Skocz do zawartości

Teleskop do 550zł - który ?


Gość NID

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś dzień Pierwszej Komunii mego syna. Dostał na nią ode mnie Skyluxa z napędem na 1 oś, co wyniosło w FotoClassicu 550 zł. Uważam, że jest to trafiony zakup na początek. Jak się znudzi mu astro, to nie będzie problemu. Natomiast jak "załapie" - ech, to już inna pieśń ;)

Podoba mi sie zwłaszcza statyw z rurek stalowych - jest znacznie stabilniejszy, niż aluminowy w posiadanej dotychczas przeze mnie wersji. Ma też inną osłonę na tubusie. Jakość wykonania i złożenia montażu oraz całej reszty też przynajmniej poprawna - wszystko chodzi płynnie, bez luzów.

Tylko trzymać kciuki, żeby Młody chciał zarazic sie tą samą chorobą, co jego Stary :) Na razie nawet niebiosa przychylne - po 3 dniach chmur - wieczór jest pogodny !!!

 

P.S. Przyznam się do tego, że jestem absolutną "trąbą" i nie umiem założyć napędu do montu. A nawet nie ma żadnego rysunku poglądowego. Jeśli ktoś pomoże - dziękuję z góry!!!

Potwierdzam Wiechu, ten nowy Skylux ma całkiem przyzwoite nóżki. Po paru miesiącach użytkowania mogę jedynie stwierdzić, że montaż ma kiepskie pierścienie hamulców. Są z miękkiego metalu i szybko robią się w nich dziurki, a nawet rowki. Nie zaciągaj hamulców zbyt mocno, to dłużej będziesz miał w dobrym stanie. Ja chyba też dokupię silniczek do Skyluxa, bo męczy mnie już ręczne drobienie przy awikowaniu. Nie wiem tylko, który trzeba kupić, żeby pasował?

Pozdrowienia dla Młodego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wczoraj ktos tutaj podal linka do firmy co 130/900 na EQ2 za 600 zl oferuje .

114/500 co Ty podales linka jest o kilka klas gorszy takze dlatego, ze ma krotka ogniskowa i ciezko planety nim ogladac przy 150x powiekszenia. Nie kupuj go.

Ale to w tym watku juz bylo http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...ndpost&p=179122

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu
Ja chyba też dokupię silniczek do Skyluxa, bo męczy mnie już ręczne drobienie przy awikowaniu. Nie wiem tylko, który trzeba kupić, żeby pasował?

Pozdrowienia dla Młodego.

Och, dziś dopiero zauważyłem, sorki Lampka! Ja kupowałem komplet (telep + silniczek) TUTAJ.

Skorzystałem z promocji - Skylux kosztował 449 zł, z napędem - 549 zł. Sam silniczek to chyba TEN. Hmmm... tylko ta cena :( . Ale chyba warto i tak - komfort obserwacji jest jednak niesamowity!

Dzięki za pozdrowienia. Młody pozdrawia Lampkę :) (serio)!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wiechu. Nie chcę za bardzo zbaczać z tematu, chociaż Skylux z prowadzeniem jak najbardziej mieści się w temacie. Powiedz jeszcze proszę, jak jest ten napęd zasilany. Czy jest zasilacz, czy baterie (a może jedno i drugie) i jaki woltarz.

Pozdrowienia dla Młodego :Salut: i Starego :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Zasilanie jest z 4 baterii R-20. Napęd chodzi cichutko, to ledwie słyszalne brzęczenie.

 

Żeby całkowicie zmieścić się w temacie, dopowiem, że w podanej cenie nie widzę lepszego rozwiązania - i optyka jest dobra, i stabilny montaż, i jest to wystarczający teleskop do "naumienia" się nieba. Po kwartale intensywnego użytkowania innego Skyluxa taki wniosek nasuwa mi się sam. Taki sprzęt nie będzie sprzętem docelowym, ale to już "inna para kaloszy".

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Qrcze, brzęczy :)

Oj, w końcu trzeba się spotkać! Nie dość, że :Beer: można, to i polukać, a nawet posłuchać - co tyka, a co brzęczy i dlaczego :D

 

A na temat: brzęczy tak jak malutki silniczek elektryczny chyba powinien :rolleyes: Sprężynka tyka co czas jakiś, ale to jedynie efekt dodatkowy na tle kojącego brzęczenia B) Nie mylić z brzęczeniem komara!!! To ostatnie kojące nieco mniej bywa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Bzykanie w moim Skyluxie??? :blink:

 

Nie pozwoliłbym :ha:

 

A dodam jeszcze, że nowy kształt odrośnika nadaje fajny, taki "bojowy" wygląd telepowi. Inne jest też zamocowanie szukacza, zdecydowanie stabilniejsze, niż we wcześniejszej wersji - choć jest to jeden ze słabszych punktów zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff... po kilkunastu dniach dywagacji postanowiłem dokonać zakupu, a mianowicie :

 

Sky-Watcher (Synta) SK1149EQ2 za 580zł

 

Czekam na odbior, i niedługu zacznę wypowiadać się tu już jako posiadacz telepa ^_^

 

W każdym razie thx za wasze sugestie, a widze, że wyraźnie ten topic rozbudował się do 5 "podstron".

 

Teraz trzymajcie kciuki by od nowego tygodnia był dobry seeing :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Nareszcie dotarł już do mnie wymarzony teleskop i moje pierwsze pytanie (jeśli głupie to proszę się nie śmiać, przecież ja jestem zielony w tym temacie :) ) :

Czy to normalne, że w okularze widze odwrócony obraz? Da się to zmienić by było widać "normalnie" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Nareszcie dotarł już do mnie wymarzony teleskop i moje pierwsze pytanie (jeśli głupie to proszę się nie śmiać, przecież ja jestem zielony w tym temacie :) ) :

Czy to normalne, że w okularze widze odwrócony obraz? Da się to zmienić by było widać "normalnie" ?

Można stanąć na głowie :szczerbaty: ...

...oj coś mi się widzi, że zacząłeś obserwacje od podglądania sąsiadki :lol:;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choćby po to jak ogląda się w ciągu dnia, o tym już wspomniał M*C+H :lol:

Ps. Jak się nazywa ... hmm, jakby to nazwać, pryzmat_w_formie_okularu, za pomocą którego obraz jest nieodwrócony wówczas ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Taki pryzmat nazywa się np. soczewka odwracająca. Jakby czytał, co tu się pisało to może i by takiego miał, jakby Skyluxa se fundnął, bo w w zestawie dają, coby te sąsiadki polukać :Boink:

Ładna chociaż ta sąsiadka? :szczerbaty:

 

A w razie czego to do tej Austarlii wal- tam to głową w dół się wisi - czyli na sąsiadki akuratnie :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą - skoro mowa m.in o dfoto.pl to nie znałem takiego określenia:

 

Teleskop SYNTA PRO Sky-watcher 150 Maksutow 150/1800 to najwyższej jakości kamera konstrukcji Maksutowa o dużej średnicy i doskonałych parametrach optycznych.

 

Czy z powyższego wynika, że podłączamy komputer i dodatkowe akcesoria są nam niepotrzebne? :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, skoro jedną z nazw jest soczewka odwracająca, to powiedzcie mi gdzie można ją zakupić ?

Jak wszyscy przywykniesz do odwrotnego obrazu w Newtoneach. Na okularze prostujacym obraz sa straty swiatla .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.