Boink:

Chociaż z drugiej strony taki nagler zastępuje kilka innych okularków i wtedy jakby nie patrzeć, jego cena jest już bardziej do przyjęcia.

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekac az Nagler stanieje nie ma co. Te okulary nie tanieja, chyba ze zdarzy sie promocja, ale te sa rzedko i nie sa powalajace.

 

Ja nadal jednak wolalbym Naglera Zooma zamiast Lantanow. Jego najwieksza zaleta jest to, ze plynnie mozna zmieniac ogniskowa, co przy okularze planetarnym jest idealne. Bardzo czesto optymalne powiekszenie przy danych warunkach atmosferycznych wypada gdzies w okolicach 3.25mm lub 4.35mm. Dzieki Naglerowi mozna dokladnie dostroic powiekszenie.

 

Przydaje sie to rowniez w sytuacji, gdy obserwujac planete nagle przychodzi moment wyjatkowo dobrej widocznosci. Zamiast szybkiego szukania okularu o mniejszej ogniskowej, zamiany okularow w wyciagu, dostrojenia ostrosci majac Naglera szybko zmniejszamy ogniskowa i obserwujemy. Mnie zdaza sie to czesto.

 

Poza tym jakosc obrazu w Naglerze jest tak dobra, ze wielu nie zalicza w ogole Naglera do rodziny zoomow, ktore ze swojej natury oferuja gorsza jakosc obrazow. Trzeba przyznac, ze Al wykonal super prace (jak zwykle).

 

Moim zdaniem jest to bardzo dobry okular wart znacznie wiecej niz nawet trzy inne dobre staloogniskowe okulary. Za jednym posunieciem rozwiazuje sie problem wyboru okularow planetarnych, Barlowa itp. Ja w kazdym razie jestem bardzo zadowolony z tego okularu.

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest to bardzo dobry okular wart znacznie wiecej niz nawet trzy inne dobre staloogniskowe okulary. Za jednym posunieciem rozwiazuje sie problem wyboru okularow planetarnych, Barlowa itp. Ja w kazdym razie jestem bardzo zadowolony z tego okularu.

 

Hmm...jak sie tak poważnie zastanowić, to trudno nie przyznać ci racji Pirx.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od kasy, którą chcesz wydać na okular. Nagler zoom 3-6mm zastąpi kilka okularów. Dodatkowo komfort płynnego przejścia z jednego powiększenia do drugiego też nie jest bez znaczenia. Nie wyjmując okularu z wyciągu możesz zmieniać dowolnie powiększenia w zakresie jakim dysponuje okular.

http://www.televue.com/engine/page.asp?ID=130

 

Witam.

 

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, niestety nie stać mnie na tak drogi okular. W tej chwili 400zł to wszystko co mogę wyłożyc na szkło, trochę spłukałem się na tubę, montaż i szkiełka...nie ma co, to jednak drogie hobby. Jestem nalbliżej decyzji kupna 5mm LV.

 

Odchodząc od tematu okularu chcialem jeszcze spytac o jedną rzecz. Czy jest szansa, że po przejechaniu 400 km po Polskich drogach teleskop wytrzyma trzęsiawkę i nie rozkolimuje się? Jadę na majówkę i bardzo chciałbym zabrać telepa ze sobą ale boję się, że nie dam rady go samemu skolimować po dojechaniu na miejsce. Szkoda by targać sprzet taki kawał drogi żeby mieć dodatkowy mebel na miejscu...Jakie jest wasze doświadczenie w tego typu sprawie?

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, niestety nie stać mnie na tak drogi okular. W tej chwili 400zł to wszystko co mogę wyłożyc na szkło, trochę spłukałem się na tubę, montaż i szkiełka...nie ma co, to jednak drogie hobby. Jestem nalbliżej decyzji kupna 5mm LV.

 

Odchodząc od tematu okularu chcialem jeszcze spytac o jedną rzecz. Czy jest szansa, że po przejechaniu 400 km po Polskich drogach teleskop wytrzyma trzęsiawkę i nie rozkolimuje się? Jadę na majówkę i bardzo chciałbym zabrać telepa ze sobą ale boję się, że nie dam rady go samemu skolimować po dojechaniu na miejsce. Szkoda by targać sprzet taki kawał drogi żeby mieć dodatkowy mebel na miejscu...Jakie jest wasze doświadczenie w tego typu sprawie?

 

Pozdrawiam :Beer:

 

raczej Ci sie nie rozkolimuje, ale gdyby tak sie stalo to w czym problem?, jest tez inna sprawa jak masz zamontowane lustro?, jesli ma metalowe zaczepy to podczas jazdy i mocnego wstrzasu moze ukruszyc sie zwierciadlo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej Ci sie nie rozkolimuje, ale gdyby tak sie stalo to w czym problem?, jest tez inna sprawa jak masz zamontowane lustro?, jesli ma metalowe zaczepy to podczas jazdy i mocnego wstrzasu moze ukruszyc sie zwierciadlo

Właśnie problem w tym, że nie wiem w praktyce jak kolimować ( tylko czytałem o tym).

Zaczepy wygladaja na metalowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.